Детална анализа на црн дроб - каде?

  • Креатор на темата Само Човек
  • Време на започнување
С

Само Човек

Гостин
Каде во Македонија може да се направи целосна анализа на функцијата на цриот дроб.Значи до најнал детаљ, до она дали го обработува железото, бакарот и сл. и до кој степен.Може и предлог странска клиника.Значи свесен сум за она акар се проверуев преку крв , урина, но колку време треба да ти биде у нормала за да престанеш да проверуеш секој месец.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Во секоја БиоХемиска лабораторија само прку обичен примерок на крв, може да дознаат дали црниот дроб си ја извршува функцијата.
 
T

Tetro

Гостин
Во секоја БиоХемиска лабораторија само прку обичен примерок на крв, може да дознаат дали црниот дроб си ја извршува функцијата.
Само гледај да биде приватна, оти може да добиеш резултати од друг пациент во "државните", или да добиеш резултати без да ти направат анализа. У последно време и тоа може да се случи, а ти после тоа појма да си немаш.
 
С

Само Човек

Гостин
Само гледај да биде приватна, оти може да добиеш резултати од друг пациент во "државните", или да добиеш резултати без да ти направат анализа. У последно време и тоа може да се случи, а ти после тоа појма да си немаш.
знам за државните. Е сега всусношт прашањето ми е биопсија каде прават и со оној реагенс за бакар пошо у ре медика не прават.Битно ми е дали обработуе бакар .
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Имаше една у Козле, БиоХемиска лабораторија, тука кај Гранит хотелот. Прашај таму...
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Каде во Македонија може да се направи целосна анализа на функцијата на цриот дроб.Значи до најнал детаљ, до она дали го обработува железото, бакарот и сл. и до кој степен.Може и предлог странска клиника.Значи свесен сум за она акар се проверуев преку крв , урина, но колку време треба да ти биде у нормала за да престанеш да проверуеш секој месец.

Mozes vo drzavna bolnica, vo institut za klinicka biohemija,samo ti treba specijalisticki upat 2 za tamu ,internist treba da ti go izdade:)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Зависи дали имаш потреба од биопсија, никој не би се нафатил да ти прави биопсија зашто ти така сакаш. :)
Бакар се испитува и серумски, преку крв. Во организмот имаш многу органометални соединенија, повеќето ензими кои содржат како централен атом бакар. Овие ензими ако мислиш на нив, повторно се испитуваат преку крв, со некоја флуоресцентна метода (најголема точност и прецизност) или пак со имунохемиска метода. :)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Мислам дека у МАНУ прават комплетна анализа на црниот дроб,на брат ми му правеа биопсија, е сега не знам каде точно,но знам одеше во Скопје
 
С

Само Човек

Гостин
Фала у МАНУ ќе прашам дали имаат реагенс бакар . У државна и ремедика немаат. Ми првеа биопсии и таму и таму и откако ми ја направија леле немаме реагенс , абе види имаш цироза ама не сме сигурни. Ради тоа прашам за озбилна клиника која правиќ биопсија упат имам не е проблем , мислење специјалист . Во МАНУ ќе видам ако не ќе фрлам пари пак по странство.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Фала у МАНУ ќе прашам дали имаат реагенс бакар . У државна и ремедика немаат. Ми првеа биопсии и таму и таму и откако ми ја направија леле немаме реагенс , абе види имаш цироза ама не сме сигурни. Ради тоа прашам за озбилна клиника која правиќ биопсија упат имам не е проблем , мислење специјалист . Во МАНУ ќе видам ако не ќе фрлам пари пак по странство.
Во Систина имаш проверено?
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Зависи дали имаш потреба од биопсија, никој не би се нафатил да ти прави биопсија зашто ти така сакаш. :)
Бакар се испитува и серумски, преку крв. Во организмот имаш многу органометални соединенија, повеќето ензими кои содржат како централен атом бакар. Овие ензими ако мислиш на нив, повторно се испитуваат преку крв, со некоја флуоресцентна метода (најголема точност и прецизност) или пак со имунохемиска метода. :)

taka e,prvo analiza na krv,posle toa ako ima potreba ke te pratat za biopsija.Napraj totalen,direkten i indirekten bilitubin,AST ALT ALP GGT amilaza ,ovie se enzimi bitni za digestiven sistem, napravi hepatalni virusni markeri i Helicobacter pylori.Ako ti e se ok,nema da imas potreba od nisto,ako ima problem ke te pratat da napravis eho na abdomen...
 
В

влијателен

Гостин
Фала у МАНУ ќе прашам дали имаат реагенс бакар . У државна и ремедика немаат. Ми првеа биопсии и таму и таму и откако ми ја направија леле немаме реагенс , абе види имаш цироза ама не сме сигурни. Ради тоа прашам за озбилна клиника која правиќ биопсија упат имам не е проблем , мислење специјалист . Во МАНУ ќе видам ако не ќе фрлам пари пак по странство.
Еве јави се тука 389(0)2 32 35 411. Тоа е број од МАНУ - од центарот за истражување на генетски инженеринг и биотехнологија.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Фала у МАНУ ќе прашам дали имаат реагенс бакар . У државна и ремедика немаат. Ми првеа биопсии и таму и таму и откако ми ја направија леле немаме реагенс , абе види имаш цироза ама не сме сигурни. Ради тоа прашам за озбилна клиника која правиќ биопсија упат имам не е проблем , мислење специјалист . Во МАНУ ќе видам ако не ќе фрлам пари пак по странство.
При цироза, понекогаш знае да биде покачен и AFP (алфа фетопротеин), тоа е протеин чие количество се зголемува при некои брзо растечки ткива, пример неоплазми но и значително се зголемува при цироза на јетра или нејзини оштетувања...
Така да покрај оние биохемиски маркери што ти ги наведе марија999 можеш да го вклучиш и овој. :)
 
С

Само Човек

Гостин
Еве јави се тука 389(0)2 32 35 411. Тоа е број од МАНУ - од центарот за истражување на генетски инженеринг и биотехнологија.
фала друже ако не може за гените да не идам во бугарија супер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom