Дежурна Ординација! #2

С

Само Човек

Гостин
тетин ми го има истиот проблем, здебелен , искашлува само тој е инат и не помислува на здрава храна . Послушај ја блонди :) Кога кажа дека сакаш снимања на бели дробови реков ај у пичќку матер до кога ова канцерот . Ме израдува ова што си го пишал бидејќи никако не ми се спојува со канцер. Нека е честит празников да си здрав и жив
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Јас мислев врсници сме. Постар си бил од мене. Пушачиве често си поткашлуваат, имаат слаб имунитет, хроничен бронхитис често ги фаќа, имаат намален капацитет на белите дробови. Ете ти си направил напор да ги намалиш цигарите, намалувај колку можеш и остани со позитивни мисли. Бол во плуќата, односно бол во гради може да ти се јавува и од анкциозност или депресија, посебно ако постојано си вртиш вакви тешки мисли во глава. :) За чистење на белите дробови ти препорачувам да пиеш чај од салеп 1 недела и ќе ја видиш разликата. :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Луѓе опериран сум од поткожно влакно во градска Бопница 8-ми Септември ( стара Војна Болница) но меѓуоа не ме шиеа сега кога мењавав газа видов дека е загоноено што да правам? :S
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Луѓе опериран сум од поткожно влакно во градска Бопница 8-ми Септември ( стара Војна Болница) но меѓуоа не ме шиеа сега кога мењавав газа видов дека е загоноено што да правам? :S
Јави се на дежурен лекар или појди до државна.
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Најефикасен лек е боцкање со инекции Dysport или Botox...мислам дека и кај нас има ординации што ја применуваат оваа метода.
Znam za to, vekje i razmisluvam za to, ali straaashno se skapi takvite tretmani. Prasav kolku koshta eden takov tretman tuka vo skopje i mi vika( doktorkata koja go vrsi toa, ima sopstvena ordinaciaj ) 450 eur za eden tretman :S so .. gledano dolgorocno ... minimum sekoja godina treba to da se pravi... :S
 
С

Само Човек

Гостин
Каде може да најдам магнезиум хлорид знае ли некој ?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Може некој да ми каже шо антибиоик се пие за болка у бубрези?
Почна денес да ме боли десниов бубрег и не ми се уарнува, па да се напијам нешо.
Не знам какви се правилава на подфорумов, ако не може да ми кажете шо апчиња, пишете ми пп.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Може некој да ми каже шо антибиоик се пие за болка у бубрези?
Почна денес да ме боли десниов бубрег и не ми се уарнува, па да се напијам нешо.
Не знам какви се правилава на подфорумов, ако не може да ми кажете шо апчиња, пишете ми пп.
Не се пие антибиотик тек така. Без да те прегледа доктор, смее да земаш само, на пример, капсули брусницин (тие се од брусница, како што, нали, и името им кажува), увин чај, нешто што нема посериозно дејство. За да земеш антибиотик МОРА да те прегледа доктор зашто ако се земе погрешен, или преслаб, може само да се направат резистентни бактериите и поголема беља да се направи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Од завчера деснава страна од грбов ме боли ептен, поточно карлицата. Можно е да се имам фукнато негде а да немам приметено (пошо јас може и да бликам крв а да не приметам) или па од лошо спиење ми е?
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
Од време на време ми се појавуваат некои симптоми на кои најчесто не обрнувам внмание, ама еве сега во моментов пак ми се појавува тоа чувство, па ајде да ве прашам за што се работи.
Прво почнува со мачнина, обилно лачење на плунка, блага вртоглавица, видот и концентрацијата моментално ми се пореметуваат. Потоа ме облеваат бранови топлина, а понекогаш топлина и студенило наизменично. Телото нагло ми се затоплува, ама не се потам. Потоа почнува тресење, некогаш трае само за момент, ама понекогаш долго време се тресам. Ми поминува само ако отспијам.
Во текот на оваа недела три пати ми се случи ова, па малку се загрижив. За што се работи?
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
Од време на време ми се појавуваат некои симптоми на кои најчесто не обрнувам внмание, ама еве сега во моментов пак ми се појавува тоа чувство, па ајде да ве прашам за што се работи.
Прво почнува со мачнина, обилно лачење на плунка, блага вртоглавица, видот и концентрацијата моментално ми се пореметуваат. Потоа ме облеваат бранови топлина, а понекогаш топлина и студенило наизменично. Телото нагло ми се затоплува, ама не се потам. Потоа почнува тресење, некогаш трае само за момент, ама понекогаш долго време се тресам. Ми поминува само ако отспијам.
Во текот на оваа недела три пати ми се случи ова, па малку се загрижив. За што се работи?
da ne si slucajno pod nekakov stres?? zato so 90 % od ova so go napisa mi se slucva i mene vekje 2 i pol meseci macnina i kako so rece branovi na toplina i naednas studenilo a bez potenje i tresenjeto-kaj mene e recisi mnogu.ako si pod stres izlegvanje nadvor prosetki na vozduh druzenje poke so lugje barem mene kolku tolku mi pomognuva to,a i ja prasav maticnata vika se e na tebe deka nema nisto nego samd a se izboris :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom