Дежурна Ординација! #2

M

Mario Gómez

Гостин
Kaj da napravam vo Skopje test za HIV i Tuberkuloza ama i da izdavaat nekoja potvrda, mi treba za rabota vo stranstvo. I kolku koshta? I za kolku vreme rezultati?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Kaj da napravam vo Skopje test za HIV i Tuberkuloza ama i da izdavaat nekoja potvrda, mi treba za rabota vo stranstvo. I kolku koshta?
За ХИВ тестот е бесплатен, на Инфективно можеш и можеш во ХЕРА, а за ТБЦ во институт за ТБЦ ама тоа не знам дали се плаќа :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
За ХИВ тестот е бесплатен, на Инфективно можеш и можеш во ХЕРА, а за ТБЦ во институт за ТБЦ ама тоа не знам дали се плаќа :)
Ахам. Сеа ќе изгуглам. А за инфективно тоа е на клиника нели? Мора со упат? А ова институт за ТБЦ немаат вебсајт на гугл излегува дека некоја крадела од касата. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ахам. Сеа ќе изгуглам. А за инфективно тоа е на клиника нели? Мора со упат?
Да, на државни клиники, зеленкаста зграда. Последен пат пред да го направат куршлусов со упативе не требаше ама сега да не те излажам не знам, но бидејќи се работи за тест, не верувам да треба.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Да, на државни клиники, зеленкаста зграда. Последен пат пред да го направат куршлусов со упативе не требаше ама сега да не те излажам не знам, но бидејќи се работи за тест, не верувам да треба.
А ова институтов шо ми спомна тој у Козле е, нели е за деца тој?
 
Ф

Флеш

Гостин
Здр на сите,ми треба итен одговор,ако е некој добро информиран.Дали има некои други алтернативни решениа за притиснат нерв во грбот со тешки болки во ногата од опасност да се исуши.Нешо како кинеска медицина или слично зошто операцијата е многу опасна за да се направи од инвалитед.Благодарам,за близок ми е
 

Attachments

Последно уредено од модератор:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
После вироза со воспалени синуси и подолга настинка, сега се нареди и мускулна болка (задниот лев дел на грбот) која укочува и тешко се функционира. Како што причитав ова се нарекува мијалгија. Дали е препорачливо, дали може да помогне т.н. коњска маст и која зелена или црвена (зелената ја имам користено по вежбање, некако како да го лади мускулот) или некоја од викс мастите...? Или можеби некому помогнал оној лек со андол аналгин ракија и ментол кристали?
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Kako na organizmot deluvaat vitaminot c i b kompleks? Vistina e deka go zgolemuvaat apetitot?
 
Ф

Флеш

Гостин
Дали има поврзаност меѓу Напад(Grand Mal) и Хашимото-Хипотирозија?! Хашимото знам дека е аутоИ болест,но не можам да најдам инфо за со Напад,дали оваа болест предизвикува Grand Mal?! Ако се има симптом Аура мигрена како чест симптом еднаш во годината и со години хипотирозија,дали е можно да се создаде кај човек напад и можни понатамошни напади и од тоа епилепсија да добие како болест ?!
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
После вироза со воспалени синуси и подолга настинка, сега се нареди и мускулна болка (задниот лев дел на грбот) која укочува и тешко се функционира. Како што причитав ова се нарекува мијалгија. Дали е препорачливо, дали може да помогне т.н. коњска маст и која зелена или црвена (зелената ја имам користено по вежбање, некако како да го лади мускулот) или некоја од викс мастите...? Или можеби некому помогнал оној лек со андол аналгин ракија и ментол кристали?
Слично на рецептот ти што го пишуваш е руската вода. Ја има како течност и како спреј, на Галафарм и на Фитофарм. Содржи анестезин, прокаин, ментол, алкохол. Анестезинот и прокаинот делуваат анестетично, ментолот предизвикува ладење и делува аналгетично, алкохолот го загрева и дезинфицира местото. Ефектот на ладење настапува веднаш, а по извесен период доаѓа до загревање.
Исто така слично на твојот рецепт е Counterpain/Ben-Gay, тоа се масти на база на ментол и метил салицилат (аналгетично, како андолот). Прават чувство на ладење, а потоа на топлење
Меди викс исто, ладење па топлење.​
A дали е подобро да се загрева или лади местото, зависи каде и што точно те боли.

http://pain.about.com/od/treatment/f/heat_vs_ice.htm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom