Дежурна Ординација! #2

Член од
9 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
80
Јас стаклата, без заштита, ги земав 500, не знам дали едно беше 500 или е двете (колку што се сеќавам и двете, ама кога ве читам тука не ми се верува затоа што знам дека моите беа малку поскапи затоа што беа со цилиндар). Пластичните "стакла" ги земав 800 (сега веќе се посигурна станувам дека зборувам и за двете затоа што убаво се сеќавам дека тие наочари беа без рамка одоздола и башка што беа едни од најскапите што ги имаа, татко ми главата ќе ми ја скршеше ако мораше 1600 денари само за стаклата да даде.
Заклучок, скапи ви се стаклата :)
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
24
Поени од реакции
2
Деновиве често ме боли позади во грбот, ама одвнатре паралелно со срцето. А и од преска исто ме болеше и ме стегаше во вратот и рамењата и болката ми се потенцираше кога длабоко ќе земам воздух. Има врска ова нешо со срцево? Пошо често имам напади на тахикардии во мирување
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Деновиве често ме боли позади во грбот, ама одвнатре паралелно со срцето. А и од преска исто ме болеше и ме стегаше во вратот и рамењата и болката ми се потенцираше кога длабоко ќе земам воздух. Има врска ова нешо со срцево? Пошо често имам напади на тахикардии во мирување
Levata raka? Pocuvstvuva tamo bolka ili nesto na nea?
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Па рацете често ми трнат кога ме стега срцето, ама повеќе десната - ми се укочува при такви болки.
Ladna pot te oblejuva koga te stega taka?
Nekako simptomive udiraat na infarkt na miokard. Aj idi na kardiolog najdobro ke bide.

A moze da bide i nesto drugo. Inace na desna strana nekako mi padna cudno a pisav infarkt n miokard :facepalm:
 
Последно уредено од модератор:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
A moze da bide i nesto drugo. Inace na desna strana nekako mi padna cudno a pisav infarkt n miokard :facepalm:
,,,,mha pomlad kolega,,,se dodeka ne se pojavi gradna bolka ili dodeka ne izreagira trigeminusot,,,ima vreme da se prevzemat merki za prevencija ,na infarktot,,,:icon_mrgr:,,,

,,,i PS,,,se dodeka nema t.n.,,,ginekoloshka shaka,,,/ili prsti/,,,pacientot ima shansa,,,:D

,,,,:pos:u pizdmat,,,,od ladna pod do zabobolka i ginekoloshki termini,,:place:,,,:ROFLMAO:
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
,,,,mha pomlad kolega,,,se dodeka ne se pojavi gradna bolka ili dodeka ne izreagira trigeminusot,,,ima vreme da se prevzemat merki za prevencija ,na infarktot,,,:icon_mrgr:,,,

,,,i PS,,,se dodeka nema t.n.,,,ginekoloshka shaka,,,/ili prsti/,,,pacientot ima shansa,,,:D

,,,,:pos:u pizdmat,,,,od ladna pod do zabobolka i ginekoloshki termini,,:place:,,,:ROFLMAO:
Ostaj ne nas kolega :D neka ide na kardiolog :)
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
690
Другари, барам малце помош :)

Значи најверојатно имам некој зезнат период, па све нешто мене ми се дешава... Правев различни испитувања кои се во ред, крвната слика ми е ок (освен холестеролот на горна граница и триглицеридите околу 2.8, а треба да се под 1.8).

Е сеа работата е што имам вртоглавици и мачнина во стомакот. СЕ осеќам како штотуку симнат од луда железница. Поготово ми се врти кога се вртам наназад, или кога ја дигам главата нагоре...

Како што кажав, крвната слика си е ок.

Летово имав главоболки, па бев да ми го снимаат вратот и ми кажаа дека имам остеофит + спондилоза, али блага форма ко што сфатив... Ми дадоа во Ремедика апчиња Цинедил (2х1/2 на ден) и сплет на околности (апчиња + годишен одмор и тргање на мисли) и се оправив...

Сега (после 2 месеци од одморот) пак јас со црни мисли дека нешто не е ок...

Прашањето ми е, дали спондилозата може да направи да се осеќам вака? Чудно ми е со тоа што ми се врти и имам гадење... Иначе не повраќам и јадам нормално...

Се оди у таа насока дека станувам анксиозен, али... кој да знае? Совети?
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
45
Поени од реакции
8
Проблем со сува кожа на дланките поточно само на овој дел



Значи нешто слично се и моите дури и малку напукнати.. На др место немам проблем со кожата, само тука.. Некоја крема или сл??
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Проблем со сува кожа на дланките поточно само на овој дел



Значи нешто слично се и моите дури и малку напукнати.. На др место немам проблем со кожата, само тука.. Некоја крема или сл??
Побарај вазелин со невен од некоја аптека и мачкај се на сувите места повеке пати на ден, не ја оставај кожата сува и би требало да ти помогне.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@Deratization користи понежен сапун за миење на рацете, пробај со некој од течните како Dove или било кој за чувствителна кожа. Ако миеш садови, смени го средството, земи некое друго. После миење раце никако не ги оставај влажни, секогаш исуши ги целосно но не со бришење обично туку истапкај ги за да не се иритира кожата дополнително.
Можеш да земеш крема со невен, како што ти препорача @krkac , гледав низ аптеките една „павлова“ маст со невен, прилично е добра. Исто така ако можеш да си дозволиш најмногу би ти ја препорачала Cicalfate од Avene. Со неа мачкај само на местата што се суви, за брзо време би требало да се регенерира кожата. И редовно употребувај крема, но дали на кожата ѝ недостига маснотија или влага ќе одредиш само по метод на проба. Ете, пробај прво со таа со невен, види како ќе реагира кожата, ако е добро продолжи, ако не побарај некоја друга како Garnier Intensive Care (црвена тубичка, ја има скоро во сите поголеми супермаркети и во Зегин) или било која друга крема за сува и испукана кожа (мислам има и Nivea, Neutrogena, Afrodita...).
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Najdobro da trazis Sapun za racete so pH pobazna sredina. Toa se poskapi najveke. Inace za ranite zemi staj zejtin so kantarion. Za den dva ke ti se sredi. Poradi sto ti e kozata cuvstvitelna stavaj pomada. So neven kako sto ti preporacaa. Otkako ke ti ozdravat koristi 48h pomada taa za race u rozeva tuba so belo i plavi bukvi :) ke ti gi omeknuva dosta racete. :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Земав лабораториски упат од матичната пред недела дена, али немам уште отидено. Ме интересира дали овој ми важи за месецов или треба нов да им барам.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Земав лабораториски упат од матичната пред недела дена, али немам уште отидено. Ме интересира дали овој ми важи за месецов или треба нов да им барам.
Nov treba. Ke im kazes da go zatvorat stariot i nov da si izvadis. Posto mene mi kaza maticnata vazi cel mesec a vo Skopje Drzavna mi rekoja da go zatvoram i nov da izvadam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom