Дежурна Ординација! #2

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Јајниците ме убија од болење. Замотана сум со волнен шал и држам топло цел ден, пак не ми се опуштија. Чаре некое?
Јас обично држам шише со врела вода, ми се смируваат во последно време само од тоа.
А кога веќе тоа не помага многу пијам Спасмекс. За пола саат до саат ми се смируваат болките.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Колку пари се плаќа снимање на магнетна резонанса на глава во државна болница? Имам закажано уште пред 3 месеци и деновиве треба да одам да се снимам, но сакам да знам колку чини.
700-1000 денари.
 
Член од
13 април 2013
Мислења
49
Поени од реакции
16
Колку пари се плаќа снимање на магнетна резонанса на глава во државна болница? Имам закажано уште пред 3 месеци и деновиве треба да одам да се снимам, но сакам да знам колку чини.


od prilika 500 do 1000 spremisi
 
K

Kacar

Гостин
Луѓе, одшто сум испаничен почна и свест да ми паѓа. Е вака, денес или најверојатно вчера вечер ми се појави нешто на кожата под пазуви, едно мало ептен мало кругче кое што не е бубуљица, не е пришка ами чисто површински. Е вака изгледа http://medicalpicturesinfo.com/wp-content/uploads/2011/11/Melanoma-Skin-Cancer-21.jpg . Јас сум само 20 години , а и башка хопохондер сум па морам да слушнам мислења. Дали некому од вас вакво му излегувало ? Ако не го снема за 1 недела, одам на доктор и ако каже дека е карцином ....
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Луѓе, одшто сум испаничен почна и свест да ми паѓа. Е вака, денес или најверојатно вчера вечер ми се појави нешто на кожата под пазуви, едно мало ептен мало кругче кое што не е бубуљица, не е пришка ами чисто површински. Е вака изгледа http://medicalpicturesinfo.com/wp-content/uploads/2011/11/Melanoma-Skin-Cancer-21.jpg . Јас сум само 20 години , а и башка хопохондер сум па морам да слушнам мислења. Дали некому од вас вакво му излегувало ? Ако не го снема за 1 недела, одам на доктор и ако каже дека е карцином ....
Незнам што е тоа ама ако си паничарка отиди уште утре на доктор зошто да чекаш недела дена.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Луѓе, одшто сум испаничен почна и свест да ми паѓа. Е вака, денес или најверојатно вчера вечер ми се појави нешто на кожата под пазуви, едно мало ептен мало кругче кое што не е бубуљица, не е пришка ами чисто површински. Е вака изгледа http://medicalpicturesinfo.com/wp-content/uploads/2011/11/Melanoma-Skin-Cancer-21.jpg . Јас сум само 20 години , а и башка хопохондер сум па морам да слушнам мислења. Дали некому од вас вакво му излегувало ? Ако не го снема за 1 недела, одам на доктор и ако каже дека е карцином ....
Не ми се верува дека е карцином ама сепак појди на доктор уште деновиве не чекај една недела. Добро е што одма си го открил па што и да е не би требало да е во некоја напредна фаза па проблем да ти направи. И откога ќе те прегледа матичниот што и да ти каже побарај му упат за на кожно и појди и таму.
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
77
Поени од реакции
31
Луѓе, одшто сум испаничен почна и свест да ми паѓа. Е вака, денес или најверојатно вчера вечер ми се појави нешто на кожата под пазуви, едно мало ептен мало кругче кое што не е бубуљица, не е пришка ами чисто површински. Е вака изгледа http://medicalpicturesinfo.com/wp-content/uploads/2011/11/Melanoma-Skin-Cancer-21.jpg . Јас сум само 20 години , а и башка хопохондер сум па морам да слушнам мислења. Дали некому од вас вакво му излегувало ? Ако не го снема за 1 недела, одам на доктор и ако каже дека е карцином ....
Не се плаши карцином не изгледа вака како на сликава. Ако и твоето е вакво како на сликава, или е внатрешно мозолче или внатрешно влакно. Земи со блиц од телефон и убаво види го, ќе видиш поубаво што е, ама по се изгледа внатрешно влакно е, а под пазуви често се прават. Немат потреба да паничиш :)
 
C

cige

Гостин
Повеќе пати имам пишано за тоа, ептен е штетен за црниот дроб и бубрезите. Да, сите лекови се штетни, ама овој е особено штетен и во помали количини.
Кои несакани дејства може да ги предизвика Кетоналот?[DOUBLEPOST=1412073141][/DOUBLEPOST]
Учењето и вежбањето го оптеретуваат како психички така и физички организмот, така да не е тука баш во кетоналот проблемот, плус треба да обрнеш внимание на исхраната и на надоместувње на изгубените минерали, добро е да консумираш изотонични пијалоци.
Кои се несакани дејства на Кетоналот?
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
77
Поени од реакции
31
Јајниците ме убија од болење. Замотана сум со волнен шал и држам топло цел ден, пак не ми се опуштија. Чаре некое?
7години си имав мака со јајниците, 1недела пред да добијам болките почвеа, а дента ко ќе добијав завршвев на брза помош со несвестица. Најчесто пијав кетонал форте, по 3 во денот и пак ми беше исто, почнав со спазмекс, пак исто. Си го расипав желудников од тие никакви апчиња и сега си имам проблеми со желудников. Од ко почна желудников да ме заебават почнав да одам на инекции (кетонал форте, ранитидин и дијазепам) заедно ги примав, а еднаш имам примано и морфиум. Едно време, ден пред да добијам пушев трева се со цел дека болката ќе ми поминит и да поминвеше ама после некое време пак се враќаше така да ни тревата не помага. Од пред 8 месеци никакво апче немам во уста ставено, ден пред да добијам и дента ко ќе добијам имам сексуални односи. Мускулите од матката се згрчени и не им дозволуваат на јајниците кои се жлезди да излачуваат полови хормони и тоа ствара чувство на болка. Преку сексот ги опушташ мускулите и на матката и на целото тело и моја препорака ти е само секс. Можеби звучи глупаво ама мене само од тоа ми помина. Со лесно :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Луѓе, одшто сум испаничен почна и свест да ми паѓа. Е вака, денес или најверојатно вчера вечер ми се појави нешто на кожата под пазуви, едно мало ептен мало кругче кое што не е бубуљица, не е пришка ами чисто површински. Е вака изгледа http://medicalpicturesinfo.com/wp-content/uploads/2011/11/Melanoma-Skin-Cancer-21.jpg . Јас сум само 20 години , а и башка хопохондер сум па морам да слушнам мислења. Дали некому од вас вакво му излегувало ? Ако не го снема за 1 недела, одам на доктор и ако каже дека е карцином ....
Nemaj gajle. Za nekoj den ke se povlece. Jas so godini gi imam, izleguvaat i za najmnogu nedela gi snemuva. Pazi sto koristis za pod pazuvi, jas ti preporacuvam gelovi kako lejdispitstik. Od toa pomalku izleguvaat.[DOUBLEPOST=1412207991][/DOUBLEPOST]I jas sum sigurna oti ne izgleda vaka kako na slikata. Ne panici hipohondriku!
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Можно ли е заради осмицата што ми расте да ме боли крајникот? не е баш крајникот, не ме боли кога голтам ама имам како топче и ме боли на допир а и кога ја отварам устата исто
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Луѓе, одшто сум испаничен почна и свест да ми паѓа. Е вака, денес или најверојатно вчера вечер ми се појави нешто на кожата под пазуви, едно мало ептен мало кругче кое што не е бубуљица, не е пришка ами чисто површински. Е вака изгледа http://medicalpicturesinfo.com/wp-content/uploads/2011/11/Melanoma-Skin-Cancer-21.jpg . Јас сум само 20 години , а и башка хопохондер сум па морам да слушнам мислења. Дали некому од вас вакво му излегувало ? Ако не го снема за 1 недела, одам на доктор и ако каже дека е карцином ....
Чирче е, излегуваат кога ти паѓа имунитетот, стрес, нервоза. Ќе ти помине за кратко време. Како што рече, @blue ladybug, пази што користиш под пазуви, ако користиш дезодоранс, гледај да биде БЕЗ алуминиум. Од Нивеа, има два или три видови на кој на шишенцето напред пишува дека се без алуминиум и ќе немаш гајле.
 
K

Kacar

Гостин
Чирче е, излегуваат кога ти паѓа имунитетот, стрес, нервоза. Ќе ти помине за кратко време. Како што рече, @blue ladybug, пази што користиш под пазуви, ако користиш дезодоранс, гледај да биде БЕЗ алуминиум. Од Нивеа, има два или три видови на кој на шишенцето напред пишува дека се без алуминиум и ќе немаш гајле.
Кое опуштање исто фала и на членовите погоре што ме советуваа. Инаку мене ме виде доктор овде и ми рече дека постои можност 4 нешта да се : поткожно влакно, реакција од стрес и депресивност, пад на имунитет и бениген рак. Поткожно влакно не е зошто тоа боли а мене не ме боли ич ова, ниту сум пак под стрес или депресија. Останува тоа или чирче од пад на имунитет или бениген рак кој што е безопасен и не се шири ами сам по себе во чирчето си реагира, тече крв, гној се зголемува итн. Ми рече бидејќи уште е рано, да почекам извесен период месец - два да видам како ќе реагира а за тоа време да го чистам секој ден со влажни марамици со ph 5.5. Битно е што не е малиген тумор бидејќи малигните се исти како бемки
 

Pro Femmina

Профеминче
Член од
7 мај 2014
Мислења
116
Поени од реакции
133
Mi treba pomos ! Vo vaginalniot predel zabelezav edna ranicka, ama ne me boli . Od nea izleguva nekakov sekret . Sekretot mi lici kako od samata ranicka da se izlacuva. Sto bi mozelo da bide ... neznam dali e za na doktor i dali da krevam panika...
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2012
Мислења
77
Поени од реакции
31
Mi treba pomos ! Vo vaginalniot predel zabelezav edna ranicka, ama ne me boli . Od nea izleguva nekakov sekret . Sekretot mi lici kako od samata ranicka da se izlacuva. Sto bi mozelo da bide ... neznam dali e za na doktor i dali da krevam panika...
Можно е да е габична инфекција, секретот што го излачува има чуден, јак и непријатен мирис? Претежно е од инфекција, сепак не е лошо да посетиш доктор доколку не ти помине за 2-3дена :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom