Дежурна Ординација! #2

Член од
25 септември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
12
Mi treba pomos ! Vo vaginalniot predel zabelezav edna ranicka, ama ne me boli . Od nea izleguva nekakov sekret . Sekretot mi lici kako od samata ranicka da se izlacuva. Sto bi mozelo da bide ... neznam dali e za na doktor i dali da krevam panika...
Без разлика каква е раничката и секретот, постата на матичен, па на дерматовенеролог во овој случај е задолжителна. Ова не го пишувам да те исплашам, но ти го пишувам затоа што вави симптоми даваат и некои најнеопасни, но и некои многу опасни болести. Затоа уште утре ако можеш побарај лекарски преглед ...[DOUBLEPOST=1412355731][/DOUBLEPOST]
Можно ли е заради осмицата што ми расте да ме боли крајникот? не е баш крајникот, не ме боли кога голтам ама имам како топче и ме боли на допир а и кога ја отварам устата исто
Можно е, сепак посетата на стоматолог е добро решение. Тој само со еден преглед ќе ви каже дали се работи за некоја друга состојба или растење на заб. Одвоете 10-тина минути за да го посгледне стоматолог, така ќе можете да бидете сигурни ...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Нешто чаре за набиен нокт во месото, се работи за палецот на ногата. До пред некој ден не ме болеше, само набиено ми беше, сега ме боли кога ќе го допрам. Нешто да го мачкам или што да му правам за подобро да е?
 
K

Kacar

Гостин
Нешто чаре за набиен нокт во месото, се работи за палецот на ногата. До пред некој ден не ме болеше, само набиено ми беше, сега ме боли кога ќе го допрам. Нешто да го мачкам или што да му правам за подобро да е?
Го отсече длабоко ? Не го сечи остави го на иста висина со месото и ќе нема проблем освен ако не почне да се врти нагло ... сум го имал тој проблем ќе те боли сега една недела додека да поткара
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Го отсече длабоко ? Не го сечи остави го на иста висина со месото и ќе нема проблем освен ако не почне да се врти нагло ... сум го имал тој проблем ќе те боли сега една недела додека да поткара
Јас па мислам дека од несење на тој дел некако ми се има набиено. Бидејќи кога сечам неможам да дофатам највеќе до ивиците, и од нагло нешто движење да не се набило. Ајде белки ќе помине :)
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Вода во бели дробови? некој да знае што е, како е, како се лечи?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вода во бели дробови? некој да знае што е, како е, како се лечи?
кога има вода во белите дробови се смета дека некаде се случил колапс во окружувањето, не се исклучува и срцето со неговите елементи. На пример дедо ми беше срцев болесник, имаше преживеано инфаркт и му се собираше вода. Треба да се направи снимка прво да се утврди локацијата па потоа се гледа зошто е дојдено до собирање затоа што има повеќе начини на лекување. Се пијат диуретици кои ги препишува специјалист, не знам кај нас точно што се препишува искрено. Ако е голема количина и има опасност од хипоксија (задушување) мислам дека ја вадат со тенко црево, процес кој е непријатен меѓутоа не е многу болен.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
кога има вода во белите дробови се смета дека некаде се случил колапс во окружувањето, не се исклучува и срцето со неговите елементи. На пример дедо ми беше срцев болесник, имаше преживеано инфаркт и му се собираше вода. Треба да се направи снимка прво да се утврди локацијата па потоа се гледа зошто е дојдено до собирање затоа што има повеќе начини на лекување. Се пијат диуретици кои ги препишува специјалист, не знам кај нас точно што се препишува искрено. Ако е голема количина и има опасност од хипоксија (задушување) мислам дека ја вадат со тенко црево, процес кој е непријатен меѓутоа не е многу болен.
Фала!! :confused:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
се исеков во саботата и примав вакцина за тетанус.........прашањето ми беше ладно е времето па до кога да избегнувам алкохол,не дека стегам на велико,дали 2-3 пива или 2-3 ракии,да видам мислење некое :D
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Може некој да ми каже за вадење црвови од очи/уши ,луѓе без разлика на која територија се ,искуство бил некој познава некој таков што се занимава со ова ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Може некој да ми каже за вадење црвови од очи/уши ,луѓе без разлика на која територија се ,искуство бил некој познава некој таков што се занимава со ова ?
Вадење што? o_O
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Вадење што? o_O
Па за уши би ми дошло нешто како чистење уши само што го вади ѓубрето од увото внатре ,а не околу школката како што чистиме ние секојдневно .И ја не знам баш како би му дошло тоа o_O али да прашам ми треба не е за мене , така ми кажаа мене .
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Па за уши би ми дошло нешто како чистење уши само што го вади ѓубрето од увото внатре ,а не околу школката како што чистиме ние секојдневно .И ја не знам баш како би му дошло тоа o_O али да прашам ми треба не е за мене , така ми кажаа мене .
Ако треба да се исчисти ушната маст тоа се прави кај било кој ушен доктор за буквално 5 минути.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Ако треба да се исчисти ушната маст тоа се прави кај било кој ушен доктор за буквално 5 минути.
Препорака за некој добар ? Човеков пробал веќе некој но не е задоволен .
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Вадење што? o_O
Не знам што точно и како се вади, али народно е познато како вадење црви од очи и од уши. У мое маало имаше една баба што практикуваше ваква „медицина“.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Не знам што точно и како се вади, али народно е познато како вадење црви од очи и од уши. У мое маало имаше една баба што практикуваше ваква „медицина“.
Каде може да се најде таа ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom