Дежурна Ординација! #2

Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Одамна, тимот за трансплантација го води Професор Борче Георгиевски кој е одличен доктор. Во странство се трансплантираат само мал број пациенти за кои нема услови да се трансплантираат овде.
Штом пиша дека трансплантацијата е од братот на пациентката значи е алогена. Во Скопје прават и автологна трансплантација, и алогена, не прават само хаплотрансплант колку што ми е познато.
Da,da i daritelski registar za koskena srcevina ima od lani.Doc d-r Dejan Trajkov go vodi i koj saka dobrovolno moze da odi na insutut za imunologija i humana genetika da se rasprasa ako saka da go vnesat vo toj registar.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Одамна, тимот за трансплантација го води Професор Борче Георгиевски кој е одличен доктор. Во странство се трансплантираат само мал број пациенти за кои нема услови да се трансплантираат овде.
Штом пиша дека трансплантацијата е од братот на пациентката значи е алогена. Во Скопје прават и автологна трансплантација, и алогена, не прават само хаплотрансплант колку што ми е познато.
Не знаев дека има, би било интересно да ми кажеш од кога функционира овој тим?

П.С сега видов дека братот на пациентката е донорот
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Од кога тоа? Зашто до скоро време се отепаа од реклами за хуманитарни концерти за собираање пари за трансплантација на коскена срж во странство?[DOUBLEPOST=1411069421][/DOUBLEPOST]
А каква е таа транспантација? Автологна или алологна?
Каква е разликата.. ? мене ми треба совет и помош во врска со тоа леукемијата..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не знаев дека има, би било интересно да ми кажеш од кога функционира овој тим?

П.С сега видов дека братот на пациентката е донорот
Па не знам точно да ти кажам, сигурно е од пред десетина години.
@GhostLeader автологна трансплантација е кога се земаат матични клетки од пациентот, алогена е кога срцевината или матичните клетки се земаат од донор.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Па не знам точно да ти кажам, сигурно е од пред десетина години.
@GhostLeader автологна трансплантација е кога се земаат матични клетки од пациентот, алогена е кога срцевината или матичните клетки се земаат од донор.
Па ете кажав дека се од нејзиниот брат..
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Често ми протекува од десната града како течност гној/вода со бледо жолта боја. Ме боли и на допир.. Мислам дека пред неколку години баш на тоа место се забодев на ограда ли р'ѓосана ли што беше. Што би можело да биде? Не обрвнав внимание на тоа затоа што имав други посериозни проблеми.

Се на лекар се заборавам да прашам што е неодговорно од моја страна ама од понеделник ќе одма посебно за ова.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
ми студи, изнемоштен сум, нозеве ми се камен, главата топла.
стомакот ме боли ме кини на моменти,
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
ми студи, изнемоштен сум, нозеве ми се камен, главата топла.
стомакот ме боли ме кини на моменти,
Имаш некој грип може..Или си јадел нешто расипана храна и слично,чим те боло стомакот..Колку дена си ваков?
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Иам некој чуден проблем со палците на рацете. Не ги чувствувам, кога пробувам да стиснам болат од внатрешната страна тоа мекото кај палецот, и се мрдаат чудно. Не се скршени.
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
1
Два дена ми се лоши а немам нагони за повраќење туку само како апетит да немам и многу ми се лоши. Дали е можно да е од правење нагло стомачни а и во ПМС сум... Некој да ми поможи ве молам со мислење... а и правев крвна слика и мокрача и супер ми е крвта во мокрача ми најдоја бактерии кои не е ништо страшно туку со увин чај се исфрлуваат. се напив увин чај и од тој ден многу ми се лош.и...
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Во Скопје не се пресадува коскена срж, а во Солун па ич. Информациите не ти се точни.
Се трансплантира и во Скопје од 2003 год,проф д-р Борче Георгиевски е раководител на одделот за трансплантација на коскена срцевина.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Завчера почна да ме боли грло, а вчера имав мн висока температура (највисока 39.2).
Пиев парацетамол за намалување на температурата, а вчера најниска ми беше 37.8.
Денес сум мн подобро во тој поглед, скоро цел ден немав температура, вечерва ми се покачи на 37.9.
Бев на лекар, матичната ми кажа дека е вирус и дека сам ќе помине - само повеќе течности и по потреба парацетамол.

Мене ме нервира тоа што имам хиперактивни синуси, и веќе почнав да кашлам, а најмачно од се ми е кашлањето. Се мислам на своја рака да пијам антибиотик, конкретно ради кашлањето, бидејќи последно што сакам е да се тегавам 2 недели и исто толку да бидам на боледување.

Па ми треба мислење - ќе имам ли ќар од една доза антибиотик, или ич да не си ја мачам душава (од причина што не голтам апче, а антибиотиците се прилично горчливи за грицкање :( ) ?

П.С. Направив крвна слика, се е во нормални граници, едино железото вика 2.5 - само што матичната мисли дека е грешка на лаб. затоа што се останато е одлично, башка во јули кога правев крвна слика железото беше супер.. па во петок нова лаб треба да правам, за да видиме реална состојба на истото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom