Дали се исплатува замена на обичните со штедливи сијалици!?

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
И Осрам ми изгоре за 5-6 месеци, платена 250 денари исто срање. Уште Филипс немам пробано, ама и не планирам.Ја купив вчера првата Лед сијалица 300 денари 5 вати.
Каде другар толку евтино ја купи? Сподели информација.

ЛЕД Сијалица, мислиш на неонка така? од каде ја купи и како стојат со понуда...
Не, не мисли на неонка.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
Еве уште една идеја доколку не сакате да купувате штедливи а немате доволно пари за ЛЕД тогаш неонки :) а ако некој има неонки еве како да им го продолжи животниот век и да трошат уште помалку
Тоа ти е истата електроника која ја има во штедливите сијалици, буквално истата. А дека се потрајни да прашам од дома, а и помалце светат. Ако не ми верувате земете електронска неонка и обична неонка со придушница и споредете која дава повеќе светлина. Разликата е повеќе од очигледна.
И јака заштеда ке направиме и со едните и со другите.
Не да измислат како да се намали потрошувачката на струја на нешто што троши неколку киловати, ти за стини ватажи се запнале. Ебати заштедата ако со една рингла за кафе ке потрошам повеке струја отколку неколку неонки што ке светат цел ден.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
А дека се потрајни да прашам од дома, а и помалце светат. Ако не ми верувате земете електронска неонка и обична неонка со придушница и споредете која дава повеќе светлина. Разликата е повеќе од очигледна.
не се согласувам дека помалку светат ...
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 11:04 ---
неонка со обична пригушница и со кондензатор троши околу дупло помалку отколку без кондензатор, а неонка со електронска пригушница троши околу третина од неонка со обична пригушница без кондензатор ...
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
не се согласувам дека помалку светат ...
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 11:04 ---
неонка со обична пригушница и со кондензатор троши околу дупло помалку отколку без кондензатор, а неонка со електронска пригушница троши околу третина од неонка со обична пригушница без кондензатор ...
Истата неонка? Исто ќе свети а помалку ќе троши?

По таа логикам, ако на грелката и ставам пригушница и кондензатор, исто ќе грее а помалку ќе троши? :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
не се согласувам дека помалку светат ...
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 11:04 ---
неонка со обична пригушница и со кондензатор троши околу дупло помалку отколку без кондензатор, а неонка со електронска пригушница троши околу третина од неонка со обична пригушница без кондензатор ...
Си се согласувал не си се согласувал , дома ми е , ја гледам.
Чим со око можам да забележам дека помалце свети за мерење да не правиме муабет ич.
А за потрошувачката можи помалце троши не велам не, но небитно. Се работи за и така мала потрошувачка што како што реков една рингла за кафе што ке работи еден сат ке потроши колку цела куќа неонки. Значи сум заштедил за едно кафе да си сварам на рингла.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Истата неонка? Исто ќе свети а помалку ќе троши?
По таа логикам, ако на грелката и ставам пригушница и кондензатор, исто ќе грее а помалку ќе троши? :)
нема логика, наука е ... да не објаснувам ... ама ако си учел електро, можеш да прогуглаш и да ти стане јасно зошто тоа важи кај неонките (не кај греалката), а ако не тогаш тоа произлегува од механичката пригушница (намотки, калем ... па тука се вклопува кондензаторот за помала потрошувачка, а кај електронската пригушница тоа го нема), не зависи од неонката ...
Со таа логика можеш на греалката и цвеќе да и ставиш и можда ќе се согласи да излезете заедно ...:)
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 13:39 ---
А за потрошувачката можи помалце троши не велам не, но небитно. Се работи за и така мала потрошувачка што како што реков една рингла за кафе што ке работи еден сат ке потроши колку цела куќа неонки. Значи сум заштедил за едно кафе да си сварам на рингла.
тука ти е проблемот ... го преваруваш кафето ... следниот пат вари го 30 мин :pos:
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
не се согласувам дека помалку светат ...
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 11:04 ---
неонка со обична пригушница и со кондензатор троши околу дупло помалку отколку без кондензатор, а неонка со електронска пригушница троши околу третина од неонка со обична пригушница без кондензатор ...
тоа е така затоа што пригушницата има косинус фи околу 0,55(за оние што знаат што е косинус фи, за оние кои не знаат здравје друг пат ќе се објаснуваме :))
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
тоа е така затоа што пригушницата има косинус фи околу 0,55(за оние што знаат што е косинус фи, за оние кои не знаат здравје друг пат ќе се објаснуваме :))
Наместо да велиш „за оние кои не знаат здравје друг пат ќе се објаснуваме “ со што ме насмеа, обиди се да најдеш што всушност мерат струјомерите на ЕВН.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom