Дали се исплатува замена на обичните со штедливи сијалици!?

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Наместо да велиш „за оние кои не знаат здравје друг пат ќе се објаснуваме “ со што ме насмеа, обиди се да најдеш што всушност мерат струјомерите на ЕВН.
Оооооо Дон Кихоте кај е да е и ветерници ќе турат од ЕВН во Штипско па можеш целосно во улога да влезеш :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Оооооо Дон Кихоте кај е да е и ветерници ќе турат од ЕВН во Штипско па можеш целосно во улога да влезеш :)
Не разбирам што сакаш да ми кажеш - појасни
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
doma sme so 5 sijalici LED od 8w sekoja
40wati cel stan
sijalicite gi kupivme od elektrometal po 300denari edna
rok na traenje 25-30 000 saati
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Teмата е за светилки не за борба против рандом приватни монополи под државна капа.
Не си ме разбрал
На темата наука и технологија отворивме дискусија што всушност мерат струјомерите на ЕВН.
Сакав сите кои ги разбираат струјомерите да помогнат
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.328
Поени од реакции
29.797
За штедење ако зборуваме, LED му е мајката.
Но ова би требало да важи за генерално осветлување во домот. За читање и слично, класичните старински сијалици се ненадминати.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
474
Поени од реакции
1.665
Дали во Скопје може да се најде неонка Осрам 40 вати круг? Во Битола никаде не можам да најдам. Фала и поздрав
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Дали во Скопје може да се најде неонка Осрам 40 вати круг? Во Битола никаде не можам да најдам. Фала и поздрав
Aко мислиш на ова:


Секако дека може, тоа и во Тетово го има.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
матер му ебам лага е све, какви штедливи какви црни камења...
1 месец 2 максимум терат и послем то ај нови, а скапи се изгор. купвај си обични и крцкај си.

Пред година и пол ги сменав сите со економски, ниту една нема изгорено од тогаш. Нормалните ги менував секој 2-3 месеци .
И дефинитивно многу помалку трошат. За светлината си пиши на нив каква светлина сакаш да добиваш, има модели кои што ја имаат истата жолтеникава боја како волфрамските.
http://www.philips.co.uk/c/standard-energy-saving-light-bulbs/13262/cat/#filterState0=BULB_SU_GB_CONSUMER=true,SPIRAL_SU_GB_CONSUMER=true;compareState0=id0=,id1=,id2=,compareView=false;productState0=page=1,sort=subcat_asc_group
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Просек траат една година, една траеше пола. :(
Зависи од квалитетот, не може да генерализираш. Пример Витоне ми траеја 3-4 години, после земав некое срање Динамик, едвај една година издржаа. Пред некој месец ставив Филипс, па ќе видиме како ќе се покажат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Темава ме насмеа, бидејќи газдата на канцеларијата цело време повторуваше дека си купил штедливи сијалици и сега во неговата канцеларија идело помала сметка за струја. Баш таму требало да се инвестира, за да имам помала сметка за струја. Се додека не дојде човек од ЕВН и не виде дека он уствари се закачил на мојот саат и јас плаќам за него со години.
И сега кога ќе прочитам штедлива сијалица ме фаќа смеа, не дека не се ефикасни, туку најдобра опција е да му се закачите некому на саат, така со сигурност нема да имате висока сметка.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Јас си запишувам со маркер на телото на штедливата кога сум ја ставил. Просек траат една година, една траеше пола. :(
Дали се работи за неонски сијалици или за ЛЕД диоди сијалици?
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Дали се работи за неонски сијалици или за ЛЕД диоди сијалици?
Неонски, најчесто купени во обични продавници (супермаркети) и една купена од специјализирана продавница, таа се покажа исто како другите.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
За штедење ако зборуваме, LED му е мајката.
Но ова би требало да важи за генерално осветлување во домот. За читање и слично, класичните старински сијалици се ненадминати.
Кога штедиш немаш време за читање :D .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom