Дали се исплатува замена на обичните со штедливи сијалици!?

Ф

Флеш

Гостин
Веќе неколку недели,прауд корисник на штедливи сјалици, имам 5 внатре и 2 надвор во двор за осветлување .... Супер разлика во осветлување,пријатна за очи,од старото жуто светло,во бела дневна светлина ми е внатре .... Едноставно супер,презадоволен :) )))
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
ако има некој искуство со нарачка на ЛЕД сијалици од Aliexpress нека сподели. конкретно ме интересира од кој произодител/трговец порачал и дали ватажата одговараат со лумените, бидејќи читав во фидбекот доста муштерии се незадоволни од јачината на светлината
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
ефтината кинезарија ќе ти рикне одма.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
ако има некој искуство со нарачка на ЛЕД сијалици од Aliexpress нека сподели. конкретно ме интересира од кој произодител/трговец порачал и дали ватажата одговараат со лумените, бидејќи читав во фидбекот доста муштерии се незадоволни од јачината на светлината
Јас нарачав од овие http://www.aliexpress.com/item/-/1992556662.html али се уште ги чекам. Фидбекот е 95% позитивен а и да не се погодат за таа цена нема да ми биде криво. За споредба купив ЛЕД од кај нас за 350 денари и ме траеше 1 (еден ) месец.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Веќе неколку недели,прауд корисник на штедливи сјалици, имам 5 внатре и 2 надвор во двор за осветлување .... Супер разлика во осветлување,пријатна за очи,од старото жуто светло,во бела дневна светлина ми е внатре .... Едноставно супер,презадоволен :) )))
Мене пак одвратна ми е белата светлина. И колку што знам влијае на нивото на мелатонин во мозокот- хормонот кој му кажува на телото дали е ден или ноќ, - со други зборови ти го нарушува дневниот биоритам белата свелина.
Затоа бела светлина - во канцеларија, жолта светлина - дома![DOUBLEPOST=1415087133][/DOUBLEPOST]
Јас нарачав од овие http://www.aliexpress.com/item/-/1992556662.html али се уште ги чекам. Фидбекот е 95% позитивен а и да не се погодат за таа цена нема да ми биде криво. За споредба купив ЛЕД од кај нас за 350 денари и ме траеше 1 (еден ) месец.
Не заборавај да пишеш кога ќе ги добиеш дали ги бива или не
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
ако има некој искуство со нарачка на ЛЕД сијалици од Aliexpress нека сподели. конкретно ме интересира од кој произодител/трговец порачал и дали ватажата одговараат со лумените, бидејќи читав во фидбекот доста муштерии се незадоволни од јачината на светлината
Ниедна спецификација не им е точна, односно ги натпишуваат вредностите на лумените и ватите, иако соодносот горе доле одговара. Најдобар начин да дојдеш до вистинската јачина на светлина е да ги изброиш диодите на сијалицата и да ги пресметаш лумените.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Oва се невидени глупости што ги напишало некакво здружение веројатно финансирано од произведувачи на обични сијалици во Германија. Тешко нам, ако на такви им веруваме
За пронајдокот на ЛЕД светилки во 2014 е доделена Нобеловата награда за физика
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2014/
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
aj ako moze nekoj iskustva so ledov ? kako se pokazale vo praksa? zasteda traenje?
Тоа значи дека тие што се доволно ефтини луѓето лесно да се излажат да ги купат, тие се расипуваат многу пред да се исплатат.

Дали тоа значи дека ЛЕД светилки не се исплатат?
Не. Но најевтините ЛЕД светилки дефинитивно не се исплатат.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
А кај има СКУПА КИНЕЗЕРИЈА??? Колку знам освен КИНЕЗЕРИЈА одамна нема ништо друго, барем според место на раѓање....;)
Оди кај Тафо на Битпазар и земи си од тие обичните по 70 ден комад и ке те траат 1 година сигурно пошто таква веќе една година користам во дневна соба.Е сега проблемот кај тие сијалици е што од декларираната моќност реалната е пола од таа што ја пишува бидејки ја имам измерено со инструмент. Значи таква сијалица од 40W e 20W измерена со инструмент и ја заменува онаа од околу 100W.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom