Дали да се воведе сексуално образование во училиштата?

Сексуално образование во школо За или Против


  • Вкупно гласачи
    218

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Ако предава некоа згодна професорица заш да не :)
Убаво е да се знае повеќе
нели ? :)
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
Да за сексуалното воспитување, Не за веронауката!
Ако не беа овие предавања и трибини од неколку невладини што ги има низ земјава немаше да знам ништо.
Сексуално воспитување не значи само да се научи да се намести кондом, има ептен работи што се познати само за мал процент од македонците!
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Зашто не? Може, и така е напредна генерацијава... веќе мислат дека се пораснати уште на 13 години, па добро да се запознаат со некои факти, кои мислат дека ги знаат :)
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Јас викам сите да си отворат акаунт на форум Кајгана и да читат по темите. Не сме дораснати за такви модерни работи. Тај шо ќе го воде тај час коо ќе каже ПЕНИС, сите ќе почнат да се клештат как ненормални а тие у последните клупи ќе се со гаштте у рацете :pos2:
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Јас викам сите да си отворат акаунт на форум Кајгана и да читат по темите. Не сме дораснати за такви модерни работи. Тај шо ќе го воде тај час коо ќе каже ПЕНИС, сите ќе почнат да се клештат как ненормални а тие у последните клупи ќе се со гаштте у рацете :pos2:
А ја викам,пошо има компјутер за секое дете по школиве нели.
Од Влада да напраат 2-3 порничи за едукативни цели
и по еден час у неделата,или у месецот да се одвојува за анализирање на порниќите
поефтино ќе ги фати од држење часои,плаќање посебни професори итн..
а и поинтересно ќе ни биде
:toe:
 
L

Liberation

Гостин
сексуално вообразување? :wink: WTF?
зар има уште момци кои не знаат кога се плодните денови кај девојка им... како се’ се пренесуваат половите болести... кои немаат елементарна култура и почит кон понежниот пол...?

јас мислам дека не треба!

на младите им треба да ги проучуваат мојсеевите псалми... житијата на светците и наизуст да пеат евангелие :smir:
 
M

marsovka

Гостин
Сексуалното образование треба да има !
И треба да ги содржи овие теми :
- што се сексуално преносливи болести и како се пренесуваат
- контрацепција со нагласок на кондомите
- што се секс играчки: лисици, дилдо, стрепон, кукла на дување
- секс пози ( основните)
- пракса :јебач:
- видови на перверзии и заштита при нивното практикување
- видови на сексуални пореметувања : некрофилија, зоофилија, педофилија
- сексуални ориентации
- оргии !
- дејт рејп дроги како се користат, за машките посебно како се силува онесвестена девојка
- жените како се ебе во мозок машко и чисти паричникот
- да им се објасни дека мисионерска поза не е верска расправа

:треп:
Што мислите ?!

Се надевам дека нема да биде досадно на час :треп:

П.С. за матура предлагам пат во red districts во јапонија бидејќи измислуваат нови перверзии секојдневно децата да бидат запознаени со новитетите .
 
Г

Господ

Гостин
сексуално вообразување? :wink: WTF?
зар има уште момци кои не знаат кога се плодните денови кај девојка им... како се’ се пренесуваат половите болести... кои немаат елементарна култура и почит кон понежниот пол...?

јас мислам дека не треба!

на младите им треба да ги проучуваат мојсеевите псалми... житијата на светците и наизуст да пеат евангелие :smir:
Сарказмот целосно ти го опфаќа постот или само оној за веронаука?
Верувај постојат момци и девојки кои поради неедукација стануваат тато и мама на 14 години,за полови болести да не правиме муабет.
Пола и повеќе мислат дека сифилис е растение:toe:
 
M

marsovka

Гостин
Пола и повеќе мислат дека сифилис е растение:toe:
не бери гајле дури и да воведат сексуално образование наместо веронаука, сексуално пренословите болести слабо котираат на пазарот на болести бидејќи СЕ СЕКСУАЛНО ПРЕНОСЛИВИ !
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.427
Јас сум За, не знам зошто некој би бил против, се работи за добивање на правилно знаење како одат работите, се работи за едукација на еден од најбитните делови во животот и еволуцијата - размножувањето, ќе се повреди младината имајќи анален секс инаку. :toe:
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
јас мислам дека треба да се воведе битејќи поради не информираност стануваат малки на 13 14 години.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
А кога ке ни дает домашна на ку*ви да ојме :D?
Јас сум ЗА, еве сега сум осмо оделение па и да се воведе ова да го учиме на школо сигурен сум дека нема да го учам јас затоа што сигурно ке го учат шесто и седмо оделенци, но без разлика треба да се воведе и ние децата да имаме малце знаење за сексот :D:D:D, не дека нема да научиме т.е. знаеме што е потребно али сепак мислам не сме дотолку уште да ја прашам мама или тато што е кондом или како се користи односно страм ми е да прам такви муабети со нив, побрзо ке научам одстрана него со нив.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас мислам дека е добро за почеток да почнат со објаснување на полови органи.Пред еден ден прочитав „може ли да ме скине преку гаќички?“
Втора лекција сексуални ориентации,хомосексуалноста не е заразна.
И трета лекција заштита при сексуално комуницирање.

Ќе се смеат два часа,третиот веќе нема да им биде смешно.Добро е да се почне од 12/13 години.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Би требало да се воведе, има некои кои сеуште незнаат како може да се забремени или пак ќе имаат секс и после ќе прашуваат по форуми и други страни: дали може да ме скини преку гаќи, дали може со кондом да останам бремена и итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom