Дали да се воведе сексуално образование во училиштата?

Сексуално образование во школо За или Против


  • Вкупно гласачи
    218
Д

ДаркхарТ

Гостин
Епа за да не се избацуваат по сајтови како гламстик со смешни и ретардирани прашања од типот ''може ли да ме скине преку гаќички'' , задолжително е да се воведе сексуално образование во училиштата.
 
U

UniqueGirl

Гостин
Е ај да читнам . . .

sto e poubavo ??? sto misliste sto poveke ve zadovoluva petingot ili sexot i koe e poubavo?i kakvo e cuvtvoto na peting a kakvo e na sex ili mozda se slicni? mozi malce e glupo ova sto go prasuvam ali mn me interesira pls kazete mi
И као утиче ова сексуалново образование, ќе земе на некоја ќе и го тури два три пути, или ќе ја лиже па ќе ја праша "шо више ти се свиѓаше"? :icon_lol:


Помош можеби? ве молам Пред неколку месеци се запознав со едно момче. Од тогаш се имаме мувано еднаш, и тој сакаше да се видиме, ама јас цело време одложував, ни самата не знам зошто.
Сега треба да се видиме деновиве, и јас сфатив дека тој не ми се ни допаѓа... На почетокот веројатно само физички ме привлекувал, а сега ни тоа.
Проблемот е тоа што тој е многу фин, и не знам како да му кажам, а знам дека ме сака.
А сите мои другарки ме тераат да направам нешто со него, а и неговите другари, и сите очекуваат нешто.
И стварно не знам што да правам, не сакам да го повредам, ама не сакам ни да имам дечко кој нема да го сакам.
Што би направиле вие?
^ Муабет за на кафица ..

Сексот е табу тема кај нас.
Треба добар муабет уше на 14, да се знае шо како, муабет по дома, а не им кажуеш на твоите дека не шеснаесе-седумнаесе си се спанџала со некој, уствари више пути се плескала, неголи шо има прсти на една шака.
Кодекс на облакање, не со кило ми пудра, минич до пич, деколте - испружени цициња на тепсија, уше на петнаесе, за нив образование?
Мало морген. Таквите можат sex teacher да изиграваат.
Шо се тиче овие гламстик курци палци,

sTO E ova ve molam pomos Sto podrazbirate pod toa koga nekoj ke vi rece SUVA LEPOTA ?
... чисто сумњам дека имаат више од тринаесе, ако грешам, ни образование ни нишо не им помага. Отидени се у пичке си материне.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Епа за да не се избацуваат по сајтови како гламстик со смешни и ретардирани прашања од типот ''може ли да ме скине преку гаќички'' , задолжително е да се воведе сексуално образование во училиштата.
Ама 99% од тие прашања се од шо на некои 14-15 годишни им е досадно по дома па ајде ќе одам и ќе дудлам и ќе се заебавам на гламстик. И она што беше со писмата до хрватските весници и таму повеќе од 90% е лага не верувам дека постои толку проста раја:toe:
А и јас сум за тоа дека треба да се воведе сексуално образовање, сепак многу подруга би била работата ако некој уште од 8-9 години почне да учи за тие работи.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
А и јас сум за тоа дека треба да се воведе сексуално образовање, сепак многу подруга би била работата ако некој уште од 8-9 години почне да учи за тие работи.
од 8-9 години за секс?
тогаш табу тема им е бацување во образ, ти за секс збориш..
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
од 8-9 години за секс?
тогаш табу тема им е бацување во образ, ти за секс збориш..
Епа за да не им биде бацувањето у образ табу треба со време да се почне. Не е дека мора баш тогаш да се почне, ама за да има некој ефект треба со време.
Да не има и кај нас случаеви со татко на 11 години ко во Англија, па на крај испадна дека уште 3-4 кандидати за татко на тоа дете биле
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Епа за да не им биде бацувањето у образ табу треба со време да се почне. Не е дека мора баш тогаш да се почне, ама за да има некој ефект треба со време.
Да не има и кај нас случаеви со татко на 11 години ко во Англија, па на крај испадна дека уште 3-4 кандидати за татко на тоа дете биле
и сеа? има и циганчиња дишат лепак на 5...да ги учиме и за дрога на 5 години? како се конзумира и која дрога како изглеа за да кажат на другарчето “не благодарам“?
8-9 е прерано...тие случаеви се ретки..
мислам дека најоптимално би било да се воведе сексуално образование негде во 7мо-8мо одделение...
 
Е

експерт

Гостин
Ако се воведе сексуално образование, сексот ќе се доведе на ниво на зафрканција.
Да, треба сексот да НЕ биде ТОЛКУ табу тема, за која се страмат да зборуваат, ама колку треба да биде ОТВОРЕНА тема? Сепак се работи за интимен чин.
Не мислам дека тоа треба да биде класично предавање, каде наставникот ќе се црвенее пред децата додека тие се зафркаваат и се смеат. И какви прашања ќе поставуваат децата?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
Дааааа, и веќе редно е да се дознаат опасностите за болестите од сексуалните односи, и конечно во оваа држава сексот да не се смета за табу темааа !!!
 

Pl.

Pl.
Член од
16 јули 2009
Мислења
566
Поени од реакции
62
во секој случај треба
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
6то одделение би било најприфатливо,на 12 години таман во пубертет ...порано никако.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Треба да се воведе,ама и да има пракса
 
Член од
26 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Според мое мислење треба да се воведе,затоа што многу деца незнаат ништо за сексот:baeh:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Треба зошто да не, баш би било поучно. А не се праиме дека се знаеме..
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Во мое време постоеше сексуално образование
 

Kajgana Shop

На врв Bottom