Дали да се воведе сексуално образование во училиштата?

Сексуално образование во школо За или Против


  • Вкупно гласачи
    218
Член од
28 март 2006
Мислења
17.717
Поени од реакции
12.145
После ова и слични истражувања...дали постои дилема дали да се воведе?
:tapp: јадници, дали мислат дека ако го бутнат прво шишето, а после (без вадење на шише) ја обават должноста...дали тогаш нема да забремени жената? :nesvest:

Сода бикарбона против бременост

Во истражувањето спроведено во Македонија било откриено дека две третини од жените не користат ниту едно контрацептивно средство и дека некои веруваат оти „кока-кола“ и сода бикарбона може да спречат несакана бременост
Дури 94 проценти од тинејџерките меѓу 15 и 19 години, како и повеќе од 50 проценти од македонските жени не користат никакви средства за контрацепција. Дел од девојките што живеат во градовите ги навеле дури и „кока-колата“ и содата бикарбона како контрацепциски средства. Тие навеле дека се убедени оти нема да забременат ако по сексот се измијат со „кока-кола“ и раствор од сода бикарбона. Овие фрапантни резултати беа изнесени на вчерашната прес-конференција по повод Светскиот ден на контрацепција - 26 Септември.

Дел од податоците се од најновото истражување што, под мотото „Твој живот, твој глас“, во јуни беше спроведено меѓу 500 жени во Македонија.

Татјана Гружанова, гинеколог од Клиниката за гинекологија, која учествувала и на трибините на оваа тема низ земјата, го нагласи вџашувачкиот пример за неинформираноста кај младите.

- Катастрофална е информирноста за заштита од несакана бременост. Дури и девојки од градовите на трибините не' прашуваа дали нема да забременат ако по односот се измијат со „кока-кола“ или сода бикарбоната. Други прашуваа дали може во време на менструалниот циклус да се забремени или дали може да затруднат ако сексуалниот однос се одвива стоејќи. Неинформираноста околу контрацепцијата може да доведе до страшни последици по здравјето на жената. Абортусот носи ризик од големи последиците и за идниот репродуктивен период - рече Гружанова.

Трибините биле организирани во средните училишта и на факултетите во Скопје и во другите градови во земјата и на нив учествувале девојки од 14 до 24 години.

Во истражувањето спроведено во Македонија беше откриено дека дури две третини од жените не користат ниту едно средство за контрацепција, а за 61 отсто од контрацепциските методи воопшто не ни слушнале.

Од антибеби-пилулите достапни на македонскиот пазар жените најмногу им веруваат на марките: „јасмин“, „дајан35“ и „микрогинон“. Дури 51 отсто од жените не знаат ниту една марка на антибеби пилули.

Најчестите одговори што испитаничките ги давале на прашањето зошто ги користат пилулите се: дека се најсигурни, најлесни за употреба и дека се најефикасни.

Половина од жените што не користат антибеби-пилули изјавиле дека не постои ниту една причина што би ги убедила да почнат да користат. Повеќе од половина од жените не се информираат од докторите за контрацепцијата, бидејќи сметаат дека немаат потреба од информации.

Дури 119 од 500 испитанички имале извршено абортус и тоа речиси подеднакво и Македонките и Албанките. Истражувањето било направено врз 500 жени на возраст од 15 до 49 години, во 7 региони во Македонија. Од испитаните жени, 323 се од македонска националност, а 142 од албанска. Со средно образование се 248, а 135 со основно.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
imavs seks so mojot decko, koga svrsi vo spermata imase nekoi grutcina vo forma na varen oriz, mi bese strav da mu kazam , a neznam sto e toa, dali e opasno ili e normalno??ve molam pomognete
Imam 19 godini i " toa " se sluci pred nepoln mesec.Sakam da prasam zosto pri prviot seksualen odnos ne mi tecese krv tuku toa se sluci vtoriot pat. Sega mojot decko ne mi veruva deka toj mi e prv. :( Sum slusnala deka nekoj nemoze od prviot pat da go probie himenot. ve molam pomognete mi! ne znam kako da mu dokazam!
Zdravo zenski, sakav da ve prasam nesto: vcera imavme seks so mojot decko i koristevme zastita se bese ok i koga svrsi toj ne si go izmi penisot tuku onaka go izbrisa samo so hartija...posle 15 min povtorno imavme seks no toj mi vleze taka bez zastita i pose 1 min savi kondom pa sega se mislam dali e mozno da imalo nekoi ostatoci od spermatozoidi koi so mi gi vnel vnatre i dali e mozno tie malku so ostanale da predizvikaat bremenost...ve molam ako znae nekoj neka pise
Mojot decko ima navika koga sne sami da mi gi lize ''cickite'' i da mi gi masira,no od togas pocnaa da mi rastat i sega imam mn ubavi.Dali e vo red sto mu go dozvoluvam toa????????................a odime samo 4 meseci.........
Imam decko skoro 1 godina,i jas i on sakame da imame sex i ednas se obidovme no mene mi bese mn srtav i ne sakav ma mi ''vlezi'' i posle tolku pred igra resime da imame analen sex..i od togas navaki imame samo analen sex..mn pati razgovarame za obicen sex no mene mi e mn strav zosto ce mi bide prv pat.Sho da pravam :|
http://www.glamstik.mk/questions/seks

Запрепастувачки прашања и коментари, љубопитноста огромна, сексуалната информираност никаква. Информираноста за несаканите последици од незаштитен секс уште помала, последици огромни.

Дефинитивно за да се воведе сексуално образование.
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
После тоа што вчера го слушнав на вести, дека кока кола, сода бикарбона и ракија се добри средства за контрацепција, дефинитивно мора да има сексуално образование по школите.
Иначе да појаснам нешто.Оваа анкета не е претерано реална.Една теткица ми дојде да ми ја направи анкетава.Онака фино ме замоли, демек да видат колку жените се знаат за средствата за контрацепција и јас прифатив.И она ми рече дека многу жени ја одбивале за анкетава.И дека претежно што прифаќаат да се малку понеобразовани жени.Ако неколку затуцани жени не се разбирале околу контрацепцијата, не значи дека нивото на образованост за оваа тема е генерално ниско.
п.с.Не дека сакам да навредам некого, само сакам да кажам дека пола од жените што ја прифатиле анкетава гарант не ни разбирале што е тоа контрацепција.Така да резултатите не се и нешто многу реални:smir:
 
M

M del Mar

Гостин
После тоа што вчера го слушнав на вести, дека кока кола, сода бикарбона и ракија се добри средства за контрацепција, дефинитивно мора да има сексуално образование по школите.
Иначе да појаснам нешто.Оваа анкета не е претерано реална.Една теткица ми дојде да ми ја направи анкетава.Онака фино ме замоли, демек да видат колку жените се знаат за средствата за контрацепција и јас прифатив.И она ми рече дека многу жени ја одбивале за анкетава.И дека претежно што прифаќаат да се малку понеобразовани жени.Ако неколку затуцани жени не се разбирале околу контрацепцијата, не значи дека нивото на образованост за оваа тема е генерално ниско.
п.с.Не дека сакам да навредам некого, само сакам да кажам дека пола од жените што ја прифатиле анкетава гарант не ни разбирале што е тоа контрацепција.Така да резултатите не се и нешто многу реални:smir:
оф сакав вакво нешто да пишам и јас али касно палам :pos2:
Обавезноо мора да се воведе сексуално образование...по тоа што го слушнав не можев да поверувам дека до толку некој да си нема појма од нештово :pos2: дегенерици :tapp:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pravilata na seksualnata revolucija od seesetite godini za free sex i slobodna ljubov ocighledno ne vazat poveke bidejki se pojavija gadni bolesti taka da sega pod seksualno obrazovanie bi se ucelo za bezbeden seks i slicno, prasanje e koj da go predava, vo biologijata nema etika naucnicite bez etika se operirani od moralni dilemi.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
денешниве деца знаат за секс и се околу него без никакво школо.. од улица се учат па и од интернет.. порничи на 10 години гледаат и се смешкаат. али има многу неинформирани т.е лошо информирани деца околу некои работи па така мислам не е лошо да се воведе т.е да им се пообјасни што точно треба како каде кога и слично.. едноставно треба!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
da i praska obavezno, ili na mladata profesorica ili nekoj od ucenicite so ucenickite da demonsstriraat sve sto e sex i kakvi vidov sex ima i kao za preventiva deka treba sade eden parter desno od sebe poso inace pusti stra mil zivot jebes sex moze i masturbacia, i sve toa da ima ko so trebit.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Треба да се воведе.Што е ова при интернет и се мајки ми стануваат на 14 год.
НЕКА ИМА НЕКА ИМА НЕКА ИМА НЕКА ИМА НЕКА ИМА!:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
 

devil!

weirdo
Член од
19 јули 2008
Мислења
1.047
Поени од реакции
462
И јас сум за ! шо порано сме информирани то боље :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Нашите родители, нивните родители, прадедовци и претци правеа деца и се онадеа и без диплома.
Шо им фалеше.
 
Г

Господ

Гостин
Да и тоа како е потребно ова.
Уште во прво одделение треба да се воведе.Да знаат децата дека не ги донел штркот:toe:
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Треба.
Баш пред некое време читав прашања од типот: "дечко ми ми сврши на хеланките и бев мокра .. дали сум бремена?"
Ова е за жалење. Најчесто ваквите прашања се поставувани од 14/15/16(ако и не поголеми) сексуално необразовани девојки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom