Градежен факултет

Член од
25 мај 2010
Мислења
9
Поени од реакции
2
Moze nekoj da kaze dali posle tri posledovatelni ispitni sesii (bez razlika dali si se pojavil na niv) se gubi pravoto na polaganje na predmetot, ili posle tri ispitni sesii na koi si se pojavil, bezrazlika koga, se gubi pravoto na povtorno polaganje na ispitot?
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
9
Поени од реакции
2
Завршив на факсов пред повеќе години. Ја почитувам струката, интересна е, ако си снаодлив може и да е профитабилна... Точно е дека се учи многу. Точно е дека има неколку професори што маста ја вадат и те прават будала во лице. Но точно е и дека ако седнеш да учиш - ќе дипломираш на време и со добар просек. Генерално имав многу високи оцени, но од таму излегов како сосема друга личност. Ведрата, насмеана, позитивна јас се загуби некаде по тие ходници и не се врати повеќе. Тогаш се запрашав - дали вредеше? Засега не можам да кажам дека да. Можеби беше моја грешка, пошто имав други очекувања, но искрено доколку би ги добила тие години назад, никогаш повторно не би се запишала таму. Затоа, живејте си го животот, студирајте со нормално темпо, паднете некој испит, ништо не е страшно...
Poradi koi pricini ne bi se zapisala povtorno?? Koi ti bea ocekuvanjata, sto se razocara? Voglavno koja e realnosta po zavrsuvanjeto?
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
Moze nekoj da kaze dali posle tri posledovatelni ispitni sesii (bez razlika dali si se pojavil na niv) se gubi pravoto na polaganje na predmetot, ili posle tri ispitni sesii na koi si se pojavil, bezrazlika koga, se gubi pravoto na povtorno polaganje na ispitot?
Го преслушуваш ако не го положиш во ниедна сесија.
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Најголема грешка ми е изборот на факултетов. Многу тормозење, многу нервози, потрошени години, трпење испади од ретардирани професори... За што? За 15-20.000 ден. плата со дипломата.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Најголема грешка ми е изборот на факултетов. Многу тормозење, многу нервози, потрошени години, трпење испади од ретардирани професори... За што? За 15-20.000 ден. плата со дипломата.
tocno deka e najtezok fakultet
no zavrsen dipl.grad.inz. ne veruvam da zima 15-20.000 den.
samo jas nekolku sto poznavam grad.inziner zima nad 30.000 den plata
 

lilith87

Почетниче
Член од
29 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
6
Poradi koi pricini ne bi se zapisala povtorno?? Koi ti bea ocekuvanjata, sto se razocara? Voglavno koja e realnosta po zavrsuvanjeto?

Не би се запишала повторно, затоа што X години по дипломирањето, односно Y по магистрирањето не можев да најдам нормална работа. Работев во неколку фирми (на кратко време), но платата се движи од 11000-15000 и се случува да не се потпишуваш ти на проектите, туку тој некој за кого работиш. Така што прашање е дали ќе земеш лиценци во скоро време, што значи не можеш како индивидуа да напредуваш.
Друго, на 8 места до сега на интервју ми имаат кажано дека сум преобразована и дека предност имаат студенти пред диплома. Зошто? Затоа што ќе ги плаќаат помалку, нема да ги пријават, ќе ги праќаат на терен од јутра до сутра итн и после некое време ќе ги заменат со нови такви. Не сакам да бидам негативна, но ситуацијата е никаква, ако си немаш некој твој близок со фирма, па да си осигураш добро и фер работно место. Јас не познавам колега/колешка да работат за над 16 000 ден. Ако ги има, нека пишат, барем да знам.
Од друга страна, на факс професорите што изгледа дека се најнепосредни и нај "отворени", за време на испит и кога треба да ти излезат во пресрет испаѓаат најбезвезе и се најопасни.
Ова е мое лично искуство и впечатоци што ги стекнав додека студирав таму.
Кога би се запишувала сега, би запишала ФЕИТ - програмирање (земаат огромни плати), јазици (за превод изгор се) или правен (за нотар - тука лежи добра пара). Пошто таква ни е државата ...
Не сакам моево искуство да допринесе лошо за било кого - ако градежништвото ви лежи, нема зошто да не се запишете, па дури и пречките ќе ви се полесни за надминување штом го правите тоа со желба ....
Среќно на сите што се таму или допрва ќе се запишуваат.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Не би се запишала повторно, затоа што X години по дипломирањето, односно Y по магистрирањето не можев да најдам нормална работа. Работев во неколку фирми (на кратко време), но платата се движи од 11000-15000 и се случува да не се потпишуваш ти на проектите, туку тој некој за кого работиш. Така што прашање е дали ќе земеш лиценци во скоро време, што значи не можеш како индивидуа да напредуваш.
Друго, на 8 места до сега на интервју ми имаат кажано дека сум преобразована и дека предност имаат студенти пред диплома. Зошто? Затоа што ќе ги плаќаат помалку, нема да ги пријават, ќе ги праќаат на терен од јутра до сутра итн и после некое време ќе ги заменат со нови такви. Не сакам да бидам негативна, но ситуацијата е никаква, ако си немаш некој твој близок со фирма, па да си осигураш добро и фер работно место. Јас не познавам колега/колешка да работат за над 16 000 ден. Ако ги има, нека пишат, барем да знам.
Од друга страна, на факс професорите што изгледа дека се најнепосредни и нај "отворени", за време на испит и кога треба да ти излезат во пресрет испаѓаат најбезвезе и се најопасни.
Ова е мое лично искуство и впечатоци што ги стекнав додека студирав таму.
Кога би се запишувала сега, би запишала ФЕИТ - програмирање (земаат огромни плати), јазици (за превод изгор се) или правен (за нотар - тука лежи добра пара). Пошто таква ни е државата ...
Не сакам моево искуство да допринесе лошо за било кого - ако градежништвото ви лежи, нема зошто да не се запишете, па дури и пречките ќе ви се полесни за надминување штом го правите тоа со желба ....
Среќно на сите што се таму или допрва ќе се запишуваат.
za zal taka ni funkcionira nasata drzavicka
inaku jas kako sto znam i kako sto imam slusnato se bara kadar so grad.fakultet
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Некој подетално да ми ги објасне смеровите на градежен: градежништво, геодезија и геотехника. Прочитав на страната на Градежен факултет, но не разбрав баш добро. И според вас кој смер е најдобар?
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
Дали работи студентска служба?
 
Член од
16 март 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ако се запишува некој на Геодезија нека пише, да се запознаеме :)
 
Член од
22 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Se zapisav na geodezija, ke moze nekoj da mi pomogne koj izborni predmeti da gi izberam, nekoj postar student ?? :D
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Se zapisav na geodezija, ke moze nekoj da mi pomogne koj izborni predmeti da gi izberam, nekoj postar student ?? :D
Наброј ги изборните ќерко. Ако не се лажам, немаш некој голем избор вака-така ќе мораш да ги избереш сите изборни, али сподели пошто не знам дали се сменило нешо у меѓувреме.

Сега ја ѕирнав програмата.
Од општи изборни ако сакаш да пројдеш лесно земи информатика или социологија на претпријатија.
Од "потешките предмети" Основи на Електроника е кул али не ти е поврзано со струка, Физика зависи од тебе и колку имаш волја да се посветиш a знаењето може да ти помогне во понатамошните студии.
Другиве предмети не ги знам, ама претпоставувам дека

1) Нема да има кворум за одржување
2) Нема да има професор
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
http://www.gf.ukim.edu.mk/file/Upisi 2014-2015/1 ciklus/potrebni dokumenti za upis/anketen list za brucosi-2014-15.pdf

eve ova se predmetite, posledniot list e za geodezija

*Od ovie treba dva da izberam >
Теориска механика
Физика
Нацртна геометрија
Основи на електроника

*Od ovie eden >
Водостопанство и хидротехника
Како фунционираат градбите
Веројатност и статистика
Информатика
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Вака, има ли некој што може да ми каже што е разликата помеѓу програма 4+1 и 3+2. Предности и недостатоци.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Ќе може да каже некој на што да се обрнува повеќе внимание по предметите статика (проф Мери Цветковска) и матемтика ( Силвана Петрушева )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom