Градежен факултет

Viki Cheda

This is bat country!!!
Член од
25 февруари 2010
Мислења
24
Поени од реакции
1
Почитувани кајганџии,
Јас сум 2ра година во гимназија и што туку го одбрав Природно-математичкото подрачје А за трета година. После средно, би сакал да се запишам на градежен факултет. Па... дали би сакале да ме информирате повеќе околу тоа кои предмети за матура треба да се полагаат конкретно за градежен факултет, колку поени од матура, колку е перспективен а и смеровите во факултетот... Исто така, би сакал да одвојам време од летниот распуст за да полека полека се спремам бидејќи не сум ''математички талентиран'' - туку ми треба време за да го научам нештото по математика. Што да учам, што да вежбам, на компјутер или чисто математика, физика... Поздрав и благодарам однапред...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Почитувани кајганџии,
Јас сум 2ра година во гимназија и што туку го одбрав Природно-математичкото подрачје А за трета година. После средно, би сакал да се запишам на градежен факултет. Па... дали би сакале да ме информирате повеќе околу тоа кои предмети за матура треба да се полагаат конкретно за градежен факултет,

математика и физика
колку поени од матура,
не треба многу, малку студенти се запишуваат
колку е перспективен а и смеровите во факултетот...
перспективен е, смеровите конструктивна, патишта и железници, хихидротехничка
по името се поздразбира која насока за што е

Исто така, би сакал да одвојам време од летниот распуст за да полека полека се спремам бидејќи не сум ''математички талентиран'' - туку ми треба време за да го научам нештото по математика. Што да учам, што да вежбам, на компјутер или чисто математика, физика... Поздрав и благодарам однапред...

не треба да се замараш летово
математика кецот се учи т.е повторува се она од средно, физика исто така, а ти имаш уште две години

тука повеќе
 
C

cige

Гостин
Почитувани кајганџии,
Јас сум 2ра година во гимназија и што туку го одбрав Природно-математичкото подрачје А за трета година. После средно, би сакал да се запишам на градежен факултет. Па... дали би сакале да ме информирате повеќе околу тоа кои предмети за матура треба да се полагаат конкретно за градежен факултет, колку поени од матура, колку е перспективен а и смеровите во факултетот... Исто така, би сакал да одвојам време од летниот распуст за да полека полека се спремам бидејќи не сум ''математички талентиран'' - туку ми треба време за да го научам нештото по математика. Што да учам, што да вежбам, на компјутер или чисто математика, физика... Поздрав и благодарам однапред...
Па ти сакаш со глава ѕид да рушиш. Трг одма да те преместат. Не си свесен колку треба да владееш математика за да се запишеш електро, машински, архитектонски или градежен. За овие струки треба математика да ти биде "омилен" предмет, во душата да си ја носиш. А многу ретко се наоѓа дете што ќе каже дека сака математика, па и затоа овие факултети имаат најмалку студенти. незнам за тебе што сваќаш под поимот "талентиран математичар", ама ако математика немаш константно петка(многу ретко 4) не помислувај дека нешто ќе постигнеш. математиката не се учи, таа се сваќа, постојано само се надоградуваш.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Колку можам да забележам нема отворено тема за Градежниот факултет на форумов, па викам ајде јас, како тазе студент, да ја имам таа чест да ја отворам темата.

Од 15ти почнувам со I година на Градежниот факултет - Конструктивна насока, и да се пофалам малку - влегов меѓу првите 5 и успеав да ќарим стипендија.

Го пробив ледот јас, па сега ваш ред е колеги. Да се видиме кои сме, колку сме, какви сме.. Тука може да поставуваме прашања, разменуваме искуства, оговараме професори, асистенти (асистентки :icon_cool ).

Па повелете градежни инжинери. :smir:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ти оговарај асистенти мене не ми се погодија сексипилни асистентките :)


инаку дупла тема па нека ја спојат надлежните
http://forum.kajgana.com/showthread.php?51215-%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B5%D0%BD-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%82

--- надополнето ---

p.s од кога земаат стипендии првите 5?

инаку има и од факултетот стипендии
ќе бидете тестирани одма на старт
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
p.s од кога земаат стипендии првите 5?
Па од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ доделуваат 105 стипендии, по 5 на секој од факултетите за првите 5 студента (рангирани по поените од Државната Матура).

инаку има и од факултетот стипендии
ќе бидете тестирани одма на старт
Слушнав за тие другар, од некои фирми биле, независни од државните стипендии. На градежен ли си ти?
Ако може да кажеш нешто повеќе за тие тестирања.. кои предмети, што како се тестира..
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Слушнав за тие другар, од некои фирми биле, независни од државните стипендии. На градежен ли си ти?
Ако може да кажеш нешто повеќе за тие тестирања.. кои предмети, што како се тестира..
На градежен сум, а тестот е математика, елементарни задачи и прашања, одма на стартот, на некој од првите часови.
Да, стипнедиите се преку фирми кои соработуваат со Градежен.
Годинава и лани сите знаат за тестот, а порано само кој имаше познаник на Градежен постар дознаваше дека постои ваков тест, што им ги зголемуваше шансите за добивање на таа стипендија.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Ти го правеше тој тест? Ако е одма на старт, тоа значи дека ќе бидат застапени задачи од средно.. Ако сакаш да посочиш дали е нешто слично на ова ако се имаш сретнато со таков тест досега. позз

Доволно е и тоа што наведе другар. Фала во секој случај. :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Нешто во тој стил, можеби малку потежок, задачи од средно, елементарни, основни задачи и прашања.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Информатика - 90 поени..каазни ме таа овцата :lut: А Математика 1 во Петок полагаме, уште нема резултати :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Информатика - 90 поени..каазни ме таа овцата :lut: А Математика 1 во Петок полагаме, уште нема резултати :)
Де бе Симона да те казни, чудо.
Гледај другите два да ти се по 100, оти во мое време по информатика 9 беше најмала оцена :)
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Ја има фатено некоја радијација изгледа, само се понаша. Работата беше во тоа што јас мислев дека имаме 45 мин. за работа (како што кажа професорот), а според нив требало 30 минути. И немаа никакво разбирање, а ми требаше помалку од 2 минути да довршам се. Ама јеби га за тие 2 минути Симоната ме казни 10 поени.. Спаси ме тој што ни покажа мускулите иначе сакаше да ме казни повеќе :icon_lol:
А иначе во мое време има доста под 90 поени :)
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Прашање до студентите на градежен факултет:
Слуша/л некој Метод на конечни елементи и модели (Кај проф.Кокаланов) според информациите што ги имам од нивната веб страна?
Ми требаат некој материјали за Метод на конечни елементи, (има некој материјали во делот за превземања), но ме интересира има книга од овој професор? скрипта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom