Во 2014-та 0% инфлација

Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Јас мислам дека ти си убедливо најглупиот лик на Кајгана. Сум запознал многу глупи луѓе, и во живо и на форуми, ама ти далеку отскокнуваш. Барам некој епитет кој би ја опишал твојата глупост, како Библиски на пример, или од космички размери, ама нема зборови. Ти си единица мерка за глупост.
Толку затрескан по Грујо,и јас немам видено човек како овој.Грујо кога ќе изгуби избори,овој бесилка ќе си стави.И без Бранко и без Киро се може,ете сите си го живееме својот живот,ама тешко ќе биде за овциве кога ќе си замине Пастирот.Нормално ,секоја власт е менлива,така е и така ќе биде,со векови и милениуми,сите си заминале.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
За секоја точка една по една може да дискутираме. Сите имаат голема улога. Пример мене растот и задолженоста никако не ми се поврзани. Сигналот од НБРМ што го упати за намалување каматни стапки на штедни влогови значи да се извадат парите од банки и да се трошат. Дава знак за домашна експанзија, а во исто време има јавна. Очигледно се плаши од дефлација. Значи очекуваме пари во оптек и зголемена парична маса и во исто време зголемено кредитирање од банките во бизнис. Како се појавува раст од 4% на замрена парична активност со години ми е сега енигма. Ти што мислиш?
Не е баш мој сегмент ова, али еве еден пример зашто можеби расте бдп годиниве:
Бруто надворешен долг (во % од БДП):
2006: 48%
2010: 57.9%
2012: 70%
2013: 66.8%
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Плавците беа и више никад да не се вратат.
Затоа и ги сменивме.
Никад не претпоставувавме дека може и полошо.
Плавите кога беа живеев полошо, тогаш немав ИЧ, сега имам да јадам еден леб дневно.:icon_mrgr:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Наброј барем две убави работи
Не две, Двеста работи има што беа подобри од тоа што го прави оваа власт.
Скоро исто толку има и полоши.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Плавите кога беа живеев полошо, тогаш немав ИЧ, сега имам да јадам еден леб дневно.:icon_mrgr:
Како така бе,сега се е дупло поскапо.Тогаш два леба,сега еден.За месо може да почекаме,сега стана поскапо како никогаш.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Како така бе,сега се е дупло поскапо.Тогаш два леба,сега еден.За месо може да почекаме,сега стана поскапо како никогаш.
Убаво пишав дека немав ИЧ (значи нула приходи), сега не значи дека имам многу ама ми се доволни да преживеам.
Според тоа не велам дека ВМРО се супер, ама според мене и моите блиски се многу подобри од СДСМ, е сега ако некој се симнал од коњ на магаре, секако дека му е многу лошо.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Убаво пишав дека немав ИЧ (значи нула приходи), сега не значи дека имам многу ама ми се доволни да преживеам.
Според тоа не велам дека ВМРО се супер, ама според мене и моите блиски се многу подобри од СДСМ, е сега ако некој се симнал од коњ на магаре, секако дека му е многу лошо.
Рано е уште за таков заклучок,сеуште никој не го видел вистинското лице на ДПМНЕ.Јас не очекувам некаква си промена,ама кога ќе дојде најтешкото ќе викаме,алал да им е на тие што заминаа,навреме се сетија.Овој период сега што го живееме е истиот период на 80 години од минатиот век од Југославија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Економисти на Кајгана, дали е можен раст на економија без инфлација? Сериозно прашање.
Инфлацијата е долевање на пари во економијата, со објаснување дека се зголемува населението секоја година или со други зборови колку проценти се зголемило населението толку треба да се зголеми инфлацијата (во проценти) секоја година за да имаш исто ниво на цени на производите.
За да има раст на економијата, потребно е цената на продукцијата на производите да се намали, да се има ист процент на инфлација/раст на население и цените на производите да се исти, за да може разликата од цената на производот лани и оваа година - инфлацијата да се подели на производителите или со други зборови, платите да пораснат за да има некој економски раст.
Раст на економија без инфлација може да имаш само ако се бројот на жители останува исти/намалува секоја година. Но, ова е до одреден период бидејќи бројот на жители на одредена локација што може да работат е ограничен
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Рано е уште за таков заклучок,сеуште никој не го видел вистинското лице на ДПМНЕ.Јас не очекувам некаква си промена,ама кога ќе дојде најтешкото ќе викаме,алал да им е на тие што заминаа,навреме се сетија.Овој период сега што го живееме е истиот период на 80 години од минатиот век од Југославија.
А кога ќе дојде времето како на Анте?
Со 100 денари да купиш еда кутија малборо,кило банани и да ти остане кусур![DOUBLEPOST=1416160014][/DOUBLEPOST]
Не две, Двеста работи има што беа подобри од тоа што го прави оваа власт.
Скоро исто толку има и полоши.
Па наброј две убави
Вака за инат можеш да викаш дека се било мед и млеко
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Убаво пишав дека немав ИЧ (значи нула приходи), сега не значи дека имам многу ама ми се доволни да преживеам.
Според тоа не велам дека ВМРО се супер, ама според мене и моите блиски се многу подобри од СДСМ, е сега ако некој се симнал од коњ на магаре, секако дека му е многу лошо.
Аха, кога дојдоа овие, ти си имал 15 години. Значи во време на сдс со твои 11-15 години, си немал приходи.
За момент помислив дека 40 годишник зборува.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Па наброј две убави
Вака за инат можеш да викаш дека се било мед и млеко
- можам и да викам дека си просечно интелегентен
- можам да викам и дека Ставрогин претерува
- можам свашта да викам, а не викам, како што не реков ни дека течело мед и млеко

ти си феноменален, стварно
вака сам никој не се мести

i rest my case
 

Kajgana Shop

На врв Bottom