Во 2014-та 0% инфлација

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Аха, кога дојдоа овие, ти си имал 15 години. Значи во време на сдс со твои 11-15 години, си немал приходи.
За момент помислив дека 40 годишник зборува.

Јас од бебе учествувам со минимум 50% од буџетот/работата во домакинството, немој да мислиш дека ако сум имал 15 години не сум работел ништо!!!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Јас од бебе учествувам со минимум 50% од буџетот/работата во домакинството, немој да мислиш дека ако сум имал 15 години не сум работел ништо!!!
Да не садеше тогаш криви краставици,а сега ги береш.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Да не садеше тогаш криви краставици,а сега ги береш.

Така некако:свиркам:,
види вака, имам работено и работам земјоделие (немам земено субвенции да не помислите на тоа, имам мала површина во неземјоделски крај), метено улици (како претставник на социјалците за да си ја заработиме социјалната помош), бетонирање на плочи, работа на ѕид, инсталации и сл.
и онаа највеќе време што ми одземало (сезонско), берење на печурки и шумски производи (немојте да мислите дека многу сум заработувал, просечна плата во текот на сезоната), па дури имам работено и во обработката на печурките во погон.
А и ова факултетот самиот си го финансирав, да не помислиш дека сум како 99% од матурантите што се запишуваат.​
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
- можам и да викам дека си просечно интелегентен
- можам да викам и дека Ставрогин претерува
- можам свашта да викам, а не викам, како што не реков ни дека течело мед и млеко

ти си феноменален, стварно
вака сам никој не се мести

i rest my case
Jaс си знам каков сум и што сум и колку сум интелигентен тука и во реалноста ама ти овде никако да ми наброиш барем две убави работи оти ги немало ни во реалноста.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Jaс си знам каков сум и што сум и колку сум интелигентен тука и во реалноста ама ти овде никако да ми наброиш барем две убави работи оти ги немало ни во реалноста.
Еве со тебе од почеток:
Кога реков дека имало убави работи тогаш (или сега)?
цитирај ме, јас не помнам такво нешто да сум рекол, али еве ти знаеш.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Еве со тебе од почеток:
Кога реков дека имало убави работи тогаш (или сега)?
цитирај ме, јас не помнам такво нешто да сум рекол, али еве ти знаеш.
Јас ќе ти кажам неколку убави работи, сега овие што се на власт ВМРО и Дуи како коалиција и изминативе два мандата да напоменам беќар сум ,а работата е турбо со полн капацитет заработувам доволно солидна плата од кои половина заштедив настрана и покрај закони за половни коли си купив Ауди А4 ТДи 2003,си купив ајфон 5S ,си купив ајпад 3 и плус пристојна гардероба од бутици од сити мол и доградив куќа и дотерувам како врапче што спремат гнездо за привлекување женка за парење :D
А во времето на СДСМ ништо немав единствено гардероба си купив од шутка и ништо повеќе па види сега .
И кажи ми ти некои 2-3 убави работи на СДСМ ???
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Јас ќе ти кажам неколку убави работи, сега овие што се на власт ВМРО и Дуи како коалиција и изминативе два мандата да напоменам беќар сум ,а работата е турбо со полн капацитет заработувам доволно солидна плата од кои половина заштедив настрана и покрај закони за половни коли си купив Ауди А4 ТДи 2003,си купив ајфон 5S ,си купив ајпад 3 и плус пристојна гардероба од бутици од сити мол и доградив куќа и дотерувам како врапче што спремат гнездо за привлекување женка за парење :D
А во времето на СДСМ ништо немав единствено гардероба си купив од шутка и ништо повеќе па види сега .
И кажи ми ти некои 2-3 убави работи на СДСМ ???
Да не беше ВМРО невин ќе останеше
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Јас ќе ти кажам неколку убави работи, сега овие што се на власт ВМРО и Дуи како коалиција и изминативе два мандата да напоменам беќар сум ,а работата е турбо со полн капацитет заработувам доволно солидна плата од кои половина заштедив настрана и покрај закони за половни коли си купив Ауди А4 ТДи 2003,си купив ајфон 5S ,си купив ајпад 3 и плус пристојна гардероба од бутици од сити мол и доградив куќа и дотерувам како врапче што спремат гнездо за привлекување женка за парење :D
А во времето на СДСМ ништо немав единствено гардероба си купив од шутка и ништо повеќе па види сега .
И кажи ми ти некои 2-3 убави работи на СДСМ ???
Аа значи ти си тој што ја инспирира владата да снима нова реклама за Македонија. Нешто слично на мотото на USA land of dreams е ова ќе ти е Македонија земја каде што соништата стануваат реалност :) .
Да не дојдеше ВМРО на власт ние вака млади по 20 тина години кога ќе станевме министри, никогаш :icon_lol:
 
Т

Триптико

Гостин
Нула инфлација е идеал, догма. Не постои раст на економија и нула инфлација заедно. Нула инфлација "се сретнува" во статична или економија во стагнација, под услов продуктивноста на трудот и на капиталот да не се менуваат. Во таква економија, стабилноста на парите е врзана за стабилноста на потрошувачката (агрегатната потрошувачка) измерена во денари. Економистите се ЗА стабилност на потрошувачката, затоа што производителите од една страна си ги враќаат трошоците за производство, а од друга не може да се развиваат премногу. Нула инфлација "покажува" стабилност на потрошувачка САМО ВО СТАТИЧНА економија. Во економија која е во раст, ваквата стабилност е врзана со намалување на цените. Во економија која е во опаѓање, цените треба да растат за да се одржи таа нула инфлација. Е, ај сега наградно прашање: - како е можно да има раст, а во исто време цените да "шетаат" на кој како му текне, за на крај да имаме нула инфлација? Не може!

И уште нешто. Од кога само камати на банки се поврзуваат со инфлација? :tapp:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Мислам дека кај нас водечка гранка е градежништвото па по логиката дека со стагнација на популацијата и опаѓање на цените има шанси нултата инфалција да е поврзана со оваа гранка затоа што поевтинуваат становите и недвижнините а и нема некој голем пласман моментално.
 
Т

Триптико

Гостин
Популацијата кај нас опаѓа, голем дел од иселување, дел од мал наталитет. Без врска е да земеш само една гранка во математиката и да се вадиш на неа. Плус, во изјавата се споменува движење на каматни стапки кај кредити. Овие "економисти" развиваат економија преку надворешни кредити. Тоа му доаѓа - финансирај ме, а јас ќе возам бесна кола и ќе се правам к*рац и пол низ маало како успешен.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
не е добра 0 % инфлација. здрава економија има околу 3 %, ако е 0 тогаш може да се отиде во стаглфалција, а тоа е поопасно од инлфацијата
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Читам по форумиве и се чудам на некои коментари како работи власта, колку добро работи и сл.Изгледа некој се прави луд дека ова што се случува во државата е во ред ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom