Во 2014-та 0% инфлација

Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Плавците кога беа мед и млеко течеше.
Многу овци па човек не може на сите да им погоди,мора секогаш да има гомнојадачи.

Дај кажете една позитивна работа кога беа плавите на власт и престанете да јадете гомна
Јас мислам дека ти си убедливо најглупиот лик на Кајгана. Сум запознал многу глупи луѓе, и во живо и на форуми, ама ти далеку отскокнуваш. Барам некој епитет кој би ја опишал твојата глупост, како Библиски на пример, или од космички размери, ама нема зборови. Ти си единица мерка за глупост.
 
?

..........

Гостин
Јас мислам дека ти си убедливо најглупиот лик на Кајгана. Сум запознал многу глупи луѓе, и во живо и на форуми, ама ти далеку отскокнуваш. Барам некој епитет кој би ја опишал твојата глупост, како Библиски на пример, или од космички размери, ама нема зборови. Ти си единица мерка за глупост.
Он е (еден глуп)единица мерка за глупавост , е сега удри една математика колку такви има во земјава и ќе ја добиеш конечен резултат:LOL:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Плавците кога беа мед и млеко течеше.
Многу овци па човек не може на сите да им погоди,мора секогаш да има гомнојадачи.

Дај кажете една позитивна работа кога беа плавите на власт и престанете да јадете гомна
Плавците беа и више никад да не се вратат.
Затоа и ги сменивме.
Никад не претпоставувавме дека може и полошо.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Гледајќи ги рекламите за Македонија, и слушајќи изјави на македонски официјални лица, швајцарците сериозно размислуваат сите пари од нивните банки да ги инвестираат во Македонија, да почнат да произведуваат галичко и беровско сирење, а VictorInox и Wenger своето производство да го преврлат во Македонија поради зголемената побарувачка по автобуси и пријателски допири на Битпазар
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас мислам дека ти си убедливо најглупиот лик на Кајгана. Сум запознал многу глупи луѓе, и во живо и на форуми, ама ти далеку отскокнуваш. Барам некој епитет кој би ја опишал твојата глупост, како Библиски на пример, или од космички размери, ама нема зборови. Ти си единица мерка за глупост.
Уште не се откажа од Македонското државјанство ма?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Уште не се откажа од Македонското државјанство ма?
Не можеш.
Ете ја пред некој ден го извадив пасошот од фиока и јавно го запалив (има и на јутјуб), после тоа, утредента станувам и го глеам пак у фиока. Земав го исецкав на парчиња со машина за уништување документи. Утре дента се будам, отварам фиока - таму е. Го свиткав и го стаив у шише, па го пуштив низ Вардар. Ете го пак у фиока.
Баталив и си реков - не се откажувам од државјанство, коа оно неќе од мене да се откаже.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас мислам дека ти си убедливо најглупиот лик на Кајгана. Сум запознал многу глупи луѓе, и во живо и на форуми, ама ти далеку отскокнуваш. Барам некој епитет кој би ја опишал твојата глупост, како Библиски на пример, или од космички размери, ама нема зборови. Ти си единица мерка за глупост.
Од штаб не ти дале user manual затоа не знаеш што да одговориш па другите ги правиш поглупи од тебе

Кажуваш единица мерка ама дека си глупа не знаеш дали е по хемија или физика

Он е (еден глуп)единица мерка за глупавост , е сега удри една математика колку такви има во земјава и ќе ја добиеш конечен резултат:LOL:
Tи се стави во конечниот резултат или мислиш дека ќе се скриеш?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Економисти на Кајгана, дали е можен раст на економија без инфлација? Сериозно прашање.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Економисти на Кајгана, дали е можен раст на економија без инфлација? Сериозно прашање.
Овде станува збор за измерената (прикажана) инфлација, секако дека скриената инфлација постои затоа има мин пораст на цени под 0% инфлација. Можна е комбинацијата секако сите земји се стремат кон ниска инфлација. Е сега она што читам од Богов е доста интересно за размислување и дискусија:
- Најавува раст
- 0% инфлација
- Ги „исфрли“ парите на граѓаните од штедни влогови со ниски камати со цел да зголеми домашна потрошувачка
- Задолженоста е огромна во домашна економија, дури и со задолжница финансискиот инструмент неможеле да наплатат кога ќе стасаат деновите на сметка има 0 денари - финансиски инструмент кој беше најавен дека ќе реши задолжница испадна во пракса комедија
- Дознаките се големи
- Индустриската активност на домашните компании е во истите рамки, новите со увезени репро зголемиле извоз на низок платен труд
- Макстил зема милионски кредит - дел тековно одржување и плати
- Следна година има измена во проекции поради лоши очекувани текови во ЕУ - каде постои можност да увеземе криза тоа не зависи од нас
- Јавната потрошувачка не престанува туку продолжува со исто темпо
- Берзата е за греови
- Крајот на годината донесе најава за големи добивки во компании од типот на Адинг - еден од најтешките плаќачи во МКД
- 30% невработеност
- Резервите на завидно ниво
- Очекувана стабилна макро позиција
- Стандард опаднат
- Долгот расте

И останува уште некој да одговори кај се парите?
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Оваа восочнава фигура гувернерска во кој музеј е поставена? Сакам да ја видам.

И останува уште некој да одговори кај се парите?
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Економисти на Кајгана, дали е можен раст на економија без инфлација? Сериозно прашање.
Да. Акумулирањето богатство нема врска со намалувањето на вредноста на домашната валута.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Кaкo штo немa земјa без неврaбoтенoст (не ги сметaм тукa сoцијaлистичките земји) тaкa и немa екoнoмијa без инфлaцијa.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
- Резервите на завидно ниво
Дискутабилно е ова, идната година Богов најави намалување поради отплата на кредитот. Од друга страна, направив споредба, генерално се движи покриеноста на долгот со девизни резерви од 40%, но колку ќе биде по отплатата на стариов долг и дали ќе се зема нов поголем ќе видиме.

Проблем кај овие 40% е тоа што ако пред 10 години останатите 60% изнесувале 700 милиони евра, денеска тие се 2.500 милиони евра, а пак се 60%...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дискутабилно е ова, идната година Богов најави намалување поради отплата на кредитот. Од друга страна, направив споредба, генерално се движи покриеноста на долгот со девизни резерви од 40%, но колку ќе биде по отплатата на стариов долг и дали ќе се зема нов поголем ќе видиме.

Проблем кај овие 40% е тоа што ако пред 10 години останатите 60% изнесувале 700 милиони евра, денеска тие се 2.500 милиони евра, а пак се 60%...
За секоја точка една по една може да дискутираме. Сите имаат голема улога. Пример мене растот и задолженоста никако не ми се поврзани. Сигналот од НБРМ што го упати за намалување каматни стапки на штедни влогови значи да се извадат парите од банки и да се трошат. Дава знак за домашна експанзија, а во исто време има јавна. Очигледно се плаши од дефлација. Значи очекуваме пари во оптек и зголемена парична маса и во исто време зголемено кредитирање од банките во бизнис. Како се појавува раст од 4% на замрена парична активност со години ми е сега енигма. Ти што мислиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom