Виша сила?

Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
eci^^^ напиша:
Ziti se, kako go povrzavte Bog so poimot Visa sila?Kakva visa sila e Bog be? I Biblijata li e visa sila?
колешке прочитај тука и мојот претходен пост, неколку поста назад (на минатата страна).
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Димитар напиша:
Во англискиот јазик, за виша сила - друг правен термин, покрај Force Majeure, кој се употребува е „Act of God” ...

Незнам дали го имате гледано филмот The Man Who Sued God. Пред се комедија, но има една интересна приказна која се поврзува со темава.

Стив (Били Коноли), е рибар. Живее на брод, за кој заработувал цел живот, продал се што имал, и сега освен рибарската намена, бродот му е и дом и се што има! Еден ден, од невреме, му се уништува.... Оди во осигурителната компанија и тие му одговараат, тука не можеме ништо, тоа е „Act of God”. Прашува и адвокати, и пријатели, од сите го добива тој одговор... Така решен, да дојде до правдата, решава да го тужи Господ, односно неговиот застапник, црквата...

Steve Meyers:
So if God does exist, the Churches must be liable.
Anna Redmond: And the churches can only win the case if they prove God does not exist.
Steve Meyers: Do you want to tell them?

е ова е добра финта. Тужи ја црквата штом тврдат дека Господ постои :)
 

Mason_Petrarka

Servant of Morgoth
Член од
19 декември 2009
Мислења
157
Поени од реакции
23
уствари то шо за вас е познато како господ, а зависи кој како го замислува (јас неам некаква идеа како би изгледал) е таа иста виша сила шо ја велиме.. а ако некој не верва во господ а верва во таја виша сила тогаш самиот нејзнај во шо верва.. малку нема смисла.. е са според црквата господ е да речиме еден дедо шо си седи на облаци и ве гледа секој ден секоја минута шо и како прајте.. има напишано на камен 10 заповеди - закони и ако ги кршиме многу се лути, и не казнува.. е са јас пошто не би знаел како да ја објаснам таја ваша виша сила би се придржувал до тоа шо знам за да не се брукам пред јавноста.. :toe::toe::toe::toe:
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
The power of the mind :) Верувам у една виша сила, али ме мрзи да објаснувам сеа упм објаснав на една друга тема. Кратко и јасно, докажано е дека човекот користи само 11% од мозокот, и се претпоставува дека ако човекот го користи цел мозок тој ќе има телекинетски сили, би можел да мрда ствари само со помисла, би можел да чита мисли, итн. Кога имаш луѓе кои толку многу веруваат во Господ, сета таа мозочна енергија ја фокусираат на молење, и активираат одредени центри од мозокот а ни самите не се свесни за тоа. Така да мислам дека сета таа енергија што е сконцентрирана од страна на верници во Господ, во која било форма, прави некои такозвани чуда да се случуваат. Едноставно кога имаш неколку милиони луѓе да размислуваат за едно исто нешто ви исто време, сета таа енергија може да предизвика одредени случувања што на прв поглед изгледаат невозможни. Ја верувам у една виша сила, а дали тоа е Господ, дали е Алах, дали е Зевс, Амон Ра, или па само моќта на мозокот, и јас самата не знам. Важно знам дека има некоја сила.

11% од мозокот. Тежок мит,лага,патка,и низа на лошо изведени истражувања.Смрди.

http://faculty.washington.edu/chudler/tenper.html

http://en.wikipedia.org/wiki/10%_of_brain_myth

http://www.snopes.com/science/stats/10percent.asp

П.С. Телекинезата и надградените мозочни способности немаат врска со мозочната моќ.
Туку со алтернација на Де Ен Ката.
Тоа поле го истражува квантната биологија.
Толку од мене
 
Г

Господ

Гостин
Не верувам во виша сила или било какво суштество со поголема или помала вредност од мојата или таа на било кое друго суштество.
Верувам во еднаквост и ги почитувам сите форми на живот без разлика на формата како еднакви.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Виша сила е за најпростото население за оние малку по арните ја нарекуваат господ а оние што со земски очи разбираат и гледаат нешто повеке викаат природата... Се е едно, се е исто и се е поврзано од врховна смисла и аспект на размислување. Тоа нешто што не води и го контролира секое паднато ливче од дрво на улица е Створителот на се сеприсутна енергија која постои на којзнае колку висока фрекфенција или ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom