Виша сила?

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Виша сила, па што знам има али не сум размислувал баш за тоа. Може да кажам дека е нешто во форма на ветер, али може да се каже и дека е нешто неопишливо што знам, еј ме стаи темава у мисла сега. Нешто невидливо и необично не секојдневно
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Верувам во највишата од сите сили, природата, и во моќта на материјата околу нас, која постојано ја користиме несвесно и сме во голем процент моќни да ја контролираме, иако не претпочитаме да се помачиме со тоа туку чекаме да ни падне чудо од божествата.
 
Член од
18 февруари 2007
Мислења
69
Поени од реакции
2
Вишата сила постои и јас мислам дека е од Господ...
 

"Свршаваат само што ќе ме погледнат"

...а плус имам опасна техника
Член од
17 февруари 2007
Мислења
102
Поени од реакции
1
Виша сила е кога се враќам во пет саат сабајле дома и ќе ми се појави пуштен од ланец ротфајлерот на комшијата и коа ќе го видам на сред паркинг :cuc: е тоа е виша сила:):)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Во англискиот јазик, за виша сила - друг правен термин, покрај Force Majeure, кој се употребува е „Act of God” ...

Незнам дали го имате гледано филмот The Man Who Sued God. Пред се комедија, но има една интересна приказна која се поврзува со темава.

Стив (Били Коноли), е рибар. Живее на брод, за кој заработувал цел живот, продал се што имал, и сега освен рибарската намена, бродот му е и дом и се што има! Еден ден, од невреме, му се уништува.... Оди во осигурителната компанија и тие му одговараат, тука не можеме ништо, тоа е „Act of God”. Прашува и адвокати, и пријатели, од сите го добива тој одговор... Така решен, да дојде до правдата, решава да го тужи Господ, односно неговиот застапник, црквата...

Steve Meyers:
So if God does exist, the Churches must be liable.
Anna Redmond: And the churches can only win the case if they prove God does not exist.
Steve Meyers: Do you want to tell them?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
78
Поени од реакции
0
мора да се помирете со фактот дека виша сила не постои!
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
јас не верувам во господ, верувам дека се се случило случајно, од настанокот на универзиумот до најсложеното животно
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Мистичен напиша:
Повод да ја отворам темава ми се луѓето кои велат "Не верувам во Господ, но верувам во некоја виша сила". Која е таа виша сила? Како си ја замислувате? Што, како, од каде, или воопшто не сте размислувале за тоа?
По долга дебата со себе, сметам дека тоа е истата сила. Оние кои се верници таа виша сила ја викаат “Господ“, а ние серковците кои сакаме да бидеме различни :bip: ја викаме виша сила. Пре извесно време постирав на темата докази за постоењето на бог, во ист стил. Бог (Вишата сила) е мисловна именка. Идеја. проект на нашата свест и потсвест...
Goddes of Chaos напиша:
Верувам во највишата од сите сили, природата, и во моќта на материјата околу нас, која постојано ја користиме несвесно и сме во голем процент моќни да ја контролираме, иако не претпочитаме да се помачиме со тоа туку чекаме да ни падне чудо од божествата.
Ова е тоа што сакам да кажам горе-долу...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
Абе кажете виша сила или господ, тоа е само потреба на луѓето да дадат одговор на нешто што не можат да си го објаснат (и во минатото и денес). Јас "верувам" во природата, поточно еволуцијата, бидејќи со милиони години на планетава природата си поигрувала со организмите за да дојде до нас.
 
Член од
18 март 2007
Мислења
84
Поени од реакции
0
па незнам баш, можда постои нешто што го викаме виша сила и го поистоветуваме со господ али сепак сметам дека сето тоа има врска нешто со вонземјани.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Можно е да постои што викаме виша сила ама ние да не забележуваме мада нешто што мислиме дека неможеме да го напраиме и сме убедени во тоа но кога ке се обидеме тоа нешто да го напраиме сме го напраиле потоа ке се зачудиме како е можно ова како го напраивме ова ке речеме виша сила можно е да е вишата сила:helou:
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Виша сила: Настан независен од нашата волја чие настапување не можело да се спречи или предвиди.
 
Член од
18 март 2007
Мислења
84
Поени од реакции
0
и јас сметам дека виша сила и господ е едно исто, тоа за кого како, а дали постои, па да има некоја енергија која ние ја нарекуваме виша сила али некако необјаснива .
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Ziti se, kako go povrzavte Bog so poimot Visa sila?Kakva visa sila e Bog be? I Biblijata li e visa sila?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Библијата е книга...а Бог (како што ти е познат тебе еци) е уствари силата, енергијата околу нас итаканатаму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom