Виша сила?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Повод да ја отворам темава ми се луѓето кои велат "Не верувам во Господ, но верувам во некоја виша сила". Која е таа виша сила? Како си ја замислувате? Што, како, од каде, или воопшто не сте размислувале за тоа?
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Jas vervam vo gospod,ali veruvam i ve nesto sto ne znam kako da go opisam dali e visa sila, ili nesto drugo ali siguren sum deka nesto postoi,i deka so toa nesto nema igranje
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Па Господ е вишата сила. Тие го замислуваат Господ како човек и гордоста не им дозволува да веруваат во тој човек. Затоа веруваат во виша сила, а уствари индиректно веруваат во Господ.
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
IGI напиша:
Па Господ е вишата сила. Тие го замислуваат Господ како човек и гордоста не им дозволува да веруваат во тој човек. Затоа веруваат во виша сила, а уствари индиректно веруваат во Господ.
Toa e tocno deka visata sila e Gospod :aplauz::aplauz::aplauz:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
The power of the mind :) Верувам у една виша сила, али ме мрзи да објаснувам сеа упм објаснав на една друга тема. Кратко и јасно, докажано е дека човекот користи само 11% од мозокот, и се претпоставува дека ако човекот го користи цел мозок тој ќе има телекинетски сили, би можел да мрда ствари само со помисла, би можел да чита мисли, итн. Кога имаш луѓе кои толку многу веруваат во Господ, сета таа мозочна енергија ја фокусираат на молење, и активираат одредени центри од мозокот а ни самите не се свесни за тоа. Така да мислам дека сета таа енергија што е сконцентрирана од страна на верници во Господ, во која било форма, прави некои такозвани чуда да се случуваат. Едноставно кога имаш неколку милиони луѓе да размислуваат за едно исто нешто ви исто време, сета таа енергија може да предизвика одредени случувања што на прв поглед изгледаат невозможни. Ја верувам у една виша сила, а дали тоа е Господ, дали е Алах, дали е Зевс, Амон Ра, или па само моќта на мозокот, и јас самата не знам. Важно знам дека има некоја сила.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
CITAJ MEGU REDOVI

IGI напиша:
Па Господ е вишата сила. Тие го замислуваат Господ како човек и гордоста не им дозволува да веруваат во тој човек. Затоа веруваат во виша сила, а уствари индиректно веруваат во Господ.
Jas sum vernik i predpocitam teisti, zamislete samo ako nekoj ne veruva vo nesto sto e nad nego sto e visa sila, na sto se e sposoben toj covek i dali toj covek ima strav, sovest.... ili nesto od sto moze da najde nadez koga ke mu e najtesko ili nekoja uteha za podobro utre...

CITAJ MEGU REDOVI
 

Нате

УџУџУ
Член од
7 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
Во ова верувам. Знам по себе. Иако не ми веруваат се што сум рекла се исполнило. Многу ми е бедно коа знам дека ќе се случи нешто лошо. Земјотреси, најчесто. Нив најквеќе ги предчувствувам. Само не ми е јасно зошто се некои лоши работи предчувствувам?
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
За мене и Господ и таа Виша Сила е едно исто, тоа е принцип кој постои и кој сакале или не функционира за сите. А Бог со брада и тоа, мало морген, тоа само мажите од тоа време дека е патријархат, па си давале идеи. А за создавањето на светот не сум сигурна.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
JAs veruvam deka ima visa sila a toa e majkata priroda.... Nikogas prirodata ne ve podzamislila malku... kolku e samo mocna.. da saka ni frla cunami u makedonija.. i gotovo e so nas
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Shorty напиша:
JAs veruvam deka ima visa sila a toa e majkata priroda.... Nikogas prirodata ne ve podzamislila malku... kolku e samo mocna.. da saka ni frla cunami u makedonija.. i gotovo e so nas
се сложувам. Треба да се вратиме у тие денови кога сме ја почитувале природата и целата флора и фауна.

Нема никаков Господ над мене. Ја сум Бог, ти си Бог, све што е живо на оваа планета е дел од Бог. Или Мајката Земја Божица. Сите сме битни за да го создадеме тој круг на живот. Од Мајката сме дошле, таму ќе се вратиме. Али, неќам да ви ги пунам главите со уште друга матријархални ствари - ќе застанам тука.

Нешто спиритуално има. Што е, не знам, сеуште сум у потрага по тоа.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
so tekot na vremeto godini po godini prirodata ke ja manifestira svojata mok i visha sila... postepeno gledame deka veke ni ovaa zemja nemoze da ne podnese so site gluposti sto se slu4uvaat nekoj ja snosi taa odgovornost definitivno covekot a nekoj i ke ja plati taa neserioznost.. predizvikana od covekot prirodata ke ja manifestira svojata mok preku se poobilni dozdovi zagrevanja na temepraturata uragani poplavi tornada i uste red drugi raboti krajot na ovoj svet ke go potikne samata majka priroda od koja sme i proizlegle
 

cak4e

T-REXXXXXXXX
Член од
2 февруари 2007
Мислења
72
Поени од реакции
0
pa i ja veruvam u gospod ama ne znam so mislat za visa sila
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
VIRTUAL напиша:
Jas sum vernik i predpocitam teisti, zamislete samo ako nekoj ne veruva vo nesto sto e nad nego sto e visa sila, na sto se e sposoben toj covek i dali toj covek ima strav, sovest.... ili nesto od sto moze da najde nadez koga ke mu e najtesko ili nekoja uteha za podobro utre...

CITAJ MEGU REDOVI
I, sto??? Eve jas ne sum vernik, pa sto ...
Ne mora i ne treba site lugje da imaat isti stavovi, eve jas si imam moj stav veke poveke od 30-tina godini vo vrska so religijata...
Ne go menuvam stavot, ama pocituvam tugjo mislenje ... taka da, veruvaj si ti kolku sakass, mene ne mi smeta, samo nemoj da mi filozofirass tuka za toa vo sto jas veruvam (ne veruvam) ...

Hm, sto se odnesuva do temata, zborot Visa Sila se koristi pretezno kaj sklucuvanje dogovori, drugoto e za mene "non sense", t.e. ne postoi ...
Ili,

" .... Force Majeure literally means "greater force". These clauses excuse a party from liability if some unforseen event beyond the control of that party prevents it from performing its obligations under the contract. Typically, force majeure clauses cover natural disasters, war, or the failure of third parties--such as suppliers and subcontractors--to perform their obligations to the contracting party. It is important to remember that force majeure clauses are intended to excuse a party only if the failure to perform could not be avoided by the exercise of due care by that party.

When negotiating force majeure clauses, make sure that the clause applies equally to all parties to the agreement--not just the licensor. Also, it is helpful if the clause sets forth some specific examples of acts that will excuse performance under the clause, such as wars, natural disasters, and other major events that are clearly outside a party's control. Inclusion of examples will help to make clear the parties' intent that such clauses are not intended to apply to excuse failures to perform for reasons within the control of the parties. .... "
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Мене професионално „вишата сила” ми е правен поим, кој се однесува за настани и дејствија врз кои ние луѓето воопшто немаме, ниту можеме да имаме некое влијание.
А религиски... Виша сила незнам... Јас сум православен верник (не од оние фанатичните) и си ја прифаќам верата таква каква што е.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Струмикс напиша:
Мене професионално „вишата сила” ми е правен поим, кој се однесува за настани и дејствија врз кои ние луѓето воопшто немаме, ниту можеме да имаме некое влијание.
Toa i sakav da go istaknam vo mojot post prethodno ... iako ne sum pravnik :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom