Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43
Член од
1 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
0
Pa grof drakula postoel a dali bil vampir ili ne
Ne znaemo
 

Morbidnio

ај лав вариорс
Член од
17 февруари 2007
Мислења
456
Поени од реакции
1
pa gledav emisija.drakula bil obicen grof kako i site no imal mn nepriijateli so cel da gi isplasi se pravel deka e vampir i po dvorot vrielo od mrtvi luge....
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Morbidnio напиша:
pa gledav emisija.drakula bil obicen grof kako i site no imal mn nepriijateli so cel da gi isplasi se pravel deka e vampir i po dvorot vrielo od mrtvi luge....
По дворот ВРИЕЛО од мртви ТУРЦИ. хехе Затоа и го прават толку лош. А да бил ВАМПИР? NO WAY Не верувам дека постоеле
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
da, ubival turci ima mnogu knigi... momentalno nemam dovolno slobodno vreme ama koga ke najdam ke vi kazam vo koja kniga pishuva za toa.
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
pa... u sekoj slucaj dali e naucna fantastika ili e vistina ne mozam da potvrdam so sigurnost ama cim tolku mnogu se zbori za nego, znaci isto ko za Isus sto se zbori bi trebalo da ima vistina, sega na site ni e jasno deka sekoja prikazna e izoblicena, no vo knigata sto ja citav ima kazano deka on ja odbranil Romanija od osmanliskoto carstvo i gi ubival dushmanite najkrvolocno...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Necrophilia напиша:
pa... u sekoj slucaj dali e naucna fantastika ili e vistina ne mozam da potvrdam so sigurnost ama cim tolku mnogu se zbori za nego, znaci isto ko za Isus sto se zbori bi trebalo da ima vistina, sega na site ni e jasno deka sekoja prikazna e izoblicena, no vo knigata sto ja citav ima kazano deka on ja odbranil Romanija od osmanliskoto carstvo i gi ubival dushmanite najkrvolocno...
Pa toa de i jas go mislev. Stvarno ja odbranil ROMANIJA od TURCITE (po tvoe-dusmanite). Vistina e taka ama sea ne e do tolku deka od vratot im cical i sl. gluposti. :)
 

Morbidnio

ај лав вариорс
Член од
17 февруари 2007
Мислења
456
Поени од реакции
1
Martin$ напиша:
По дворот ВРИЕЛО од мртви ТУРЦИ. хехе Затоа и го прават толку лош. А да бил ВАМПИР? NO WAY Не верувам дека постоеле
da taka e ne bil ic los tuki si go stitel zamokot lol
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Morbidnio напиша:
da taka e ne bil ic los tuki si go stitel zamokot lol
Абе јас не реков дека не бил лош ама сега па ем го напаѓале ем да не седи со скрстени раце???!! Е тоа малку тешкооооо
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Вампири ,врколаци ,вештерки ... бабини приказни (најверојатно)
 
Член од
18 март 2007
Мислења
33
Поени од реакции
0
Ne se znae dali postojat i dali postoele jas ne sakam da bidam vampir jas sakam da bidam nesto pogolemo i pozlobno sushtestvo kako mojot nik shto e na primer "Satan"
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Ако одиме по митологијата, читај некаде дека досега 90% од луѓето би биле вампири. Така да скоро сигурен сум дека не постојат вампири.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
140
Поени од реакции
1
pcjodamaster напиша:
Ако одиме по митологијата, читај некаде дека досега 90% од луѓето би биле вампири. Така да скоро сигурен сум дека не постојат вампири.
Vo pravo si ali ne 90% tuku site ke bevme vampiri nemase da ostane normalen covek
 
Член од
12 март 2007
Мислења
140
Поени од реакции
1
Tikvi4ka напиша:
Drakula inaku znaci sin na zmejot.. zatoa sto tatkoto na Drakula nas bil clen na Redot na Zmejot.... ima intresni raboti za Drakula.. deka gi nabival na kolci neposlusnite.. potoa se veli deka na nekoi turski sluzbenici koi ne gi izvadile turbanite koga mu se poklonuvale bidejki taka pravele kaj niv Vlad im gi imal zakovano turbanite na glava... se smeta deka drakula se "obrazoval" kaj otomanskite maciteli kade sto tatkomu go dal kako danok..
Za grobot na Drakula ima mnogu interesni pretpostavki.. na pocetokot toj bil vo Snagov.. odnosno vo nekoj tamosen manastir... koga e ovoren grobot tamu bile pronajdeni konjski koski od neolitot... se smeta deka obezglavenotot telo bilo preneseno vo istanbul a podocna i vo Bugarija kade sto se naogjalo (kako demek) do den denesen vo nekoj manastir Sv Gjorgjija koj podocna e izgoren so sto mu se gubi traga
toj postoel no ne bil vampir mislam taka kaza vodicot koga bevme na edna ekskurzija a gore navedenite podatoci isto taka gi kaza vodicot
 
Член од
17 март 2007
Мислења
40
Поени од реакции
1
imam gledano emisija za grofot drakula.toj navistina postoel i se vikal vlad tepes, a drakula znaci sin na gjavolot. vo emisijata(na Discovery) kazaa deka toj bil grof tamu vo transilvanija i deka ja branel zemjata od turcite i deka koga ke ubiel turcun mu ja otsekuval glavata i ja zaboduval na kolec so cel da gi plasi protivnicite.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
998
Поени од реакции
677
Нема што да верувате или да не верувате во Дракула, тој постоел ама не бил вампир. Неколку мина пред мене кажаа скоро се за Влад Тепеш така да на мене останува да ви покажам слики. Еве слики од мојата екскурзија во Романија, во посетата на замокот и гробот на Влад Тепеш ака Дракула.

Еве слики од замокот:






Eве слика внатре во замокот. Инаку мора да кажам дека беше многу импресивна градба.



Eве и слика што имаше за купување таму:



Ова е црквата во која е закопан.



Еве го неговиот гроб кој се наоѓа внатре во црквата.



И еве ја сликата на Дракула.



Еве слики од дружината која беше во Романија за посета на Дракула.



Многу убав беше амбиентот.



Бевме подготвени за Дракула...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom