Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Дали верувате дека постоел грофот Дракула. За тоа пишува во книгата Дневникот на дракула , која се верува дека е напишана од него и е најдена во замокот во Романија... Книгата датира уште п.н.е Книгата започнува со времето на Исус Христос и дека Дракула е всушност Јуда. Дракула значи Преродениот на мртвиот јазик од областа Трансилванија. Се верува дека кога Јуда бил обесен заради предатство на Исус поради сребро го нашле јажето скинато. Од таму Јуда започнал да се менува и склучил пакт со Луцифер. И поради предатството Дракула мрзи сребро, а поради христијанството мрзи крстови и цркви.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
многу специфично за него било тоа што предавниците ги осудувал самиот на смрт
казната била многу интересна затоа што ги убивал со гризнување на артеријата на вратот ..крварење до смрт
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
so ogled na toa deka ne veruvam vo postoenjeto na isus ,juda...ne veruvam ni vo postoenjeto na drakula
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Не баш , назнам зашто али не ми е за верување, било што за Дракула ме потсека на филмови и така ке остане.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Грофот Дракула вистински постоел и бил голем војсководец и борец за Христијанството се додека...
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Вампири!

Што е со вампирите?
Верувате ли во безсмртните суштества кои наоколу се шетаат низ вековите и пијат крв за да преживеат? Би сакале ли д бидете такво нешто?
Нешто повеќе за нив ако знаете...
 
Член од
12 август 2006
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ne znam kolku e vistinski mitot za vampirite, ni mnogu bi sakal da bidam takov. Imas starost i mudrost koja nikoj drug ne ja poseduva, ustvari si neso ko polubog, edino loso e toa kako ke se spravis so vekovite so minati dosadijata. Valjda eden star mudar i iskusen vampir za tolku vreme ke si iznajde resenie za takviot problem i ke si zivee happily ever after in blood and harmony :helou:
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
svetskite misteriii nemozat da gi dokazat ni najvlijatelnite fakti naucnici ili doktori..
Stanuva zbor za vampiri ednostavno veruvam a i ne veruvam.. od edna strana so tekot na godinite ke izmutiraat i lugeto..vo nekoj izrodi pa moze i takvo nesto da se pojavi ako veke ne se pojavilo.. a od druga strana ne veruvam zosto e premnogu nerealno..da se spomnuvaat polubogovi a i kolku da e vampirot polubog bi imal vecer zivot.. a bidejki nisto ne trae vecno i toj e nekoj si ''obicen'' smrtnik
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
SCORPIO__20 напиша:
kolku da e vampirot polubog bi imal vecer zivot.. a bidejki nisto ne trae vecno i toj e nekoj si ''obicen'' smrtnik
Vampirot po definicja ima vecen zivot. Problemot e toa sto na poveketo od vampirite (niz istorija neli) im stanuva dosadno posle pola milenium postoenje, a samiot cin na Konecnata Smrt im e ritual koj ponekogas go spremat i po destici godini, ako, pred toa glavata ne mu bide raznesena od sacmarka ili neso slicno. :P :D
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Toreador напиша:
Vampirot po definicja ima vecen zivot. Problemot e toa sto na poveketo od vampirite (niz istorija neli) im stanuva dosadno posle pola milenium postoenje, a samiot cin na Konecnata Smrt im e ritual koj ponekogas go spremat i po destici godini, ako, pred toa glavata ne mu bide raznesena od sacmarka ili neso slicno. :P :D
Jас ко шо знам и шо и да се десит на глата нишо не им станвит :) срцето е мета! хахаха ја памтите Бафи? Сите ја гледавме таја серија..
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Zaebi ti Buffy. :D Ja ti velam stvari so gi imam procitano za vakvi raboti. Sea, kolku se i tie tocni, toa e druga prikazna. Ama kako i da e, vampirite u buffy se SE' osven vampiri, poso e napraen od apla hristijani-em-republikanci-em-konzervativci. Najdobri vampiri do sea prikazano u Interview with a vampire pa posle od tamo, e napraen i Underworld (ne deka se povrzani, tuku samo nacinot na koi se personificirani vampirite).
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
lol Toreador, bas ke recev nekoj previse cital Ann Rice :)


Ne znam dali ima nekoi stvarni vampiri, samo znam deka ima luge sto si zamisluvaat deka se vampiri. Pijat krv i gi nosat onie zabi, spijat preku den a talkaat noke i sve to......

Ali ko sto se sekavam, svetov stanal opsednat so vampri otkako pocnale medicinarive da kradat lesevi za da pravat autopsii i disekcii, posto im bilo zabraneto od Crkvata. Lugeto veruvale deka mrtviot stanal od grob i se pretvoril vo vampir. Potoa, ako iskopale grob, ke nasle deka navodno noktite im porasnale (vsusnost mesoto se uvlekuva) i ve nekoi slucai deka imaat krv okolu ustata (sto e pak prirodna pojava)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не верувам во вампири и не би сакал да бидам вампир.Има и подобри работи од тоа.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Верувате ли во безсмртните суштества кои наоколу се шетаат низ вековите и пијат крв за да преживеат?
Не, иако многу ми се допадна “Интервју со вампирот„. retarda:
Би сакале ли д бидете такво нешто?
Никогаш. Да морам да убивам луѓе за да преживеам, никогаш да не видам сонце и ден, да живеам вечно, со можноста да се самоубијам (на некој вампирски начин) кога ќе ми прекурчи предолгиот живот... Не, фала. Добро ми е како хомо сапиенс.
Нешто повеќе за нив ако знаете...
Па ништо посебно, освен она што е општо познато... Дека се хранат со крв, бесмртни се, според некои легенди потомци на Грофот Дракула од Трансилванија, светлина ги убива, и сребро мислам (или тоа беше за врколаци?).

А да, и уште нешто. Не постојат. glupco:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom