Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
PSYtisfaction напиша:
Не, иако многу ми се допадна “Интервју со вампирот„. retarda:
Никогаш. Да морам да убивам луѓе за да преживеам, никогаш да не видам сонце и ден, да живеам вечно, со можноста да се самоубијам (на некој вампирски начин) кога ќе ми прекурчи предолгиот живот... Не, фала. Добро ми е како хомо сапиенс.
Па ништо посебно, освен она што е општо познато... Дека се хранат со крв, бесмртни се, според некои легенди потомци на Грофот Дракула од Трансилванија, светлина ги убива, и сребро мислам (или тоа беше за врколаци?).

А да, и уште нешто. Не постојат. glupco:
Да тоа беше за врколаци :)За вампири е колец во срце.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
The Mummy Returns напиша:
Да тоа беше за врколаци :)За вампири е колец во срце.
Добро де, сребен куршум, колец во срце, same shit- different toilet seat, што би рекол Торчо :pos:
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
SE OVA STO RASPRAVATE VIE NA TEMAVA ZA VAMPIRIVE SE TOA E HOLIVUDSKA RABOTA SE TOA E PROIZLEZENO OD HOLIVUD AJ RAZMISLETE........
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Vaka sea. Ce doznaete dali postojata vampiri ili ne so edna prosta rabota. Zemate Digitron(calculator)

Da receme deka prvo postoel eden vampir. Sekoja vecer toj pretvoral po eden covek vo vampir. Znaci za dva dena 2 vampira so nekolku mrtvi lugje(zosto vampirite mora da se hranat) Znaci za eden den ima 5 mrtvi lugje.
Nareden den ce ima 4 vampira. Tie isto taka ce se hranat ama povece lugje ce umrat zosto se 4 vampiri a ne 2. Posle 3 dena ce ima 8 vampira. tie uste pojce lugje ce ubijat i uste nekolku lugje ce pretvorat u vampiri bidejci malku se 8. Eve da receme deka konecen broj na vampiri da e 16. 16 vampiri vo edna godina ce ubijat 5840 lugje(365*16 a da ne zborimo ako nekoj vampir ubie i po dvajca u noc) Vampirite da se sozdale vo 200 i nekoja godina do 2007 ce umrele.. 10 552 880 . 10 milioni lugje... Znaci NE postojat vampiri
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
998
Поени од реакции
677
Shorty напиша:
Da receme deka prvo postoel eden vampir. Sekoja vecer toj pretvoral po eden covek vo vampir. Znaci za dva dena 2 vampira so nekolku mrtvi lugje(zosto vampirite mora da se hranat) Znaci za eden den ima 5 mrtvi lugje.
Nareden den ce ima 4 vampira. Tie isto taka ce se hranat ama povece lugje ce umrat zosto se 4 vampiri a ne 2. Posle 3 dena ce ima 8 vampira. tie uste pojce lugje ce ubijat i uste nekolku lugje ce pretvorat u vampiri bidejci malku se 8. Eve da receme deka konecen broj na vampiri da e 16. 16 vampiri vo edna godina ce ubijat 5840 lugje(365*16 a da ne zborimo ako nekoj vampir ubie i po dvajca u noc) Vampirite da se sozdale vo 200 i nekoja godina do 2007 ce umrele.. 10 552 880 . 10 milioni lugje... Znaci NE postojat vampiri
Тоа ти е експоненцијално зголемување на бројот на вампири, ама мислам и дека вампирот кога ќе те исцица целиот ти не постануваш вампир, туку треба да направи некако ритуал во кој ти треба да си напола жив и да ја пробаш крвта од вампирот. Значи со ова твојата теорија со дигитрон паѓа во вирче.

Вампирите се представени во стотици различни серии и филмови во стотици различни начини така да човек не знае ни што е вампир. Се верува дека Грофот Дракула е првиот вампир и од него излегле сите други. Сум бил во Трансилванија во замокот на Дракула односно Влад Тепеш (ова му е вистинското време), замокот се вика Бран и се наоѓа блиску до градот Брашов во Романија. Таму имавме водичи што ни ја објаснија историјата на Дракула.

Дракула на романски јазик значи "синот на змејот", и исто така може да се преведе и како "синот на ѓаволот" бидејќи на романски зборот "drac" има повеќе значења како змеј, ѓавол... Дракула бил многу суров владетел и бил познат по тоа што ги набодувал оние што биле против него на колец и ги оставал така да умираат. Се велело дека и ако само криво го погледнеш грофот Дракула дека ќе те надене на колец. Во еден случај кога собирал војска и кога градот Брашов одбил да му даде војници, Дракула отишол и 30000 луѓе наденал на колец не поштедуваќи ни жени ни деца. Затоа Брашов сега се знае како град маченик.

Заради неговата суровост дури ни Отоманската империја не се осмелувала да му пријде на границите на неговото владеење. Постепено луѓето под негова власт почнале да викаат дека Дракула пие крв и дека е некое суштество кое не е човек и има надчовечки сили. Одтука започнува митот за вампирите. Како што гледате Дракула не бил вампир но бил еден од најсуровите луѓе кои чекореле на нашава планета.

И на крајот од мојата посета во Трансилванија не однесоа на местото каде што е закопан Влад Тепеш ака Дракула. Тоа беше многу морничаво место, тогаш кога бевме таму имаше голема магла и требаше да се помине езерото со брод за да се стигне до манастирот во кој што беше погребан. Езерото се вика Snagov исто како и манастирот што е на неговиот брег. Дракула е закопан внатре во манастирот и неговиот гроб е на средина во црквата, свештениците што се таму секој пат го газат неговиот гроб под казна за неговата суровост.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Grofot Drac ja piel krvta od mrtvite i gi staval na kolci dodeka toj veceral. Zatoa od tamu dosla legendata na Drakula. Inace prv pat se slusnalo za Drakula napisana vo kniga od zabraev koj pisatel koj toj go proucuval grofot Drac
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
998
Поени од реакции
677
Shorty напиша:
Grofot Drac ja piel krvta od mrtvite i gi staval na kolci dodeka toj veceral. Zatoa od tamu dosla legendata na Drakula. Inace prv pat se slusnalo za Drakula napisana vo kniga od zabraev koj pisatel koj toj go proucuval grofot Drac
Дракула не пиел крв, тоа е само речено од стравот на народот, кој бе салам човек ќе ти пие крв, колку и да бил суров не бил будала. Ако мислиш за Bram Stoker, типот не го проучувал Дракула туку го искористил неговото име во својот фантастичен хорор роман со истото име.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Да, стварно, да го оставиме грофот Дракула надвор од спекулации. Брам Стокер го употребил само како една од инспирациите. Имало и некоја друга таму грофица или кнегиња, не знам што била - она ги мамела девојките девици у најзиниот замок, им ја пиела крвта и се бањала у крв. Најпосле ја дознале што прави затоа што почнала да го прави истото и со ќерки од royal people, не само од селаните и ја затвориле во една соба у кулата нејзина да седи до смрт. Ете, таа пиела крв вистински, а не Дракул
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
не...не верувам во тие суштества...иам гледано многу филмови и ми се свигаат филмовите али тие вампри и врколаци ич...

дали сакамда сум такво нешто? не дај боже...без светлина...аууу....супер ми е вака пу пу...

нешто повеке? ништо...освен дека се бесмртни,се хранат и живеат од крвта,потомци на дракула од трансилванија....и да-не постојат....:jazik:
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
не бива темава ако не пишам јас!!! =)
не постојат за жал(барем јас жалам за тоа ) а да би сакала да бидам такво нешто и ми се гледа по никот =) а вампирите живеат вечно но јас не би сакала...сигурно и на нив им здосадува =)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
short1 напиша:
Да, стварно, да го оставиме грофот Дракула надвор од спекулации. Брам Стокер го употребил само како една од инспирациите. Имало и некоја друга таму грофица или кнегиња, не знам што била - она ги мамела девојките девици у најзиниот замок, им ја пиела крвта и се бањала у крв. Најпосле ја дознале што прави затоа што почнала да го прави истото и со ќерки од royal people, не само од селаните и ја затвориле во една соба у кулата нејзина да седи до смрт. Ете, таа пиела крв вистински, а не Дракул
Крвавата Грофица. Elizabeth Báthory. :)

Патем...ја колку што прочитав, приказната за Кармила е објавена двајсе години пред Брам Стокер.
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Toreador напиша:
Vampirot po definicja ima vecen zivot. Problemot e toa sto na poveketo od vampirite (niz istorija neli) im stanuva dosadno posle pola milenium postoenje, a samiot cin na Konecnata Smrt im e ritual koj ponekogas go spremat i po destici godini, ako, pred toa glavata ne mu bide raznesena od sacmarka ili neso slicno. :P :D
Ја како што знам не се убиваат и немаат никако ритуал туку како што сум гледал на филмови и некои книги и статии се ставаат на хибернација која трае со векови се дур не бидат разбудени... со посебен ритуал. И кога ќе се разбудат повторно на стариот и досаден бесмртен живот :)... Дури не се појави ван Хелсинг или Buffy :pos::pos::pos::pos: и ги убие
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Toreador напиша:
Крвавата Грофица. Elizabeth Báthory. :)

Патем...ја колку што прочитав, приказната за Кармила е објавена двајсе години пред Брам Стокер.
Гледаш, не сум ни слушнала за таа книга. Чудна работа како „Дракула“ е по-познат у цел свет него ли оваа
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
short1 напиша:
Гледаш, не сум ни слушнала за таа книга. Чудна работа како „Дракула” е по-познат у цел свет него ли оваа
Оваа е бољи. И заплетот е поинтересен. Има и лезбејки! *gasp!*
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Drakula inaku znaci sin na zmejot.. zatoa sto tatkoto na Drakula nas bil clen na Redot na Zmejot.... ima intresni raboti za Drakula.. deka gi nabival na kolci neposlusnite.. potoa se veli deka na nekoi turski sluzbenici koi ne gi izvadile turbanite koga mu se poklonuvale bidejki taka pravele kaj niv Vlad im gi imal zakovano turbanite na glava... se smeta deka drakula se "obrazoval" kaj otomanskite maciteli kade sto tatkomu go dal kako danok..
Za grobot na Drakula ima mnogu interesni pretpostavki.. na pocetokot toj bil vo Snagov.. odnosno vo nekoj tamosen manastir... koga e ovoren grobot tamu bile pronajdeni konjski koski od neolitot... se smeta deka obezglavenotot telo bilo preneseno vo istanbul a podocna i vo Bugarija kade sto se naogjalo (kako demek) do den denesen vo nekoj manastir Sv Gjorgjija koj podocna e izgoren so sto mu se gubi traga
 

Kajgana Shop

На врв Bottom