Барам информации за лечење од рак на бели дробови

S

Stef Bachatero

Гостин
Алтернативна медицина треба да е последно нешто кога се работи ракот.
Освен ако не сакате да завршите како Стив Џобс.
Treatment

Real-time tumor imaging

Researchers are looking to use new imaging techniques, such as four-dimensional computed tomography (4DCT), to help improve treatment. In this technique, the CT machine scans the chest continuously for about 30 seconds. It shows where the tumor is in relation to other structures as a person breathes, as opposed to just giving a ‘snapshot’ of a point in time, like a standard CT does.

4DCT can be used to determine exactly where the tumor is during each part of the breathing cycle, which can help doctors deliver radiation to a tumor more precisely. This technique might also be used to help show if a tumor is attached to or invading important structures in the chest, which could help doctors determine if a patient might be eligible for surgery.

Chemotherapy

Many clinical trials are looking at newer combinations of chemotherapy drugs to determine which are the safest and most effective. This is especially important in patients who are older and have other health problems. Doctors are also searching for better ways to combine chemotherapy with radiation therapy and other treatments.

Some new chemotherapy drugs, such as amrubicin and belotecan, have shown promising results in early studies and are now being tested in larger clinical trials.

Targeted therapies

Researchers are learning more about the inner workings of lung cancer cells that control their growth and spread. This is being used to develop new targeted therapies. These drugs work differently from standard chemotherapy drugs. They might work in some cases when standard chemo drugs don’t, and they often have different (and less severe) side effects. Many of these treatments are being tested in clinical trialsto see if they can help people with lung cancer live longer or relieve their symptoms.

Anti-angiogenesis drugs: For cancers to grow, new blood vessels must develop to nourish the cancer cells within tumors. This process is called angiogenesis. New drugs that inhibit angiogenesis are being studied as lung cancer treatments.

Some are used for other cancer types. For example, a drug called bevacizumab (Avastin) has been shown to help patients with some types of non-small cell lung cancer. In studies of small cell lung cancer, it has helped stop some of the cancers from growing for a time, but so far it hasn’t been shown to help patients live longer.

Other drugs that affect blood vessel growth, such as sunitinib (Sutent) and nintedanib (BIBF 1120), are also being tested for use against SCLC.

Immune treatments

Researchers are hoping to develop drugs that can help the body’s immune system fight the cancer.

Ipilimumab (Yervoy): This drug targets CTLA-4, a protein in the body that normally suppresses the immune response. Blocking this protein might help the immune system attack cancer cells. The drug is already used to treat melanoma, and it is now being studied in other cancers, including SCLC.

Vaccines: Several types of vaccines for boosting the body’s immune response against lung cancer cells are being tested inclinical trials. Unlike vaccines against infections like measles or mumps, these vaccines are designed to help treat, not prevent, lung cancer. These types of treatments seem to have very limited side effects, so they might be useful in people who can’t tolerate other treatments. At this time, vaccines are only available in clinical trials.
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
30
Pred nekolku dena na mojata majka mu e dijagnosticiran rak na beli drobovi metastaziran i na dzigerot hiruska intervencija ne e vozmozna voedno nie ne sakavme da mu kazime za nejzinata sitoacija.Pocnavme so alternativna medicina ,kolku e pametno da odime na hemo i zracenje ili da ostanime na alternativna medicina, iako doktorite krenaa race ima slucaevi so pozitiven kraj pa nadesta posledna umira,
Најдобро во овој случај е, да ги прифатете конвенционалните терапии (Хемо и зрачење),бидејки тие се единствените кои со сигурност даваат надеж.Не тргнувајте по алтернативната медицина ,бидејки тоа преставува дополнителен терет за болниот,а и резултатите кои ги дава алтернативната медицина не се многу од корист.Не потпаѓајте под туѓо влијание за разни народски лекови и слични глупости.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
99% od lugjeto sto zaboluvaat od rak go imaat isklucivo radi ne prostuvanje na nekogo vo zivotot mu imaat tolku zamereno sto od mentalno svesno nivo so dolgo vreme ne prostuvanje toa odi na podsvesno nivo pa na duhovno nivo i tuka veke pravi katastrofa vo dusata pa vo organizmot i doagja do rakovi i drugi najteski zaboluvanja... zatoa prostuvajte se poveke i poveke
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
99% od lugjeto sto zaboluvaat od rak go imaat isklucivo radi ne prostuvanje na nekogo vo zivotot mu imaat tolku zamereno sto od mentalno svesno nivo so dolgo vreme ne prostuvanje toa odi na podsvesno nivo pa na duhovno nivo i tuka veke pravi katastrofa vo dusata pa vo organizmot i doagja do rakovi i drugi najteski zaboluvanja... zatoa prostuvajte se poveke i poveke
Де бре човеку, освести се. Многу ми е гајле дали си трол или гремлин, и дали сега идиотски се смееш позади тастатура дека си заебал некој да те кометира. Претеруваш.
На кого не простиле овие!!!
(предупредување содржината може да ве вознемири) слика1 слика2 слика3

Значи има луѓе со сериозни проблеми, а ти тука глупости пишуваш. Се изнервирав!!
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Lugje imaat napraveno tolku seriozni grevovi so desetici generacii gi plakjaat ti so sakash misli si karmata e tuka postoi i se slucuva ako ova ne e odgovor na toa so spored tebe se gluposti pisuvanje daj ti objasni zosto tie decinja so gi stavas zabolele ili se rodile so tolku seriozno zaboluvanje ???
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Lugje imaat napraveno tolku seriozni grevovi so desetici generacii gi plakjaat ti so sakash misli si karmata e tuka postoi i se slucuva ako ova ne e odgovor na toa so spored tebe se gluposti pisuvanje daj ti objasni zosto tie decinja so gi stavas zabolele ili se rodile so tolku seriozno zaboluvanje ???
Ти си сериозен?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Ти си сериозен?
Ako recam DA ke probash da me napravish ulav, nenormalen, za vo ludnica, zabegan itn. po tvoevo "Ти си сериозен?" razbiram deka toa so go napisav pogore za tebe e lazgi so opsaki daj ajde edno objasnuvanje od sto idat teskite zaboluvanja osven od nezdrav zivot i zosto mladi dusi se ragjaat so seriozna bolest ajde cekam ???
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ako recam DA ke probash da me napravish ulav, nenormalen, za vo ludnica, zabegan itn. po tvoevo "Ти си сериозен?" razbiram deka toa so go napisav pogore za tebe e lazgi so opsaki daj ajde edno objasnuvanje od sto idat teskite zaboluvanja osven od nezdrav zivot i zosto mladi dusi se ragjaat so seriozna bolest ajde cekam ???
Ајде едно обратно прашање, објасни ми ја твојата изјава логички и со факти, не филозофии. Под „нездрав живот“ подразбираш духовен или? Бидејќи спомнуваш карма, гревови од минатите животи итн.
Еве темава е конкретно за лекување на рак, како предлагаш да се излечат заболените? Со простување?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
99% od lugjeto sto zaboluvaat od rak go imaat isklucivo radi ne prostuvanje na nekogo vo zivotot mu imaat tolku zamereno sto od mentalno svesno nivo so dolgo vreme ne prostuvanje toa odi na podsvesno nivo pa na duhovno nivo i tuka veke pravi katastrofa vo dusata pa vo organizmot i doagja do rakovi i drugi najteski zaboluvanja... zatoa prostuvajte se poveke i poveke
Не лупетај бре. Или ти си од оние што викаат дека болеста доаѓа како милост од Бога, да го освести болниот?
Ај сфаќам да кажеш фактор нервоза, телото е под грч, се пореметуваат хормоните и све остало, ама ова...
Од мене простено нека ти е. *Отидов на цигара и кругче околу железара, пошо ти простив може да живеам во канцерогена средина и водам нездрав живот?!
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Lugje imaat napraveno tolku seriozni grevovi so desetici generacii gi plakjaat ti so sakash misli si karmata e tuka postoi i se slucuva ako ova ne e odgovor na toa so spored tebe se gluposti pisuvanje daj ti objasni zosto tie decinja so gi stavas zabolele ili se rodile so tolku seriozno zaboluvanje ???
Замисли само како се чуствува некој на кого најблискиот негов се бори за живот, не се знае уште колку денови или минути се во прашање, се бори да добие совет од некого за барем да има трошка надеж, главата не знае кај му е а ти тука ми пишуваш за гревови карми итн. Значи во тие мигови ке треба да се прекине со секаква терапија, ке треба да се направи список со гревови и да се почне да се трча по прошка. Според тебе да направиме градација на болестите, настинка мал грев, рак голем грев, ебола смртен грев. Имаш тема религија таму објаснувај тука стварно на некого му е потребно озбилно мислење а не да губи време со читање на постови кои благе везе си немаат со реалноста. Дај ако не онкологија да ја смениме во простилница ,,безгрешнику" што не просветлуваш!
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Ајде едно обратно прашање, објасни ми ја твојата изјава логички и со факти, не филозофии. Под „нездрав живот“ подразбираш духовен или? Бидејќи спомнуваш карма, гревови од минатите животи итн.
Еве темава е конкретно за лекување на рак, како предлагаш да се излечат заболените? Со простување?
Pod nezdrav zivot duhoven se podrazbira nervoza, taga, losi misli, griza i site niski vibracii deluvaat stetno na nasite cakri i so podlgo vreme takva sostojba se zagaduva cakrata se zapusuva i ide do bolest a za nezdrav fizicki zivot site veke znaeme se podrazbira loso hranenje, cigari, alkohol, droga itn. isto taka znam i deka temava e konkretno za lekuvanje od rak i ke ti objasnam deka ako rakot e vo pocetna faza so dlaboko prostuvanje vo sebe i kaenje moze da go snema i toa go ima vo mnogu slucai a dokolku e veke neizleciv vredi zaboleniot da prosti cisto za ponatamu vo naredniot zivot da mu bide podobro[DOUBLEPOST=1407979397][/DOUBLEPOST]
Не лупетај бре. Или ти си од оние што викаат дека болеста доаѓа како милост од Бога, да го освести болниот?
Ај сфаќам да кажеш фактор нервоза, телото е под грч, се пореметуваат хормоните и све остало, ама ова...
Од мене простено нека ти е. *Отидов на цигара и кругче околу железара, пошо ти простив може да живеам во канцерогена средина и водам нездрав живот?!
Bas sum od tie sto vikaat deka bolesta ide kako milost od boga bas za da go osvesti bolniot... a za ova "Отидов на цигара и кругче околу железара, пошо ти простив може да живеам во канцерогена средина и водам нездрав живот?!" toa kakov zivot ke vodis si e epten samo tvoja rabota site pravime greski i normalno ja plakjame cenata za toa...
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Pod nezdrav zivot duhoven se podrazbira nervoza, taga, losi misli, griza i site niski vibracii deluvaat stetno na nasite cakri i so podlgo vreme takva sostojba se zagaduva cakrata se zapusuva i ide do bolest a za nezdrav fizicki zivot site veke znaeme se podrazbira loso hranenje, cigari, alkohol, droga itn. isto taka znam i deka temava e konkretno za lekuvanje od rak i ke ti objasnam deka ako rakot e vo pocetna faza so dlaboko prostuvanje vo sebe i kaenje moze da go snema i toa go ima vo mnogu slucai a dokolku e veke neizleciv vredi zaboleniot da prosti cisto za ponatamu vo naredniot zivot da mu bide podobro[DOUBLEPOST=1407979397][/DOUBLEPOST]
Bas sum od tie sto vikaat deka bolesta ide kako milost od boga bas za da go osvesti bolniot... a za ova "Отидов на цигара и кругче околу железара, пошо ти простив може да живеам во канцерогена средина и водам нездрав живот?!" toa kakov zivot ke vodis si e epten samo tvoja rabota site pravime greski i normalno ja plakjame cenata za toa...
Те молам, ова е сериозна тема на која пишуваат луѓе кои имаат мака.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Замисли само како се чуствува некој на кого најблискиот негов се бори за живот, не се знае уште колку денови или минути се во прашање, се бори да добие совет од некого за барем да има трошка надеж, главата не знае кај му е а ти тука ми пишуваш за гревови карми итн. Значи во тие мигови ке треба да се прекине со секаква терапија, ке треба да се направи список со гревови и да се почне да се трча по прошка. Според тебе да направиме градација на болестите, настинка мал грев, рак голем грев, ебола смртен грев. Имаш тема религија таму објаснувај тука стварно на некого му е потребно озбилно мислење а не да губи време со читање на постови кои благе везе си немаат со реалноста. Дај ако не онкологија да ја смениме во простилница ,,безгрешнику" што не просветлуваш!
Sovet davam od moja gledna tocka razbiram deka na bolnite i na nivnite najbliski treba da im se dava pred se ljubov i uteha so ova so go pisuvam sakam da doznaat lugjeto zosto ide do takvi raboti vo edno i da im objasnam deka treba strogo da vnimavaat vo zivotot so pravat posto ocigledno im e sto se slucuva ako covek ne e harmonicen so prirodata niz celiot zivot a za ova tvoe "da na pravime gradacija na bolesti" visite sili i prirodata tocno znaat koj kolku zasluzuva i na koj sto treba da mu se sluci i koga da mu se sluci... isto taka nema potreba kako so pisuvas "da se trca po proska so spisok na grevovi" dovolno e bolniot dlaboko vo sebe vistinski da prosti !!! Deka ima tema religija znam tamu mnogu povrsno i mnogu malku se kazuva za vistinskite raboti za da postoi crkvata so iljadnici godini se razbira...... isto taka toa deka mojte postovi blage veze nemaat vo realnosta isto taka e relativna rabota ti imas tvoja realnost i tvoi ubeduvanja so ocigledno gi istaknuvash i sakas da nametnes mislenje po lugjeto na forumov!!! isto i za ova "bezgresniku so ne prosvetluvas" imam objasnuvanje jas ne pisuvam na temava kako tebe za da se napravam na nekoj pameten za da iskomentiram i navredam nekoj tuka sum aktiven isklucivo od pricina da se podosvestat lugjeto i svatat kako realno stojat i postojat rabotite bas za da im pomognam[DOUBLEPOST=1407981320][/DOUBLEPOST]
Те молам, ова е сериозна тема на која пишуваат луѓе кои имаат мака.
So najubava cel i namera pocnav da pisuvam po temava ama ako tolku vi smeta vistinata so ja pisuvam vetuvam deka ke prestanam da pisuvam na temava i za vasa cest i cest i pocit kon vas ako treba i ke se izvinam
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
"LAZAREVA BOLEST
Želeo bih da se vratim događajima koji su se desili 1991. godine,
kada su mi lekari dijagnostikovali rak. Da mi je tada moj brat,
koji je i sam lekar-hirurg rekao da, bez obzira na metastaze koje su se
kod mene već pojavile, imam i pet posto šanse da se izvučem,
verovatno bih umro. Sve vreme bih s užasom razmišljao o onom što
me čeka u budućnosti, ogromnu nadu bih ulagao u budućnost,
očajnički se vezujući za onih pet posto šanse, i sve više se
koncentrisao na ljudski, racionalni deo svog bića, što bi mi sve više
smanjivalo šanse za preživim.
- Ostalo ti je još osam meseci života. Nemaš nikakvih šansi da
preživiš, bio je odgovor mog brata.
Nakon toga, puna tri dana sam se opraštao od svega onog što
mi je u životu bilo najdraže. Zatim sam počeo da čitam bibliju. Tamo
sam naišao na reci "Bog" i "Ljubav" i od tog trenutka to je za mene bilo
sve u životu. Mesec dana nakon toga, lekari su postavili sasvim
drugačiju dijagnozu.

Onoliko koliko smo u stanju da se odreknemo svega onoga za šta se vezuje naše ljudsko "Ja", a da pri tome osećamo božansko "Ja", beskrajnu i večnu ljubav, utoliko će promene koje
usled toga nastaju, biti sveobuhvatnije i dublje i dovešće do pozitivnih
izmena ne samo u našem karakteru već i telu.

Međutim ako zalazimo u područja božanskog, prethodno se moramo odreći ljudskog.
Moramo napustiti sve ono za šta se uglavnom grčevito držimo i od
čega zavisimo. Pre svega, ono što nam je srcu najbliže i najdraže. S.N.Lazarev"

Ova e izvadok od kniga ili seminar na eden od najgolemite duhovni uciteli i naucnici. So najubava misla i cel go postiram ova na temava i ve zamoluvam vie sto me vregjate po temava i po forumov ako ne mozete da pomognete barem ne vregjajte nekoj sto se obiduva da pomogne. Zadolzitelno procitajte site sto si imate maka pazlivo i poveke pati tekstot ne e golem... i razmislete vo sebe za sekoj kazan zbor od ucitelov... Se nadevam i sakam da vi pomognam. Bidete silni !!! :)
 
B

Bafra

Гостин
"LAZAREVA BOLEST
Želeo bih da se vratim događajima koji su se desili 1991. godine,
kada su mi lekari dijagnostikovali rak. Da mi je tada moj brat,
koji je i sam lekar-hirurg rekao da, bez obzira na metastaze koje su se
kod mene već pojavile, imam i pet posto šanse da se izvučem,
verovatno bih umro. Sve vreme bih s užasom razmišljao o onom što
me čeka u budućnosti, ogromnu nadu bih ulagao u budućnost,
očajnički se vezujući za onih pet posto šanse, i sve više se
koncentrisao na ljudski, racionalni deo svog bića, što bi mi sve više
smanjivalo šanse za preživim.
- Ostalo ti je još osam meseci života. Nemaš nikakvih šansi da
preživiš, bio je odgovor mog brata.
Nakon toga, puna tri dana sam se opraštao od svega onog što
mi je u životu bilo najdraže. Zatim sam počeo da čitam bibliju. Tamo
sam naišao na reci "Bog" i "Ljubav" i od tog trenutka to je za mene bilo
sve u životu. Mesec dana nakon toga, lekari su postavili sasvim
drugačiju dijagnozu.

Onoliko koliko smo u stanju da se odreknemo svega onoga za šta se vezuje naše ljudsko "Ja", a da pri tome osećamo božansko "Ja", beskrajnu i večnu ljubav, utoliko će promene koje
usled toga nastaju, biti sveobuhvatnije i dublje i dovešće do pozitivnih
izmena ne samo u našem karakteru već i telu.

Međutim ako zalazimo u područja božanskog, prethodno se moramo odreći ljudskog.
Moramo napustiti sve ono za šta se uglavnom grčevito držimo i od
čega zavisimo. Pre svega, ono što nam je srcu najbliže i najdraže. S.N.Lazarev"

Ova e izvadok od kniga ili seminar na eden od najgolemite duhovni uciteli i naucnici. So najubava misla i cel go postiram ova na temava i ve zamoluvam vie sto me vregjate po temava i po forumov ako ne mozete da pomognete barem ne vregjajte nekoj sto se obiduva da pomogne. Zadolzitelno procitajte site sto si imate maka pazlivo i poveke pati tekstot ne e golem... i razmislete vo sebe za sekoj kazan zbor od ucitelov... Se nadevam i sakam da vi pomognam. Bidete silni !!! :)
Лазарев е интересен за читање, ама не се држи слепо за него. Некои работи му се спротивни.

За тие што сакаат докази, примери и резултати прочитајте за Germanska Nova Medicina / German New Medicine Dr. Ryke Geerd Hamer од досега читаните работи неговото тврдење ми е најприфатливо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom