Барам информации за лечење од рак на бели дробови

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
[/DOUBLEPOST]
Bas sum od tie sto vikaat deka bolesta ide kako milost od boga bas za da go osvesti bolniot... a za ova "Отидов на цигара и кругче околу железара, пошо ти простив може да живеам во канцерогена средина и водам нездрав живот?!" toa kakov zivot ke vodis si e epten samo tvoja rabota site pravime greski i normalno ja plakjame cenata za toa...
Again, не лупетај! Објасни ми тогаш како Господ е толку суров па освестува мало детенце со некоја леукоза? Или греовите се наследни за оваа одлука? Од таквите ко тебе луѓето се одалечија од Господ. Некој абдал решил слободно да толкува некои фрази, фино е тоа, после наидуваат полноглавци кои ги прифаќаат тие толкувања на широка врата.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Ги прочитав првите 4 страни на темава,само додадам дека јас лично во 90-тите сум собирал желки за мој подалечен роднина.редовно пиеше крв.начинот е едноставен и малку несимпатичен.Се става желката во кофа со вода и барајќи воздух ја вади главата од кофата.Тогаш е единствената шанса да и се фати главата и....се крева желката верикално и дирекно се пие крвта.Неможи да се чека подолго или да се собира пошто желката има многу `јака` крв народски речено и одма засирува,т.е. се згрудвува.

Човекот живееше со рак мсилам околу дестина години ,ама точно не се сеќавам крвта.а дали му помогна или не....појма немам и никој неможи да знае.


Знам дека е добро да се зема аптекарска соба бикарбона како превенција од добивање на рак,пошто докажано е дека ракот напаѓа организми на кои киселоста им е покачена.Содата ја неутрализира.

јас сосема случајно пијам 10-15 години `Ранитидин` пошто имам проблеми со желудникот,а основата на ранитидинот е содата,Се надевам дека сосема случајно сум направил некаква брана кон ова зло
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ги прочитав првите 4 страни на темава,само додадам дека јас лично во 90-тите сум собирал желки за мој подалечен роднина.редовно пиеше крв.начинот е едноставен и малку несимпатичен.Се става желката во кофа со вода и барајќи воздух ја вади главата од кофата.Тогаш е единствената шанса да и се фати главата и....се крева желката верикално и дирекно се пие крвта.Неможи да се чека подолго или да се собира пошто желката има многу `јака` крв народски речено и одма засирува,т.е. се згрудвува.

Човекот живееше со рак мсилам околу дестина години ,ама точно не се сеќавам крвта.а дали му помогна или не....појма немам и никој неможи да знае.


Знам дека е добро да се зема аптекарска соба бикарбона како превенција од добивање на рак,пошто докажано е дека ракот напаѓа организми на кои киселоста им е покачена.Содата ја неутрализира.

јас сосема случајно пијам 10-15 години `Ранитидин` пошто имам проблеми со желудникот,а основата на ранитидинот е содата,Се надевам дека сосема случајно сум направил некаква брана кон ова зло
Ранитидинот е мислам на база на H2 блокатори Тоа содата мислам дека е Антацид. Незнам Раниталот што е точно.....ако некој знае нека пише.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
мене ми е кажано дека Ранитидинот и раниталот се едно те исто.А сум читал во постарите изданија на лекот дека има 2% сода бикарбона
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
мене ми е кажано дека Ранитидинот и раниталот се едно те исто.А сум читал во постарите изданија на лекот дека има 2% сода бикарбона
,,i dvata leka se potpolno identični od različni proizvoditeli,,
,,inaku i na dvata genričko ime im e Ranitidinum,,
,,vo kontekst na pogornite postovi,,toĉno e toa deka soda bikarbona ima antikancerogeno svojstvo zaradi svojata bazna Ph vrednost,a CA kletkite imaat eksplozivno razmnožuvanje vo kisela sredina,,,

,,okolu CA na belite drobovi kako i za sekoja druga bolezna sostojba se zavisi vo koja faza ke bide dijagnosticiran,,bidejki so pulmektomija vo ranata faza preživuvanjeto ima visok procent,,za žal podocneżnite fazi se maligni da preživuvanjeto e nekade okolu pola do necela godina dena,,,
,,,pozzz,,[DOUBLEPOST=1408137775][/DOUBLEPOST]
Ранитидинот е мислам на база на H2 блокатори Тоа содата мислам дека е Антацид. Незнам Раниталот што е точно.....ако некој знае нека пише.
,,,i PS ranitalot e antacid,,,
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.231
Поени од реакции
7.039
Ги прочитав првите 4 страни на темава,само додадам дека јас лично во 90-тите сум собирал желки за мој подалечен роднина.редовно пиеше крв.начинот е едноставен и малку несимпатичен.Се става желката во кофа со вода и барајќи воздух ја вади главата од кофата.Тогаш е единствената шанса да и се фати главата и....се крева желката верикално и дирекно се пие крвта.Неможи да се чека подолго или да се собира пошто желката има многу `јака` крв народски речено и одма засирува,т.е. се згрудвува.

Човекот живееше со рак мсилам околу дестина години ,ама точно не се сеќавам крвта.а дали му помогна или не....појма немам и никој неможи да знае.


Знам дека е добро да се зема аптекарска соба бикарбона како превенција од добивање на рак,пошто докажано е дека ракот напаѓа организми на кои киселоста им е покачена.Содата ја неутрализира.

јас сосема случајно пијам 10-15 години `Ранитидин` пошто имам проблеми со желудникот,а основата на ранитидинот е содата,Се надевам дека сосема случајно сум направил некаква брана кон ова зло
Ранитидинот и сода бикарбона немаат хемиски ништо заедничко.
Ранитидинот е хистаминов блокер и со тоа го намалува лачењето на желудочна киселина, додека содата бикарбона директно ја неутрализира истата.

Теоријата дека содата бикарбона има антиканцерогено дејство се приказни рекла казала и најчесто ги користат некој шамани кои сакаат да добијат на публицитет.
1. Содата бикарбона како прво не може да го зголени Пх на крвта бидејќи тоа е строго регулирано од буферните системи во човечкото тело > антиканцероген ефект = нула.

2. Честата употреба на сода бикарбона е нефротоксична и може да доведе до трајно оштетување на бубрезите па дури и хемодијализа

3. Постојат повеќе хистолошки видови на карциноми и не секој исто реагира на хемотерапија, радиотерапија или хормонска терапија.

Што се однесува за ракот на белите дробови, во рана фаза тешко да се открие, бидејќи не дава никакви симптоми. Во моментот кога ќе даде било какви симптоми, тогаш се работи веќе за доста напреднат стадиум со метастази или со рецидивирачки плеврални изливи.

Ракот на белите дробови има повеќе подвидови во зависност од хистологијата, но најчесто метастазира во мозокот и коските. Па затоа и првите симптоми се абнормална загуба на килограми во рамките на 3 месеца, плеврален излив, нејасна анемија, силни болки во коските или градните прешлени или невролошки дефицити кои не се типични за еден мозочен удар.

И ден денес за жал и покрај толку напредната технологија еден карцином на бели дробови во рана фаза е тешко да се дијагностицира а со тоа и комплетно да се излечи.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
Ранитидинот и сода бикарбона немаат хемиски ништо заедничко.
Ранитидинот е хистаминов блокер и со тоа го намалува лачењето на желудочна киселина, додека содата бикарбона директно ја неутрализира истата.

Теоријата дека содата бикарбона има антиканцерогено дејство се приказни рекла казала и најчесто ги користат некој шамани кои сакаат да добијат на публицитет.
1. Содата бикарбона како прво не може да го зголени Пх на крвта бидејќи тоа е строго регулирано од буферните системи во човечкото тело > антиканцероген ефект = нула.

2. Честата употреба на сода бикарбона е нефротоксична и може да доведе до трајно оштетување на бубрезите па дури и хемодијализа

3. Постојат повеќе хистолошки видови на карциноми и не секој исто реагира на хемотерапија, радиотерапија или хормонска терапија.

Што се однесува за ракот на белите дробови, во рана фаза тешко да се открие, бидејќи не дава никакви симптоми. Во моментот кога ќе даде било какви симптоми, тогаш се работи веќе за доста напреднат стадиум со метастази или со рецидивирачки плеврални изливи.

Ракот на белите дробови има повеќе подвидови но најчесто метастазира во мозокот и коските. Па затоа и првите симптоми се абнормална загуба на килограми во рамките на 3 месеца, плеврален излив, нејасна анемија, силни болки во коските или градните прешлени или невролошки дефицити кои не се типични за еден мозочен удар.

И ден денес за жал и покрај толку напредната технологија еден карцином на бели дробови во рана фаза е тешко да се дијагностицира а со тоа и комплетно да се излечи.

,,, MD,,,mnogu od tvoite mislenja se veke pogore izneseni,,,
,,,ako odime so dupliramje na veke kažano cel forum ke da e mal samo za ovas tema,,,
,,,nikoj ne kaža deka ranitalot ima
vrska so soda bibikarbonata,,bilokakva osven vo delot kadešto i postarite nanazad go znaat dejstvoto na sodata vrz stomašni tegobi povrzani so hiperaciditet vo želudnikot,,,
,,,/sekoja aktivna hemiska supstancija e otrov/,,,
,,,okolu dijagnosticiranjeto i manifestacijata na bolkite,,,

,,,sekogaš postoi riziĉna grupa na profesii koi se podložni na sistematski pregledi pri što otkrivanjeto vo ranata faza od veke nagore i 3-ot stadium se otkrivaat i e indicirani se radikalni
znaeškakvi zahvati,,,/dobro e da se znae teorija/,,kako vo dobro skockaniot ti tekst,,
okolu bolkite,,,vo najgolem procent se javuvaat na predniot i zadniot del od gradniot koš,,,
,,tuka prekinuvam,,,ne e ni mesto ni vreme za poopsežni struĉni raspravi,,,vo interes na ĉlenovite što ja ĉitaat diskusijava,,,
/što poveke informacii na laici tolku pogolemi zabuni i stravovi kaj istite od što i zošto/,,,
,,,kraj na diskusijata sekoj prodolžetok ke ti bide monolog,,,
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
од денес(како порачано за дебатава):

Се криело од јавноста: Причинителот на рак се знае од 1923 година
Сабота, 16 Август 2014 16:44


Основниот причинител на ракот откриен е уште во 1923 година.


Неговиот пронаоѓач за своето откритие добил Нобелова награда во 1931 година, меѓутоа многу мал број на луѓе го знаат овој податок, со оглед на тоа што тој е скриен од јавноста.

Др. Варбург открил дека ракот е резултат на анти-физиолошкиот начин на живот.

Што значи тоа?

Анти физиолошкиот начин на живот подразбира конзумирање на храна која е закиселена како и физичка неактивност, која во телото создава кислеа средина која е слаба со кислород.

-Недостатокот на кислород и киселата средина се поврзани, ако го има едното ќе го има и другото, објаснувал Др. Варбург.

Ако имате превисоко киселост во организмот, автоматски ќе имате и помалку кислород во организмот, а ако ви нeдостасува кислород ќе имате кислеост во организмот. Или наједноставно: Киселата средина е средина без кислород.

-Ако на здрава клетка и го одземете кислородот за 35% можете да ја претворите во клетка со рак за само два дена. Сите нормални клетки имаат потреба за кислород, но клетките со тумор можат да живеат без кислород. Ова е правило без одстапки, тврдел Др. Варбург.



Тумормите ткива се кисели, а здравите се алкални

Во своето дело „Метаболизмот на туморот“, Др. Варбург објаснил како сите канцерогени облици исполнуваат два услови: крвна киселост и хипоксија (недостаток на кислород).

Тој открил дека клетките со тумор се анаеробни (не користат кислород) и дека не можат да преживеат во средина во која има висока концентреација на кислород, а можат да преживат со помош на глукоза и во средина без кислород.

Според тоа ракот не е ништо друго освен одбранбен механизам, кој нашите клетки го користат за да можат нормално да функционираат.

Киселкоста и алкалноста на организмот зависат од храната која ја внесуваме

Храната кога е внесена во организмот создава или алкалност или киселкост.

Значи, алкалноста на организмот зависи од тоа каква храна внесуваме.

Што се' го закиселува телото:

*Рафиниран шеќер и сите негови деривати

*Сите врсти на месо

*Храна од животинско потекло

*Рафинирана сол

*Рафинирано брашно

*Леб

*Маргарин

*Кофеин

*Алкохол

*Цигари

Што го алкализира телото:

*Овошје

*Бадеми

*Интегрални житарици

*Мед

*Зелено овошје и зеленчук

*Вода

*Вежбање

Хемотерапијата не го лечи ракот, напротив ја зголемува киселоста на организмот

Хемотерапијата ја зголемува киселоста на организмот до таа мера да организмот мора да почне да ги троши резервите на кислорот во организмот, за да ја неутрализира киселоста ги жртвува минералите кои се наоѓаат во коските, забите, во ноктитие и косата.

Поради таа причина на оние кои подлежат на хемотерапија им паѓа косата, тврдел Др. Варбург

Мислење на експертите

„Сите случаеви на природна смрт не се ништо друго освен терминална точка на заситеност на организмот со киселкост.“- изјавил еден од најпризнатите хирурзи во светот, Др. Џорџ В. Крил.

„Не се важни безбројните имиња на болестите, туку факторите кои ги поврзуваат и ги соединуваат кон единствениот причинител: зголемена киселкост во телото“ Др. Теодор А. Бароди.

„Зголемената киселкост на организмот е извор на сите дегенеративни болести. Доколку дојде до пореметување на рамнотежата и организмот започне да складира киселкост и токсни во поголема мера од што може да ги излачи, тогаш се појавува болеста.“ Др. Роберт О. Јонг.

http://www.kurir.mk/svet/vesti/168792-Se-krielo-od-javnosta-Pricinitelot-na-rak-se-znae-od-1923-godina


 
Член од
5 ноември 2011
Мислења
38
Поени од реакции
16
третманот со сода бикарбона се базира на претпоставката дека канцерот е предизвикан од кандида, тоа го тврди еден италијански онколог на кого после тоа му ја одзедоа лиценцата, но тој сеуште терапира интравенозно со сода бикарбона. Целта е со сода бикарбоната да се зголеми Ph вредноста на организмот. Мајка ми цели четири месеци пиеше варова вода која има далеку по базна средина од содата и ништо. Јас стапив во контакт со странска клиника од Канада и се одлучив за третман со DCA (dichloroacetate sodium) и уверен сум дека тоа даде веднаш ефекти, но проблемот беше големината на дозата, бидејќи DCA е сеуште во фаза на испитување како лек. Доколку некој сака можам да ги споделам моите искуства во врска со тоа.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
третманот со сода бикарбона се базира на претпоставката дека канцерот е предизвикан од кандида, тоа го тврди еден италијански онколог на кого после тоа му ја одзедоа лиценцата, но тој сеуште терапира интравенозно со сода бикарбона. Целта е со сода бикарбоната да се зголеми Ph вредноста на организмот. Мајка ми цели четири месеци пиеше варова вода која има далеку по базна средина од содата и ништо. Јас стапив во контакт со странска клиника од Канада и се одлучив за третман со DCA (dichloroacetate sodium) и уверен сум дека тоа даде веднаш ефекти, но проблемот беше големината на дозата, бидејќи DCA е сеуште во фаза на испитување како лек. Доколку некој сака можам да ги споделам моите искуства во врска со тоа.
Dali ke moze da gi spodelis tvoite iskustva?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.853
од денес(како порачано за дебатава):

Се криело од јавноста: Причинителот на рак се знае од 1923 година
Сабота, 16 Август 2014 16:44

Основниот причинител на ракот откриен е уште во 1923 година.


Неговиот пронаоѓач за своето откритие добил Нобелова награда во 1931 година, меѓутоа многу мал број на луѓе го знаат овој податок, со оглед на тоа што тој е скриен од јавноста.

Др. Варбург открил дека ракот е резултат на анти-физиолошкиот начин на живот.

Што значи тоа?

Анти физиолошкиот начин на живот подразбира конзумирање на храна која е закиселена како и физичка неактивност, која во телото создава кислеа средина која е слаба со кислород.

-Недостатокот на кислород и киселата средина се поврзани, ако го има едното ќе го има и другото, објаснувал Др. Варбург.

Ако имате превисоко киселост во организмот, автоматски ќе имате и помалку кислород во организмот, а ако ви нeдостасува кислород ќе имате кислеост во организмот. Или наједноставно: Киселата средина е средина без кислород.

-Ако на здрава клетка и го одземете кислородот за 35% можете да ја претворите во клетка со рак за само два дена. Сите нормални клетки имаат потреба за кислород, но клетките со тумор можат да живеат без кислород. Ова е правило без одстапки, тврдел Др. Варбург.



Тумормите ткива се кисели, а здравите се алкални

Во своето дело „Метаболизмот на туморот“, Др. Варбург објаснил како сите канцерогени облици исполнуваат два услови: крвна киселост и хипоксија (недостаток на кислород).

Тој открил дека клетките со тумор се анаеробни (не користат кислород) и дека не можат да преживеат во средина во која има висока концентреација на кислород, а можат да преживат со помош на глукоза и во средина без кислород.

Според тоа ракот не е ништо друго освен одбранбен механизам, кој нашите клетки го користат за да можат нормално да функционираат.

Киселкоста и алкалноста на организмот зависат од храната која ја внесуваме

Храната кога е внесена во организмот создава или алкалност или киселкост.

Значи, алкалноста на организмот зависи од тоа каква храна внесуваме.

Што се' го закиселува телото:

*Рафиниран шеќер и сите негови деривати

*Сите врсти на месо

*Храна од животинско потекло

*Рафинирана сол

*Рафинирано брашно

*Леб

*Маргарин

*Кофеин

*Алкохол

*Цигари

Што го алкализира телото:

*Овошје

*Бадеми

*Интегрални житарици

*Мед

*Зелено овошје и зеленчук

*Вода

*Вежбање

Хемотерапијата не го лечи ракот, напротив ја зголемува киселоста на организмот

Хемотерапијата ја зголемува киселоста на организмот до таа мера да организмот мора да почне да ги троши резервите на кислорот во организмот, за да ја неутрализира киселоста ги жртвува минералите кои се наоѓаат во коските, забите, во ноктитие и косата.

Поради таа причина на оние кои подлежат на хемотерапија им паѓа косата, тврдел Др. Варбург

Мислење на експертите

„Сите случаеви на природна смрт не се ништо друго освен терминална точка на заситеност на организмот со киселкост.“- изјавил еден од најпризнатите хирурзи во светот, Др. Џорџ В. Крил.

„Не се важни безбројните имиња на болестите, туку факторите кои ги поврзуваат и ги соединуваат кон единствениот причинител: зголемена киселкост во телото“ Др. Теодор А. Бароди.

„Зголемената киселкост на организмот е извор на сите дегенеративни болести. Доколку дојде до пореметување на рамнотежата и организмот започне да складира киселкост и токсни во поголема мера од што може да ги излачи, тогаш се појавува болеста.“ Др. Роберт О. Јонг.

http://www.kurir.mk/svet/vesti/168792-Se-krielo-od-javnosta-Pricinitelot-na-rak-se-znae-od-1923-godina
Не си играј со вакви текстови на овој подфорум ке те банираат да знаеш. Освен причината за заболување викана "недај боже да заболиш" повеќето активни членови овде не трпат друго објаснување и гледиште. Поздрав.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Значи ова не е мое мислење,туку пренесена информација со точно линкуван извор.Ова го постирав се со цел некој што има мака ова да го прочита и евентуално да му помогне.Ни тврдам ни имам корист од информацијата.

Ако модераторите мислат дека не треба да постирам информации,слободно нека ми пишат барем на ПП,барем нема ќе ми олеснат да не копирам и постирам.

Имам вакви рандом информации ставено во букмаркот на хромот еден куп,па не знам дали вреди да ги препостирам.

Молам модераторите во ПП да ми препорачаат што да пренесувам или не во иднина
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Значи ова не е мое мислење,туку пренесена информација со точно линкуван извор.Ова го постирав се со цел некој што има мака ова да го прочита и евентуално да му помогне.Ни тврдам ни имам корист од информацијата.

Ако модераторите мислат дека не треба да постирам информации,слободно нека ми пишат барем на ПП,барем нема ќе ми олеснат да не копирам и постирам.

Имам вакви рандом информации ставено во букмаркот на хромот еден куп,па не знам дали вреди да ги препостирам.

Молам модераторите во ПП да ми препорачаат што да пренесувам или не во иднина
Ова е отворен, демократски форум на кој секој може да сподели свое мислење на кое потоа другите членови може да одговорат.
Не се бришат мислења само затоа што се спротивни од мојот став како модератор. Мислењата во овој подфорум најчесто се бришат поради тоа што се оф-топик. @Црноризец Храбар веројатно „саркастично“ сакаше да го изрази своето незадоволство од администрацијата, но еве го повикувам да посочи некое конкретно мислење за кое смета дека му е неправедно отстрането и истото веднаш ќе биде вратено за да придонесе кон подобрување на здравјето и збогатување на знаењето на пошироката јавност во Република Македонија. :X3:
Воедно сакам да ве прашам сите кои споделувате вакви информации дали некогаш ги проверувате изворите дали се релевантни?
И еден совет со најдобра намера: единствено нешто полошо од тоа човек да е неинформиран е да биде лошо информиран.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Само сакам да кажам дека Ото Хајнрих Варбург е еден од најголемите цитолози низ историјата и добитник е Набеловота награда
И никој не ги крие неговите откритија
http://en.wikipedia.org/wiki/Otto_Heinrich_Warburg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Zatoa go davam linkot na informacijata,a ne moe mislenje što sam sum go tumačel ili taka sum mislel deka e . Ni mislam ni tolkuvam,samo spideluvam informacija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom