Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
ова требаше да се воведе уште кога почнаа да се запишуваат по 95% средношколци на факултет.
Тоа што ги намалија цените на партиципација од една страна доведе до попристапно високо образование за сите, ама на сметка на тоа, на факулет влезе и ќоро и сакато и тие што сакаа да учат и тие што се запишуваа на факултет колку да ги исполнат каприците на своите родители или да го имаат статусот студент па 10 години да се влечкаат на таа карта.
Од оваа мерка најмногу ќе имаат корист баш факултетите што најмногу го загубија својот рејтинг: филозофски,правен и економски.

Одма овде гледам негодувања и одма бунења. Зошто? Студенти сте и ќе учите, друга работа немате. ЈБГ Одиме напред и критериумите мора да се зголемуваат. Неможе македонски студент да има bachelor степен и да се мери со некој од германските студенти кога таму се дупнуваат од учење, а овде со поминуваат со препис. На работа кај нас имаме 3јца дипломирани од филолошки сервисираат лифтови, а од друга страна имаме и со средно кои се трипати попродуктивни оти не изгубиле 4 години од животот на безполезно учење. Тоа е срам за филолошкиот факултет како институција низ која поминале неколку наши академици.
Ако тебе ти плаќаат од дома незначи дека нема некои што работат и студираат.
Глупост невидена е ова. Мене конкретно не ми е проблемот што ќе се полага, муабетот е дека некои едноставно немаат време и вака да постигнат.
Со ова само се ебат самите. Самите кажуваат дека полагањата кои ги воведоа во средно и основно се срање.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Да биде поинтересно..

Untitled.png

Човек што завршил факултет во Тирана и Приштина стигна да го „подобрува“ Македонското високо образование :pos:
Прво работно искуство во животот како пратеник, нема што..
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Дека нели малце пари се потрошија да не натераат масовно да се запишуваме, сега мора малце да трошат за да не натераат да се откажеме.
никој не ве натера масовно да се запишувате на факултет, требаше факултетот да стане попристапен за сите, ама не да биде како средно задолжително.
Сите тргнаа со таа помисла дека факултетот е лесен и треба да биде лесен, затоа и имаш пола студенти пробуваат некако да поминат со препишување, кои со семинарски, а кои се борат за една шеска, останатите се бунат како професорите биле строги и давале тешки прашања.
Па даваат тешки, од таа диплома што вас ви ја даваат зависи реномето на факултетот и колку понатаму тие ќе бидат респектирани како институција, а со тоа и повеќе ќе се вреднува и трудот на професорите.
Квалитетот на високото образование е толку опаднат што веќе кога некој ќе ти рече факултет ти се онака meh. Си видела кај учат финки? или пак каде одржуваат лабараториски? Она не се лабараториски она е циркус. Една задача даваат, еден ја решава и сите потоа ја препишуваат. Демонстаторот си гледа некои интернет порталчиња, не ни се замара, кога гледа дека никој од студентите не се замара.
За другите не знам ама ако си се запишал на техничкиве т.е електро, финки, феит буквално ќе ти се стемни кога ќе ја видиш веста. :свиркам:

Си читал книга од 1000 страни од која едвај 5% ќе имаш корист и сега треба истиот пекол да го поминеш пак, буквално бел ден нема да видиме со овие измени.

П.С Претпоставувам и другиве факултети не можам од искуство да зборам сега ама медицина, фармација и они тешко бел ден дека ќе видат.

П.С2 Е сега ако нас не тестираат фер би било и во администрација да им дадат тестови да видиме они колку се способни.
Завршив електро инаку, ама муабетот ми е воглавно за економски,правен, филозофси и сличните. Женска ми учи филолошки на англиски, паралелно со нив учи и германски и француски, се тупи од учење, а пола генерација и поминуваат со бубица, вклучително и цимерките нејзини.
А гледам и техничкиве факултети одат кон таа насока, со 1000 студенти годишно, а само 3 јца професори математика ништо не се прави. Неможеш да го игорираш фактот дека има деца кои учат колку да поминат т.е. за 6 ка.
Немој да ми кажуваш дека и ти неучиш по комбинации т.е. прашања што се паѓале од предходните години оти 99% го прават тоа. Потоа кога ќе влезат на работа ќе треба повторно да го учат истиот материјал.
Не се професорите криви, тие си го кажуваат своето кој повеќе кој помалку, ние слабо слушаме.
 
Последно уредено:

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.981
Поени од реакции
6.912
Ајде де, баш сега да видиме дали ќе се огласат од СПУКИМ (како најмасовен студентски парламент во државата) заедно со другите студентски парламенти и студентските правобранители.
Од партиските војници ти чекаш да реагират :).Само организации како Слободен Индекс можат да кренат таква револуција кај бугариве да не парламентот ја почна.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.870
Поени од реакции
11.490
А да, уште нешто, баш ме интересира како би го спровеле тоа (не сакам да кажам „како ќе го спроведат“ бидејќи искрено се надевам дека нема да ја донесат оваа одлука) со оглед дека секој факултет си има своја програма (пример Јустинијан Први си има една програма, Правен на ФОН/Европски си има ваљда друга програма, можда некој трет си има трета програма итн итн. Истото за сите можни факултети)
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Замислите само каков хорор е ова за оние на приватен. ФОНовци шеќер и вода пијат сега. :pos:
Медицина,техничките и градежен можат слободно уште сега да почнат да почнат да пуштаат документи по странски универзитети или да бараат по огласи работа зошто димпломирање би било невозможна мисија.Со ова сега до јуни ќе биде пуштање на сите страни,на секој што воопшто има можност да дипломира.Ќе фрчи од казнени/дополнителни сесии и усно испрашување/семинарски.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.981
Поени од реакции
6.912
А како ќе го проверат знаењето на стундетите кои студират во странство баш сакам да знам ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.870
Поени од реакции
11.490
Од партиските војници ти чекаш да реагират :).Само организации како Слободен Индекс можат да кренат таква револуција кај бугариве да не парламентот ја почна.
Знам кои се тие, затоа намерно кажав, „дали ќе се огласат“.

Како и да е, и да се донесе ваква одлука, т.е. измена на Законот за високо образование, очекувам истата да падне на Уставен Суд.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Заминале у курац сите во ова држава.
Треба да се замислат малку пред да примат партиски кадри професори и 99.9 % од матурантите што стануваат студенти. Не ми е јасно кој го измислува ова бе.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Докторите ги скршија, наставниците ги скршија, професорите на факултет ги скршија, е да ве видам сега вас студенти досега се покажавте како најбедниот слој на општеството а не прогресивна и гласна младина. Ако и ова така помине кај вас само со галама на фејсбук и форуми, тогаш малку ви е и уште повеќе заслужувате.

Ова го зборам и за самиот себе, оти кога бев студен исто бевме лигаво тесто со кое лесно се манпулираше, безгласна буква во ова пропаднато општество.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
никој не ве натера масовно да се запишувате на факултет, требаше факултетот да стане попристапен за сите, ама не да биде како средно задолжително.
Сите тргнаа со таа помисла дека факултетот е лесен и треба да биде лесен, затоа и имаш пола студенти пробуваат некако да поминат со препишување, кои со семинарски, а кои се борат за една шеска, останатите се бунат како професорите биле строги и давале тешки прашања.
Па даваат тешки, од таа диплома што вас ви ја даваат зависи реномето на факултетот и колку понатаму тие ќе бидат респектирани како институција, а со тоа и повеќе ќе се вреднува и трудот на професорите.
Квалитетот на високото образование е толку опаднат што веќе кога некој ќе ти рече факултет ти се онака meh. Си видела кај учат финки? или пак каде одржуваат лабараториски? Она не се лабараториски она е циркус. Една задача даваат, еден ја решава и сите потоа ја препишуваат. Демонстаторот си гледа некои интернет порталчиња, не ни се замара, кога гледа дека никој од студентите не се замара.

Завршив електро инаку, ама муабетот ми е воглавно за економски,правен, филозофси и сличните. Женска ми учи филолошки на англиски, паралелно со нив учи и германски и француски, се тупи од учење, а пола генерација и поминуваат со бубица, вклучително и цимерките нејзини.
А гледам и техничкиве факултети одат кон таа насока, со 1000 студенти годишно, а само 3 јца професори математика ништо не се прави. Неможеш да го игорираш фактот дека има деца кои учат колку да поминат т.е. за 6 ка. Воедно и јас бев таков на почеток, се додека не почнав на работа, па кога требаше да сменам пола прегорена контролна плочка, па кога незнаев како работи мосфест транзистор, да видиш како си седнав и си ја прочитав книгине за електроника 1 и 2.
Немој да ми кажуваш дека и ти неучиш по комбинации т.е. прашања што се паѓале од предходните години оти 99% го прават тоа. Потоа кога ќе влезат на работа ќе треба повторно да го учат истиот материјал.
Не се професорите криви, тие си го кажуваат своето кој повеќе кој помалку, ние слабо слушаме.
Затоа 90% од нив паѓаат на колоквиум испит. Дека има премногу студенти се сложувам и тоа е еден голем проблем. Ако сакаш нешто да слушнеш на предавање ако си поназад од 4 та редица си се заебал.

Финки нема ни своја зграда така проблеми со простории колку сакаш. Инаку јас сум прва генерација така да за нас немаше такво нешто како прашања од прошлите генерации.

П.С Не знам како планираат да го изведат тестирањево тоа само не ми е јасно.
Имам другарче во Велес запишано информатика имале десет страни и отишле да се бунат пошто многу им било.

Е сега ние имаме во просек книга од 500-1000 страни од предмет и сега најди НЗС на овие две ќе испадне дека никој на дисперзираниве нема да може да положи или пак за нас ќе биде убер лесно.

П.С2 Се согласувам дека треба да има промени ама они ептен ја уср*а работата и сега сакаат леб преку погача.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Докторите ги скршија, наставниците ги скршија, професорите на факултет ги скршија, е да ве видам сега вас студенти досега се покажавте како најбедниот слој на општеството а не прогресивна и гласна младина. Ако и ова така помине кај вас само со галама на фејсбук и форуми, тогаш малку ви е и уште повеќе заслужувате.

Ова го зборам и за самиот себе, оти кога бев студен исто бевме лигаво тесто со кое лесно се манпулираше, безгласна буква во ова пропаднато општество.
Неможе да ги скршат студентите дека нема што да се скрши.Секој факултет си е како универзитет за себе и сите ги омаловажуваат и подценуваат останатите.Можеш и веќе да видиш дека се почна со "ете конечно на филолошки,правен и економски ќе им се вратело за се" класичен став ако треба и мојата куќа нека изгори само да ја гледам на комшијата како гори.
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас ова не го разбирам,ако се спроведуваат вакви тестови тогаш оценките на професорите не вредат хартијата на која се напишани.Едно е да проверуваш во средно професори со вакви тестирања али да оспоруваш оценувања на доктори и академици е во најмала рака смешно.Кој воопшто и би ги правел тие тестови ? навистина не разбирам кој ќе биде со поголема титула да го провери оценувањето на академик Грчев или Тентов.

А и би сакал да го видам министерот да положи Математика1,2,Линеарни,Дискретна,Физика1/2, Логички/Архитектури,Електротехника1,2,Електроника + Програмирањата и изборни во една сесија.
Основи на електротехника, oсобено специјално кај Кацарска да иде на средуење :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom