Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
По можност баба и дедо да се: Менка и Стојанче...
Името за дете е сериозна работа, зошто да биде жртва? Јас почитувам традиција ама глупо име заради традиција е многу тажно.
Јас свекор немам, свекрва има ултимејт модерно име ко за стара жена, ама од 2 женски на ниедно нема да ставам нејзино име, па еве се развела по втор пат ако треба. Јас ќе ги носам уште 5м, јас ќе станам ко автобус голема, јас одбирам имиња!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Јас свекор немам, свекрва има ултимејт модерно име ко за стара жена, ама од 2 женски на ниедно нема да ставам нејзино име, па еве се развела по втор пат ако треба. Јас ќе ги носам уште 5м, јас ќе станам ко автобус голема, јас одбирам имиња!
,,,znachi najbitno od se e svekrivata i svekrivot da ne se spomnat,,,ne vi e bitno prvo decata da se zhivi i zdravi,,, :)
Автоматски споено мислење:

По можност баба и дедо да се: Менка и Стојанче...
Името за дете е сериозна работа, зошто да биде жртва? Јас почитувам традиција ама глупо име заради традиција е многу тажно.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Женско - Арја или Лејла
Машко - Даниел или Тирион

Моето кумот го избрал. Колку што приметив од предциве никој не се викал како мене
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Јас свекор немам, свекрва има ултимејт модерно име ко за стара жена, ама од 2 женски на ниедно нема да ставам нејзино име, па еве се развела по втор пат ако треба. Јас ќе ги носам уште 5м, јас ќе станам ко автобус голема, јас одбирам имиња!
,,, prviot pat se razvede zaradi iminjata,,,
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
,,,znachi najbitno od se e svekrivata i svekrivot da ne se spomnat,,,ne vi e bitno prvo decata da se zhivi i zdravi,,, :)
Автоматски споено мислење:
А демек ако се вика како свекрвата ќе е живо и здраво, а ако се вика како мајка ми и татко ми од болница нема да излеземе. Иди бре со тие филозофии... Да не свекрва ми ќе ми ги роди бебињава? Зошто па она, зошто не името на мајка ми? Фала богу сопругот ми е разумен и не се траќа од земја да се вика едната од ќерките како мајка му зошто она заслужува, мајка му е.
Автоматски споено мислење:

,,, prviot pat se razvede zaradi iminjata,,,
Првиот пат не стигна бебето до име за да бираме ;)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Лошо звучи на англиски...
,,,znachi ke go krstish vo angliska crkva,,
Автоматски споено мислење:

А демек ако се вика како свекрвата ќе е живо и здраво, а ако се вика како мајка ми и татко ми од болница нема да излеземе. Иди бре со тие филозофии... Да не свекрва ми ќе ми ги роди бебињава? Зошто па она, зошто не името на мајка ми? Фала богу сопругот ми е разумен и не се траќа од земја да се вика едната од ќерките како мајка му зошто она заслужува, мајка му е.
Автоматски споено мислење:


Првиот пат не стигна бебето до име за да бираме ;)
,,,za pochetokot povtorno inaeti,,,
,,,za poslednoto,,, prosti,,,
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Лошо звучи на англиски...
Ова!
Кога веќе се свесни дека ќе треба да го пратат да си оди од државата за не повеќе од 2-2.5 децении не ми е јасно зошто им даваат кутуре имиња.
Дури и Јана, Марјан, Билјана, Сања...во англиско говорно подрачје ќе изгледаат како да се Индијци (Џана, Марџан, Билџана, Санџа...).
Факт е дека голем дел ќе си одат или во земји од Англиско говорно подрачје, или во земји од Германско, дај барем прилагодете ги да не се срамат и таму :)
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
,,,znachi ke go krstish vo angliska crkva,,
Автоматски споено мислење:


,,,za pochetokot povtorno inaeti,,,
,,,za poslednoto,,, prosti,,,
Не се инаети, јас носам 3 бебиња, направив 300 жртви за да ги задржам, се откажав од многу свои битни работи (меѓу нив и работата), а госпоѓа мајка свекрва не ме ни сака ниту почитува, нит како сопруга на син и, нит како мајка на нејзините внуци, не сум вредна како чоек, модерна жена, недомаќинка... ЗОшто да дадам име на бебе по нејзе. Него тоа не му е по желба, нејќе, не сака ни да мисли на имиња, битно му е (како и мене нормално) само да се живи и здрави. Кога дознавме половите на бебињата рече имињата се твој избор, на мене е да ги разгалам!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Немојте да си ги крштевате по мајки, татковци за да им правите чест на старите ако не ви се допаѓа името.

Моите ја направиле таа утка со мене, не си го мразам името, али далеку од тоа дека не можеле да најдат поарно. Од двете зла, барем го одбрале името на бабата со поарно име, нејќам да замислам да ме крстеле по другата. Иронијата е што пред мене имам 3 први братучетки кои сите имаат пофенси име од моето, ниту една не е крстена по баби, само моите се нашле глупи и смотанки. Али тоа е, иначе се ок родители. :D

@MaMasita , аман не се објаснувај како и зашто ќе си ги крстиш децата. Мене ми се допаѓаат тие што си го одбрала, посебно Јана ми е многу убаво име.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.545
Добро бе како можете да ги крстите децата со имиња што се толку чести?
Секое трето дете се вика Мартин, Бојан, Александар, Давид.. Па бидете малку креативни.. Добро не мора да им давате имиња по кученца де- Лео, Тео, Теа, Леа, Лина, Мина, Дина, Инамногуфина.. И барем кога давате имиња по баби дедовци барем нека бидст современи. Дете од 6 месеци се вика Зоран - _-.. Или па ќерка ти од 5 год да има име Јадранка или Славица..
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Немојте да си ги крштевате по мајки, татковци за да им правите чест на старите ако не ви се допаѓа името.

Моите ја направиле таа утка со мене, не си го мразам името, али далеку од тоа дека не можеле да најдат поарно. Од двете зла, барем го одбрале името на бабата со поарно име, нејќам да замислам да ме крстеле по другата. Иронијата е што пред мене имам 3 први братучетки кои сите имаат пофенси име од моето, ниту една не е крстена по баби, само моите се нашле глупи и смотанки. Али тоа е, иначе се ок родители. :D

@MaMasita , аман не се објаснувај како и зашто ќе си ги крстиш децата. Мене ми се допаѓаат тие што си го одбрала, посебно Јана ми е многу убаво име.
Со трудна жена кој се разбрал? Замисли со трудна со близнаци како е :vozbud:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Женско - Арја
Машко - Тирион
GOT too much?


Автоматски споено мислење:

Јас свекор немам, свекрва има ултимејт модерно име ко за стара жена, ама од 2 женски на ниедно нема да ставам нејзино име, па еве се развела по втор пат ако треба. Јас ќе ги носам уште 5м, јас ќе станам ко автобус голема, јас одбирам имиња!
Нема да го прашаш таткото бе за мислење за име?
Ти сигурно си од оние што и моминско презиме си задржале.. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom