Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
,,, nema ama bash nishto pogreshno , ama decata ke se pak na mazhot,,, :)
Децата се на мајката и таткото. Во претходниот брак имав 2 презимиња, ако имав дете детето ќе беше со 2 презимиња. Децата нит се на таткото само нит на мајката само. Ако одиш по таа логика дека децата носат презимиња на таткото, онда у социјално да прашаш зошто скоро на сите разведени родители децата се доделуваат на мајката.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.989
Поени од реакции
35.861
И да, заборавив. Шо и да правите во животот НИКОЈПАТ машко дете да не крстите Трајче или Трајко.

Најодвратно име убедливо, плус сите Трајковци шо ги знам немаат среќа во животот. Добри луѓе, али со лоша астрална карта шо би рекла Бијонсе. 10тина знам со тоа име, најуспешниот од нив е 3 пати разведен, електричар по професија, и цироза во развој од алкохол поради децениски проблеми и стресови.

Никојпат Трајче, макар и некрстено без име останало.
 
M

Macedon1um

Гостин
Децата се на мајката и таткото. Во претходниот брак имав 2 презимиња, ако имав дете детето ќе беше со 2 презимиња. Децата нит се на таткото само нит на мајката само. Ако одиш по таа логика дека децата носат презимиња на таткото, онда у социјално да прашаш зошто скоро на сите разведени родители децата се доделуваат на мајката.
Ако е женско детето две презимиња од родителите и после уште 1 од мажот, Теодора Трајковска Гаврилова Трајчевска ли ќе биде :ROFLMAO: Многу се глупирате само тоа ќе кажам, од следење на трендови не знаете уште што чудо да направите.. старомодни биле нашиве имиња, а кога ќе лупнат некое демек модерно а уствари кучешко
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.811
Поени од реакции
29.390
Децата се на мајката и таткото. Во претходниот брак имав 2 презимиња, ако имав дете детето ќе беше со 2 презимиња. Децата нит се на таткото само нит на мајката само. Ако одиш по таа логика дека децата носат презимиња на таткото, онда у социјално да прашаш зошто скоро на сите разведени родители децата се доделуваат на мајката.
,,, zatoa shto vi popushtame mnogu,,, :icon_mrgr:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.733
Поени од реакции
9.800
Најбитно ми е унисекс име да е, па ако реши да менува пол да не се замара по институции и канцеларии. Андреа ко што спомна Джонтра, Никола исто може да биде унисекс во странство, Јане (ако менува пол ќе се чита Џејн) и така.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.811
Поени од реакции
29.390
Супер се кратките имиња, не зезајте, подобро кратки имиња отколку Диоклецијан, Маркизијан, вамте тамте и останатите мами4ки на ФБ филмања. :D

Плус, нема да се мачат странци во комуникација, мене кога ми се обраќаат понекогаш мислам дека рандом согласки си изговараат како им текне, презимето па кога ќе ми го видат, шлог ги мава. Кога ми реплицираат на мејл 100% прават copy paste од потписот.

Давање име по дедо/баба/кумови да предложува, не доаѓа во предвид тоа. Ако ми е убаво името, ќе го крстам детето и без некој над глава да ми виси крсти го по баба/дедо.
,,,definitivno 100% imash ubavo ime,,, :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.069
Поени од реакции
55.830
Да бе ај на детево сеа ќе му врзувам 16 презимиња од 16 фамилии што он коа ќе порасне апсолутно кур ќе го боли за истите.
Машка верзија од презимето позади женско име, да сум матичар нема да им дозволам да се венчаат, ај мрш од матично одма. Жаклина Стојановски. ИЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗВИНИ ЖАКИ НЕ ЗАМАРАЈ ДА МИ ГЛУМИШ ПОМОДАРКА, ВИДИ СИ ГО ИМЕТО ПРВО.

А и кучињата не се криви што секакви шминкерчиња што ги чуваат им даваат такви имиња, пуфлата односно џогер-кучето не е криво што секое второ такво се вика Теа, Леа, Меа, Мила пичкематерине. Се знае куче дека се вика Џони, Џеки, или некои такви рандом имиња.
Куче е ебате, нема да го викаат на пресконференции ако ти му стаиш име што утре ќе ти биде шубе ќерка ти да ја крстиш така.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Земање презиме од мажот во машка форма треба да е казниво со смртоносна инекција, не парично. Тука мислам се коси и нашата различност како народ од останатите, слично како и Исланд, која земја и да беше. Тоа нервира а не презиме кое какво земал. Радо моето ќе го оставам отколку да се презивам Стојановски што вика Џонтра :pos:
Ќе им правеле проблем во странство, секако, сигурно и на Ана Левандовска и кочат трансакции во банка ебате....
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.932
Поени од реакции
12.431
Ако е женско детето две презимиња од родителите и после уште 1 од мажот, Теодора Трајковска Гаврилова Трајчевска ли ќе биде :ROFLMAO: Многу се глупирате само тоа ќе кажам, од следење на трендови не знаете уште што чудо да направите.. старомодни биле нашиве имиња, а кога ќе лупнат некое демек модерно а уствари кучешко
Нема никакво следење трендови, јас кога се пресметав колкава процедура ќе ми биде менување презиме во сите документи, колку маткање по институции има, одма се откажав. Исто би направиле и вие доколку се најдете во таква ситуација, сигурна сум дека никој од вас нема да промени. Само пуста машка гордост.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Ако е женско детето две презимиња од родителите и после уште 1 од мажот, Теодора Трајковска Гаврилова Трајчевска ли ќе биде :ROFLMAO: Многу се глупирате само тоа ќе кажам, од следење на трендови не знаете уште што чудо да направите.. старомодни биле нашиве имиња, а кога ќе лупнат некое демек модерно а уствари кучешко
Има право Емка, не само што ќе мора да менуваш документи по институции кај нас, ќе мораш и во странство ако си иселен, ќе мораш и работни дозволи (чинам, не сум сигурна) да оправаш јово наново + јас ќе морам сите сертификати што ги имам положено наново во Microsoft да отпочнувам процедура да ги менувам со друго презиме затоа што клиенти ќе замараат дека не сум тоа јас.

Не е се препич, огромна заебанција е, на крајот од краиштата децата по мажот се презиваат :toe:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.811
Поени од реакции
29.390
Нема никакво следење трендови, јас кога се пресметав колкава процедура ќе ми биде менување презиме во сите документи, колку маткање по институции има, одма се откажав. Исто би направиле и вие доколку се најдете во таква ситуација, сигурна сум дека никој од вас нема да промени. Само пуста машка гордост.
,,,oooffff samo zhenski inaeeeet,,,
 
M

Macedon1um

Гостин
Нема никакво следење трендови, јас кога се пресметав колкава процедура ќе ми биде менување презиме во сите документи, колку маткање по институции има, одма се откажав. Исто би направиле и вие доколку се најдете во таква ситуација, сигурна сум дека никој од вас нема да промени. Само пуста машка гордост.
Има право Емка, не само што ќе мора да менуваш документи по институции кај нас, ќе мораш и во странство ако си иселен, ќе мораш и работни дозволи (чинам, не сум сигурна) да оправаш јово наново + јас ќе морам сите сертификати што ги имам положено наново во Microsoft да отпочнувам процедура да ги менувам со друго презиме затоа што клиенти ќе замараат дека не сум тоа јас.

Не е се препич, огромна заебанција е, на крајот од краиштата децата по мажот се презиваат :toe:

Јас барем не гледам голем проблем ако некоја реши да си го задржи своето и моминско презиме ама за друго реплицирав погоре во случајов. Децата немало да имаат едно презиме туку ќе го носеле презимето и на двата родители, и после кога женско дете ќе се омажи ќе додава ли и трето презиме :eek:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.069
Поени од реакции
55.830
Најбитно ми е унисекс име да е, па ако реши да менува пол да не се замара по институции и канцеларии.
Па добро во ваков случај може да му стаам алтернативно име, Секира, пошто ќе биде убиен/а во истиот момент коа ќе ми каже еј тато јас од денеска не сум ти веќе син, туку ќерка.

Ок ќерко, нека ти е честито името Секира. Ама зошто Секира па јас се викам Војче? Ќе видиш сега за 3 минути само да отидам до шупа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom