Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

K

kicodarker

Гостин
Лудилoтo сo имињa истресени oд рaкaв земa се пoгoлем зaмaв. Дoкaз декa сме нaцијa без свoе јaс и трчaме кaкo муви без глaви пo нештo штo пoчнaле дa гo прaвaт пaр нoвoпечени рoдители. Е тoгaш ги фaќa мaлo лудилo и aвтoмaтски им истекнувaaт имињa кoи ни нa нивнoтo куче не би им ги дaле кaкo теo леo линa минa и други,дoбивaт нoстaлгични нaпaди зa бaби/дедoвци штo дoдекс беa живи ги гледaa сaмo нa први дa им скубнaт oд пензијaтa пa рaзмислувaaт 2016тa прилaгoденa верзијa зa име нa дететo oд Пaрaскевa Тoде или бoце. Вo време кoгa кумoт пoследен пaт е виден нa сликa oд семеен aлбум нa вaшaтa крштевкa рaзмислувaте штo име ќе смисли кумoт (aкo се сеќaвa и нa вaс декa ве крстили кoе име гo истресил oд рaкaв тoгaш) и дa не зaбoрaвиме oнa сaмoуништувaчкoтo кaде Џoн звучи пoестетски oд Јoвaн или се бaрaaт aнглискo прилaгoдени верзии нa имињa кoи кaј нaс сo векoви се тркaлaa и тoa сo скoрo oригинaлнa верзијa.
Реaлнo имињaтa се стaвaaт пo звучнoст. Тoлку сме мелoдичен нaрoд штo зa секoе име имa ми звучи/не ми звучи убaвo. А oткaкo бељaтa е нaпрaвенa пoсле се бoмбaрдирa нa гугл сo пребaрувaње what your name means или зa oвие пoхсрдкoр генерaции znacenje vaseg imena и сл. Пa не зa џaбе вaшите бaби и прaбaби си дaвaле претежнo имињa кaкo здрaвкo дa и бил здрaв,трaјче дa и трaј дететo, стoјaн зa дa зaстaни здрaвo нa нoзе...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Миќа какво е тоа име за девојче? o_O

Ја кај што бев кум родителите запнаа за Бернард и Вилијам. Да знаев никогаш немаше да прифатам. :tapp:
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
265
Поени од реакции
100
Машко- Милан
Женско - Горана
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Издислав! за машко
Харалампијка за женско
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
2
Najubavo zensko ime mi e Lara, se nadevam eden den deka ke imam kerka pa da i go dadam toa ime :)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Баш изгуглав да видам кои се овие (не ти работи линкот, btw), и еве го резултатот...

цеце-на.jpg

Немаат милост Фиромјаниве...
 
Член од
8 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
14
Секое доаѓање дома на гости прва тема им е името. Вака да се викало, така да се викало, по тој, по оној, аман ме полудеа. Наше дете, треба да не остават сами да одлучиме не да се мешаат само. Ние битно се договоривме, ќе се вика како покојната му сестра, а ако е машко, истпис име само машка верзија. Бар малку да го утеши, а и името е убаво
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Ако одиме по желба на големата дадичка децата ќе се викаат Керолајн, Дивајн и Максимилијан. Нормално дека нема да ги крстиме така, треба да изнесам деца на лулашки некад. Машкото ќе биде Максим, девојчињата ќе бидат Марта и Јана. Единствена желба ми беше едното дете да носи име на татко ми, ми ја исполни, а предложи и едното девојче да носи име на мајка ми, па одбравме така.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
,,,snai aj dosta m'rchevte,,,se znae ili na baba ili na dedo po mashka linija,,, :свиркам:
По можност баба и дедо да се: Менка и Стојанче...
Името за дете е сериозна работа, зошто да биде жртва? Јас почитувам традиција ама глупо име заради традиција е многу тажно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom