Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
За кој теми највише разговарате кога сте искочени на кафе со вашата девојка или вашиот дечко?
Со моите бивши најчесто разговаравме за тоа што ни се случувало во текот на денот, а честопати разговаравме и за заедничките теми кои не интересираа. Ако имате хобија можете да зборите и за тоа.
Имаше и една со која си раскажувавме вицеви и скечеви од К-15, е со неа се имам смеено како никогаш порано во живот. I miss her :(
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.133
За кој теми највише разговарате кога сте искочени на кафе со вашата девојка или вашиот дечко?
Де бе до толку си несигурен или неупатен да праиш муабет со некоја со која одиш повеќе време заедно?
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Де бе до толку си несигурен или неупатен да праиш муабет со некоја со која одиш повеќе време заедно?
Можеби е премлад па сеуште нема искуство на љубовно поле. Затоа ние сме тука како постари да му помогнеме.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Da sakav kje objavev kolku imam neli?!
ОК, не смета да прашам со колку стар соговорник комуницирам.
A i ocigledno ne mi ja razbraa odredeni lugje poentata pa padna diskusija. Kraj kraeva i da e pogreshno moeto milsenje, sepak e moe i ne bi trrbalo da go pravdam ili da se objasnuvam. Ovaa tema e za baranje ' pomosh', sekoj ima pravo da kaze shto misli, bez da mora da se pravda za odgovorot ako na nekogo se mu se dopadnal.
Не се ни очекува да се правдаш за тоа што имаш различно мислење од некој друг. Напротив форумите се едни од местата каде што можеш слободно да го искажуваш мислењето.
Ako vie mislite poinaku kazete go vasheto mislenje, ne da barate poenta, godini, da sudite koj kolku pamet imal i dali e glup sho ne misli kako vas. Moze taa sho bega ili e povlecena bash takov problem ima kako jas shto kazav. A vashiot intelegenten sovet nema blagje veze. Opustete se ;)
Апсолутно тоа и го правам, кажувам мислење кое е различно од твоето. Тоа не значи дека треба да се скараме, ниту пак значи дека некој од нас е глуп. Интелегенцијата не се суди според години, а тој што е глуп е глуп и на 1 и на 10 и на 100 години. Искуството е она кое го проценував во твојот случај, а според твоето размислување претпоствувам дека си тинејџерка. А бидејќи јас сум адолесцент, ние живееме со различни погледи кон едни исти нешта на светотв, т.е. ко да живеме во различни светови. Размислувањето на еден/на тинејџер/ка драстично се менува како што созрева и како што стекнува нови искуства. Никој не може да осуди еден тинејџер за тоа што е тинејџер.
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
Имав сериозна врска, и врската беше така-така...Цело време попуштав за се, угодував за се што че посака бидејќи цело време си мислев Што можам против веќе изграден карактер, тој нема шанса допрва за промени.
Да ја скратам причата.
Го бркав после многу незгодни ситуации кои беа главен фактор за моето променливо однесување и кои беа фактор за целосна промена на нашата врска. Се изморив од борба но тој ме бараше. Зошто ме бараше - дали за пополнување на здодевниот период, дали да си поигрува со моите нерви не знам. Жими се не знаев што бев спремна во моментов да направам, ми доаѓаше да фатам уџум. Да бидам уште поглупава после два дена кога ми поминуваше бесот, почнав сама да се обвинувам дека можеби јас сум крива за се.

Ми треба многу време пред да го преболам и сеуште го немам заборавено. Помина 1 година а јас не можам да го оставам зад мене и да влезам во нова врска. А тој продолжува со својот живот. Излегува, се шета а јас се затворив. Наместо времето да ги бледее чувствата кон него, тие од ден на ден се поголеми.
Па не е мој да му речам остани а не ми е ни сеедно да го гледам како ќе замине .. Ќе ја прифатев реалноста да знаев дека не ме сака,а имам толку многу надеж во мене и згазено его - признаена љубов.Зарем не вредеше?Што треба да правам сега? Да илезам со некој си друг "совршен" дечко кој ќе ме чува ко око,да глумам среќна со него од ИНАЕТ? За инат на сите?Само затоа што "така ни било судено или така требало да биде?"......Па не верувам во тие паганарии.Би направила се за да остане ама дали вреди, можеби она моето се со цртка горе е она погрешното? Што е правилно а што погрешно кога што и да направам без него нема да сум среќна...
Постојано на фејсбук објавува провоцирачка содржина а денес беше врв затоа што објави песна по име. Ме изненади затоа што до тој момент односот кон мене беше исто ко на почеток кога се запознавме. Влевав некоја надеж за повторно смирување. Му напишав порака да го прашам која е таа за која си посветил песната друже? Се уште нема одговор, можеби песната не мора да значи некоја порака но јас се чувствувам како некој да ме боцка во срце и прави неред во мојата душа. Низ глава ми поминуваат секакви мисли.
Јас се уште го сакам а сите околу мене ме советуваат да го оставам, да не се замарам. А чувствата кои постојат се уште? Зошто не ме прашуваат за нив?
А јас не сакам да вршам притисок, а го сакам. Колку одам против чувствата на крајот се издавам.
Не играм топло ладно затоа што според мене тоа е за несозреани деца, или пак да играм на карта игнор. Што е тоа? Кога тој и да се појави јас заборавам на се.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Имав сериозна врска, и врската беше така-така...Цело време попуштав за се, угодував за се што че посака бидејќи цело време си мислев Што можам против веќе изграден карактер, тој нема шанса допрва за промени.
Да ја скратам причата.
Го бркав после многу незгодни ситуации кои беа главен фактор за моето променливо однесување и кои беа фактор за целосна промена на нашата врска. Се изморив од борба но тој ме бараше. Зошто ме бараше - дали за пополнување на здодевниот период, дали да си поигрува со моите нерви не знам. Жими се не знаев што бев спремна во моментов да направам, ми доаѓаше да фатам уџум. Да бидам уште поглупава после два дена кога ми поминуваше бесот, почнав сама да се обвинувам дека можеби јас сум крива за се.

Ми треба многу време пред да го преболам и сеуште го немам заборавено. Помина 1 година а јас не можам да го оставам зад мене и да влезам во нова врска. А тој продолжува со својот живот. Излегува, се шета а јас се затворив. Наместо времето да ги бледее чувствата кон него, тие од ден на ден се поголеми.
Па не е мој да му речам остани а не ми е ни сеедно да го гледам како ќе замине .. Ќе ја прифатев реалноста да знаев дека не ме сака,а имам толку многу надеж во мене и згазено его - признаена љубов.Зарем не вредеше?Што треба да правам сега? Да илезам со некој си друг "совршен" дечко кој ќе ме чува ко око,да глумам среќна со него од ИНАЕТ? За инат на сите?Само затоа што "така ни било судено или така требало да биде?"......Па не верувам во тие паганарии.Би направила се за да остане ама дали вреди, можеби она моето се со цртка горе е она погрешното? Што е правилно а што погрешно кога што и да направам без него нема да сум среќна...
Постојано на фејсбук објавува провоцирачка содржина а денес беше врв затоа што објави песна по име. Ме изненади затоа што до тој момент односот кон мене беше исто ко на почеток кога се запознавме. Влевав некоја надеж за повторно смирување. Му напишав порака да го прашам која е таа за која си посветил песната друже? Се уште нема одговор, можеби песната не мора да значи некоја порака но јас се чувствувам како некој да ме боцка во срце и прави неред во мојата душа. Низ глава ми поминуваат секакви мисли.
Јас се уште го сакам а сите околу мене ме советуваат да го оставам, да не се замарам. А чувствата кои постојат се уште? Зошто не ме прашуваат за нив?
А јас не сакам да вршам притисок, а го сакам. Колку одам против чувствата на крајот се издавам.
Не играм топло ладно затоа што според мене тоа е за несозреани деца, или пак да играм на карта игнор. Што е тоа? Кога тој и да се појави јас заборавам на се.
Јас би ти препорачала,најпрво да го избришеш од фејс,бидејќи така повеќе те боли гледам. Воопшто не го разбирам тој однос, како може после прекин на врска да си останат дечките како ништо да не се десило помеѓу нив,пријатели. Како?
Можеби грешам, но навикни се некако без него, продолжи со животот, да му беше стало до тебе, до сега ќе било поинаку, на колена ќе ти клекнел, а не да те боде ко бодликава жица преку песни.
Знае тој што чувствуваш, затоа така ти прави,провоцира,додека ти патиш,он се забавува. :) Откачи го.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас би ти препорачала,најпрво да го избришеш од фејс,бидејќи така повеќе те боли гледам. Воопшто не го разбирам тој однос, како може после прекин на врска да си останат дечките како ништо да не се десило помеѓу нив,пријатели. Како?
Можеби грешам, но навикни се некако без него, продолжи со животот, да му беше стало до тебе, до сега ќе било поинаку, на колена ќе ти клекнел, а не да те боде ко бодликава жица преку песни.
Знае тој што чувствуваш, затоа така ти прави,провоцира,додека ти патиш,он се забавува. :) Откачи го.
Не може да останат. Фарса е тоа. Едниот сака да останат пријатели пошто се надева дека ќе се вратат, другиот пошто сака полека да се дистанцираат.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Не може да останат. Фарса е тоа. Едниот сака да останат пријатели пошто се надева дека ќе се вратат, другиот пошто сака полека да се дистанцираат.
Едниот сигурно сака да останат пријатели пошто има надеж, но другиот или да се дистанцираат или е опасен па го држи уште само ради некоја корист.
Трето и не гледам.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Едниот сигурно сака да останат пријатели пошто има надеж, но другиот или да се дистанцираат или е опасен па го држи уште само ради некоја корист.
Трето и не гледам.
Како и да е, под хитно одјебуење треба. Секој друг чекор е погрешен.
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
Јас би ти препорачала,најпрво да го избришеш од фејс,бидејќи така повеќе те боли гледам. Воопшто не го разбирам тој однос, како може после прекин на врска да си останат дечките како ништо да не се десило помеѓу нив,пријатели. Како?
Можеби грешам, но навикни се некако без него, продолжи со животот, да му беше стало до тебе, до сега ќе било поинаку, на колена ќе ти клекнел, а не да те боде ко бодликава жица преку песни.
Знае тој што чувствуваш, затоа така ти прави,провоцира,додека ти патиш,он се забавува. :) Откачи го.
Беше бришан многу пати, исто и блок. А чувствата останаа. Од очај да го заборавам излегов со друг дечко а го повредив и него и себе затоа што се уште го сакам бившиот. Бев одлучна да биде крај а тој секогаш се појавуваше со некоја приказна која допираше до мене за да му простам. И на Бадник- тој се појави и се извинуваше. Ми недостигаше, му простив и ветив дека ќе ја играм неговата игра но тој секогаш е победник. Имав надеж а ова денес урна се. Јас не сакам тој да се понижува за мене и да клечи на колена, јас сакам да дојдам до решение, заедничко решение. Колку и да го бришам и бркам од мојот живот тој ми е слаба точка. Ми остави длабока лузна и дамка во мојот живот. До кога ќе провоцира не знам, но се плашам од секој негов следен чекор без разлика дали или не сум во контакт.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Имав сериозна врска, и врската беше така-така...Цело време попуштав за се, угодував за се што че посака бидејќи цело време си мислев Што можам против веќе изграден карактер, тој нема шанса допрва за промени.
Да ја скратам причата.
Го бркав после многу незгодни ситуации кои беа главен фактор за моето променливо однесување и кои беа фактор за целосна промена на нашата врска. Се изморив од борба но тој ме бараше. Зошто ме бараше - дали за пополнување на здодевниот период, дали да си поигрува со моите нерви не знам. Жими се не знаев што бев спремна во моментов да направам, ми доаѓаше да фатам уџум. Да бидам уште поглупава после два дена кога ми поминуваше бесот, почнав сама да се обвинувам дека можеби јас сум крива за се.

Ми треба многу време пред да го преболам и сеуште го немам заборавено. Помина 1 година а јас не можам да го оставам зад мене и да влезам во нова врска. А тој продолжува со својот живот. Излегува, се шета а јас се затворив. Наместо времето да ги бледее чувствата кон него, тие од ден на ден се поголеми.
Па не е мој да му речам остани а не ми е ни сеедно да го гледам како ќе замине .. Ќе ја прифатев реалноста да знаев дека не ме сака,а имам толку многу надеж во мене и згазено его - признаена љубов.Зарем не вредеше?Што треба да правам сега? Да илезам со некој си друг "совршен" дечко кој ќе ме чува ко око,да глумам среќна со него од ИНАЕТ? За инат на сите?Само затоа што "така ни било судено или така требало да биде?"......Па не верувам во тие паганарии.Би направила се за да остане ама дали вреди, можеби она моето се со цртка горе е она погрешното? Што е правилно а што погрешно кога што и да направам без него нема да сум среќна...
Постојано на фејсбук објавува провоцирачка содржина а денес беше врв затоа што објави песна по име. Ме изненади затоа што до тој момент односот кон мене беше исто ко на почеток кога се запознавме. Влевав некоја надеж за повторно смирување. Му напишав порака да го прашам која е таа за која си посветил песната друже? Се уште нема одговор, можеби песната не мора да значи некоја порака но јас се чувствувам како некој да ме боцка во срце и прави неред во мојата душа. Низ глава ми поминуваат секакви мисли.
Јас се уште го сакам а сите околу мене ме советуваат да го оставам, да не се замарам. А чувствата кои постојат се уште? Зошто не ме прашуваат за нив?
А јас не сакам да вршам притисок, а го сакам. Колку одам против чувствата на крајот се издавам.
Не играм топло ладно затоа што според мене тоа е за несозреани деца, или пак да играм на карта игнор. Што е тоа? Кога тој и да се појави јас заборавам на се.
Многу е едноставно. Ако те боли да го гледаш, избегнувај да го среќаваш. Ако те провоцира тоа што го објавува на ФБ, избриши го од листата на пријатели. Не знам со кој памет си можела да му пишеш да го прашаш на која ја посветува песната. Па побогу, поминала година, дали стварно очекуваш да плаче по тебе цел живот? И зошто дозволуваш со неколку збора пак да те сврти?

Спомна надеж за смирување, дека би сакала да го вратиш. Зошто? Зошто би сакала да се вратиш во врска во која не постои компромис, во која цело време попушташ ти, за другата страна да е среќна?
Сама си ја правиш работата комплицирана.На сите ни се случило да се најдеме во врска која заради една или друга причина престанала да функционира како што треба. И во вакви случаи, колку и да е тешко, единствено добро решение е да се стави крај и веќе да не се вртиш назад. Продолжи со животот, без него. Не си ја труј главата и срцето со надежи и планови за смирување, само полошо си правиш себеси.

Не дека ќе послушаш некој совет, ама сепак...
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
54
Поени од реакции
6
И зошто дозволуваш со неколку збора пак да те сврти?
Dozvoluva oti go saka, oti valjda i e ubavo so nego i zaborava na negovite greski,a tuka ona sama pravi greska. On ocigledno ne te pocituva i zatoa ne te ni zasluzuva. Obidi se da prodolzis bez nego, izbrisi go od tvojot zivot isto kako da ne postoel i koga ke vidi deka e zaboraven pak ke dojde so nekoi izgovori kao prosti mi, ama ti ke moras da mu svrtis grb, kolku i da ti e tesko, ponatamu podobro kje bide za tebe. Ne dozvoluvaj pak da te izigra..
ispagjaj pocesto so drugarki, izmesaj se so lugje taka pomalce ke mislis na nego..
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
Да продолжам каде што застанав. Да го вклучам I don't really fucking care mode on и мојата рамнодушност кон секоја негова постапка, објава . Но од сето тоа што го преживеав стравувам од негов следен чекор. Му имам многупати кажано дека доколку планира нова врска да разговара со мене со оглед на тоа дека знае што се уште чувствувам за него.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.816
Поени од реакции
39.112
Да продолжам каде што застанав. Да го вклучам I don't really fucking care mode on и мојата рамнодушност кон секоја негова постапка, објава . Но од сето тоа што го преживеав стравувам од негов следен чекор. Му имам многупати кажано дека доколку планира нова врска да разговара со мене со оглед на тоа дека знае што се уште чувствувам за него.
Искрено ми е жал за тебе, и знам многу како тебе кои не знаат да го живеат животот и патат со години по некои лиглиња со кои иделе 2-3 месеци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom