Како да се победи депресијата?

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
ако на било кој начин може да се дојде до соочување со вистината и до прифаќање на состојбата ќе нема потреба од лекарства. Ти викаш јога, јас викам молитва некој има мантри некој има добар соговорник психијатар или пријател. Некоја сламка за спас. Ама спасот постои колку и да е лоша ситуацијата.
Незнам за на запад, не сум сигурна дека се е како на филм. Јас сум во моментов на исток, тука е мој терен и тука треба да живеам. И ако е животов борба меѓу доброто и злото сакам да сум силна за да бидам од корист во доброто.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Има многу луѓе кои добро функционираат и со терапијата..тоа е најважно. да се даде точна дијагноза и добра терапија а не само да прават зомби од пациентите.
Nogu dobro funkcionirat na prv pogled mozebi, ama odblisko ako se malce zblizes so takva osoba koja kljuka po 3-4 razlicni bamboni 3 puti na den (taka so godini) ke vides deka ne se u bas red, panicarat za banalni sitnici, za smesni raboti se navreduvat, znaat da se karat za gluposti, i imat potreba stalno da im gi slusa nekoj banalnite problemi i ako im kazes zbor protiv , deka ne se bas u pravo odma se navreduvat.[DOUBLEPOST=1463835051][/DOUBLEPOST]
Има многу луѓе кои добро функционираат и со терапијата..тоа е најважно. да се даде точна дијагноза и добра терапија а не само да прават зомби од пациентите.
Nogu dobro funkcionirat na prv pogled mozebi, ama odblisko ako se malce zblizes so takva osoba koja kljuka po 3-4 razlicni bamboni 3 puti na den (taka so godini) ke vides deka ne se u bas red, panicarat za banalni sitnici, za smesni raboti se navreduvat, znaat da se karat za gluposti, i imat potreba stalno da im gi slusa nekoj banalnite problemi i ako im kazes zbor protiv , deka ne se bas u pravo odma se navreduvat.[DOUBLEPOST=1463837825][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1463819362][/DOUBLEPOST]
сексот се рачуна? ;)
Kako 3 aerobika ;)
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
сексот се рачуна? ;)

пешачам цел живот дури и кога немам кај да одам... имам останато по неколку недели в соба во потешки моменти на депресија ама и тогаш мислам навечер ќе излезев еден круг покрај езеро до другиот крај на струга и назад... Господ знае што мислев во моментите :)
Не, физички активна во смисла минимум 3 пати неделно да имаш активност во траење од 60 до 90 минути после која ќе можеш да ја исцедиш маицата од пот.

Секс си е секс и не се рачуна :D
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Не, физички активна во смисла минимум 3 пати неделно да имаш активност во траење од 60 до 90 минути после која ќе можеш да ја исцедиш маицата од пот.

Секс си е секс и не се рачуна :D
Туу
ништо тогаш :)[DOUBLEPOST=1463931324][/DOUBLEPOST]@BilboBaggins
сега се токмиш да ми кажиш дека покрај страшните искуства ако играв рагби и ако земав суплементи ќе бев суперхерој во секоја ситуација?
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Туу
ништо тогаш :)[DOUBLEPOST=1463931324][/DOUBLEPOST]@BilboBaggins
сега се токмиш да ми кажиш дека покрај страшните искуства ако играв рагби и ако земав суплементи ќе бев суперхерој во секоја ситуација?
Таман работа.

Премногу црно-бело гледате на темава ти, Говинда и сите други што се против "бомбончиња". Не разбирате дека тоа што ние пропагираме спорт и суплементи во вид на витамини е всушност еден вид на превенција од депресија. Ако ти секој ден трчаш/спортуваш/пливаш, незамисливо поинаква ќе ти биде сликата во телото и од страна на хормони и од страна на здравје. Прво и основно ќе бидеш полна со самодоверба, што самото по себе е антитело за депресија. Кај ќе ти текне на депресија и црни мисли кога дента си истрчала километар повеќе или што знам, си накачила 5 кила плус во теретана, а за наредниот ден планираш да накачиш уште повеќе. Ако се работи за тежок период во смисла смрт на близок, финансиски или било какви други проблеми, нормално е да имаш депресивно расположение, ама физичката активност многу побрзо и поефективно ќе те крене отколку не знам, кафе со другарката при што ќе и ги кажеш сите маки или затворање дома и неизлегување на сонце со недели.

Мене ме фаќале периоди на депресија единствено кога сум паузирал со спортот. Летоска кога имав два тренинзи дневно (и сала и теретана) пукав и во физичка и во психичка смисла.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Таман работа.
превенција од депресија.
самодоверба,
Мене ме фаќале периоди на депресија единствено кога сум паузирал со спортот. Летоска кога имав два тренинзи дневно (и сала и теретана) пукав и во физичка и во психичка смисла.
Ситуацијава ми звучи многу позната
Јас многу сакав да читам книги, а покасно сакав математика и физика. Немаше проблем што не можев да го решам. за матурска тема имав од нуклеарна физика и ја знаев со знаење текстот беше мој. Ама ми се чини сега да ме прашаш нешто од тоа дали знам, да го најдам тоа што го напишав сама незнам дали го разбирам. И самодовербата ми беше на степен кога мислиш дека ќе го смениш светов и немав време за депресивни мисли. И во друштвото бев центар ако не бев со нив како да немаше никој. Бев главен извор на идеи за глупости праење. Ако немав испит за спремање или добри 7 книги за 7 дена - тогаш можеше да ме фати депресија.
Тогаш го викав ова превенција од депресија. Ама сега го викам бегање од реалноста. Кога ме стегна реалноста ме стегна јако.
Добро е кај тебе што проблемите што ги наброја се во некоја нормала смрт кај близок, празен фрижидер, паѓаш десет пати на испит, нормално нема да пееш. (Бонбончињата те прават во таква ситуација да пееш зато сме против.)
А замисли живот од типот идеш дома. Семејството е центар на животот. А ти идеш дома и кога си пред врата не знаеш што има кога ќе отвориш. Може да е чисто и некој спие, може да има гости, може некој некого да го тепа, може некој да е пијан дрогиран, може пијаниот да ги оставил само пијаните пријатели кај тебе дома и да заминал, ај може нема никој. Е тоа е проблем. Со епизоди.Ниту можеш да се справиш, ниту да сватиш ни на маса да разговараш со пријатели. Оти пријателите немаат решение.А има и други проблеми што носат до тегоби во душата, јас на пример мајка ми умре три години жалев, го жалев начинот на живот а не толку смртта. Се соочив со мисли од типот да ме абортираше мене ќе живееше уште и ќе живееше добро. И ти кога бегаш од реалноста привремено е добро.
Немаш такви работи, кое и да ти е проблемчето соочи се. Свати ги причините, помири се со луѓето и продолжи да спортуваш. Само така кога ќе нема спорт ќе нема ни депресија.
 
Член од
26 август 2016
Мислења
13
Поени од реакции
0
Zdr decki nz kako e mozno no preku nok jas se promemiv se bese idealno no eve edno utro jas kako da ne bev jas .Nemav volja za nisto toj den mislev ke pomine I eve veke 2 meseci istoto custvo istite misli samo sedam doma I nisto ne pravam ednostavno nemam zelba za nisto.Lugeto mislat deka sum im lut bidejki ne izleguvam a kako da izlezam kako statua sum samo kutam I placam sto voopsto ne nalikuva na mene jas otsekogash bev ednostaven nasmean raspolozen
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Zdr decki nz kako e mozno no preku nok jas se promemiv se bese idealno no eve edno utro jas kako da ne bev jas .Nemav volja za nisto toj den mislev ke pomine I eve veke 2 meseci istoto custvo istite misli samo sedam doma I nisto ne pravam ednostavno nemam zelba za nisto.Lugeto mislat deka sum im lut bidejki ne izleguvam a kako da izlezam kako statua sum samo kutam I placam sto voopsto ne nalikuva na mene jas otsekogash bev ednostaven nasmean raspolozen
nz moz da e otvremeto. semeneuva cesto pa si ima vlijania

ke bides poraspolzen se de6ava na site ponekoga6
 
Член од
26 август 2016
Мислења
13
Поени од реакции
0
Kako koga sedam vo mesto koga nemam sigurnost vo mene koga komunikacijata mi e nula periodot ednostavno se boram so sebe
 
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
  • телесна вежба- не е само важна при лечење на депресивно расположение, таа ќе ја намали и можноста од настанување на симптом на депресија;
  • психичка активност- важно е занимавањето со активности кои го преокупираат мозокот; може да станува збор за шах, играње карти, читање, учење, но и најобично решавање на крстозбори;
  • поткрепа од пријатели- што повеќе движете се во друштво; би било најдобро да се поврзе, доколку е можно, физичката активност со дружење;
  • танцувајте- може да стане збор за курс по класичен, друштвен или за обичен танц во диско при вечерно излегување, се е делотворно;
  • добар сон- настојувајте да спиете добро;
  • природа- колку повеќе престојувајте во природа или на отворено, а доколку тоа не е можно осветлете ги и редовно проветрувајте ги своите простории;
  • медитација- секој вид на опуштање или автоген тренинг е повеќе од добредојдено;
  • практикувајте вера- одењето в црква, разговор со свештеник или друга форма на практикување на верата доста помага кај потиштеноста
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Zdr decki nz kako e mozno no preku nok jas se promemiv se bese idealno no eve edno utro jas kako da ne bev jas .Nemav volja za nisto toj den mislev ke pomine I eve veke 2 meseci istoto custvo istite misli samo sedam doma I nisto ne pravam ednostavno nemam zelba za nisto.Lugeto mislat deka sum im lut bidejki ne izleguvam a kako da izlezam kako statua sum samo kutam I placam sto voopsto ne nalikuva na mene jas otsekogash bev ednostaven nasmean raspolozen
Pojdi na psihijatar
Koga takvata sostojba trae 2-3 meseci nema da projde bez terapija samo od sebe.
 
Член од
26 август 2016
Мислења
13
Поени од реакции
0
Pojdi na psihijatar
Koga takvata sostojba trae 2-3 meseci nema da projde bez terapija samo od sebe.
sto treba da napravam da pojdam kaj maticniot ili direkno na psihijatar dali pregledot kaj psihijatar se naplaka[DOUBLEPOST=1472230522][/DOUBLEPOST]
Pojdi na psihijatar
Koga takvata sostojba trae 2-3 meseci nema da projde bez terapija samo od sebe.
sto treba da napravam da pojdam kaj maticniot ili direkno na psihijatar dali pregledot kaj psihijatar se naplaka
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Maticniot ti zakazuvana drzaven osihijatar na pr vo zeleznivka ambulanta i odis tamu .Plakas samo participacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom