Како да се победи депресијата?

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Pojdi na psihijatar
Koga takvata sostojba trae 2-3 meseci nema da projde bez terapija samo od sebe.
Ma "gime me a break" bre so tie fakin psihijatri. Covek treba sam da se zapoznae kakov e i koi se korenite za svojata sostojba u koja se navagja. Sho ke naprave takozvanio psihijatar? Ke postavuva prasanja po shema, ke glume ljubeznost i na kraj pa ke prepise bambocinja za 2-3 puti na den. Nepisano pravilo e: Od odreden problem moze da ti pomogne samo covek so go minal istiot problem.
Jas licno niz celio zivot imam depresuvni momenti i sam se spravuvam posto gi sogleduvam pricinite koi se.
Znaci sovet od mene e: Za da izeles od depresija batali gi site opsto prifanati normi na ziveenje, kultura i se zivo.
Zivej i pravi stvari onaka kako so ti srceto kazuva. Ne e bitno koj sho ke misle, bitno e adrenalinski da zivees , zivoto da blika od tebe. Razbira se nemoze toa non -stop, ama od vreme na vreme moras da najdes svoj nacin kako da bides ziv. Ako nemas rabota momentalno najdi bilo kakva rabota sho ke mozes, makar i cistac na ulici da e. Bezrabotieto najveke ja ubiva coveckata volja.
Ili ako mozes pomagaj, pravi sitni uslugi na lugjeto, banalni uslugi. Fintata e koga ke napraves nesto za nekoj bez razlika kolku i da e banalno toa, samio cin na pomaganje ja diga i ja pojacuva voljata. Na taj nacin se custvuvas vreden. Zatoa glasi izrekata:
DZABE RABOTI, DZABE NE SEDI. A od zatvaranjeto doma nema poloso, taka samo ke ti idat se pocrni i pocrni misli i raspolozenija. Znaci najde nacin da se aktiviras bilo kako. Mozes, samo treba malce da ja se nadmines sebe za 2 %. Ako mozes da si proustes duvaj trava po malce, ako ne smiruvaj go nervnio sistem so diazepam i iskoristi go toa za da se aktiviras.
So srekja i God bleess you. (y)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
sto treba da napravam da pojdam kaj maticniot ili direkno na psihijatar dali pregledot kaj psihijatar se naplaka[DOUBLEPOST=1472230522][/DOUBLEPOST]
sto treba da napravam da pojdam kaj maticniot ili direkno na psihijatar dali pregledot kaj psihijatar se naplaka
Плачеш а сам не знаеш зошто?
Почекај, прво симни некој филм, game of thrones ако немаш гледано или некој од старите, купи си грицки или благо и пробај да го тргниш умот од проблемите сам, ако можеш најди и друштво

Инаку на матичен по упат па на психијатар, ако си во ск пробај овде
https://zk.mk/eu-medika-plus?choice=Z2
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
But the force leave me

I lost it
Ако си ја имал еднаш тоа значи дека пак може да ја имаш.
Треба да се вратиш од темната страна.
“Fear is the path to the dark side…fear leads to anger…anger leads to hate…hate leads to suffering.”
 
Член од
26 август 2016
Мислења
13
Поени од реакции
0
Ако си ја имал еднаш тоа значи дека пак може да ја имаш.
Треба да се вратиш од темната страна.
“Fear is the path to the dark side…fear leads to anger…anger leads to hate…hate leads to suffering.”
Takva mi e sostojbata vo ovie dva meseca nz kako da se vratam nazad vo normala
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Takva mi e sostojbata vo ovie dva meseca nz kako da se vratam nazad vo normala
Тоа што си се осеќал добро пред два месеци не значи дека си бил во нормала.....уствари најверојатно тоа што ти се случува сега е последица на таа "нормала". Ќе треба да откриеш што било тоа за да му се вратиш назад на стариотнов живот. Ако бараш начин на кој би можело тоа да се направи најбрзо тогаш начинот е самонабљудување....на постапки, мисли, емоции.
 
Член од
26 август 2016
Мислења
13
Поени од реакции
0
Тоа што си се осеќал добро пред два месеци не значи дека си бил во нормала.....уствари најверојатно тоа што ти се случува сега е последица на таа "нормала". Ќе треба да откриеш што било тоа за да му се вратиш назад на стариотнов живот. Ако бараш начин на кој би можело тоа да се направи најбрзо тогаш начинот е самонабљудување....на постапки, мисли, емоции.
Nemam sekojdnevna rutina izlegov od tekot na zivotot stanav parazit koj dzabe go Jade lebot I dise vozdihot a vremeto minuva
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Nemam sekojdnevna rutina izlegov od tekot na zivotot stanav parazit koj dzabe go Jade lebot I dise vozdihot a vremeto minuva
Издвој време, напрај си план и почни да го спроведуваш. Ако не успее во целост, попрај го планот и продолжи.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Nemam sekojdnevna rutina izlegov od tekot na zivotot stanav parazit koj dzabe go Jade lebot I dise vozdihot a vremeto minuva
Да ми беше брат ќе ти врзев 2 шамари за овој муабет и одма ќе имаа благотворно дејство.
Никој не е за џабе, стани направи нешто добро, в комшии ако работат на некое реновирање ќе се осетиш корисен.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.854
Да ми беше брат ќе ти врзев 2 шамари за овој муабет и одма ќе имаа благотворно дејство.
Никој не е за џабе, стани направи нешто добро, в комшии ако работат на некое реновирање ќе се осетиш корисен.
You are young so shut up and enjoy life. Го имав ова на слика и го лепев на вакви теми, повеке не сакам да досаѓам со иста порака секој пат ама длабока вистина носи пораката. За вакви лелеци старите имаат слични ставови и имаат право многу пати.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ако некој го бара пеколот на земјата, тогаш нека го побара во душата на депресивниот човек!
точно кажано..но тоа го знаат само тие што искусиле на своја кожа што значи депресија, поточно на тие што се извлекле од таа болест.
Неколку години бев во депресивна анксиозна состојба, неколку пеколни години со ужасни главоболки, језиви сценарија во глава, неоткриени причини за вртоглавици, потење, страв, чувство на дупла личност и да не набројувам уште еден куп маки.
Одев од врата на врата, од лекар до бајач, биоенергетичари, масажи, хомеопати, психијатри и психолози....физичка состојба се е во ред, работните и домашните обврски ги извршував како што требаше ама само јас знаев што се случуваше во мојата душа и во мојот мозок...секакви црни мисли поминуваат а за колку реки солзи проплакани да не зборам.
Да не излезе ова како дневник да пишувам, сакам само да кажам дека се е индивидуално, кај секој треба различна терапија, не секој има дома луѓе кои ке го прифатат и ке му помогнат, напротив имаат луѓе поради кои се болни, поради нив дошло до загрозување на сопствената здравств.психичка состојба ама неможат да сменат ништо, неможе тек така нешто да се смени како што некои овде напишале...не е животот плукни залепи, не ми се допаѓаат тие околу мене и сега ке ги напуштам....Најлошо нешто е кога човек е во безизлазна ситуација.
Депресијата ја излечив кога станав свесна за реалноста, се соочив со вистината, сама со себе, се преиспитав и решив да застанам да се борам против неа....Одев по улица со тешки вртоглавици но си велев ајде да видам кој е поинат, кој е појак.....почнав да вежбам, да одам на пливање,а најмногу ми помогна јогата и медитацијата.
Значи никој друг освен самата на себе си помогнав, ниту лекови пиев, ниту посебна исхрана, ништо од сето тоа.
Истото ми се случуваше и мене до пред 1 месец. И сега од време на време знам да потпаднам под депресија и паника но често знам да ја победам со цитат од Библијата :
" Ако Бог е со нас, тогаш кој би бил против нас " - Римјаните 8:31
Кога не можете некој работи да ги промените оставете ги нека течат како што се гледајте се она што ќе го правите да биде позитивно за вас дури и за останатите да би било грешно.
Џогирајте, возете точак, (доколку не сте во тешка депресија) прочитајте добро книгиче, слушајте музика, барајте го сонцето во овој мрачен свет зашто секој ден + изживеан сфатете го како ДАР.
Поздрав ви посакувам да ги надминете овие кризни моменти сите. :)
 
Член од
26 август 2016
Мислења
13
Поени од реакции
0
Да ми беше брат ќе ти врзев 2 шамари за овој муабет и одма ќе имаа благотворно дејство.
Никој не е за џабе, стани направи нешто добро, в комшии ако работат на некое реновирање ќе се осетиш корисен.
krivo mi e so site se nerviraat a jas sum tolku nemoken da smenam nesto[DOUBLEPOST=1473010325][/DOUBLEPOST]
You are young so shut up and enjoy life. Го имав ова на слика и го лепев на вакви теми, повеке не сакам да досаѓам со иста порака секој пат ама длабока вистина носи пораката. За вакви лелеци старите имаат слични ставови и имаат право многу пати.
Kako koga lygeto ne gi gledam kako porano nz od kade se ispolniv so strav nesigurnost taga
 

Kajgana Shop

На врв Bottom