Огревно дрво (проблем со достава на ЈП МП)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Нема тука ништо посебно за разбирање туку повеќе е дилема дали може да се одреди према начинот на греење кој на која опција припаѓа или дали е неутрален и на кое скалило е во хиерархија во партијата :D.
Ете нека се изјасни членот на што се грее и кога му стигнуваат дрвата па да пробаме да заклучиме дали е наш или од другите ;)
Сите сакаат на дрва. Ама е скапо
Директоров, вака така, направи дрвата да се поскапи во Битола од колку што се во Њујорк на Менхетен
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Сите сакаат на дрва. Ама е скапо
Директоров, вака така, направи дрвата да се поскапи во Битола од колку што се во Њујорк на Менхетен
Не би рекол дека е до толку скапо, секако е многу поевтино од класично греење на струја или нафта.
Само никој не сака да се бафта со дрва. Знаеш цепење, носење, палење, чистење итн итн. Не е тоа греење за боржуазијата посебно не црвената.Кремчиња се тие, кај сакаат да си ги валкаат рацете кога можат едноставно да го уклучат прекидачот и готово. Е кошта тоа ама од друга страна се има , се можи па зошто да не.
Инаку јас кубикот го платив 2560 денари, лани го платив 3100, некој кој не се снајдоја на време го платија многу повеќе а ги добија дрвата со првиот снег што се вели. Незнам како поминаја другите ама оваа година е многу многу порелаксирано од лани барем од мое искуство. Сепак колку порано од април да ги донесат. Е сега некој што чека да му дојди јајцето на газот или каснат со ратите тоа е друго.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Било како било. Од цел муабет можиме да заклучиме дека нема врска дали си висок или штабски функционер од владејачката партија. Вака така дрвата ке ти стигнат на време.
После можеме да заклучиме дека ако си припадник на црвената боржуазија или соросодиче не ни чекаш дрва пошто тоа им е како да речам испод чест. Тие си се греат на некој пософистицирани начини и секако поскапи.
И на крај ако си неутрален тогаш ако веќе и ти донесат дрва ке ти ги донесат во ноември, декември , ако фатиш врски можи и порано.
Исто секој здраворазумен човек досега заклучил дека за идеали гинат будали.
И на што се грееш ти рече ? Кога ти ги носат дрвата?
Пред да ти одговорам се мислев дали ваков ретардиран пост заслушува одговор.
Од кога дојдоа на власт твоите ДПМНЕ-овци високата цена греењето на дрва го направи луксуз, а не другите греења.
Јас конкретно се греам на градско парно. Вака ти како чешит дпмне-овец ке сакаш ли да објасниш што толку има луксуз или софистицираност во грењето на градско парно?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Пред да ти одговорам се мислев дали ваков ретардиран пост заслушува одговор.
Од кога дојдоа на власт твоите ДПМНЕ-овци високата цена греењето на дрва го направи луксуз, а не другите греења.
Јас конкретно се греам на градско парно. Вака ти како чешит дпмне-овец ке сакаш ли да објасниш што толку има луксуз или софистицираност во грењето на градско парно?
Пробај на дрва па ке ја видиш разликата помеѓу централно греење и секој друг вид на греење каде нема потреба од било каква интервенција освен да прицниш на далечинкото или да уклучиш прекинувач. За градско парно на кое си ти приклучен немаш потреба дури ни од тоа.
А дали има или нема врска цената на дрвата со доаѓањето на "моите " на власт стварно немам сознанија. Исто кога дојдоја на власт едно време бензинот стигна и до 90 денари литар па можи има некое софпаѓање, кој да го знае. Исто и струјата драстично поскапи, само не се сеќавам дали тоа беше пред или после доаѓањето на "моите". Било како било едно време луѓето масовно преминаа од греење на струја и нафта па побарувачката на дрва како во тој момент најевтино греење( одма после јагленот кој за воља на вистината и го немаше ) драстично се зголеми . Другото е веќе понуда и побарувачка на пазарот.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дрвото е многу благороден начин на затоплување
Наполно е еколошко. Воопшто не ја загадува околината и е многу економично
Ако се затоплуваш на дрва можеш и да си зготвиш јадење.
Се е нај нај со дрвото
Погледнете во Австрија нудат дрво сечено на 33 см, цепено и сложено на палети по цена од 64 евра. Во цената е вклучен и транспорт и растовар до дома
А споредете кај нас што прави директорот


http://brennholz-niederosterreich.at/sortiment/
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Дрвото е многу благороден начин на затоплување
Наполно е еколошко. Воопшто не ја загадува околината и е многу економично
Ако се затоплуваш на дрва можеш и да си зготвиш јадење.
Се е нај нај со дрвото
Погледнете во Австрија нудат дрво сечено на 33 см, цепено и сложено на палети по цена од 64 евра. Во цената е вклучен и транспорт и растовар до дома
А споредете кај нас што прави директорот


http://brennholz-niederosterreich.at/sortiment/
Сега да не навлегуваме во детали ама 64 евра е околу 4000 денари . Друго не сум запознаен колку проценти во Австрија се греат на дрво ама мислам дека главен енергенс му е плинот така да и не се тепаат за кубик повеќе. Трето Австрија буквално лежи на дрва.
И тука ( Битола ) има вака спаковано ама никогаш не сум се заинтересирал колку му е цената. Ај ако ме носи патот баш ке прашам колку е. Исто колку што потслушнав лани низ муабет превозот е вклучен во цената.
И за крај да не ја тупиме и јас сметам дека цената за дрва е превисока но се додека на најголем дел од населението им е примарно греење очекувам цената само да оди на горе.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Шумите ги соголевме, цената на струјата е (пре)висока, плин до домаќинствата нема. Којзнае на што и по која цена ќе се грееме после 10 години.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.617
Интересно е како темата оживува крајот на август , или почетокот на септември. Типично македонски , пак ќе има кукања дека нема дрва или се скапи. Среќа веќе втора зима ќе сум на тие ситните пелети во вреќа , дефинитивно една главоболка помалку се тоа дрвата.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сега да не навлегуваме во детали ама 64 евра е околу 4000 денари . Друго не сум запознаен колку проценти во Австрија се греат на дрво ама мислам дека главен енергенс му е плинот така да и не се тепаат за кубик повеќе. Трето Австрија буквално лежи на дрва.
И тука ( Битола ) има вака спаковано ама никогаш не сум се заинтересирал колку му е цената. Ај ако ме носи патот баш ке прашам колку е. Исто колку што потслушнав лани низ муабет превозот е вклучен во цената.
И за крај да не ја тупиме и јас сметам дека цената за дрва е превисока но се додека на најголем дел од населението им е примарно греење очекувам цената само да оди на горе.
Цената во Австрија се однесува на сечено и паковано дрво
Кубик сечено дрво на 33 см е повеќе од 1,4 кубици не сечено и нецепено дрво
Значи во Австрија кубик не сечено и не цепено дрво чини
64 евра : 1,4 = 46, 3 евра
А во денари тоа изнесува 46,3 евра * 61,5 денари/евра = 2847 денари,

спореди колку си платил ти за дрво, за превоз и за сечење


Шумите ги соголевме, цената на струјата е (пре)висока, плин до домаќинствата нема. Којзнае на што и по која цена ќе се грееме после 10 години.
Кој ги соголе шумите?
-Република Македонија се простира на површина од 2 543 200 ха.
-вкупната шумска површина во РМ изнесува 1.091.857,59ха
-Вкупниот годишен прираст изнесува 1.616.782 м3, односно 1,93 м3/ха.
http://www.mkdsumi.com.mk/zasumite.php?page=3&s=
А директорот сече 200 000 кубици годишно

Во Австрија 4 000 000 хектари се под шуми
Шумите во Австрија се значаен економски фактор: Околу 300.000 луѓе живеат во Австрија од шумите и дрвото. Секторот генерирана производство вредност од 12 милијарди евра на годишно ниво. Ова претставува околу 4 проценти од бруто домашниот производ на Австрија (БДП). 70 отсто од производството се извезува. Австриската дрвната индустрија е најголемиот адут на австриската надворешна трговија по туризам.
http://www.proholz.at/co2klimawald/waldland-oesterreich/
Што би пречело да во Македонија во шумарството се вработат 30 или 50 илјади работноци
Инаку твоето тврдење дека треба да се грееме на струја или гас е неодрживо. РЕК Битола произведува струја но ја загадува животната средин
Гасот е прескап
Во Австрија се греат на дрво и произведуваат струја од биомаса .

http://www.biomasseverband.at/bioenergie/bedeutung-der-bioenergie-fuer-oesterreich/
Јас само ќе кажам - политичариве ве лажат дека треба да се грееме на гас и дека гасот бил многу ефтин
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Јас само ќе кажам - политичариве ве лажат дека треба да се грееме на гас и дека гасот бил многу ефтин
не знам од каде вака теоретски се збори дека гасот е најскап. Гасификацијата не значи само греење туку и користење за готвење, греење вода итн итн. Со гасот шпоретот многу побрзо се загрева со што се штеди на енергија и сметка. Овие пресметки главно се во доменот на шпекулации затоа што Македонците не се греат на централен гасен систем. Една пресметка споредба на готвење на гас и струја.
http://michaelbluejay.com/electricity/gas.html
со поновите шпорети со искра, груба месечна пресметка е 19 долари, а со струја е 32-45.
Овде на пример, според нивни цени, вели најефтин е централен гасен систем, најскапа е струјата (скоро 4 пати поскапа од гасот).
Овде има наведено 12 причини зошто гасот е попогоден од дрвото.
Според некои мерења, со модерните печки на дрва 50% од енергијата се губи, а со гас, само 20%. Ама се збори за печки кои најголем % од населението ги нема така да сево ова за трошоците е само теорија.
Може уште многу да се пишува за дрвата зошто не се погодни, понеефикасни итн. Со мали деца и бебиња е уште полошо.
Инаку емисијата на честички
http://bounceenergy.typepad.com/.a/6a0105369d40cc970b015438c79f08970c-pi
Според она на што сум готвел и сум се греел досега-плинот е поефтин од струја за готвење, централното парно е поефтино од дрвата, за една соба и подобро топлински распределно. Струја и дрва не сум споредил за една соба. Пошто немаме централен гасен систем, другото е теорија.
Цената на гасот може ќе е нешто поскапа али со дрвата имаш дополнителни трошоци, лош распоред на топлина и изгубено време.
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Сите сакаат на дрва. Ама е скапо
Директоров, вака така, направи дрвата да се поскапи во Битола од колку што се во Њујорк на Менхетен
кој директор, дрвата секаде се исти во плацевите на јпмш, 2370просторен бука и 2452 даб просторен плус 207 донесени до дома ако си од градот. викаш дека некаде у плацевите на јпмш е поскапо, не е можно во благајна врзани се со централа не може други цени да има[DOUBLEPOST=1471766045][/DOUBLEPOST]http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/cenovnik__.pdf[DOUBLEPOST=1471766103][/DOUBLEPOST]dab 2077+18% ddv[DOUBLEPOST=1471769146][/DOUBLEPOST]
Цената во Австрија се однесува на сечено и паковано дрво
Кубик сечено дрво на 33 см е повеќе од 1,4 кубици не сечено и нецепено дрво
Значи во Австрија кубик не сечено и не цепено дрво чини
64 евра : 1,4 = 46, 3 евра
А во денари тоа изнесува 46,3 евра * 61,5 денари/евра = 2847 денари,

спореди колку си платил ти за дрво, за превоз и за сечење



Кој ги соголе шумите?
-Република Македонија се простира на површина од 2 543 200 ха.
-вкупната шумска површина во РМ изнесува 1.091.857,59ха
-Вкупниот годишен прираст изнесува 1.616.782 м3, односно 1,93 м3/ха.
http://www.mkdsumi.com.mk/zasumite.php?page=3&s=
А директорот сече 200 000 кубици годишно

Во Австрија 4 000 000 хектари се под шуми
Шумите во Австрија се значаен економски фактор: Околу 300.000 луѓе живеат во Австрија од шумите и дрвото. Секторот генерирана производство вредност од 12 милијарди евра на годишно ниво. Ова претставува околу 4 проценти од бруто домашниот производ на Австрија (БДП). 70 отсто од производството се извезува. Австриската дрвната индустрија е најголемиот адут на австриската надворешна трговија по туризам.
http://www.proholz.at/co2klimawald/waldland-oesterreich/
Што би пречело да во Македонија во шумарството се вработат 30 или 50 илјади работноци
Инаку твоето тврдење дека треба да се грееме на струја или гас е неодрживо. РЕК Битола произведува струја но ја загадува животната средин
Гасот е прескап
Во Австрија се греат на дрво и произведуваат струја од биомаса .

http://www.biomasseverband.at/bioenergie/bedeutung-der-bioenergie-fuer-oesterreich/
Јас само ќе кажам - политичариве ве лажат дека треба да се грееме на гас и дека гасот бил многу ефтин

тоа малку ми е нејасно, сечено цепено, факт е дека кога го цепат дрвото ти губиш, подобро е да ти донесат обло дрво,

1м3 огравно дрво ти е 1,41мпр огревно дрво, метар на метар на метар нели, бидејки не ти продавт труп туку огрев измеѓу нив има празнини затоа има фактор на претварање кој е даден во следните табели

http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/pravilnik.pdf

кога би бирал јас би земал нецепени дрва, значи обли, така коефициенот е 0,8 додека со цепено дрво и потенки дрва ти паѓа на 0,7 до 0,65......[DOUBLEPOST=1471769461][/DOUBLEPOST]
Дрвото е многу благороден начин на затоплување
Наполно е еколошко. Воопшто не ја загадува околината и е многу економично
Ако се затоплуваш на дрва можеш и да си зготвиш јадење.
Се е нај нај со дрвото
Погледнете во Австрија нудат дрво сечено на 33 см, цепено и сложено на палети по цена од 64 евра. Во цената е вклучен и транспорт и растовар до дома
А споредете кај нас што прави директорот


http://brennholz-niederosterreich.at/sortiment/

не е точно, дрвото е прв загадувач на околината оти неможеш да го исушиш апсолутно, значи да има под 7% влага, кај нас дрвата калоричната моќ ја користеме околу 60%, другите низ оџак одат и загадува, бидејки испушта јаг. монксид и сулфур монксид......во моменто пелетите ако се добро исушени согоруваат 95% и да они се баш еколошки чисти, ама кај нас и нив не ги просушуваат доволно, оти ке изгуби на тежина па и тика има превари, кај нас со матни пари ермира мехмети има пелетара па ќе видиме како ке се згреат луѓето оваа година од нив
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
кој директор, дрвата секаде се исти во плацевите на јпмш, 2370просторен бука и 2452 даб просторен плус 207 донесени до дома ако си од градот. викаш дека некаде у плацевите на јпмш е поскапо, не е можно во благајна врзани се со централа не може други цени да има[DOUBLEPOST=1471766045][/DOUBLEPOST]http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/cenovnik__.pdf[DOUBLEPOST=1471766103][/DOUBLEPOST]dab 2077+18% ddv[DOUBLEPOST=1471769146][/DOUBLEPOST]


тоа малку ми е нејасно, сечено цепено, факт е дека кога го цепат дрвото ти губиш, подобро е да ти донесат обло дрво,

1м3 огравно дрво ти е 1,41мпр огревно дрво, метар на метар на метар нели, бидејки не ти продавт труп туку огрев измеѓу нив има празнини затоа има фактор на претварање кој е даден во следните табели

http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/pravilnik.pdf

кога би бирал јас би земал нецепени дрва, значи обли, така коефициенот е 0,8 додека со цепено дрво и потенки дрва ти паѓа на 0,7 до 0,65......[DOUBLEPOST=1471769461][/DOUBLEPOST]


не е точно, дрвото е прв загадувач на околината оти неможеш да го исушиш апсолутно, значи да има под 7% влага, кај нас дрвата калоричната моќ ја користеме околу 60%, другите низ оџак одат и загадува, бидејки испушта јаг. монксид и сулфур монксид......во моменто пелетите ако се добро исушени согоруваат 95% и да они се баш еколошки чисти, ама кај нас и нив не ги просушуваат доволно, оти ке изгуби на тежина па и тика има превари, кај нас со матни пари ермира мехмети има пелетара па ќе видиме како ке се згреат луѓето оваа година од нив
КА
Пробај на дрва па ке ја видиш разликата помеѓу централно греење и секој друг вид на греење каде нема потреба од било каква интервенција освен да прицниш на далечинкото или да уклучиш прекинувач. За градско парно на кое си ти приклучен немаш потреба дури ни од тоа.
А дали има или нема врска цената на дрвата со доаѓањето на "моите " на власт стварно немам сознанија. Исто кога дојдоја на власт едно време бензинот стигна и до 90 денари литар па можи има некое софпаѓање, кој да го знае. Исто и струјата драстично поскапи, само не се сеќавам дали тоа беше пред или после доаѓањето на "моите". Било како било едно време луѓето масовно преминаа од греење на струја и нафта па побарувачката на дрва како во тој момент најевтино греење( одма после јагленот кој за воља на вистината и го немаше ) драстично се зголеми . Другото е веќе понуда и побарувачка на пазарот.
Не ми кажувај мене пробај на дрва, јас сум се греел на дрва долги години, а сега се грејам на парно затоа што така налагаат условите. Моите дома уште се грејат на дрва, дрвото е незаменливо зе греење.[DOUBLEPOST=1471787208][/DOUBLEPOST]
кој директор, дрвата секаде се исти во плацевите на јпмш, 2370просторен бука и 2452 даб просторен плус 207 донесени до дома ако си од градот. викаш дека некаде у плацевите на јпмш е поскапо, не е можно во благајна врзани се со централа не може други цени да има[DOUBLEPOST=1471766045][/DOUBLEPOST]http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/cenovnik__.pdf[DOUBLEPOST=1471766103][/DOUBLEPOST]dab 2077+18% ddv[DOUBLEPOST=1471769146][/DOUBLEPOST]


тоа малку ми е нејасно, сечено цепено, факт е дека кога го цепат дрвото ти губиш, подобро е да ти донесат обло дрво,

1м3 огравно дрво ти е 1,41мпр огревно дрво, метар на метар на метар нели, бидејки не ти продавт труп туку огрев измеѓу нив има празнини затоа има фактор на претварање кој е даден во следните табели

http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/pravilnik.pdf

кога би бирал јас би земал нецепени дрва, значи обли, така коефициенот е 0,8 додека со цепено дрво и потенки дрва ти паѓа на 0,7 до 0,65......[DOUBLEPOST=1471769461][/DOUBLEPOST]


не е точно, дрвото е прв загадувач на околината оти неможеш да го исушиш апсолутно, значи да има под 7% влага, кај нас дрвата калоричната моќ ја користеме околу 60%, другите низ оџак одат и загадува, бидејки испушта јаг. монксид и сулфур монксид......во моменто пелетите ако се добро исушени согоруваат 95% и да они се баш еколошки чисти, ама кај нас и нив не ги просушуваат доволно, оти ке изгуби на тежина па и тика има превари, кај нас со матни пари ермира мехмети има пелетара па ќе видиме како ке се згреат луѓето оваа година од нив
Како не те мрзеше толку глупости да изнатропаш, ај седни и размисли како може кога купуваш огревни дрва, ако се цепени ти да губиш.:pos:[DOUBLEPOST=1471787893][/DOUBLEPOST]
Сега да не навлегуваме во детали ама 64 евра е околу 4000 денари . Друго не сум запознаен колку проценти во Австрија се греат на дрво ама мислам дека главен енергенс му е плинот така да и не се тепаат за кубик повеќе. Трето Австрија буквално лежи на дрва.
И тука ( Битола ) има вака спаковано ама никогаш не сум се заинтересирал колку му е цената. Ај ако ме носи патот баш ке прашам колку е. Исто колку што потслушнав лани низ муабет превозот е вклучен во цената.
И за крај да не ја тупиме и јас сметам дека цената за дрва е превисока но се додека на најголем дел од населението им е примарно греење очекувам цената само да оди на горе.
Причината зошто оди цената нагоре не е тоа што дрвото е примарно греење.
Од пред неколку години Македонски шуми (Владата) ставија забрана да се приватни лица да сечат огревни дрва од приватни шуми, со што ЈП Македонски шуми направија монопол и цените нагло скокнаа. Додека се имаше можност приватници да сечат и продваат дрва цената беше нормална.
А кризата за дрва беше поради тоа што ЈП MK oгревните дрва ги извезуваше и поради тоа дојде до недостаток на огревно дрво и нагло скокнаа цените. Имаше многу луѓе кои што ги имма исплатно ратите на време а плацевите за дрва беа празни.
Баш се сеќавам на едо интервју на Караџоски дадено ладни поповод ситуацијата кај што вели дека дрва имало, ама не биле симнати од шума демак намерно ги чувале у шума затоа што во шума не гниеле, а народот платил за дрва и нема дрва, а веќе фатило ноември декември. Ете тоа се твоите скапани дпмнеовци кои ги
браниш по секоја цена.
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
КА

Не ми кажувај мене пробај на дрва, јас сум се греел на дрва долги години, а сега се грејам на парно затоа што така налагаат условите. Моите дома уште се грејат на дрва, дрвото е незаменливо зе греење.[DOUBLEPOST=1471787208][/DOUBLEPOST]
Како не те мрзеше толку глупости да изнатропаш, ај седни и размисли како може кога купуваш огревни дрва, ако се цепени ти да губиш.:pos:[DOUBLEPOST=1471787893][/DOUBLEPOST]
Причината зошто оди цената нагоре не е тоа што дрвото е примарно греење.
Од пред неколку години Македонски шуми (Владата) ставија забрана да се приватни лица да сечат огревни дрва од приватни шуми, со што ЈП Македонски шуми направија монопол и цените нагло скокнаа. Додека се имаше можност приватници да сечат и продваат дрва цената беше нормална.
А кризата за дрва беше поради тоа што ЈП MK oгревните дрва ги извезуваше и поради тоа дојде до недостаток на огревно дрво и нагло скокнаа цените. Имаше многу луѓе кои што ги имма исплатно ратите на време а плацевите за дрва беа празни.
Баш се сеќавам на едо интервју на Караџоски дадено ладни поповод ситуацијата кај што вели дека дрва имало, ама не биле симнати од шума демак намерно ги чувале у шума затоа што во шума не гниеле, а народот платил за дрва и нема дрва, а веќе фатило ноември декември. Ете тоа се твоите скапани дпмнеовци кои ги
браниш по секоја цена.



оти не мислеш кога пишуваш, се мисли на цепени уште од шума на метар има метар дрво обло и метар дрво цепено надолжно и кога ти го редат на камион има повеке простор меѓу нив, затоа губиш. не се мисли на цепени откога ке ти ги донесат, ама шо разбираш ти од дрва, јас 10 годни се расправам со нив

горе си напишал дека во Кавадарци се поскапи дрвата, значи ЛАЖЕШ јас и ти утре ке одиме во јпмш, ке прашаме на каса па кога ке ти ја влепам една по врат нема да знаеш како се викаш, така нели[DOUBLEPOST=1471793953][/DOUBLEPOST]
КА

Не ми кажувај мене пробај на дрва, јас сум се греел на дрва долги години, а сега се грејам на парно затоа што така налагаат условите. Моите дома уште се грејат на дрва, дрвото е незаменливо зе греење.[DOUBLEPOST=1471787208][/DOUBLEPOST]
Како не те мрзеше толку глупости да изнатропаш, ај седни и размисли како може кога купуваш огревни дрва, ако се цепени ти да губиш.:pos:[DOUBLEPOST=1471787893][/DOUBLEPOST]
Причината зошто оди цената нагоре не е тоа што дрвото е примарно греење.
Од пред неколку години Македонски шуми (Владата) ставија забрана да се приватни лица да сечат огревни дрва од приватни шуми, со што ЈП Македонски шуми направија монопол и цените нагло скокнаа. Додека се имаше можност приватници да сечат и продваат дрва цената беше нормална.
А кризата за дрва беше поради тоа што ЈП MK oгревните дрва ги извезуваше и поради тоа дојде до недостаток на огревно дрво и нагло скокнаа цените. Имаше многу луѓе кои што ги имма исплатно ратите на време а плацевите за дрва беа празни.
Баш се сеќавам на едо интервју на Караџоски дадено ладни поповод ситуацијата кај што вели дека дрва имало, ама не биле симнати од шума демак намерно ги чувале у шума затоа што во шума не гниеле, а народот платил за дрва и нема дрва, а веќе фатило ноември декември. Ете тоа се твоите скапани дпмнеовци кои ги
браниш по секоја цена.

кој вика дека не можеш од своја нива да си набереш дрва? дали си ти сигурен за ова, оти јас сум дека не е така, само фолираш тука, можеш да си набереш ама процедура е, порвен мора да докажеш дека е твоја нивата а не како порано земи дозвола и бери во државно, плус ако е висока шуми(од семе) не можеш да ја исечеш цела оти го нарушуваш склопот и законот, јас лично ке те одведам ако имаш нива на твое име, не на дедо ти, на твое лично, ке си платиш К4, ако знаеш шо е тоа и ке си набереш дрва.

и друго јпмш не е монопол, и приватни плацевио за дрва има во секој град речиси е таму дрвата стигаат до 2900, моментално па до 3600 на зимо[DOUBLEPOST=1471794194][/DOUBLEPOST]
[/URL][/IMG][DOUBLEPOST=1471794229][/DOUBLEPOST]http://s1056.photobucket.com/user/elnino83/media/cepeno.jpg.html


http://s1056.photobucket.com/user/elnino83/media/oblo drvo.jpg.html[DOUBLEPOST=1471794352][/DOUBLEPOST]и ти уште мислеш дека еден просторен метар цепено дрво како на сликата е исто како еден ист обло дрво а? добро живеј си во тој филм, примети некогаш на плацевите за дрва како не цепените цели дрва од метар цела екипа цигани со балтии и секири се ангажирани да ги делат на два или три дела, ако ако терај само[DOUBLEPOST=1471795301][/DOUBLEPOST]викаш псокапенои дрво а? ај да видиме факти



значи вака 8036/4мпр бука еднакво на 2009 денари +ддв
и 20790/10мпр даб еднакво на 2079 денари +ддв

баба лаже сеа а, марш таму
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
оти не мислеш кога пишуваш, се мисли на цепени уште од шума на метар има метар дрво обло и метар дрво цепено надолжно и кога ти го редат на камион има повеке простор меѓу нив, затоа губиш. не се мисли на цепени откога ке ти ги донесат, ама шо разбираш ти од дрва, јас 10 годни се расправам со нив

горе си напишал дека во Кавадарци се поскапи дрвата, значи ЛАЖЕШ јас и ти утре ке одиме во јпмш, ке прашаме на каса па кога ке ти ја влепам една по врат нема да знаеш како се викаш, така нели[DOUBLEPOST=1471793953][/DOUBLEPOST]


кој вика дека не можеш од своја нива да си набереш дрва? дали си ти сигурен за ова, оти јас сум дека не е така, само фолираш тука, можеш да си набереш ама процедура е, порвен мора да докажеш дека е твоја нивата а не како порано земи дозвола и бери во државно, плус ако е висока шуми(од семе) не можеш да ја исечеш цела оти го нарушуваш склопот и законот, јас лично ке те одведам ако имаш нива на твое име, не на дедо ти, на твое лично, ке си платиш К4, ако знаеш шо е тоа и ке си набереш дрва.

и друго јпмш не е монопол, и приватни плацевио за дрва има во секој град речиси е таму дрвата стигаат до 2900, моментално па до 3600 на зимо[DOUBLEPOST=1471794194][/DOUBLEPOST]
[/URL][/IMG][DOUBLEPOST=1471794229][/DOUBLEPOST]http://s1056.photobucket.com/user/elnino83/media/cepeno.jpg.html


http://s1056.photobucket.com/user/elnino83/media/oblo drvo.jpg.html[DOUBLEPOST=1471794352][/DOUBLEPOST]и ти уште мислеш дека еден просторен метар цепено дрво како на сликата е исто како еден ист обло дрво а? добро живеј си во тој филм, примети некогаш на плацевите за дрва како не цепените цели дрва од метар цела екипа цигани со балтии и секири се ангажирани да ги делат на два или три дела, ако ако терај само
1) Без разлика како си мислел, ако купуваш обло дрво губиш. Kоја тие таа логика тебе дека кога редиш цепено дрво во капион лошо се редат? :pos:
Oбло дрво лошо се реди, a не цепено! (се гледа колку се занимаваш со дрва)

2)За Кавадарци ништо немам кажано, нешто си испомнешал (алкохолот или апчињата):)

3)Ти со дрва си се занимавал 10 години, јас од кога сум роден, а тоа се многу повеќе од 10 години. ;)

4)Имам (татко ми има) приватна шума и ептен добро сум запознаен како стојат работите. Јас не реков дека неможеш да сечеш од своја шума, за свои потреби можеш, а за продавање не! (ако те инересира можам точно да ти ја кажам постапката за маркирање).

5)А ако се видиме во живо 100% сум сигурен дека ќе се предомислиш од "...па кога ке ти ја влепам една по врат нема да знаеш како се викаш..."
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
1) Без разлика како си мислел, ако купуваш обло дрво губиш. Kоја тие таа логика тебе дека кога редиш цепено дрво во капион лошо се редат? :pos:
Oбло дрво лошо се реди, a не цепено! (се гледа колку се занимаваш со дрва)

2)За Кавадарци ништо немам кажано, нешто си испомнешал (алкохолот или апчињата):)

3)Ти со дрва си се занимавал 10 години, јас од кога сум роден, а тоа се многу повеќе од 10 години. ;)

4)Имам (татко ми има) приватна шума и ептен добро сум запознаен како стојат работите. Јас не реков дека неможеш да сечеш од своја шума, за свои потреби можеш, а за продавање не! (ако те инересира можам точно да ти ја кажам постапката за маркирање).

5)А ако се видиме во живо 100% сум сигурен дека ќе се предомислиш од "...па кога ке ти ја влепам една по врат нема да знаеш како се викаш..."

епа си се заебуел тоги, јас сум носел дрва цел јелч сум ги цепел у двор па сум ги прередувал на улица и од 22просторни сум добивал 24, незнам како ти продаваш, ама ако продаваш така губиш[DOUBLEPOST=1471798274][/DOUBLEPOST]сепак ти сликите не ги ѕирна нели, убаво таму се гледа на какви дрва се мсиле не туку се праиме паметни само, двајцата знаиме на шо мислиме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom