Огревно дрво (проблем со достава на ЈП МП)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Слушај паталец не гаталец. Влажно дрво не гори( додуша гори ама ај да не цепидлачиме) ама дрво кое е сушено неколку месеци посебно ако се тоа летните месеци гори сосем добро и е доволно суво.
Добар си со теорија ама слабо со пракса. А теорија без пракса :neetaka:
Мене како што кажав дрвата ми ги донесоја уште Април, се цедеше вода од нив, уште што се вика мовта беше зелена на нив а не пак тие да бидат суви. Уште тогаш ги исеков и ги складирав и имаја цело лето да се исушат. Моментално се барут суви, посуви од ова здравје.
И поздрави ги пријателите од Октиси што работат во Швајцарија и објасни им дека климата тука и таму ни приближно не е иста, посебно релативната влажноста на воздухот. Ова од прва рака ти го тврдам ама не мора да ми веруваш на збор. Ако сакаш слободно можеш и да провериш.
Е не се суви колку што ти мислиш туку треба да ја измериш влажноста на дрвото.
Дали знаеш начин ти, како паталец, да ја измериш влажноста на дрвото? Ако не знаеш - смисли и пиши ни
Инаку климата во Женева е поблага од климата во Битола - еве погледај;Во јануари просечна температура е плус 1,5 степен
Швајцарија е богата, а знаеш зошто е богата - затоа што штедат, затоа што внимаваат на секој денар. Ако гориш влажно дрво бадијала фрлаш пари. А денар по денар.... се берат
https://en.wikipedia.org/wiki/Geneva
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Е не се суви колку што ти мислиш туку треба да ја измериш влажноста на дрвото.
Не знам зошто цело време се збори за мерење влага или тежина. Како муштерија ниту можеш да измериш тежина ниту влага. И што ако најдеш инструмент измериш и покаже повеќе влага во зима, нема да се грееш...или што ако наесен покаже дека е премногу суво...
Не знам дали ти некогаш си се греел на дрва ама точно е дека ако напролет се набават дрвата, тие се најчесто нормално просушени до зима. Две години се многу непотребно време плус треба да имаш услови за да чуваш толкава количина дрво. И не е само влагата туку и каде се растени.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не знам зошто цело време се збори за мерење влага или тежина. Како муштерија ниту можеш да измериш тежина ниту влага. И што ако најдеш инструмент измериш и покаже повеќе влага во зима, нема да се грееш...или што ако наесен покаже дека е премногу суво...
Не знам дали ти некогаш си се греел на дрва ама точно е дека ако напролет се набават дрвата, тие се најчесто нормално просушени до зима. Две години се многу непотребно време плус треба да имаш услови за да чуваш толкава количина дрво. И не е само влагата туку и каде се растени.
Moжеш, можеш .... можеш да измериш влажност на дрвото
Еве како изгледа уредот


https://www.kupindo.com/Voltmetri-ampermetri-i-termometri/27519205_Vlagomer-Merac-vlaznosti-vlage-drveta-kartona

Ако влажноста е над 20% не е препорачливо да ги трошиш дрвата, туку треба да чекаш да се исушат
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако влажноста е над 20% не е препорачливо да ги трошиш дрвата, туку треба да чекаш да се исушат
Ќе чекаш да се исушат:confused: Меѓувреме нема да се грееш, а мора да купиш и плац за да ги складираш дрвата кои не се добро исушени. Како да нашите стари трчкале по стоваришта со апаратчиња в рака. Постојат многу фактори (од тоа каде се растени па каква е годината па до тоа каква е печката и просторијата) кои влијаат на влагата и на горењето дури и да се теоретски солидно просушени. Но добро, обиди се да се грееш на дрва па да ни пренесеш лично искуство. Оти џабе збориме, во теорија и мене ми се многу нешта познати.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ќе чекаш да се исушат:confused: Меѓувреме нема да се грееш, а мора да купиш и плац за да ги складираш дрвата кои не се добро исушени. Како да нашите стари трчкале по стоваришта со апаратчиња в рака. Постојат многу фактори (од тоа каде се растени па каква е годината па до тоа каква е печката и просторијата) кои влијаат на влагата и на горењето дури и да се теоретски солидно просушени. Но добро, обиди се да се грееш на дрва па да ни пренесеш лично искуство. Оти џабе збориме, во теорија и мене ми се многу нешта познати.
Теорија - пракса
Паталец - гаталец
Тебе и @мкд владе ве сметам за пријатели а вие пеете иста песна.
Зарем нашите стари мереле влажност?
Јас вака правам со години !
Зошто нешто да менувам?
Вака се грееле нашите стари и јас вака се греам
Кога ве читам, како да читам постови од некој старец.
Па нешто,сменета, модернизирајте се
Еве како се менува топлотната моќ на дрвото:



Немојте да се лутите, ама вашиве ставови ми асоцираа на Милош Обреновиќ, кога му рекле да научи да пишува и тој прашал зошто ми е потребно тоа?
Овие му рекле, за да напишеш писмо
Тоа не ми требе, рекол Милош. Ако сакам некому нешто да јавам, јас ќе го пратам слугата и тој се ќе му раскаже
Немојте како Милош
Ако е влажноста 10% - дрвото има топлинска моќност од 4,5 киловатчасови
Ако влажноста е 30% - дрвото има топлинска моќност од 3,3 киловат часови
Разликата е 35%
Значи наместо 5 кубици годишно, ќе потрошиш речиси 7 кубици
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Е не се суви колку што ти мислиш туку треба да ја измериш влажноста на дрвото.
Дали знаеш начин ти, како паталец, да ја измериш влажноста на дрвото? Ако не знаеш - смисли и пиши ни
Инаку климата во Женева е поблага од климата во Битола - еве погледај;Во јануари просечна температура е плус 1,5 степен
Швајцарија е богата, а знаеш зошто е богата - затоа што штедат, затоа што внимаваат на секој денар. Ако гориш влажно дрво бадијала фрлаш пари. А денар по денар.... се берат
https://en.wikipedia.org/wiki/Geneva
Намерно ти нагласив релативна влажност на воздухот. Да не помисли дека тоа онака да се најдам на муабет.[DOUBLEPOST=1473203953][/DOUBLEPOST]
Теорија - пракса
Паталец - гаталец
Тебе и @мкд владе ве сметам за пријатели а вие пеете иста песна.
Зарем нашите стари мереле влажност?
Јас вака правам со години !
Зошто нешто да менувам?
Вака се грееле нашите стари и јас вака се греам
Кога ве читам, како да читам постови од некој старец.
Па нешто,сменета, модернизирајте се
Еве како се менува топлотната моќ на дрвото:



Немојте да се лутите, ама вашиве ставови ми асоцираа на Милош Обреновиќ, кога му рекле да научи да пишува и тој прашал зошто ми е потребно тоа?
Овие му рекле, за да напишеш писмо
Тоа не ми требе, рекол Милош. Ако сакам некому нешто да јавам, јас ќе го пратам слугата и тој се ќе му раскаже
Немојте како Милош
Ако е влажноста 10% - дрвото има топлинска моќност од 4,5 киловатчасови
Ако влажноста е 30% - дрвото има топлинска моќност од 3,3 киловат часови
Разликата е 35%
Значи наместо 5 кубици годишно, ќе потрошиш речиси 7 кубици
Јас во просек трошам околу 3 до 3,5 кубици;) така да поприлично сум модернизниран, економичен и технолошки напреден башка задоволен и не гледам никаква потреба да менувам ништо околу тоа.
Туку колку кубици трошеше ти кога се грееше на дрва?
Да не се сфатиме погрешно, се што пишуваш ти како што и нагласив во претходните постови има теоретска поткрепа но во пракса тоа и не е баш така едноставно изводливо. Еве да речиме дека имам мерач за влажност на дрвото( и не е нешто посебно скап кога сме кај тоа) и што после. Аџабе дали имам простор да складирам дрва за две сезони однапред, башка пари за тоа. А што ако ете измерам влажност на овие дрва сега и испадни дека влажноста им е помала од 20% ? Дали тогаш целата твоја теорија во пракса ке се покажи како крајно непродуктивна, бессмислена и најбитно дополнително непотребно оптоварување на семејниот буџет, заробени средства кои сум можел да ги искористам за нешто друго наместо да складирам дрва? Друга работа е што најголем број на семејства користат печки или шпориња каде регулацијата на дототкот на воздух и не е така добра. Знаеш што ке се случи кога ке ставиш суво дрво посебно бука во такво шпоре или печка. Пуффф.
Ќе изгори дури да трепниш. Ќе треба некој постојано да стражари покрај каминот и да дополнува што на долг рок и тоа како ке се одрази на потрошувачката на дрва на крајот на сезоната.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Намерно ти нагласив релативна влажност на воздухот. Да не помисли дека тоа онака да се најдам на муабет.[DOUBLEPOST=1473203953][/DOUBLEPOST]
Јас во просек трошам околу 3 до 3,5 кубици;) така да поприлично сум модернизниран, економичен и технолошки напреден башка задоволен и не гледам никаква потреба да менувам ништо околу тоа.
Туку колку кубици трошеше ти кога се грееше на дрва?
Да не се сфатиме погрешно, се што пишуваш ти како што и нагласив во претходните постови има теоретска поткрепа но во пракса тоа и не е баш така едноставно изводливо. Еве да речиме дека имам мерач за влажност на дрвото( и не е нешто посебно скап кога сме кај тоа) и што после. Аџабе дали имам простор да складирам дрва за две сезони однапред, башка пари за тоа. А што ако ете измерам влажност на овие дрва сега и испадни дека влажноста им е помала од 20% ? Дали тогаш целата твоја теорија во пракса ке се покажи како крајно непродуктивна, бессмислена и најбитно дополнително непотребно оптоварување на семејниот буџет, заробени средства кои сум можел да ги искористам за нешто друго наместо да складирам дрва? Друга работа е што најголем број на семејства користат печки или шпориња каде регулацијата на дототкот на воздух и не е така добра. Знаеш што ке се случи кога ке ставиш суво дрво посебно бука во такво шпоре или печка. Пуффф.
Ќе изгори дури да трепниш. Ќе треба некој постојано да стражари покрај каминот и да дополнува што на долг рок и тоа како ке се одрази на потрошувачката на дрва на крајот на сезоната.
Мислам дека претера со тврдењето „ Знаеш што ке се случи кога ке ставиш суво дрво посебно бука во такво шпоре или печка. Пуффф.
Ќе изгори дури да трепниш “
Според ова подобро е дрвата да бидат влажни
Ти си ми драг пријател затоа те поздравувам со една поучна песна:
https://www.youtube.com/watch?v=6txay37mXqU[
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Мислам дека претера со тврдењето „ Знаеш што ке се случи кога ке ставиш суво дрво посебно бука во такво шпоре или печка. Пуффф.
Ќе изгори дури да трепниш “
Според ова подобро е дрвата да бидат влажни
Ти си ми драг пријател затоа те поздравувам со една поучна песна:
https://www.youtube.com/watch?v=6txay37mXqU[
Дали имаш воопшто некогаш видено како гори суво буково дрво онака за споредба со даб на пример?
Дали ги знаеш основните разлики помеѓу буковото и дабовото дрво кога се работи за греење?
Кое како се понаша кога гори и во кој случај кое се преферира како подобар избор?
Дали некогаш си покушал или присуствувал на настан кога некој покушал да гори пелети во обичен камин или шпоре. Ете пелетите по правило треба да имаат околу 17% влажност ( инаку ке набубрат како смоки и ке се распаднат). Тие се од дрва, претежно од даб на нашиот пазар , идеално суви итн итн. Спрема твојата теорија би биле идеални за користење арно ама ......
П.с И јас те ценам, ти си еден од ретките тука , може дури на прсти да се избројат ликовите сега на форумот со кој човек може да направи нормален муабет, ама за оваа проблематика имаш според мене строго теоретски познавања и никакво практично искуство кога се работи за греење со дрва. Не дека и ти треба, си се грееш со клима ама сепак.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дали имаш воопшто некогаш видено како гори суво буково дрво онака за споредба со даб на пример?
Дали ги знаеш основните разлики помеѓу буковото и дабовото дрво кога се работи за греење?
Кое како се понаша кога гори и во кој случај кое се преферира како подобар избор?
Дали некогаш си покушал или присуствувал на настан кога некој покушал да гори пелети во обичен камин или шпоре. Ете пелетите по правило треба да имаат околу 17% влажност ( инаку ке набубрат како смоки и ке се распаднат). Тие се од дрва, претежно од даб на нашиот пазар , идеално суви итн итн. Спрема твојата теорија би биле идеални за користење арно ама ......
П.с И јас те ценам, ти си еден од ретките тука , може дури на прсти да се избројат ликовите сега на форумот со кој човек може да направи нормален муабет, ама за оваа проблематика имаш според мене строго теоретски познавања и никакво практично искуство кога се работи за греење со дрва. Не дека и ти треба, си се грееш со клима ама сепак.
Не сум видел пелети како горат во камин, но дрва сум, сечел, цепел, носел, редел во количини да не можеш да замислиш, така да познавањата не ми се само „ теоретски “. И тоа исто како ти, купи ги во јуни и јули, исечи ги, спастри ги и користи ги истата зима. Oбавезно даб... Тогаш бев млад и не знаев што значи суво дрво. Во Октиси пред 30 години видов дека дрвата ги сушат две лета
Сега мислам дека дрвото треба да биде суво и да имаш регулиран довод на примарен и секундарен воздух, да користиш бука и да користиш ѕидана печка
На брзина изгори ги сувите дрва, ќе се загрее печката и цел ден е топло
Еве ваква печка:
https://www.youtube.com/watch?v=O0Hmu68kr6M

И ми се чино многу разумно и лесно дрвата да се користат преку една зима
На пример да се чуваат вака
[DOUBLEPOST=1473342578][/DOUBLEPOST]
Дали може да кажеш кога последен пат си се греел на дрва, на какво ќумбе, колку отприлика и какво дрво си трошел за колкава просторија?
пред 30 години на шпорет „ смедеревац “
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Ај јас да ви пишам, искусен дрво сечач, крадач, палач....

До, пред некоја година нон стоп си сечевме дрва за домашна употреба (значи не продававме), туку си сечевме онолку колку ни е потребно да ја прокараме годината.
Од десната страна (мое гледиште не морате да знаете каде е) дрвата не сакаа да горат, па незнам што сакаш прави им тие едноставно не гореа како што треба, тоа го знаат сите кој што имаат пресечено дрво од таму ( а такви се многу оти нема веќе дебели дрва таму:P).
На средина дрвата се сосема солидни за греење.
Од левата страна сум сечел дрва на снег и потоа веднаш ги гореме и горат та сушат.
Очигледно е дека повеќе фактори влијаат во врска кое дрво ќе гори или нема да гори (влажност, локација и сл.)

Лани си купивме дрва (ги плативме уште во април/мај) а стасаа во декември:icon_mrgr:, едена маглива вечер се смрзнав додека овие да ги растоварат, потоа ги трупевме пред нова година, а ги сечев за божик, неќеа ич да горат, а и топло беше после св. Јован и пола ни останаа, па сега ќе видиме како ќе биде.

Инаку тоа дека требало да имаат одреден процент влажност, тоа да имаат кубик никој не го боле, оние што носта дрва камионите ги товараат на планина и ич не ги редат добро, има огромни празнини меѓу нив, ако се пожалиш само ти викаат ќе ги зимаш или да ги носам на друг, а за влажноста па не треба ниту да збореме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Не сум видел пелети како горат во камин, но дрва сум, сечел, цепел, носел, редел во количини да не можеш да замислиш, така да познавањата не ми се само „ теоретски “. И тоа исто како ти, купи ги во јуни и јули, исечи ги, спастри ги и користи ги истата зима. Oбавезно даб... Тогаш бев млад и не знаев што значи суво дрво. Во Октиси пред 30 години видов дека дрвата ги сушат две лета
Сега мислам дека дрвото треба да биде суво и да имаш регулиран довод на примарен и секундарен воздух, да користиш бука и да користиш ѕидана печка
На брзина изгори ги сувите дрва, ќе се загрее печката и цел ден е топло
Еве ваква печка:
https://www.youtube.com/watch?v=O0Hmu68kr6M

И ми се чино многу разумно и лесно дрвата да се користат преку една зима
На пример да се чуваат вака
[DOUBLEPOST=1473342578][/DOUBLEPOST]
пред 30 години на шпорет „ смедеревац “
Пааа горат многу брзо, даваат премногу топлина која грејното тело неможе адекватно да ја предаде на просторијат па доаѓа до прегревање на истото за на крај скоро и да нема жар па ако не пратиш најверојатно е дека на ново ке го палиш каминот, шпоретот или што и да е. Е исто е и со сувата бука. Гори брзо, бурно, дава многу топлина , има многу малце пепел и не држи жар. Затоа најчесто ја преферираат оние кои имаат парно дома за брзо затоплување на системот или ја користат во комбинација со даб кој после претежно служи за одржување на температурата. Од друга страна дабот пожелно е да е сув, ако не е тешко се распалува и гори доста неекономично, додека ако е сув е сосем друга приказна но ни оддалеку не како буката. Најбитен момент е тоа што држи долго време жар и полесен е за одржување на огнот.
Тие што немаат такви камини и шпориња што да прават? Да ги фрлат старите и да си соѕидаат нови?
Убава слика но правиме муабет за складирање на дрва во просек по 14+ кубици за две години. Овде нема ни половина кубик. Ај тие што имаат големи дворови некако ке им проработи имагинацијата, но што правиме за оние што немаат големи дворови или живеат во зграда. Кај ке сместат тие 14+ кубици кога поверојатно немаат простор ни за 6?
Ете јас лично едвај ги складирав 7 кубици, 6 од оваа и од око еден кубик од лани.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Пааа горат многу брзо, даваат премногу топлина која грејното тело неможе адекватно да ја предаде на просторијат па доаѓа до прегревање на истото за на крај скоро и да нема жар па ако не пратиш најверојатно е дека на ново ке го палиш каминот, шпоретот или што и да е. Е исто е и со сувата бука. Гори брзо, бурно, дава многу топлина , има многу малце пепел и не држи жар. Затоа најчесто ја преферираат оние кои имаат парно дома за брзо затоплување на системот или ја користат во комбинација со даб кој после претежно служи за одржување на температурата. Од друга страна дабот пожелно е да е сув, ако не е тешко се распалува и гори доста неекономично, додека ако е сув е сосем друга приказна но ни оддалеку не како буката. Најбитен момент е тоа што држи долго време жар и полесен е за одржување на огнот.
Тие што немаат такви камини и шпориња што да прават? Да ги фрлат старите и да си соѕидаат нови?
Убава слика но правиме муабет за складирање на дрва во просек по 14+ кубици за две години. Овде нема ни половина кубик. Ај тие што имаат големи дворови некако ке им проработи имагинацијата, но што правиме за оние што немаат големи дворови или живеат во зграда. Кај ке сместат тие 14+ кубици кога поверојатно немаат простор ни за 6?
Ете јас лично едвај ги складирав 7 кубици, 6 од оваа и од око еден кубик од лани.
Твоите примедби се исправни. Некои немаат дворови, а тие на што живеат во згради немаат шанса да ги чуваат
Кога бев во војска во Постојна, видов дека околу зградите луѓето си чуваат дрва.
Eве пример чување до ѕидот на зградата



Најдобро би било ЈП Македонски шуми да продаваат само суво дрво со декларација кога е сечено и како е чувано. Барем тие имаат простор да скледираат и сушат дрво во неограничени количини А уште подобро е да продаваат дрва на вреќа, така да воопшто не мораш да ги складираш. туку ќе си купиш колку ти треба за недела или две
Но од директорот тешко тоа да дочекаме затоа секој треба да се снаоѓа како може
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Твоите примедби се исправни. Некои немаат дворови, а тие на што живеат во згради немаат шанса да ги чуваат
Кога бев во војска во Постојна, видов дека околу зградите луѓето си чуваат дрва.
Eве пример чување до ѕидот на зградата



Најдобро би било ЈП Македонски шуми да продаваат само суво дрво со декларација кога е сечено и како е чувано. Барем тие имаат простор да скледираат и сушат дрво во неограничени количини А уште подобро е да продаваат дрва на вреќа, така да воопшто не мораш да ги складираш. туку ќе си купиш колку ти треба за недела или две
Но од директорот тешко тоа да дочекаме затоа секој треба да се снаоѓа како може
На Македонски шуми мислам дека други и ја вршат работата, они само ја дадат локацијата и кажат колку дрва и треба, останатата работа е речиси целосно прифатна.

Друго, дрвата ги товараат директно на камион и веднаш ги носат по домовите, немаат време они да се замараат со товарање-растоварање и пак товарање-растоварање.
Сум гледал како се собираат дрвата од шумата и не е најмалце лесно, прво ги изнасаат со коњи/мазги до пристапен пат, потоа ги товараат на камион што и не е така едноставно, камионот е висок метар и нешто плус кога малку ќе се товари се добива висина на која е тешко да се качуваат поголеми трупци.

Затоа заборавете на сушење!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
На Македонски шуми мислам дека други и ја вршат работата, они само ја дадат локацијата и кажат колку дрва и треба, останатата работа е речиси целосно прифатна.

Друго, дрвата ги товараат директно на камион и веднаш ги носат по домовите, немаат време они да се замараат со товарање-растоварање и пак товарање-растоварање.
Сум гледал како се собираат дрвата од шумата и не е најмалце лесно, прво ги изнасаат со коњи/мазги до пристапен пат, потоа ги товараат на камион што и не е така едноставно, камионот е висок метар и нешто плус кога малку ќе се товари се добива висина на која е тешко да се качуваат поголеми трупци.

Затоа заборавете на сушење!
Дрвата сечат денес исто како и пред илјади години
Најнапред се обараат на самото место
Потоа се сечат гранките
Се извлекуваат до патот, каде што се редат во шумско скалдиште
Од таму се носат во складиште каде се продаваат. Во крајното складиште се „ конфекционираат “

Пред илјади години се обарале со секира - денес моторна пила
за извлекување порано се користел добиток, денес има тактори и други средства за транспорт
За утовар истовар, порано рачно денес има грајфери, тракасти транспортери и слична опрема денес има машини за сечење и цепење на дрво
Но вистина е она што ти го велиш, Македонски шуми воопшто ве сечат ниту пак имаат усвоено модерна технологија. Тие само наплатуваат а сеча ангажираат или работници од селата или тајфи работници од Босна кои доаѓаат и извлекуваат дрва со коњи и кои се многу слабо платени. Затоа дрва и нема
Значи проблемот е во ЈП Македонски шуми
Еве како треба да изгледа крајниот производ на ЈП Македонски шуми
и на него треба да пишува Произведено во Македонија ( Made in Macedonia )



Еве машина за сечење, цепење и редење во кошеви



http://www.treestation.co.uk/products/firewood/firewood-production-process/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom