Огревно дрво (проблем со достава на ЈП МП)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
не знам од каде вака теоретски се збори дека гасот е најскап. Гасификацијата не значи само греење туку и користење за готвење, греење вода итн итн. Со гасот шпоретот многу побрзо се загрева со што се штеди на енергија и сметка. Овие пресметки главно се во доменот на шпекулации затоа што Македонците не се греат на централен гасен систем.
.
За односот на цената на гасот и струјата повели страница на Берзата во Лајпциг и сам погледај
https://www.eex.com/en/
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Освен Македонски шуми во Скопје постои и друго ЈП Јасен кое исто така продава огревно дрво, цената оваа година беше 2970 ден. за даб и 2870 ден за бука. Во цената е вклучен превозот, а растоварот е на Ваша сметка. Проблемот е што располагаат со мала кочичина на дрва, па обично кога започнува продажбата луѓе чекаат уште од 5 саат сабајле за да стигнат на ред.
Друго... ако некој Ве пријави дека сте купиле крадени дрва, дојде шумска полиција и Ви побара документ, а го немате Ви следува парична казна од 3000-5000 евра.
Пазете се од комшијата што поскапо ги платил дрвата :D
Tрето... целата таа акција за ден на дрвото е маркетиншки трик на Владата. Потрошени толку многу пари за садници а ни 20% од нив не се фатени. Епа не е тоа туку така... дај му дрвце на 5 годишно дете, ископај дупка кај ќе ти текне, брцни ја садницата и ќе биде. Премногу се сече, а многу малку се сади. Како што тргнала работава за брзо време ќе ги оголат шумите.
А дел од оние 1600 души што ги вработија преку МК Шуми, всушност не се вработени во МК Шуми туку се распределни по други институции или пак воопшто не доаѓаат на работа. Нишај врата зимај плата.
Чудесната ни наша земја Македонија. Тоа е ...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
не е точно, дрвото е прв загадувач на околината оти неможеш да го исушиш апсолутно, значи да има под 7% влага, кај нас дрвата калоричната моќ ја користеме околу 60%, другите низ оџак одат и загадува, бидејки испушта јаг. монксид и сулфур монксид......во моменто пелетите ако се добро исушени согоруваат 95% и да они се баш еколошки чисти, ама кај нас и нив не ги просушуваат доволно, оти ке изгуби на тежина па и тика има превари, кај нас со матни пари ермира мехмети има пелетара па ќе видиме како ке се згреат луѓето оваа година од нив
Повеќе се мисли на карбон неутрално а не дека не загадува. А и не гледам зошто се крева толкава фама околу тоа загадување со греење на дрва( уствари повеќе од јасно е ама ај ). Генерации и генерации луѓе се грееле на дрва па ете голем дел и доживеале длабока страост.Искрено само да трепнам можам да се сетам на незнам колку работи кои се каде каде поштетни за човековото здравје одколку чадот од дрво кое гори ама ......[DOUBLEPOST=1471896191][/DOUBLEPOST]
КА

Не ми кажувај мене пробај на дрва, јас сум се греел на дрва долги години, а сега се грејам на парно затоа што така налагаат условите. Моите дома уште се грејат на дрва, дрвото е незаменливо зе греење.
Причината зошто оди цената нагоре не е тоа што дрвото е примарно греење.
Од пред неколку години Македонски шуми (Владата) ставија забрана да се приватни лица да сечат огревни дрва од приватни шуми, со што ЈП Македонски шуми направија монопол и цените нагло скокнаа. Додека се имаше можност приватници да сечат и продваат дрва цената беше нормална.
А кризата за дрва беше поради тоа што ЈП MK oгревните дрва ги извезуваше и поради тоа дојде до недостаток на огревно дрво и нагло скокнаа цените. Имаше многу луѓе кои што ги имма исплатно ратите на време а плацевите за дрва беа празни.
Баш се сеќавам на едо интервју на Караџоски дадено ладни поповод ситуацијата кај што вели дека дрва имало, ама не биле симнати од шума демак намерно ги чувале у шума затоа што во шума не гниеле, а народот платил за дрва и нема дрва, а веќе фатило ноември декември. Ете тоа се твоите скапани дпмнеовци кои ги
браниш по секоја цена.
И каква е споредбата со централно и со дрва? Со централно нити палиш, нити ложиш, нити редиш, нити чистиш нити ред други работи. Сите соби топли. Капата на криво и крцкај си. Ама што ти објаснувам јас, ете ти си се греел и на дрва и на парно ама изгледа твоите ложеле а ти си ги уживал благодетите. Сериозно неспоредлива е лагодноста помеѓу греење на дрва и греење на централен систем на парно греење.
Инаку за болдот врти сучи пак на исто дојдовме. Цената скокна поради недостаток на огревно дрво. Како дојде до тој недостаток е дискутабилно. Јас викам вака ти така, но битното е дека ради тој недостаток цената замина нагоре и како што тргна и допрва ке оди.
За сечење од приватни шуми јас колку што сум запознаен можеш да сечиш но не како порано. Ако ти си имал приватна шума и си сечел тогаш сигурен сум дека знаеш дека јавна тајна беше како тоа оди. Си плаќаш за неколку кубци дрва и си сечиш десетдупло повеќе од тоа. Дел за тебе и дел најчесто за продавање. И сите прогелдуваа низ прсти и нормално цената на дрвата беше ниска зошто се продаваа безмалку крадени дрва. Сега малце затегнаја и не оди тоа така баш како порано. Малце затегнаја тука ( море тро повеќе) околу дивата сеча и тука тој канал се затвори. Пред две години неможев да најдам човек да ми се нафати да ми пренеси дрва од една куќа до друга од што му беше страв да не му го земат возилото. Се работеше за дрва легално купени, платени со жиг со се, само пишани на друга адреса. Се премоливме со шоферот што ги носеше и не сакаше ни да слушни. Се работеше за нецел километар. Порано комотно и без никаков страв купував крадени дрва ( од оние од приватни шуми ) и ми ги носеја на сред бел ден и тоа на далечина од над 40 км. Кога сме кај дивата сеча и приватни шуми јас досега не сум сретнал нити една фамилија од планинските села која купила дрва нити сум начекал некогаш камион за дрва да им растовара во двор, а верувај цело време сум во движење. Сигурно еднаш ке видев. Од кај ги најдват тие дрвата појма немам. Сигурно во дворот им растат зад куќа.
Така да на цел муабет малце чуден ми си. Од една страна кукаш дека нема ред а од друга страна жалиш по тие времиња каде баш воопшто немаше ред барем околу дрвата. Дај одлучи се , сакаш ред или дива лига.
П.с не дека ги бранам толку туку доволно сум возрасен да знам која е алтернативата. Далеку од супер се но споредено со следните после нив кои имаат голема желба да станат власт овие се измислени. И мене многу работи не ми се по кеф и ми сметаат но тие работи не се ништо споредбено со колку работи после би ми сметале или порано ми сметале. Така да толку околу тоа.[DOUBLEPOST=1471897159][/DOUBLEPOST]
Цената во Австрија се однесува на сечено и паковано дрво
Кубик сечено дрво на 33 см е повеќе од 1,4 кубици не сечено и нецепено дрво
Значи во Австрија кубик не сечено и не цепено дрво чини
64 евра : 1,4 = 46, 3 евра
А во денари тоа изнесува 46,3 евра * 61,5 денари/евра = 2847 денари,

спореди колку си платил ти за дрво, за превоз и за сечење



Кој ги соголе шумите?
-Република Македонија се простира на површина од 2 543 200 ха.
-вкупната шумска површина во РМ изнесува 1.091.857,59ха
-Вкупниот годишен прираст изнесува 1.616.782 м3, односно 1,93 м3/ха.
http://www.mkdsumi.com.mk/zasumite.php?page=3&s=
А директорот сече 200 000 кубици годишно

Во Австрија 4 000 000 хектари се под шуми
Шумите во Австрија се значаен економски фактор: Околу 300.000 луѓе живеат во Австрија од шумите и дрвото. Секторот генерирана производство вредност од 12 милијарди евра на годишно ниво. Ова претставува околу 4 проценти од бруто домашниот производ на Австрија (БДП). 70 отсто од производството се извезува. Австриската дрвната индустрија е најголемиот адут на австриската надворешна трговија по туризам.
http://www.proholz.at/co2klimawald/waldland-oesterreich/
Што би пречело да во Македонија во шумарството се вработат 30 или 50 илјади работноци
Инаку твоето тврдење дека треба да се грееме на струја или гас е неодрживо. РЕК Битола произведува струја но ја загадува животната средин
Гасот е прескап
Во Австрија се греат на дрво и произведуваат струја од биомаса .

http://www.biomasseverband.at/bioenergie/bedeutung-der-bioenergie-fuer-oesterreich/
Јас само ќе кажам - политичариве ве лажат дека треба да се грееме на гас и дека гасот бил многу ефтин
Јас незнам ама ете ти најде податок колку од територијата подпаѓа под шуми. Ама најди податок колку од тие шуми се стварно шуми, да не испадни дека е гол рид или рид со грмушки. После колку од тие шуми подпаѓаат под национални паркови или предели каде е недозволива или технички неисплатлива сеча и на крај најди податок колку од тие шуми содржат дрво кое е погодно за огрев. Ете најде податок колку е цената на дрвата во Аврстија. Ме интересира колку е во Грција пошто на големо се шират муабети дека таму одат нашите дрва. И колкава површина им подпаѓа под шуми.
И зошто Грците тука идат да купуваат пелети ако кај нас дрвата и производите од дрва се многукратно поскапи од една Австрија на пример? А да претпоставувам кога Австријците ги продаваат дрвата , така ги продаваат ѓутуре а не обработени во финален производ оти друго е да купиш трупец од орев но друго е да купиш мебел од орев.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Јас незнам ама ете ти најде податок колку од територијата подпаѓа под шуми. Ама најди податок колку од тие шуми се стварно шуми, да не испадни дека е гол рид или рид со грмушки. После колку од тие шуми подпаѓаат под национални паркови или предели каде е недозволива или технички неисплатлива сеча и на крај најди податок колку од тие шуми содржат дрво кое е погодно за огрев. Ете најде податок колку е цената на дрвата во Аврстија. Ме интересира колку е во Грција пошто на големо се шират муабети дека таму одат нашите дрва. И колкава површина им подпаѓа под шуми.
И зошто Грците тука идат да купуваат пелети ако кај нас дрвата и производите од дрва се многукратно поскапи од една Австрија на пример? А да претпоставувам кога Австријците ги продаваат дрвата , така ги продаваат ѓутуре а не обработени во финален производ оти друго е да купиш трупец од орев но друго е да купиш мебел од орев.
Што се однесува за податоците од каде ми се податоците - погледај на страниците кој ги наведов во постот
Едната е од Македонски шуми а другата е од Австрија
Што се однесува до можен извоз за Грција, тоа е можно, но најголем извозник на дрво во Грција е Бугарија.
Веројатно и наше дрво оди во Грција
Тоа не е лошо - само директорот треба да го зголеми производството да има и за нас и за Грција
Инаку цената на дрвото во Грција е 140 евра за тон
http://www.grreporter.info/en/over_50_firewood_greece_imported_bulgaria/7846
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Што се однесува за податоците од каде ми се податоците - погледај на страниците кој ги наведов во постот
Едната е од Македонски шуми а другата е од Австрија
Што се однесува до можен извоз за Грција, тоа е можно, но најголем извозник на дрво во Грција е Бугарија.
Веројатно и наше дрво оди во Грција
Тоа не е лошо - само директорот треба да го зголеми производството да има и за нас и за Грција
Инаку цената на дрвото во Грција е 140 евра за тон
http://www.grreporter.info/en/over_50_firewood_greece_imported_bulgaria/7846
Јас не реков дека твоите податоци се лажни туку дали можеш да најдеш дополнителни за она што јас наброив.
Многу бе 140 евра за тон ако претпоставиме дека еден кубик дрвна маса тежи скоро не цел тон, барем колку што сум јас запознаен. Некаде околу 800 кг плус минус зависи од дрвото или отприлика 100 евра кубикот. Во секој случај скапичко.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Јас не реков дека твоите податоци се лажни туку дали можеш да најдеш дополнителни за она што јас наброив.
Многу бе 140 евра за тон ако претпоставиме дека еден кубик дрвна маса тежи скоро не цел тон, барем колку што сум јас запознаен. Некаде околу 800 кг плус минус зависи од дрвото или отприлика 100 евра кубикот. Во секој случај скапичко.
Тежината на кубик дрво не е еден тон туку околу 450 кг
Ако дрвото е исечено за време на вегетациониот период може да има и 70% влага
Затоа се продава на метрикубни бидејќи кога ќе се исуши влагата ќе ја нема
Поради ова е препорачливо дрвото да се суши природно две години пред да се употреби. Такво дрво има помалку од 12% влага
Дрво кое содржи повеќе од 20% влага не е препорачливо да се употребува.
Кубик бука со 20% влага, значи половично исушена тежи околу 450 кг

Значи дрвото се сече, цепи, реди на палета, завиткува во мрежа и остава вака две години да се суши. Погледај ја тревата околу палетите
Никој не купува дрво ако не е добро исушено освен кај нас каде директорот не прави вакво нешто
https://en.wikipedia.org/wiki/Wood_drying
Во Грција можеби прават нешто друго. Ја мерат влажноста на дрвото па ја одбиваат од измерената вредност
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Така да на цел муабет малце чуден ми си. Од една страна кукаш дека нема ред а од друга страна жалиш по тие времиња каде баш воопшто немаше ред барем околу дрвата. Дај одлучи се , сакаш ред или дива лига.
Кога не ја знаеш проблематиката подобо ќути си.
Порано тие што имаа приватни шуми им беше дозолено легално да сечат за продавање, а сега не!
А тие што порано продаваа карадени дрва сеуште си продаваат карадени дрва, сваќаш или треба да ти нацртам?[DOUBLEPOST=1471909298][/DOUBLEPOST]
Јас не реков дека твоите податоци се лажни туку дали можеш да најдеш дополнителни за она што јас наброив.
Многу бе 140 евра за тон ако претпоставиме дека еден кубик дрвна маса тежи скоро не цел тон, барем колку што сум јас запознаен. Некаде околу 800 кг плус минус зависи од дрвото или отприлика 100 евра кубикот. Во секој случај скапичко.
Тоа си го испомешал со водата :)[DOUBLEPOST=1471909375][/DOUBLEPOST]
Тежината на кубик дрво не е еден тон туку околу 450 кг
Ако дрвото е исечено за време на вегетациониот период може да има и 70% влага
Затоа се продава на метрикубни бидејќи кога ќе се исуши влагата ќе ја нема
Поради ова е препорачливо дрвото да се суши природно две години пред да се употреби. Такво дрво има помалку од 12% влага
Дрво кое содржи повеќе од 20% влага не е препорачливо да се употребува.
Кубик бука со 20% влага, значи половично исушена тежи околу 450 кг

Значи дрвото се сече, цепи, реди на палета, завиткува во мрежа и остава вака две години да се суши. Погледај ја тревата околу палетите
Никој не купува дрво ако не е добро исушено освен кај нас каде директорот не прави вакво нешто
https://en.wikipedia.org/wiki/Wood_drying
Во Грција можеби прават нешто друго. Ја мерат влажноста на дрвото па ја одбиваат од измерената вредност
Toчно е тоа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Тежината на кубик дрво не е еден тон туку околу 450 кг
Ако дрвото е исечено за време на вегетациониот период може да има и 70% влага
Затоа се продава на метрикубни бидејќи кога ќе се исуши влагата ќе ја нема
Поради ова е препорачливо дрвото да се суши природно две години пред да се употреби. Такво дрво има помалку од 12% влага
Дрво кое содржи повеќе од 20% влага не е препорачливо да се употребува.
Кубик бука со 20% влага, значи половично исушена тежи околу 450 кг

Значи дрвото се сече, цепи, реди на палета, завиткува во мрежа и остава вака две години да се суши. Погледај ја тревата околу палетите
Никој не купува дрво ако не е добро исушено освен кај нас каде директорот не прави вакво нешто
https://en.wikipedia.org/wiki/Wood_drying
Во Грција можеби прават нешто друго. Ја мерат влажноста на дрвото па ја одбиваат од измерената вредност
Малце со закаснување ама јбг обврски.
Тоа дека е 450 кг кубикот ти е многу општо и ни оддалеку не е точно за дабот на пример како најчесто користено дрво за огрев. Не дека јас зедов и го мерев ама имаш на нет конвертори па провери. Ете јас онака од прва што ми излезе. Oak ти е даб по наши и види мајката 760 кг испаѓа дека бил, во секој случај далеку од 450.
И една бесплатна лекција од мене. То што пиши книгата не раѓа нивата. Ти тоа што го кажуваш и што си го претпоставуваш од дома многу убаво звучи ама во реалноста не е така. Нити ке најдиш дрво што е чувано две години за да се исуши по пропис, ако најдеш ке биди веќе црвосано и гнило , а за влагата ич да не прајме ни муабет. И ако има 21 % влага што да му правам јас на сред зима, да го чувам за вгодина или фенот да го земам да го сушам. Можеби да земам некој уред за мерење на влажност на дрвото и пред да го растоварат камионот да мерам дрво по дрво , да не ми подметнат некое влажно. Затоа пак ке ти речам теоретски љубовта многу убаво звучи но во пракса е сосем нешто друго.[DOUBLEPOST=1472860252][/DOUBLEPOST]
Кога не ја знаеш проблематиката подобо ќути си.
Порано тие што имаа приватни шуми им беше дозолено легално да сечат за продавање, а сега не!
А тие што порано продаваа карадени дрва сеуште си продаваат карадени дрва, сваќаш или треба да ти нацртам?[DOUBLEPOST=1471909298][/DOUBLEPOST]
Тоа си го испомешал со водата :)[DOUBLEPOST=1471909375][/DOUBLEPOST]
Toчно е тоа.
Ова едноставно не е точно. Или не си информиран или се правиш на тошо. И сега слободно можеш да си продаваш од приватна шума. Ке си ги платиш давачките, таксите што треба да си ги платиш, ке дојде човек задолжен за тоа, ке ти маркира и обележи и после сечи и продавај. Разликата е во тоа што порано ке платеше за 5 кубици а ке сечеше 50. Баш пред некој ден бев кај луѓе кои од тоа живеат, специјално ги прашав што и како и ми ја објаснија целата постапка со се цени и тарифи и колку кубици продадоја и по која цена од место итн итн. И тоа пази не од нивна приватна шума туку шума на трети лица на кои им плаќаат надоместок за тоа покрај другите давачки. Ми беше незгодно да запишувам инаку ке ти кажев и со цифри така да ке треба да лупам на памет па ке се воздржам од тоа. Битно муабетот ми беше дека и сега можеш легално да продаваш од приватна шума , секако со дозвола а не како што ке ти текни. А како што и мислев иако низ раце им се имаат претерано незнам колку кубици, лично за нив немаат купено нити платено нити еден кубик со образложение дека јас на сред шума живеам , дрва ке купувам. И не само тие, најверојатно цело село така се грее.
Да точно е дека тие што продаваа крадени дрва продаваат и сега само што ризикот им е зголемен а со тоа и цената на услугата пошто и ова од преверени извори одма ти го конфискуваат возилото со кое ги носиш дрвата и после можеш да се збогуваш со него, башка другите казни.
П.с не сум помешал со водата. Кубик метар вода е скоро еден тон со мали варијации од надморска висина и температура, но незначителни така да ако не ти е работата дојдена до милиграми тогаш комотно еден кубик вода можеш да рачунаш дека е еден тон.
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ова едноставно не е точно. Или не си информиран или се правиш на тошо. И сега слободно можеш да си продаваш од приватна шума. Ке си ги платиш давачките, таксите што треба да си ги платиш, ке дојде човек задолжен за тоа, ке ти маркира и обележи и после сечи и продавај. Разликата е во тоа што порано ке платеше за 5 кубици а ке сечеше 50. Баш пред некој ден бев кај луѓе кои од тоа живеат, специјално ги прашав што и како и ми ја објаснија целата постапка со се цени и тарифи и колку кубици продадоја и по која цена од место итн итн. И тоа пази не од нивна приватна шума туку шума на трети лица на кои им плаќаат надоместок за тоа покрај другите давачки. Ми беше незгодно да запишувам инаку ке ти кажев и со цифри така да ке треба да лупам на памет па ке се воздржам од тоа. Битно муабетот ми беше дека и сега можеш легално да продаваш од приватна шума , секако со дозвола а не како што ке ти текни. А како што и мислев иако низ раце им се имаат претерано незнам колку кубици, лично за нив немаат купено нити платено нити еден кубик со образложение дека јас на сред шума живеам , дрва ке купувам. И не само тие, најверојатно цело село така се грее.
Да точно е дека тие што продаваа крадени дрва продаваат и сега само што ризикот им е зголемен а со тоа и цената на услугата пошто и ова од преверени извори одма ти го конфискуваат возилото со кое ги носиш дрвата и после можеш да се збогуваш со него, башка другите казни.
П.с не сум помешал со водата. Кубик метар вода е скоро еден тон со мали варијации од надморска висина и температура, но незначителни така да ако не ти е работата дојдена до милиграми тогаш комотно еден кубик вода можеш да рачунаш дека е еден тон.
Аииии, ти не си арен.

Едноставно не ти одобруваат квота за продавање, за да ти маркираат прво треба да ти одобрат.
Годишно ти одобруваат максимум 15-20 кубици и тоа е тоа, што ќе продаваш?
Разликата од порано и сега е што порано одобруваа повеќе па имаше и за продавање.
Не туку треси зелени, ако си плател давачките можеш да сечеш, е па ако е така сите ќе си ги плаќаме давачките и ке сечеме за продавање.
А, да ептен си ги помешал работите, предходно велеше дека 1 кубик дрва тежи еден тон, 1 кубик вода тежи 1тон (1к литри), а не кубик дрва.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Малце со закаснување ама јбг обврски.
Тоа дека е 450 кг кубикот ти е многу општо и ни оддалеку не е точно за дабот на пример како најчесто користено дрво за огрев. Не дека јас зедов и го мерев ама имаш на нет конвертори па провери. Ете јас онака од прва што ми излезе. Oak ти е даб по наши и види мајката 760 кг испаѓа дека бил, во секој случај далеку од 450.
И една бесплатна лекција од мене. То што пиши книгата не раѓа нивата. Ти тоа што го кажуваш и што си го претпоставуваш од дома многу убаво звучи ама во реалноста не е така. Нити ке најдиш дрво што е чувано две години за да се исуши по пропис, ако најдеш ке биди веќе црвосано и гнило , а за влагата ич да не прајме ни муабет. И ако има 21 % влага што да му правам јас на сред зима, да го чувам за вгодина или фенот да го земам да го сушам. Можеби да земам некој уред за мерење на влажност на дрвото и пред да го растоварат камионот да мерам дрво по дрво , да не ми подметнат некое влажно. Затоа пак ке ти речам теоретски љубовта многу убаво звучи но во пракса е сосем нешто друго.[DOUBLEPOST=1472860252][/DOUBLEPOST]
Ова едноставно не е точно. Или не си информиран или се правиш на тошо. И сега слободно можеш да си продаваш од приватна шума. Ке си ги платиш давачките, таксите што треба да си ги платиш, ке дојде човек задолжен за тоа, ке ти маркира и обележи и после сечи и продавај. Разликата е во тоа што порано ке платеше за 5 кубици а ке сечеше 50. Баш пред некој ден бев кај луѓе кои од тоа живеат, специјално ги прашав што и како и ми ја објаснија целата постапка со се цени и тарифи и колку кубици продадоја и по која цена од место итн итн. И тоа пази не од нивна приватна шума туку шума на трети лица на кои им плаќаат надоместок за тоа покрај другите давачки. Ми беше незгодно да запишувам инаку ке ти кажев и со цифри така да ке треба да лупам на памет па ке се воздржам од тоа. Битно муабетот ми беше дека и сега можеш легално да продаваш од приватна шума , секако со дозвола а не како што ке ти текни. А како што и мислев иако низ раце им се имаат претерано незнам колку кубици, лично за нив немаат купено нити платено нити еден кубик со образложение дека јас на сред шума живеам , дрва ке купувам. И не само тие, најверојатно цело село така се грее.
Да точно е дека тие што продаваа крадени дрва продаваат и сега само што ризикот им е зголемен а со тоа и цената на услугата пошто и ова од преверени извори одма ти го конфискуваат возилото со кое ги носиш дрвата и после можеш да се збогуваш со него, башка другите казни.
П.с не сум помешал со водата. Кубик метар вода е скоро еден тон со мали варијации од надморска висина и температура, но незначителни така да ако не ти е работата дојдена до милиграми тогаш комотно еден кубик вода можеш да рачунаш дека е еден тон.
Добрите домаќини купуваат дрва за преку една зима.
Тоа првпат сум го видел во Октиси
Значи ќе напролет ќе купат дрва. Ќе ги наредат во дворот, ќе ги покријат со најлон, па по две лета сушење, зимата ќе ги користат
Ако имаш двор или стреја, или племна или слично и ако имаш можности не е лошо и ти да практикуваш такво сушење.
Дури после тоа разбрав дека во многу држави е забрането да се продава дрво кое не е природно сушено барем една година
Твојот податок дека дабот има 760 килограми по метар кубен густина е даден за чиста димензија
Но огревното дрво е обло, криво и таа вредност треба да ја намалиш
Коцка со страна 2 има плоштина 4. Додека круг со радијус 1 има плоштина 3,14
Значи намали најмалце за 3,14/4 = 0,78

Дрвото е и криво и со неправилна димензија затоа намали уште на пример за 0,6
Значи 760 * 0,6 = 455
Арно велиш ти „ То што пиши книгата не раѓа нивата “ веројатно масата на кубик даб огревно дрво е помала од 450 килограми
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Аииии, ти не си арен.

Едноставно не ти одобруваат квота за продавање, за да ти маркираат прво треба да ти одобрат.
Годишно ти одобруваат максимум 15-20 кубици и тоа е тоа, што ќе продаваш?
Разликата од порано и сега е што порано одобруваа повеќе па имаше и за продавање.
Не туку треси зелени, ако си плател давачките можеш да сечеш, е па ако е така сите ќе си ги плаќаме давачките и ке сечеме за продавање.
А, да ептен си ги помешал работите, предходно велеше дека 1 кубик дрва тежи еден тон, 1 кубик вода тежи 1тон (1к литри), а не кубик дрва.
Добро ај сега не ке се инаетиме. Така е како што велиш, диктаторот не остава да се сечат дрва освен за соопствени потреби, посебно не за продавање.
И ако пратеше напишав( што може лесно да се провери) приближно еден тон не точно еден тон или поточно 800 кг од еден кубик дрвна маса.
800 кг сепак е доволно приближно до еден тон и тоа со влажност од 15-20 %. Ако земиме дека дрвата кои ги носат ни оддалеку не се со таа влажност сепак како сакаш врти пак на моето идиш. Можеме вака до бескрај да се докажуваме и инаетиме ама извини имам попаметна работа од тоа да се докажувам на форум за вака банална работа со рандом соросодиче.[DOUBLEPOST=1472944140][/DOUBLEPOST]
Добрите домаќини купуваат дрва за преку една зима.
Тоа првпат сум го видел во Октиси
Значи ќе напролет ќе купат дрва. Ќе ги наредат во дворот, ќе ги покријат со најлон, па по две лета сушење, зимата ќе ги користат
Ако имаш двор или стреја, или племна или слично и ако имаш можности не е лошо и ти да практикуваш такво сушење.
Дури после тоа разбрав дека во многу држави е забрането да се продава дрво кое не е природно сушено барем една година
Твојот податок дека дабот има 760 килограми по метар кубен густина е даден за чиста димензија
Но огревното дрво е обло, криво и таа вредност треба да ја намалиш
Коцка со страна 2 има плоштина 4. Додека круг со радијус 1 има плоштина 3,14
Значи намали најмалце за 3,14/4 = 0,78

Дрвото е и криво и со неправилна димензија затоа намали уште на пример за 0,6
Значи 760 * 0,6 = 455
Арно велиш ти „ То што пиши книгата не раѓа нивата “ веројатно масата на кубик даб огревно дрво е помала од 450 килограми
Нити јас сум добар домаќин, нити познавам некој таков во моето опкружување. Од лично искуство сметам дека е сосем доволно дрвата да се исушат добро преку летото и нема проблем, посебно ако се исцепени.
За тежината на одреден вид на дрвна маса конвертирано од кубик во килограм таа е конверизјата. Се друго е весела математика. Дали биле дебели,тенки, криви, прави, убаво и не толку убаво наредени, влажни или суви зависи како од човечки фактор така и од природата или што би рекле како ќе ти се паднат. Ако веќе сакаш да добиеш онолку за колку плаќаш тогаш дрвата треба да се продаваат по килограм а не по кубик, арно ама пошто мајка природа не ги прави сите дрва идеални и исти по форма во најмала рака математиките кои ги правиш за кубен метар дрва ти се ептен подложни на грешки. Од две пратки по кубик можеш да добиеш многу различна тежина. Е сега зошто не ги продаваат по килограм како пиперките туку на волумен како вода незнам нити посебно ме интересира.Како за сите така и за мене.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Добро ај сега не ке се инаетиме. Така е како што велиш, диктаторот не остава да се сечат дрва освен за соопствени потреби, посебно не за продавање.
И ако пратеше напишав( што може лесно да се провери) приближно еден тон не точно еден тон или поточно 800 кг од еден кубик дрвна маса.
800 кг сепак е доволно приближно до еден тон и тоа со влажност од 15-20 %. Ако земиме дека дрвата кои ги носат ни оддалеку не се со таа влажност сепак како сакаш врти пак на моето идиш. Можеме вака до бескрај да се докажуваме и инаетиме ама извини имам попаметна работа од тоа да се докажувам на форум за вака банална работа со рандом соросодиче.[DOUBLEPOST=1472944140][/DOUBLEPOST]
Нити јас сум добар домаќин, нити познавам некој таков во моето опкружување. Од лично искуство сметам дека е сосем доволно дрвата да се исушат добро преку летото и нема проблем, посебно ако се исцепени.
За тежината на одреден вид на дрвна маса конвертирано од кубик во килограм таа е конверизјата. Се друго е весела математика. Дали биле дебели,тенки, криви, прави, убаво и не толку убаво наредени, влажни или суви зависи како од човечки фактор така и од природата или што би рекле како ќе ти се паднат. Ако веќе сакаш да добиеш онолку за колку плаќаш тогаш дрвата треба да се продаваат по килограм а не по кубик, арно ама пошто мајка природа не ги прави сите дрва идеални и исти по форма во најмала рака математиките кои ги правиш за кубен метар дрва ти се ептен подложни на грешки. Од две пратки по кубик можеш да добиеш многу различна тежина. Е сега зошто не ги продаваат по килограм како пиперките туку на волумен како вода незнам нити посебно ме интересира.Како за сите така и за мене.
Со глава ѕид не се турка
Граѓаните од Октиси работат во Швајцарија и таму имаат научено дека дрвото пред да се гори треба две лета да се суши.
Нема да згрешиш ако и ти правиш така
Се разбира ако успееш да купиш дрво.
Ако паметиш минатото лето немаше дрво и директорот летото сечеше дрво. Минатиот октомври, еден мој пријател купи такво дрво. Воопшто не му гореше и ме праша што да прави. Ништо не може да направи. Цела зима ја помина со греалка, Купи малку брикети и така
Со глава ѕид не се турка - влажно дрво не гори
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Со глава ѕид не се турка
Граѓаните од Октиси работат во Швајцарија и таму имаат научено дека дрвото пред да се гори треба две лета да се суши.
Нема да згрешиш ако и ти правиш така
Се разбира ако успееш да купиш дрво.
Ако паметиш минатото лето немаше дрво и директорот летото сечеше дрво. Минатиот октомври, еден мој пријател купи такво дрво. Воопшто не му гореше и ме праша што да прави. Ништо не може да направи. Цела зима ја помина со греалка, Купи малку брикети и така
Со глава ѕид не се турка - влажно дрво не гори
Слушај паталец не гаталец. Влажно дрво не гори( додуша гори ама ај да не цепидлачиме) ама дрво кое е сушено неколку месеци посебно ако се тоа летните месеци гори сосем добро и е доволно суво.
Добар си со теорија ама слабо со пракса. А теорија без пракса :neetaka:
Мене како што кажав дрвата ми ги донесоја уште Април, се цедеше вода од нив, уште што се вика мовта беше зелена на нив а не пак тие да бидат суви. Уште тогаш ги исеков и ги складирав и имаја цело лето да се исушат. Моментално се барут суви, посуви од ова здравје.
И поздрави ги пријателите од Октиси што работат во Швајцарија и објасни им дека климата тука и таму ни приближно не е иста, посебно релативната влажноста на воздухот. Ова од прва рака ти го тврдам ама не мора да ми веруваш на збор. Ако сакаш слободно можеш и да провериш.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Слушај паталец не гаталец. Влажно дрво не гори( додуша гори ама ај да не цепидлачиме) ама дрво кое е сушено неколку месеци посебно ако се тоа летните месеци гори сосем добро и е доволно суво.
Добар си со теорија ама слабо со пракса. А теорија без пракса :neetaka:
Мене како што кажав дрвата ми ги донесоја уште Април, се цедеше вода од нив, уште што се вика мовта беше зелена на нив а не пак тие да бидат суви. Уште тогаш ги исеков и ги складирав и имаја цело лето да се исушат. Моментално се барут суви, посуви од ова здравје.
И поздрави ги пријателите од Октиси што работат во Швајцарија и објасни им дека климата тука и таму ни приближно не е иста, посебно релативната влажноста на воздухот. Ова од прва рака ти го тврдам ама не мора да ми веруваш на збор. Ако сакаш слободно можеш и да провериш.
Ти ли бре пракса, во што имаш пракса, во тресење глупости?[DOUBLEPOST=1472988116][/DOUBLEPOST]
Добрите домаќини купуваат дрва за преку една зима.
Тоа првпат сум го видел во Октиси
Значи ќе напролет ќе купат дрва. Ќе ги наредат во дворот, ќе ги покријат со најлон, па по две лета сушење, зимата ќе ги користат
Ако имаш двор или стреја, или племна или слично и ако имаш можности не е лошо и ти да практикуваш такво сушење.
Дури после тоа разбрав дека во многу држави е забрането да се продава дрво кое не е природно сушено барем една година
Твојот податок дека дабот има 760 килограми по метар кубен густина е даден за чиста димензија
Но огревното дрво е обло, криво и таа вредност треба да ја намалиш
Коцка со страна 2 има плоштина 4. Додека круг со радијус 1 има плоштина 3,14
Значи намали најмалце за 3,14/4 = 0,78

Дрвото е и криво и со неправилна димензија затоа намали уште на пример за 0,6
Значи 760 * 0,6 = 455
Арно велиш ти „ То што пиши книгата не раѓа нивата “ веројатно масата на кубик даб огревно дрво е помала од 450 килограми
Џабе се трудиш да објасниш, за него еден кубик дрва има скоро еден тон и точка.[DOUBLEPOST=1472990309][/DOUBLEPOST]
Добро ај сега не ке се инаетиме. Така е како што велиш, диктаторот не остава да се сечат дрва освен за соопствени потреби, посебно не за продавање.
И ако пратеше напишав( што може лесно да се провери) приближно еден тон не точно еден тон или поточно 800 кг од еден кубик дрвна маса.
800 кг сепак е доволно приближно до еден тон и тоа со влажност од 15-20 %. Ако земиме дека дрвата кои ги носат ни оддалеку не се со таа влажност сепак како сакаш врти пак на моето идиш. Можеме вака до бескрај да се докажуваме и инаетиме ама извини имам попаметна работа од тоа да се докажувам на форум за вака банална работа со рандом соросодиче.
1) 800кг само по твојата дмпне-овска логика е приближно 1 тон, алоо тоа е разлика од 200кг по кубик како може тоа да биде приближно 1 тон?
2) Кубик дрва нема 800 кг, просечна специфична тежина е од 450 кг до 650кг по метар кубен.
3) Тоа што не сум ДПМНЕ-овец не ме прави соросоидче, може тоа да го свати твојот затуцан дпмне-овски мозок?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom