Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Постирав слика со цитат од Џим Морисон со цел да ја доловам ситуацијата во која што ти се наоѓаш.
Чедо мое затуцано и залутано, не си свесно што ти се издесило у глата, а мене ми продаваш „топки„...[DOUBLEPOST=1467030665][/DOUBLEPOST]
А што се Мики 10 те божји заповеди? Све негации освен 5 тата која напишана инаку исто е негација. Кај пишува што треба?
.
Сети се, кога последен пат си ги видел (не прочитал, туку видел!) Заповедите Божји?...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Чедо мое затуцано и залутано, не си свесно што ти се издесило у глата, а мене ми продаваш „топки„...
Не можеш ти да знаеш што се издесило во мојава глава. Не можеш да знаеш за никого... твојот православен менталитет не може да помине кај секого и криво ти е поради тоа! :)[DOUBLEPOST=1467030718][/DOUBLEPOST]
Чедо мое затуцано и залутано, не си свесно што ти се издесило у глата, а мене ми продаваш „топки„...
Не можеш ти да знаеш што се издесило во мојава глава. Не можеш да знаеш за никого... твојот православен менталитет не може да помине кај секого и криво ти е поради тоа! :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нит дела нит бутур имате.
Затоа, вие (Богоборците) ги имате „на претек„; цела историја сведочи за вашите (не)дела.[DOUBLEPOST=1467030814][/DOUBLEPOST]
Не можеш ти да знаеш што се издесило во мојава глава.
Можам и тоа го чинам; твоите зборови на форумов се произлезени од твојата глава, освен како си почнал да мислиш со другата глава, што му доваѓа „исто„.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Сети се, кога последен пат си ги видел (не прочитал, туку видел!) Заповедите Божји?...
Е тука ќе се сложам, не сум ги видел, немам сретнато христијанин што ги почитува.
Затоа, вие (Богоборците) ги имате „на претек„; цела историја сведочи за вашите (не)дела.
Тука си голема грешка Поголем богоборец од христијанин нит имало нит ќе има.
Ниту ќе најдеш злодела на атеисти, ниту историјата забележала такви. Но затоа на христијани ги има ехехеехеееееееееее
А неделата ваши ни господ не успева да ги спречи.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Е тука ќе се сложам, не сум ги видел, немам сретнато христијанин што ги почитува.
.
И ја‘ не су‘ те видел и не те позна‘ам...:sneaky:[DOUBLEPOST=1467031447][/DOUBLEPOST]
Ниту ќе најдеш злодела на атеисти,
А бе какви злодела, ја‘ ти причам за атеисти кои са попут млади невести...
Туку, дај кажи ми, откај олку војни низ целата човекова историја?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
И ја‘ не су‘ те видел и не те позна‘ам...:sneaky:
За среќа, нит па јас те познаам.
А бе какви злодела, ја‘ ти причам за атеисти кои са попут млади невести...
Туку, дај кажи ми, откај олку војни низ целата човекова историја?
Од твоите ти возљубени христијани. Ете од таму.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.251
Овој дел од форумов е именуван како „Религија„ и такви теми опфаќа. Не мораш да луташ, земи Свето Писмо, читни го Постанокот (првата старозаветна Книга) и ќе видиш како се‘ настанало. Најди Светоотечки толкувања на Писмото, за да ти биде појасно.

„Моја верзија„ нема(м), но тука е Црквата и нејзината верзија.
Мики, ако добро се сеќавам на тоа што го читав во библијата редоследнот одеше вака:
Светлина, Небо и Вода, Земја, Растенија, Светила, Птици и риби, Животни и 6ти ден Човек.
Колку луѓе создаде на старт госпо?
Ако ние потекнуваме од еден човек т.е од еден пар тогаш би имале сите некаков ментален или физички недостаток, бидејќи би биле деца кои потекнуваат од браќа-сестри, братучеди и останато блиско сродство, т.е деца створени поради инцест.
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Ова се вика „негативна исповест„, во стилот „што е тоа што не го направив„...:icon_lol:

Појќе е од очигледно кого го обвинуваш за нечија опседнатост и контрола на умот.
Не, ова се вика „негативна исповест“, многу пред хебреите, премногу пред христијаните... по ова доаѓаат хебрејските 10 заповеди, за секој сефирот од Дрвото на Животот. Но нели, атеистите во заблуда, Телемити со нивна заблуда, хебреите со нива, и оп ете ти ги православните тие во најголема заблуда: осудуваат туѓи заблуди.

Може ќе најдеш сличности со твоите православни „не ова или она“ закони.
[DOUBLEPOST=1467032897][/DOUBLEPOST]
Ете гледаш: ти со сет ум на секој велиш дека зборува лаги без да знаеш воопшто за што се зборува... слушајќи некакво си свештенство како мирјанин (задоволен од верување) и потоа прашуваш како тоа православието е дежурен кривец?
Па Е дежурен кривец, Е р'ѓа која го јаде од внатре стариот еон... затоа и е оставено да опстојува православието за да стане езотерија, токму она за кое што постојано шири лаги за да си го оправда постоењето денес. И како езотерија ќе биде одо оние, мали мистерии кои водат до смртта, за понатаму - други патишта.

Кај атеистот нема бог каков што го проповедаш ти, јас или некој муслиман или било кој. Но тоа не му забранува да верува во се друго. На пример во себе си како бог. :)
Атеистот е БОГ сам по себе, без потреба да верува - знае.

П.С. Премногу си ме цитирал со глупи изјави, не мислам да ги коментирам, доволно е за едно да видам дека повторно грешиш во однос на својата со другите заблуди...
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.274
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Да не учеа на позитивни работи, не ќе ги земеа и хебреите па потоа и христијаните во своите закони...

И ова се општи правила/закони за човештвото - далеку од верувањето во богови и останато...
Човештвото пред се, што би рекол Кроули.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
И ја‘ не су‘ те видел и не те позна‘ам...:sneaky:[DOUBLEPOST=1467031447][/DOUBLEPOST]

Туку, дај кажи ми, откај олку војни низ целата човекова историја?
Сите војни во човековата историја се со верска позадина...кажи војна и ќе ти објаснам (немој да ми зборуваш за граѓански војни мада и таму 80% е истиот случај)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
I have not plundered the offerings in the temples.

А поп Џаџо што вика, ги врла парите во ваздух и Господи што падне долу за мене е што оди горе за тебе е... :pos:

@121314
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сите војни во човековата историја се со верска позадина...кажи војна и ќе ти објаснам (немој да ми зборуваш за граѓански војни мада и таму 80% е истиот случај)
Слободно; земи ја за пример било која војна и докажи ми дека истата има верска позадина.

Земи, на пример, некоја од скорешните војни, чисто заради убедливост, а да не биде без везе описот од истата. Еве, јас ти предложувам да ги земеш во предвид двете Заливски војни и да ме убедиш во нивната религиозна позадина.

Земи го бомбардирањето на Либија и кажи ми која религија стои за него.

Ќе можеш?...:sneaky:[DOUBLEPOST=1467035487][/DOUBLEPOST]
Од твоите ти возљубени христијани. Ете од таму.
Види погоре и одговори (ако можеш...).[DOUBLEPOST=1467035673][/DOUBLEPOST]
Мики, ако добро се сеќавам на тоа што го читав во библијата редоследнот одеше вака:
Светлина, Небо и Вода, Земја, Растенија, Светила, Птици и риби, Животни и 6ти ден Човек.
Колку луѓе создаде на старт госпо?
Ако ние потекнуваме од еден човек т.е од еден пар тогаш би имале сите некаков ментален или физички недостаток, бидејќи би биле деца кои потекнуваат од браќа-сестри, братучеди и останато блиско сродство, т.е деца створени поради инцест.
Во 6-от ден, Бог створи човек (Адам) а од него ја одвои човечицата (Ева).
Ка‘ ш‘о гле‘аш, Он створи(л) само еден човечки пар, од кој (пар) потекнува целиот човеков род.

Сите имаме некаква маана, некој повеќе, некој помалку. Се‘ зависи со каква ментална слика се гледаме и себе си и другите околу нас.[DOUBLEPOST=1467035818][/DOUBLEPOST]
Атеистот е БОГ сам по себе, без потреба да верува - знае.
.
Да де, како да не!

Се‘ што треба да стори човекот за да стане (како) бог, е да кс‘не од забранетото.

Ти звучи познато, нели?....:sneaky:
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Види погоре и одговори (ако можеш...).
И видено и одговорено. Јас можам, ти не можеш. Тоа што не ти се “ареса“ одговорот не е мој проблем. Тоа што тебе ти е подрага некоја лага која што по „ствар укуса“ си ја избрал е „такоџе“ твој проблем.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Секоја вера има и дела.
Верата без дела е мртва (вера), а делата се потврда за верата.

Затоа, сам Бог вели дека „...по плодовите ќе ги препознаете...„:

Каква е верата „по теорија„, такви и‘ се делата „во пракса.„
Како што е очигледно, има разлика и тоа очигледна.
Ако тврдиш дека другите не се меродавни да кажуваат што треба да бидат твоите дела, тогаш и ти подеднакво не си меродавен да кажуваш како треба да изгледаат делата на другите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom