Дадилка - Монструм во Македонија

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Исто и со сопругата ако се снимаме ништо не ми можат а и во брак сме па не може да ме тужи
Јас велам да пробаш најозбилно :D Да видиш како сочна тужба можи да кркаш. Па да е малку попаметна да ја прошири и замрси саглам мх мх.

Не си прајте со умот бајрам, можело не можело, има закон и крај. Поназад бев малку добар и пробав тро од тро да го протолкувам и пуштам некои најосновни објаснувања за снимање и видео надзор.

Во денешно време заштитата на човековите права е крената увис, и допрва ќе се креваат и заштитуваат. Во Прилеп падна пресуда со изречена казна од околу 50 000 денари, оти едно бате му пиша на друго бате на статус педер еден. Статусот беше избришан (пошто е потребно и јавно извинување на истото место, или преку весник пример), навредениов си изваде и од кај лекарот како тоа навредата го удрила на психа, не можел во огледало да се погледни, како тоа детето на училиште му го заебавале, шминкање максимално. Така да секојдневно се кршат правата, само шо некои од нас не се запознаени или не осетиле некој негативен ефект. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако си одлучил да ограбиш банка дали тоа ќе биде кај што има известување дека објектот е под видео надзор или има видео надзор а ти незнаеш бидејќи нема известување

Многу е глупо смислен и донесен законот.

На крајот на краиштата ако козата била известена или имало известување дали тогаш ќе го малтретирала бебето[DOUBLEPOST=1441996183][/DOUBLEPOST]
Да, пошо откако ќе се потпишете во матично во таа книгата сопругата одма станува твоја сопственост, како телефон, компјутер, апарат, чорапи, долни веш и можеш ама баш што ти душа сака да правиш со неа.
Те поддржувам. Традицијата на талибанскиот патријахализам мора да се зачува, а како би се зачувала ако не постојат таквите ко тебе.
Имам надеж во мене дека многу брзо ќе исчезне овој ендемски вид на луѓе.
Да може би за едно бесконечно години.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ако си одлучил да ограбиш банка дали тоа ќе биде кај што има известување дека објектот е под видео надзор или има видео надзор а ти незнаеш бидејќи нема известување

Многу е глупо смислен и донесен законот.

На крајот на краиштата ако козата била известена или имало известување дали тогаш ќе го малтретирала бебето[DOUBLEPOST=1441996183][/DOUBLEPOST]
Да може би за едно бесконечно години.
Не е глуп законот.
Глуп си.
Во секоја банка има камери, има и лепенки дека објектот се снима. Исто е и во т-мобајл, вип, оне, 99% од маркети, продавници, тобако, па дури и трафики.
Не е битно ти дали не знаеш дали има, битно е дали има известување дека се снима.
Не можеш ти да се вадиш со тоа дека не си знаел, не треси зелени.

Ако не ви смета бидете си црни овчички...ама има волци и за вас. ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не е глуп законот.
Глуп си.
Во секоја банка има камери, има и лепенки дека објектот се снима. Исто е и во т-мобајл, вип, оне, 99% од маркети, продавници, тобако, па дури и трафики.
Не е битно ти дали не знаеш дали има, битно е дали има известување дека се снима.
Не можеш ти да се вадиш со тоа дека не си знаел, не треси зелени.

Ако не ви смета бидете си црни овчички...ама има волци и за вас. ;)
Знам каде има и каде нема камери и известување ама ти не ми одговори на прашањето.
А по твоја логика односно по логика на законот ќе влезам во маркет и украдам нешто па кога ќе ме фатат по камерата ќе се вадам дека приватноста ми била загорозена оти без мое одобрување ме снимале.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Знам каде има и каде нема камери и известување ама ти не ми одговори на прашањето.
А по твоја логика односно по логика на законот ќе влезам во маркет и украдам нешто па кога ќе ме фатат по камерата ќе се вадам дека приватноста ми била загорозена оти без мое одобрување ме снимале.
Веројатно си гледал филм каде со маски ограбуваат банка...............и така.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Според мене, неовластеното снимање е кривично дело и доколку дадилката поднесе тужба тоа ќе биде процесуирано, но тоа не значи дека снимката нема да може да биде искористена во понатамошна постапка против дадилката како доказ. Ако јас сум ја нарушил приватноста на трето лице но сум го снимил како извршува кривично дело, тоа што тој ќе ме тужи за нарушување на приватноста не значи дека снимката нема да може да се искористи во делото против тоа лице. Дури и сметам дека доколку тужбата за нарушување на приватноста заврши со пресуда во корист на тужителот, тоа само по себе претставува доказ дека снимката е автентична.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Според мене, неовластеното снимање е кривично дело и доколку дадилката поднесе тужба тоа ќе биде процесуирано, но тоа не значи дека снимката нема да може да биде искористена во понатамошна постапка против дадилката како доказ. Ако јас сум ја нарушил приватноста на трето лице но сум го снимил како извршува кривично дело, тоа што тој ќе ме тужи за нарушување на приватноста не значи дека снимката нема да може да се искористи во делото против тоа лице. Дури и сметам дека доколку тужбата за нарушување на приватноста заврши со пресуда во корист на тужителот, тоа само по себе претставува доказ дека снимката е автентична.
Така нешто, фино размислуваш. Доказот е нелегано стекнат, но докажува многу поголемо кривично дело. Целта на судот е да ја задоволи социјалната правда, и таа ќе биде задоволена. Инаку во овој случај, поарно е да ја стаи судијата у затвор, услуга ќе и напраи затоа што цела Македонија ја знае веќе, некој друг ќе и пресуди ако остане на слобода.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Според мене, неовластеното снимање е кривично дело и доколку дадилката поднесе тужба тоа ќе биде процесуирано, но тоа не значи дека снимката нема да може да биде искористена во понатамошна постапка против дадилката како доказ. Ако јас сум ја нарушил приватноста на трето лице но сум го снимил како извршува кривично дело, тоа што тој ќе ме тужи за нарушување на приватноста не значи дека снимката нема да може да се искористи во делото против тоа лице. Дури и сметам дека доколку тужбата за нарушување на приватноста заврши со пресуда во корист на тужителот, тоа само по себе претставува доказ дека снимката е автентична.
Нелегално стекната,како па да не.
Поставив прашање во две форми еден член погоре ама очигледно дека е нејзиниот адвокат па не ми одговори а ме нарече будала и абдал

Дали ако била информирана или знаела дека ја снимаат козата тоа ќе го малтретирала бебето?
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Нелегално стекната,како па да не.
Поставив прашање во две форми еден член погоре ама очигледно дека е нејзиниот адвокат па не ми одговори а ме нарече будала и абдал

Дали ако била информирана или знаела дека ја снимаат козата тоа ќе го малтретирала бебето?
Па ако тоа во дамнешните 1950ти години било начин на воспитување, за неа ова е нормално воспитување.Таа изјавила дека не го тепала детето и ги негирала снимките. Исто така ако не е свесна дека е пореметена, ќе продолжела веројатно да си го тапша детето како што знае без никаква совест..
Муабетот е дека снимките излегле во јавност без нејзина дозвола, ако не ги објавил можеби и ќе немала таа услови да го пријави него.А дали ќе се земат како доказен материјал тоа ќе одлучат надлежните, но знаејќи од претходниот случај со Заев маев грујо цујо, се сомневам дека монструмот же биде осуден на повеќе од 1 год затвор..
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Нелегално стекната,како па да не.
Поставив прашање во две форми еден член погоре ама очигледно дека е нејзиниот адвокат па не ми одговори а ме нарече будала и абдал

Дали ако била информирана или знаела дека ја снимаат козата тоа ќе го малтретирала бебето?
Не можеш да поставиш хипотетичко прашање за какви би биле нечии намери на трето лице. Одговорот на ова е: не знам. Од кај да знам со сигурност дали ако знаела дека била снимана ќе го сторела делото? Можам да одговорам во мое име, или пак да кажам дека процентуално поголем број на луѓе не би го сториле делото доколку знаат дека се снимани, или доколку сум стручно лице да дадам мислење, но на вакво прашање на суд, добар обвинител би одговорил со: objection, hypothetical.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Па ако тоа во дамнешните 1950ти години било начин на воспитување, за неа ова е нормално воспитување.Таа изјавила дека не го тепала детето и ги негирала снимките. Исто така ако не е свесна дека е пореметена, ќе продолжела веројатно да си го тапша детето како што знае без никаква совест..
Муабетот е дека снимките излегле во јавност без нејзина дозвола, ако не ги објавил можеби и ќе немала таа услови да го пријави него.А дали ќе се земат како доказен материјал тоа ќе одлучат надлежните, но знаејќи од претходниот случај со Заев маев грујо цујо, се сомневам дека монструмот же биде осуден на повеќе од 1 год затвор..
Зашто мешаш баби и жаби.
Нешто што нема налогодавач неможе да биде законско и веродостојно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom