Work and travel USA

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
На крајот од месецов имам интевју. Оценките не ми се пишени во индексот туку извадиув уверение со положени испити и имам положено 4/5 испити. Може ме "масираат" за тоа ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.929
Поени од реакции
12.421
На крајот од месецов имам интевју. Оценките не ми се пишени во индексот туку извадиув уверение со положени испити и имам положено 4/5 испити. Може ме "масираат" за тоа ?
Мене ме прашаа зошо неам оценки во индекс. Реално колку помалце прашања те прашува и колку помалце време си на шалтер поголеми се шансите за виза. Мој совет е да си ги собериш оценките за да нема причина да ти поставува дополнителни прашања.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Многу не ги фаќаат. Ако те фатат ќе те депортираат одма и можно е да добиеш забрана за влез за одреден период.
Неможе да те депортираат. Уствари може ама ако убиеш човек, или друго тешко кривично дело :))
 
Член од
17 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
На крајот од месецов имам интевју. Оценките не ми се пишени во индексот туку извадиув уверение со положени испити и имам положено 4/5 испити. Може ме "масираат" за тоа ?
Мене индексот воопшто не ми го ни гибна конзулот, нити на останатите другари кои беа со мене. Она што тој виде беше уверението.
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
Во понеделник 18 ти мај Скопје-Истанбул-Чикаго 09.05 h има ли некој ? :mad:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.929
Поени од реакции
12.421
Дали некој има патувано со Greyhound да сподели искуство? Како купивте карти, како ви беше патувањето?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.871
Поени од реакции
11.490
Да ве прашам нешто во однос на менување евра во долари во Америка. Ми рекоа никако на аеродром пошто зимало некаква голема такса. Дали кај нив е фиксно, т.е. секаде е ист курсот или се разликува од банка/менувачница до банка/менувачница?

Тука не ми се исплати да ги менувам во долари пошто ќе треба од евра во денари, па денари во долари. На дебитна картица можам да ги ставам и со неа да пазарам (ќе ми се рачуна по среден курс на мојата банка), али зимало 2,5-3%провизија ако вадиш од банкомат.

Што мислите, што е најдобро?
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Од тука купи си долари, aint worth the trouble.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Дали некој има патувано со Greyhound да сподели искуство? Како купивте карти, како ви беше патувањето?
Топ се (y) Имаат wifi у автобус и штекери да си го полниш тел :D Карта на лице место на автобуска си купуваш.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Да ве прашам нешто во однос на менување евра во долари во Америка. Ми рекоа никако на аеродром пошто зимало некаква голема такса. Дали кај нив е фиксно, т.е. секаде е ист курсот или се разликува од банка/менувачница до банка/менувачница?

Тука не ми се исплати да ги менувам во долари пошто ќе треба од евра во денари, па денари во долари. На дебитна картица можам да ги ставам и со неа да пазарам (ќе ми се рачуна по среден курс на мојата банка), али зимало 2,5-3%провизија ако вадиш од банкомат.

Што мислите, што е најдобро?
Смени си ги тука парите не губиш многу, на секои 100 долари губиш негде 30 денари. А и со курсот на доларот не можеш да играш математика бидејќи цело време се менува.

Земи си нешто долари кеш во тебе 300-400 колку да имаш да платиш сместување и депозит за првите недели. Другото се во картица. Ако пазариш со картица немаш провизија. А во маркетите кај што има и да платиш на автомат наместо на продавачка , можеш да извадиш пари без да ти земе провизија. Пр. куцаш сам на тој автомат се што си купил и имаш сметка од 50долари. Ти на автоматот му плаќаш 100 долари со картица и он ти враќа 50 без да ти земе провизија.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.871
Поени од реакции
11.490
Смени си ги тука парите не губиш многу, на секои 100 долари губиш негде 30 денари. А и со курсот на доларот не можеш да играш математика бидејќи цело време се менува.

Земи си нешто долари кеш во тебе 300-400 колку да имаш да платиш сместување и депозит за првите недели. Другото се во картица. Ако пазариш со картица немаш провизија. А во маркетите кај што има и да платиш на автомат наместо на продавачка , можеш да извадиш пари без да ти земе провизија. Пр. куцаш сам на тој автомат се што си купил и имаш сметка од 50долари. Ти на автоматот му плаќаш 100 долари со картица и он ти враќа 50 без да ти земе провизија.
Фала. Посебно за последново, не сум знаел. :D Т.е. досега во животов само еднаш сум пазарел на тој начин и ми беше многу конфузно.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Смени си ги тука парите не губиш многу, на секои 100 долари губиш негде 30 денари. А и со курсот на доларот не можеш да играш математика бидејќи цело време се менува.

Земи си нешто долари кеш во тебе 300-400 колку да имаш да платиш сместување и депозит за првите недели. Другото се во картица. Ако пазариш со картица немаш провизија. А во маркетите кај што има и да платиш на автомат наместо на продавачка , можеш да извадиш пари без да ти земе провизија. Пр. куцаш сам на тој автомат се што си купил и имаш сметка од 50долари. Ти на автоматот му плаќаш 100 долари со картица и он ти враќа 50 без да ти земе провизија.
Многу корисен пост е ова. Меѓутоа земи повеќе од 300-400 ако си во можност од проста причина што неможеш да земеш чек додека не ти извадат Social security number. А за тоа се чека.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.929
Поени од реакции
12.421
Топ се (y) Имаат wifi у автобус и штекери да си го полниш тел :D Карта на лице место на автобуска си купуваш.
Јас онлајн ќе ја купувам картата пошо е дупло поефтина, ама ми бара американски број :/
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.871
Поени од реакции
11.490
Многу корисен пост е ова. Меѓутоа земи повеќе од 300-400 ако си во можност од проста причина што неможеш да земеш чек додека не ти извадат Social security number. А за тоа се чека.
Веројатно ќе си земам и кеш и на картичка. Ќе видам како највеќе ми се исплати. :)

Иначе ако случајно ви треба да се јавувате од тука за Америка за било што (смештај, работодавец, за пред да идете) симнете си magic Jack. Супер е, малце е лоша конекцијата, барем од таа страна иначе ја супер ги слушав кога зборев. Ти треба само приклучок на Нет и ти генерира амерички број. @Емкаа види дали ова може да ти помогне. И да, само за Андроид е.

@K!KI Иначе повеќе се губи, сеа израчунав. Прво треба да ги продадам еврата по 61.35, па после да купам долари по курсот кој ќе биде тој ден (сега е 55.3/4). А плаќањето со картичка иде по среден курс на банката (у мојов случај Тутунска).
Значи околу денар ипол на долар. Ако не сум ги утнал пресметките.
Мада кога ќе ги видиш сите трошкови, 600-800 денари ништо не се. :D
 
Последно уредено:

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Многу корисен пост е ова. Меѓутоа земи повеќе од 300-400 ако си во можност од проста причина што неможеш да земеш чек додека не ти извадат Social security number. А за тоа се чека.
Сигурен си за ова? Јас имам слушнато дека може да уновчиш нивни чекови само со пасош.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom