Work and travel USA

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
zdravo decki imam nekoi prasanje i sakam da mi odgovorite dokolku ste bile i ja znaete kako ide celata rabota:
1. so koja agencija podobra i polesno se sorabotuva i za viza i za drugi raboti?
2. kolku na total treba da platim pred da idam ?
3.kolku pati mozam da idam vo USA ako si bil ednas ke moze i slednata godina da ides?
4.koi uslovi treba da gi imam za da mozam da apliciram ?
5. vo koj mesec se trgnuva od MK?
amo moze nekoj da mi pomogne fala
Овака, прво да ти кажам дека заврши аплицирањето за оваа година, ама ќе си знаеш за наредната.
1. Има неколку добри агенции, конкретно јас одам со Интракс и досега сум задоволен од нивната услуга и се' тоа. Секако, тука се Коузон, Америквест, Вајкинг, Наром и уште неколку. Многу зависи каде сакаш да одиш затоа што најчесто нудат на различни места работа. Пример, кога јас аплицирав крај на февруари во Интракс, требаше да бирам меѓу Вајоминг и Њу Хемпшир, го избрав второт. Има и за Калифорнија, Јута, Ајдахо, Охајо, Њу Јорк, Њу Џерси, мислам и Флорида.
2. Пред да одиш негде трошковите се фаќаат околу 2000 долари. На агенцијата даваш од 1000-1200 долари, зависи дали ќе начекаш некој попуст, зависи од работата (пример за спасувач на базени се плаќа само 500 долари, ама мора да имаш лиценца мислам). За виза е негде 160-70 долари и останатото е авионскиот билет (630 евра е до Бостон, најевтин, па нагоре, 660 Њујорк, до 740-760 Солт Лејк Сити/Лос Анџелес, ова ти зборам барем во Папилон, они нудат авио билети за вакви намени по пониски цени). Е сега некои агенции сами ти средуваат авио-билет, негде сам треба ама ќе ти дадат совет каде, до кој аеродром ти е најубаво и слично. Некогаш е можно да треба депозит да уплатите за смештајот, така да и тоа би го ставил во екстра цена пред поаѓање. Зависи од тој што издава, зависи дали ќе се договориш со некој да одиш, па он оди порано, па ти на него да му дадеш пари за смештајот (така ние направивме).
3. Досега што сум чул е дека иделе 3 години по ред, максимум. Но има случаеви каде прв пат добиле, втор пат не. У принцип, нема правило, тоа дали ќе ти дадат виза се базира на други работи.
4. Пред се треба да си редовен студент и да знаеш да комуницираш на англиски барем на одредено средно ниво. Во однос на испити нема правило, има луѓе со 4-5-6 испити и добивале, има луѓе со све положено па не добивале. У принцип за голема негативност се смета ако не си дипломирал на време (си преновувал година, студираш 1-2 години плус) или пак ако си презапишал друг факултет. Ама и тоа не мора да значи, на темава ќе најдеш секакви искуство, плус на Фејсбук има една група Work and Travel iskustva.
5. Најрано што се тргнува е негде околу 10ти мај, најкасно е 10-15 јуни. Аплицирањето почнува уште во декември, посебно ако сакаш на Аљаска, за таму се аплицира уште во декември-јануари мислам.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Дечки колку време ви требаше да излезете од аеродром? Имам 4 саати за да фатам автобус, еден сат ми е патот до станицата и малце паника ме фаќа.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Дечки колку време ви требаше да излезете од аеродром? Имам 4 саати за да фатам автобус, еден сат ми е патот то станицата и малце паника ме фаќа.
Зависи на кој аеродром си. Еден од луѓето со кои ќе бидам таму рече дека на Логан во Бостон завршил за некои си 2 саати. Ама би требало да стигнеш. :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Чикаго сум :D Башка глеам овие од Туркиш последниве денови авионот во тој термин обавезно касни, читав на нивната страна дека ако доцни над 3 часа ти плаќаат нешто како оштета...
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Чикаго сум :D Башка глеам овие од Туркиш последниве денови авионот во тој термин обавезно касни, читав на нивната страна дека ако доцни над 3 часа ти плаќаат нешто како оштета...
Tуркиш стандарт каснат околу еден саат. Иначе зависи и кое време слетуваш на аеродром. Ако си навечер повеќе од пола сат не се задржаваш, а ако си преку ден имаш повеќе гужва и може да се задржиш од 1 до 2 часа.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Има ли некој искуство со вадење лична карта за имигранти?
Се вадело во Вашингтон на север, не главниот град. Како се вика тоа точно официјално, за да побарам на гугл подетално :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
Јас за малце и авион ќе испуштев заради огромно каснење , и тоа на американ ерлајнс. Со 15 минути пред полетување го фатив , а требаше да стигнам во Охајо 4 часа пред полетување. Над 30 саата немав јадено поради летање и чекање по аеродроми , освен таа храната што ја дават во авионите што воопшто неможам да ја јадам. :ROFLMAO:
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.212
Поени од реакции
7.269
Pri apliciranje za SSN ako im kazhish deka nemash americhki broj za kontakt sho ti vikaat? Okej e ili?
 
Член од
7 март 2013
Мислења
149
Поени од реакции
41
Дечки стварно ли е ова дека ако еднаш си одбиен за виза, наредна година многу тешко се добивало?
Конкретно ја, годинава бев одбиен заради немање среќа, се средено и на факс и остало и не добив, ми рекоа ако годинава не сум добил (првпат аплицирам), догодина мнооогу тешко дека ќе сум добиел...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Дечки стварно ли е ова дека ако еднаш си одбиен за виза, наредна година многу тешко се добивало?
Конкретно ја, годинава бев одбиен заради немање среќа, се средено и на факс и остало и не добив, ми рекоа ако годинава не сум добил (првпат аплицирам), догодина мнооогу тешко дека ќе сум добиел...
Мислам дека нема врска тоа, поголеми се шансите да те одбијат и догодина ако реаплицираш сега. Али има случаи кои добиваат на реаплицирање. Има луѓе кои една година добиле, другата не добиле.
 
Член од
7 март 2013
Мислења
149
Поени од реакции
41
Мислам дека нема врска тоа, поголеми се шансите да те одбијат и догодина ако реаплицираш сега. Али има случаи кои добиваат на реаплицирање. Има луѓе кои една година добиле, другата не добиле.
Годинава послабите студенти ги пуштаа...барем положив се на факс хахаха...Инаку, ми препорачуваш да аплицирам пак догодина? Не реаплицирав годинава, многу пари ми пропаднаа, не сакам и у 2016 така :(
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Годинава послабите студенти ги пуштаа...барем положив се на факс хахаха...Инаку, ми препорачуваш да аплицирам пак догодина? Не реаплицирав годинава, многу пари ми пропаднаа, не сакам и у 2016 така :(
Тоа дали ќе аплицираш пак догодина е до тебе. Ако не, остај си некој испит. :D Стварно не знам што да ти кажам. Еве и мене ми се сите положени, со прилично висок просек, и ми дадоа.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
457
Поени од реакции
98
Како се облекувате за во амбасада ? (за машките :D)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom