Тетоважи

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Закон за студија за тетовирање и пирсинг. Грујо не дава више нелегално да се тетовира или пирса http://tattoos.com.mk/153/


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.393
Закон за студија за тетовирање и пирсинг. Грујо не дава више нелегално да се тетовира или пирса http://tattoos.com.mk/153/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сакаш да кажеш дека во еМИНИМАЛ нелегално се тетовира?
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Сакаш да кажеш дека во еМИНИМАЛ нелегално се тетовира?
Не кажувам знам дека не е пријавено како студио за тетовирање - може работат како фризерница,шминкерница,козметика било што но знам дека 4 студија во Македонија моментално имаат решение од министерство за здравство и работат како професионални студија за тетовирање.
Всушност затоа и го направи Грујо законот,да се водиш у биро како професионален тату артист а не на црно да тетовираш да тврдиш дека си професионалец а од државата само да земаш социјално и здравствено под биро!
Плус сега ке е добро за сите клиенти ке знаат што плаќаат - чим нема решение од мин. за здравство не е професионалец и толку крај на муабетот :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.393
Не кажувам знам дека не е пријавено како студио за тетовирање - може работат како фризерница,шминкерница,козметика било што но знам дека 4 студија во Македонија моментално имаат решение од министерство за здравство и работат како професионални студија за тетовирање.
Всушност затоа и го направи Грујо законот,да се водиш у биро како професионален тату артист а не на црно да тетовираш да тврдиш дека си професионалец а од државата само да земаш социјално и здравствено под биро!
Плус сега ке е добро за сите клиенти ке знаат што плаќаат - чим нема решение од мин. за здравство не е професионалец и толку крај на муабетот :)
Буги, сѐ тоа во ред, али мене не ми треба државата да ми потврди дека некој е професионалец. Делата се видливи!
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Артистички потполно си во право а и да сака државата Неможе да каже дали е артист или не затоа имаме професионални артисти и андерграунд артисти. Ова е чисто светски закон за професионалност не за уметност - мислам тоа е јасно. Кај нас некои луѓе забегаа со зборот професионализам, ем видоводџија ем Таксиста ем артист и Све професионалец :) не е фер спрема оние што се занимаваат професионално само со една професија. Како и да е добро е само за клиентите за сопствениците сега посебно почетокот ке е тежок со сета документација, инспекции, економии и др работи но затоа п ке порасне стандардот и ке се наплаќа повеке тетовирањето. Ке мора да се користат стандарди и опрема по професионален терк нема веке кинеска опрема нема шверц на бои нема болести и зарази.
Како и да е добро е што и Македонија добива професионалци во оваа уметност


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
6
A ova e forum za umetnosta na tetovazite ili za zakonite za tetovazite? Mene iskreno-mi e gajle dali artistot mu tece staz ili ne. Sto deka ti bese " legalen" koga mene me crtase- ne sum ni malku sreken ili zadovolen-ama toa si e druga prica. Bugi, aj veke ne go spamuvaj forumov- stvarite sho gi zboris gi zasegaat samo artistite-koi ocigledno gi nema na forumov, a nas realno-umetnosta ni e prioritet. Ne mi treba Zakon za da mi posoci koj e dobar a koj ne. Uste pomalku tvoeto mislenje e vazno-oti ti samo negativno si postaven kon kolegite tvoi. Koj i da go pofalat- ti plukas samo nesto posle toa. Olabavi malku de ednas
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Не е баш така извини. За никој не кажав ништо и си дискутирам по поставено прашање баш како и сега.
Прво Законот е најважен за клиентите а после за оние кои го спроведуваат или не го почитуваат. Ти очигледно со мувата на капата збориш за некој а ја па пишувам општо и според општо констатирам дека у Македонија има и едно и друго, добри и недобро артисти. Ниту пишав име ниту посочив некој бидејки баш Законот ке каже кој е добар а кој не е добар артист, не во цртање убаво може да црта и 15 год дете ама 15 год дете незнае дека хепатит на пр. се инкубира скоро две години е сега после две години од кај ке знаеш ти или било кој друг дека со вкрстена контаминација преку тетовирање на тебе ти е пренесен вирус од хепатит.
Не е така едноставно, кај нас до пред некое време важеше системот на јака вилица - кој кого го фали или куди повеке тој е подобар или полош. Ја можам 1000 луѓе да најдам да се регистрираат тука и ова твоето ме црташе а не сум задоволен да го побијат за ала момент затоа и не ме погаѓа горе пишаното. Но има едно друго ја водам многу уредна евиденција на преку 20 годишен труд кој е поткрепен не само со луѓе што сум ги цртал туку и со соработка на луѓе од медицинската фела, ја имам тетовирано на пр. оперирани гради од рак со моноторинг на хирурзи, доктори и тоа мене ме прави горд а не твоето пишување. Ја не се кријам - никогаш не сум го криел ниту почетокот на мојата работа, ниту пак ги кријам денешните дела кои ги правам - тоа што ти само сакаш да ме оцрниш воопшто мене не ме тангира а ниту ги тангира моите клиенти бидејки знаат што ја нудам а што другите нудат - и ти се молам ако сакаш нешто да знаеш прашај и ке ти пишам а препукување на темава е само смешки никого ништо не убедуваш.
А и да не заборавам - јас спрема секој "колега" сум поставен реципрочно кој колку мене ме почитува толку и јас него го почитувам :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
6
како законот ќе не заштити од хепатит?
 
Последно уредено:

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Значи со негативно размислување сигурно нема да се заштитиме но ако се стандардизира работата е тогаш секој ке е заштитен-едноставно ке знаеш дали те тетовира професионалец или 50/50% болест :) затоа и секој професионалец се радува на законов - секој што се занимавал навистина професионално со тетовирање и пирсинг сега со законов ништо не му е сменето!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
36
K


Да се пофалам и со мојата тетоважа - тазе е ама не е уште целата готова :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кој е мајсторот?! , добра изработка , респект[DOUBLEPOST=1427393992][/DOUBLEPOST]K


Да се пофалам и со мојата тетоважа - тазе е ама не е уште целата готова :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кој е мајсторот?! , добра изработка , респект
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
А од каде е типкава (пендева ) од кој град ? И како се гледа на цена ?(големина , боја -црно бело итн )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom