Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Здраво на сите.

Како и многу други, веќе подолго време ја следам оваа тема, која патем изобилува со некои сериозно добри информации пренесени од сериозно посветени, професионални и несебични луѓе.
Така, и јас исто се одлучувам да се грејам и ладам со користење на инвертер клима, и ми е потребен вашиот совет во изборот на истиот. Подолу следат информации за просторот каде ке работи климата, како и потесна листа и мое мислење околу изборот на климата:

- Климата ќе се користи за ладење и греење на кујна/трпезарија/дневна од ~35м2 , 2.6 висина (90м3 волумен).
- Станот е на 5-ти од вкупно пет спрата, со тоа што над мене има плоча - 70% од мојот стан е под друг стан-поткровље. Останатите 30% излегува на покрив, кој е изолиран со 10цм стаклена волна, и покрив од дрвена конструкција со штица, терхартија, завршница со пластифициран лим.
- Просторијата излегува на северна страна, 2 прозорци (4м2, ПВЦ дограма Veka, пет-коморна, двојно термопан стакло), ѕидот е гитер блок 25см, изолиран со 10цм стиропор + демит фасада.
- Остатокот на просторијата е опкружена со други станови и остатокот од станот. Ѕирнете ја сликата тука за некојаси визуелизација :)
- Ваљда е вредно да се спомне дека сум од Битола каде знае зимските темп. да бидат ниски, иако често пати тој факт знае да се преувеличува кога доаѓа во прашање споредба со некои други градови од Македонија.

Пробав да разгледам и распрашам низ Македонијава кој што нуди од клими, и за буџетот кој сум спремен да го дадам (кој гледам некако достигна 1200 ЕУР), дојдов до следните модели:
- TOSHIBA Ras18N3KV2-E - 72990
- Carrier 42UQV050M2 - 63990
- Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VE 2013 - 63990
- Mitsubishi Electric MSZ-SF50VE/MUZ-SF50VE - 72990
Бугарски сајтови за референца, наши цени, без монтажа.

Тука ќе застанам, и ќе ве замолам за совет, предлози, лични искуства. Слободно пишете ако има потреба од повеќе информации. Фала унапред! :)
Zdravo drugar

I jas sum od Bt, imame slicna situacija, ti neshto pogolema kvadratura jas neshto polosha dograma, gore-dolu tuka sme, plus i dvajcataod BT na posleden sprat.
Jas ja imam doma fh35ve i ja plativ kolku shto ja nevede ti cenata. Klimata e super, nenoralno komotna, blagodarenie na senzorot super ja rasporeduva toplinata vo sobata, tivka, mokna.......no jas bi rekol skapa. Ogledaloogledalo ima slicna situacija so nas na greeenje i spored ona shto go postira imame i slicni smetki a negovata e za dobri 20 000mkd poevtina. AKO ti e merak, da si ja kupish (kako mene shto mi beshe merak), no deka e najisplatlivo......ne sum bash siguren. E sega okulu nova godina se sekavash koi bea nadvoreshnite temp. Jas, bidejki sakav sekoj den nautro da luftiram (ne e bash najpametno nautro, ogledaloogledalo ubavo ima objasneto vo eden negov post zoshto ne treba na sabajle da se luftira), klimata posle toa ja potkrepuvav so panel. Ke ti treba i tebe. I 18ka da zemish pak morash da imash panel za potkrepa.
18kata ti e pobucna, poveke duva, polesno postignuva temp no sepak e POBUCNA a i poneekonomicna.....ubavo ti imaat site navedeno ovde forumashite da ne se povtoruvam. Dobro proanaliziraj gi postovite, ako ne mozis site togas barem od poslednite 200 strani.
Ako mozam da neshto drugo da ti pomognam slobodno kazi. Se nadevam deka ne te "dockrtav vo mozokot". Inace i jas gi imav istite dilemi i prashanja kako tvove sega.
Pozdrav
Jas da sum na tvoe mesto bi zel ili Gree Hansol 12 000 btu ili kako mojata.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ти си знаеш, ама плафонски вентилатор не е скап и на најмала брзина нема ни да го осетиш дека дува. Ако висината на дуќанот ти е над 3 или 4 метри, и до 10степени разлика може да има од горе до доле.
Ako bi dobivala lazna slika klimata za temperaturata togas logicki bi trebala da raboti so niska potrosuvacka sto tuka i toa ne e slucaj bidejci malu nanazad napisav deka trosela po 0.9kw na cas prosek za podolg period a toa e edno jako tempo na rabota sto bi trebalo da rezultira so greenje ili ako bi bila on/off kao da bi rabotala nonstop taka ispadja
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Баче, кај тебе или климата не ја бива нешто, или просторот не може да се загрее со таа клима. Едно е од двете, или и двете. :)

Ама јас плафонски вентилатор не ти препорачувам за да ја „лажеш„ климата, туку за да си ги намалиш температурните разлики од под - до плафон. Топлиот воздух природно иде нагоре, и таму останува (се додека не се излади повеќе од воздухот долу, па тек тогаш паѓа долу, итн).
Колку повисок плафонот, толку повеќе разлика од под до плафон. Тоа го велам. Ако долу ти е 19-20с, тогаш горе може да е и 30с.ц. (зависи колку ти е висок плафонот)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
kako sto ti pisav karsi mene imaat uljan radijator 2kw i nemaat nikakov ventilator i plus malku pogolem ducan e. Ako negde na 3-7c gree change treba da dava 3.5kw uljaniot radijator sekogas dava 2kw i pak e potoplo kaj niv so isto visok plafon
Jas mislam ni edno ni drugo markata ne ja biva
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Абе вентилаторот, повторно, го кажував во тотално друг контекст.

Нејсе. Дефинитивно нешто во твојот случај нешто не е како што треба. Би било интересно од соседите, да им го позајмиш радијаторот на неработен ден, и да го пробаш кај тебе.

Во секој случај, климата уште е под гаранција, така?
Зошто не ја истераш работата до крај? Заменет ти е производот, ама сеедно ако производот навистина не си ја работи работата, имаш право да си ги бараш парите назад. Ако навистина ти прават проблем, има каде да си ги бараш правата - еве ти контакт од Државен пазарен инспекторат:
http://dpi.gov.mk/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=156
02 3220 547
02 3229 934

Или онлајн пријава:
http://dpi.gov.mk/index.php?option=com_chronocontact&chronoformname=priava
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Абе вентилаторот, повторно, го кажував во тотално друг контекст.
Нејсе.
de bre ne bidi bukvalist so ventilatorot, onaka ironicno go napisav. se povtoruvam sekoja godina kamo sreca da ne ja kupev ovaa klima a tolku se kolebav togas za lg hero, ama demek gree change ista daikin bila samo druga nalepnica, ista k...v moj, moze ista fuego, midea i drugi da se kaze
Sakam samo da gi upatam site onie sto nameravaat da se great na klima 90% od zimata, dno da bide gree hansol / vivax geyi pa nagore ili od 40.000 denara pa nagore
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ja sledam diskusijava za tie sto sakaat da se great samo na klima i toa od -15 do 15 bez dodatno greenje za prostor 35-45 m2 , moja preporaka nekoi od prethodno gore spomenatite klimi carrier ,mitsubishi ,toshiba , daikin nekoi i york ja spomnuvaat , i toa 5,5 kw Imam klima od prethodno spomenatite ne spomnuvam da ne ispadne reklamiram i zadovolen i spored zagreanost i spored smetki eve poslednata od 06.02 do 06.03 e tocno 5500 den( vo taa smetka e i peralna sushara bojler , frizider , i konvektor vo spalna navecer) e sega kolku od ovaa suma e tocno delot za greenje pretpostavuvam deka e okolu 2500 -3000 den.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.642
Ja sledam diskusijava za tie sto sakaat da se great samo na klima i toa od -15 do 15 bez dodatno greenje za prostor 35-45 m2 , moja preporaka nekoi od prethodno gore spomenatite klimi carrier ,mitsubishi ,toshiba , daikin nekoi i york ja spomnuvaat , i toa 5,5 kw Imam klima od prethodno spomenatite ne spomnuvam da ne ispadne reklamiram i zadovolen i spored zagreanost i spored smetki eve poslednata od 06.02 do 06.03 e tocno 5500 den( vo taa smetka e i peralna sushara bojler , frizider , i konvektor vo spalna navecer) e sega kolku od ovaa suma e tocno delot za greenje pretpostavuvam deka e okolu 2500 -3000 den.
Kaj има Toshiba и Mitsubishi, а и онака предложете страни од фирми кои се занимаваат со продажба и монтажа на инвертер клими освен нели Сетек, Нептун итн...
Daikin се јапонски?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ja sledam diskusijava za tie sto sakaat da se great samo na klima i toa od -15 do 15 bez dodatno greenje za prostor 35-45 m2 , moja preporaka nekoi od prethodno gore spomenatite klimi carrier ,mitsubishi ,toshiba , daikin nekoi i york ja spomnuvaat , i toa 5,5 kw Imam klima od prethodno spomenatite ne spomnuvam da ne ispadne reklamiram i zadovolen i spored zagreanost i spored smetki eve poslednata od 06.02 do 06.03 e tocno 5500 den( vo taa smetka e i peralna sushara bojler , frizider , i konvektor vo spalna navecer) e sega kolku od ovaa suma e tocno delot za greenje pretpostavuvam deka e okolu 2500 -3000 den.
Па слабо друже, мојата сметка е за 500ден помала од твојата а греам на 23Ц простор од 90м2 со 10KW единица мултисплит врзана на 3 12ки...нема да рекламирам ни ја само ке кажам дека мојата е кинез a твојата јапанец ;)[DOUBLEPOST=1427325315][/DOUBLEPOST]York 2013
Најаката A++ серија на YORK YWHJZH
(I FEEL funkcija, 1W u stand by, 7брзини на дување)

Средна класа A+ YEHJZH серија

И најслабата А класа YJHJZH

Кој ја прател темава по сликите ке разбере што ми е муабетот
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
[DOUBLEPOST=1427325315][/DOUBLEPOST]York 2013
Најаката A++ серија на YORK YWHJZH
(I FEEL funkcija, 1W u stand by, 7брзини на дување)


Кој ја прател темава по сликите ке разбере што ми е муабетот
:)
Mnogu mi izgleda poznato, cekaj da vidam, ej pa sum ja imal doma istava. :)
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
vcera ja merev strujata ,posto nemam aparatce ,gledav na strujomerot,znaci od 07 cas do 22 casot ,potroseno 17 kw znaci 15 sati na skapa struja.klima obicna uklucena znaci non stop,televizor komjuter po 10 sati,frizider,1/2 sat relna.i 4 sati 4 sijalici od 75w.koga ce soberes sve osven klima grubo negde okolu 6kw,sto znaci klimata potrosila 11kw.prasanjeto mi e dokolku bi rabotela klimata uste 9 sati + - 7 kw vkupno 18kw a moze i pomalku.,dali dokolku bi imal posoliden inverter bi potrosil pomalku.a greeno so klimata samo dnevnata od 20 m2.nekade okolu 19-20 stepeni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom