Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
vcera ja merev strujata ,posto nemam aparatce ,gledav na strujomerot,znaci od 07 cas do 22 casot ,potroseno 17 kw znaci 15 sati na skapa struja.klima obicna uklucena znaci non stop,televizor komjuter po 10 sati,frizider,1/2 sat relna.i 4 sati 4 sijalici od 75w.koga ce soberes sve osven klima grubo negde okolu 6kw,sto znaci klimata potrosila 11kw.prasanjeto mi e dokolku bi rabotela klimata uste 9 sati + - 7 kw vkupno 18kw a moze i pomalku.,dali dokolku bi imal posoliden inverter bi potrosil pomalku.a greeno so klimata samo dnevnata od 20 m2.nekade okolu 19-20 stepeni.
Ako ti e tocna matematikata, a bi trebalo da e otprilika tolku, togas mnogu ti ima potroseno klimata na temperatura 8-9 stepeni vcera. Bi trebalo da e barem upola so inverter, pogotovo sto vikas deka na 20 podesuvas, znaci ne mnogu toplo.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
vcera ja merev strujata ,posto nemam aparatce ,gledav na strujomerot,znaci od 07 cas do 22 casot ,potroseno 17 kw znaci 15 sati na skapa struja.klima obicna uklucena znaci non stop,televizor komjuter po 10 sati,frizider,1/2 sat relna.i 4 sati 4 sijalici od 75w.koga ce soberes sve osven klima grubo negde okolu 6kw,sto znaci klimata potrosila 11kw.prasanjeto mi e dokolku bi rabotela klimata uste 9 sati + - 7 kw vkupno 18kw a moze i pomalku.,dali dokolku bi imal posoliden inverter bi potrosil pomalku.a greeno so klimata samo dnevnata od 20 m2.nekade okolu 19-20 stepeni.
Kako prvo 9+7 e 16kw, drugo tv i kom za 10 saati maks 2 kw, rerna pola saat 1kw, sijalici 4x75=300x4=1.2kw ili se vkupno ne poveke od 4.5kw, odgovor 17-4.5=12.5 za klimata, Inverter vo ovie uslovi ke potrosi za 24casa od 5-8kw vo 20 kvadrati zavisi od kakva klasa e i ako imas barem pvc stolarija.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.540
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Па слабо друже, мојата сметка е за 500ден помала од твојата а греам на 23Ц простор од 90м2 со 10KW единица мултисплит врзана на 3 12ки...нема да рекламирам ни ја само ке кажам дека мојата е кинез a твојата јапанец ;)[DOUBLEPOST=1427325315][/DOUBLEPOST]York 2013
Најаката A++ серија на YORK YWHJZH
(I FEEL funkcija, 1W u stand by, 7брзини на дување)

Средна класа A+ YEHJZH серија

И најслабата А класа YJHJZH

Кој ја прател темава по сликите ке разбере што ми е муабетот
Ne sum strucen za da kazam zosto e tolkava razlika vo smetki,moze podobra izolacija moze zivees vo zgrada,moze evn te stedi :)
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Ja sledam diskusijava za tie sto sakaat da se great samo na klima i toa od -15 do 15 bez dodatno greenje za prostor 35-45 m2 , moja preporaka nekoi od prethodno gore spomenatite klimi carrier ,mitsubishi ,toshiba , daikin nekoi i york ja spomnuvaat , i toa 5,5 kw Imam klima od prethodno spomenatite ne spomnuvam da ne ispadne reklamiram i zadovolen i spored zagreanost i spored smetki eve poslednata od 06.02 do 06.03 e tocno 5500 den( vo taa smetka e i peralna sushara bojler , frizider , i konvektor vo spalna navecer) e sega kolku od ovaa suma e tocno delot za greenje pretpostavuvam deka e okolu 2500 -3000 den.
Za da se znae shto znacat tie 5500 mesecno, koi ti gi plakash, treba da navedish, vo koi uslovi kllimata ja koristish (broj na luge, barana temp, izolacija, geografija malce....). Inace so 5500 mkd jas vrvam 50 dena so mitsubishi a gream 30m2. Taka da skap si neshto....aj vidi da ne ti kapi ceshmata vo kujnata od toa toplata voda? :цицки:
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
kako sto rekov imam buget za klima od okolu 500 evra,e sega imam ponuda od gree za ghanze cena 31500 so montaza,ama gledam nekoj se fali nekoj ne,nekoj vika poskapa klima i taka nataka.pa si mislam da si prisoberam nekoj dinar za poskapa.po email dobiv ponuda od energija za tosiba
avant cena 44500 so montaza,i haier geos 12 za 32690 so montaza i haier breza12 39690 isto so montaza.od hidroset fujitsy asyg12llc za 45000 so montaza i york 12 za38500 so montaza.e sega prasanjeto mi e dali ovie sto navedov nekoj poskapi modeli podobro ce si e zavrsat rabotata,podobro ce great i trosat pomalku struja,dali ce se isplati da se poceka i zeme, zatoa sto kako sto gledam po specifikacija gore dole site se isti.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Za da se znae shto znacat tie 5500 mesecno, koi ti gi plakash, treba da navedish, vo koi uslovi kllimata ja koristish (broj na luge, barana temp, izolacija, geografija malce....). Inace so 5500 mkd jas vrvam 50 dena so mitsubishi a gream 30m2. Taka da skap si neshto....aj vidi da ne ti kapi ceshmata vo kujnata od toa toplata voda? :цицки:
Ja koristam non stop od koga e postavena(28.12) povrshina okolu 40-45 m 2 preku den ide 23 stepeni navecer namaluvam na 20 stepeni, vo kuka sum so 3 nadvoresni zida i 1 zaednicki,imam eden zid so izolacija nadvoresna stiropor 10 cm , drugite 2 ne se no imam vnatresna izolacija kamena volna i gips karton drveni prozori so termopan staklo, kakov vid pojma nemam,bojlerot e sekoj den uklucen ne gledam skapa eftina struja peralni i sushari preku 20 od sekoja vo mesec i iskreno sum zadovolen so ogled deka prethodno mi doagase smetka po 8500- den za greenje so konvektori
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
kako sto rekov imam buget za klima od okolu 500 evra,e sega imam ponuda od gree za ghanze cena 31500 so montaza,ama gledam nekoj se fali nekoj ne,nekoj vika poskapa klima i taka nataka.pa si mislam da si prisoberam nekoj dinar za poskapa.po email dobiv ponuda od energija za tosiba
avant cena 44500 so montaza,i haier geos 12 za 32690 so montaza i haier breza12 39690 isto so montaza.od hidroset fujitsy asyg12llc za 45000 so montaza i york 12 za38500 so montaza.e sega prasanjeto mi e dali ovie sto navedov nekoj poskapi modeli podobro ce si e zavrsat rabotata,podobro ce great i trosat pomalku struja,dali ce se isplati da se poceka i zeme, zatoa sto kako sto gledam po specifikacija gore dole site se isti.
Site ovie modeli od gree, haier i york se skoro identicni i ne bi trebalo da ima nikakva razlika od najeftiniot-31500 do najskapiot-39690. Ovde bi go vklucil i LG modelot koj e na promocija momentalno mislam za 29000 i koj go pisa prethodno a koj moze da ti ispadne najdobra opcija, zavisno od nacinot na plakanje - rati, karticki bez kamata, koi moze da gi nemas kaj firmite sto prodavaat klimi.
Toshibata i Fujitsuto poradi brendot imaat povisoka cena, inaku se osnovni modeli. Ovie dva bi trebalo da se nadopolnat so Daikinot koj bese 40000 den so montaza. Trite se gore-dolu isti po performansi od tri premium brenda, no osnovni modeli i so toa bi trebalo da se isti po performansi so prethodnite kineski brendovi (York ispadna deka e isto kako vivax, istite modeli od gree). Pred nekoe vreme se spomna nekoja firma sto prodava Fuji klimi (koi se istite Fujitsu), po nesto poniski ceni od hidroset. Od ovie tri mene licno najveke me vlece Fujitsu kako brend, pred Toshiba i na kraj Daikin bidejki moe licno mislenje e deka ovoj osnovniot model im e ist so Gree change no po dosta povisoka cena.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.540
kako sto rekov imam buget za klima od okolu 500 evra,e sega imam ponuda od gree za ghanze cena 31500 so montaza,ama gledam nekoj se fali nekoj ne,nekoj vika poskapa klima i taka nataka.pa si mislam da si prisoberam nekoj dinar za poskapa.po email dobiv ponuda od energija za tosiba
avant cena 44500 so montaza,i haier geos 12 za 32690 so montaza i haier breza12 39690 isto so montaza.od hidroset fujitsy asyg12llc za 45000 so montaza i york 12 za38500 so montaza.e sega prasanjeto mi e dali ovie sto navedov nekoj poskapi modeli podobro ce si e zavrsat rabotata,podobro ce great i trosat pomalku struja,dali ce se isplati da se poceka i zeme, zatoa sto kako sto gledam po specifikacija gore dole site se isti.
Од набројаниве, најефикасна е брезата а другите се скоро идентични. Со оглед на цените геосот излегува најповолна опција, со оглед дека прашање е дали малата разлика во ефикасноста ќе направи толкава заштеда за да се исплати поголема инвестиција.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Од набројаниве, најефикасна е брезата а другите се скоро идентични. Со оглед на цените геосот излегува најповолна опција, со оглед дека прашање е дали малата разлика во ефикасноста ќе направи толкава заштеда за да се исплати поголема инвестиција.
Jas bev vo slicna dilema pred da ja kupam vtorata klima i bev skoro resen za GEOS, cenata bese 28.000 vo gotovo + montaza, odednas mi se pojavi panasonikot za 38.000 vo gotovo i se resiv za nego. Eden od najbitnite elementi po mene e rabotata na minimumot i ako dobro pocnete da ja pratite problematikata ke zaklucite deka klimite so pomal minimum imaat povisoka cena i toa vsusnost gi pravi pokvalitetni ne samo toj COP. Daisekai 8 ima minimum od 100 vati na primer, Daikin prohesionalnata serija ima 150 vati za raIzlika od komfort serijata koja e so 350 vati minimum. Geosot e deklariran so 380 vati minimum i site tie modeli od vivaks,gree, jork se so tolkav minimum.
Panasonikot iako ja kudev vo pocetok, sega se stabilizira i raboti dosta vreme na minimum od 185-190 vati i trosi epten malce.
Koga klimata ima povisok minimum pocesto ke gasi, pocesto ke pravi defrost, ke vlece povisoka struja i nema da raboti bessumno.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.253
Поени од реакции
29.735
Разликите во минимум потрошувачката се важни, ама за мени е поважно да се гледа на искуствата со брендот и со сервисот на продавницата која го продава. Заштеда од пар стотини вати, не е за потценување - но од аспект на глобалната потрошувачка не е ни нешто круцијално.
Главната работа е да се разбере што значи фактор СОР од на пример 3, и дека тоа е ТРИ ПАТИ ПОВЕЌЕ ТОПЛИНА за иста количина струја. Штом веќе некој е доволно паметен да го разбере ова, и се одлучил да се грее на принцип на топлинска пумпа (клима уред) - веќе е во голем ќар, во однос на тие што се грееат на обични (панелни) греалки.

Затоа уште поважно е какви се искуствата, колкава е гаранцијата на уредот што се купува, кој е сервисот, итн.

Ова ми личи малку на дискусиите за разликите во потрошувачка на разните видови на ЛЕД чипови. Мислам, еј - секако е барем 10 пати поштедлива светлина од обичните сијалици, поштедлива светлост и од неонските светла - зарем вреди замарање за некој ват +/-? Се додека светилките имаат бар 2год гаранција, и додека даваат доволен број лумени, за неколку вати нема потреба да се замара човек.
Таа разлика кај климите е неколку стотини вати, но филозфијата на размислување е истата. Тие пар стотини вати ќе направат разлика само ако се елеминирани сите други потрошувачи кои често се игнорираат. На пример греење вода за бањање и вода за миење садови, тоа се потрошачи кои често се вклучени 24/7.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Jas bev vo slicna dilema pred da ja kupam vtorata klima i bev skoro resen za GEOS, cenata bese 28.000 vo gotovo + montaza, odednas mi se pojavi panasonikot za 38.000 vo gotovo i se resiv za nego. Eden od najbitnite elementi po mene e rabotata na minimumot i ako dobro pocnete da ja pratite problematikata ke zaklucite deka klimite so pomal minimum imaat povisoka cena i toa vsusnost gi pravi pokvalitetni ne samo toj COP. Daisekai 8 ima minimum od 100 vati na primer, Daikin prohesionalnata serija ima 150 vati za raIzlika od komfort serijata koja e so 350 vati minimum. Geosot e deklariran so 380 vati minimum i site tie modeli od vivaks,gree, jork se so tolkav minimum.
Panasonikot iako ja kudev vo pocetok, sega se stabilizira i raboti dosta vreme na minimum od 185-190 vati i trosi epten malce.
Koga klimata ima povisok minimum pocesto ke gasi, pocesto ke pravi defrost, ke vlece povisoka struja i nema da raboti bessumno.
Мoрaм дa те кoреѓирaм вo врскa сo мoделoт GEYI нa VIVAX декa сo сигурнoст рaбoти сo 100w нa минимум, бидејќи гo имaм, a зa другите мoдели не знaм.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Koga se kupuva klima, kako primaren aparat za greenje, togash treba da se kupi maximalno skapa i dobra klima, onollku kolku shto mozi da si dozvoli kupuvacot. Obicno poskapite klimi imaat kombinacija od visok COP i mal minimum na rabota. Dokolku konzumentot ima opcija,vo ladnite denovi da se gree na drva ( od -5 i poladno) togash mozi da pomini i so poevtin invereter. Ova go velam bidejki zimata kaj nas trae dolgi sest meseci i davame seriozni pari za greenje. Podobro da se plati poskapa rata za podobra klima otkolku da se plati pogolema smetka za struja.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Разликите во минимум потрошувачката се важни, ама за мени е поважно да се гледа на искуствата со брендот и со сервисот на продавницата која го продава. Заштеда од пар стотини вати, не е за потценување - но од аспект на глобалната потрошувачка не е ни нешто круцијално.
Главната работа е да се разбере што значи фактор СОР од на пример 3, и дека тоа е ТРИ ПАТИ ПОВЕЌЕ ТОПЛИНА за иста количина струја. Штом веќе некој е доволно паметен да го разбере ова, и се одлучил да се грее на принцип на топлинска пумпа (клима уред) - веќе е во голем ќар, во однос на тие што се грееат на обични (панелни) греалки.

Затоа уште поважно е какви се искуствата, колкава е гаранцијата на уредот што се купува, кој е сервисот, итн.

Ова ми личи малку на дискусиите за разликите во потрошувачка на разните видови на ЛЕД чипови. Мислам, еј - секако е барем 10 пати поштедлива светлина од обичните сијалици, поштедлива светлост и од неонските светла - зарем вреди замарање за некој ват +/-? Се додека светилките имаат бар 2год гаранција, и додека даваат доволен број лумени, за неколку вати нема потреба да се замара човек.
Таа разлика кај климите е неколку стотини вати, но филозфијата на размислување е истата. Тие пар стотини вати ќе направат разлика само ако се елеминирани сите други потрошувачи кои често се игнорираат. На пример греење вода за бањање и вода за миење садови, тоа се потрошачи кои често се вклучени 24/7.
Se slagam deka vo osnova sekoja klima stedi, posebno vo odnos na paneli,radijatori i takvi grejni tela, no mislam deka ne e bas stotina vati razlika i ne e minorna sevkupnata potrosuvacka vo edna grejna sezona.
Zosto go potenciram minimumot, kaj nas zimata trae 6 meseci od koi dali eden mesec e jaka, a drugite 5 meseci e samo prigrevanje. Kaj golemi minusi najbitno e da bides zgrean i tuka nema veza minimumot, tuku doaga do izraz moknosta i potrebata da odgovori na tie minusi, znaci pak ti treba kvalitetna klima koja vo ovie uslovi ke isporaca dovolno toplina i nema da otkaze i da pocne da se gasi i demek da pravi defrost.
Ostanatite 5 meseci se stedenjeto vo prava smisla na zborot so toj minimum koj go isporacuva.i so komforot koj go pruza rabotejki non-stop za dzabe. 24 casa rabota na 200 vati se 4.8kw Ako minimumot i e 400w ne velam deka ke bide duplo, no ke gasi, a koga ke pocne pak ke povlece 650 vati pa ke padne na 400 nekoe vreme i pak ke gasi. Sekako ke potrosi barem 7-8kw. Ako pravi razlika od samo 3kw x 30 dena dobivas grubo 100kw ili nekade okolu 500-600 denari. Pomnozi so 6 meseci grejna sezona dobivas 3.500.
Ove e sepak neli teoretski i nikogas nema da ja znaeme tocnata vistina. Nekoj e prezadovolen sto pominal od paneli na klima i gleda ogromna razlika i ova sto go pisam mu izgleda smesno, nekoj trosi drva i misli deka e negovoto najispravno i najekonomicno, nekoj e vo kuka, nekoj vo stan, nekoj e so pvc, nekoj so drvena stolarija,nekoj ima nadvoresna nekoj vnetresna izolacija, nekoj e pak bez fasada.[DOUBLEPOST=1427481159][/DOUBLEPOST]
Мoрaм дa те кoреѓирaм вo врскa сo мoделoт GEYI нa VIVAX декa сo сигурнoст рaбoти сo 100w нa минимум, бидејќи гo имaм, a зa другите мoдели не знaм.
Toj model e sigurno najdobroto od niv, mozno e, samo kako najdobar nivni model sigurno ne e 30.000 za koi se zboruvase prethodno deka kostaat taa klasa na klimi.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom