Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Може ли некој да сподели мислење за проточен бојлер на плин.

Пред се ме интересира какви се од безбедносен аспект, дали може да дојде до некоја опасност при "цурење" на плинот?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
IMG_20150319_164906.jpg Ova go gledam skoro sekoj den (ama eve sega go slikav), bez razlika kolku e temperaturata. Slikano e tocno pred saat vreme na temperatura od 7 stepeni.
Samsungov si e zamrznat redovno koga raboti. Pretpostavuvam deka e on-off spored toa kako raboti i deka e non-stop zamrznata, iako koga ja montiraa komsiite mi rekoa deka inverter stavaat, dali gadno gi zaebale ili pa samo taka zborat-ima sekakvi lugje.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Која минијатура е самсунгов у споредба со Виваксот :)
Што ли мака има климава на -10 кога на +7 е обелена цела
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
Немаат нагорна линија, цевките од Самсунгот. Како излегуваат од надворешната единица, да бидат насочени нагоре - па потоа може надоле. Термодинамика.

Иако не е само до тоа. Корејски клими (иако ЛГ треба да е подобар, наводно имаат некои ОК модели).
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Vo stan vo Tetovo po 120€ za ovie 3 meseci. Aj da reces cel den doma ama ne smo. Navecer moite doagaat ja od skolo kaj 1 i ne ni pustamo za greenje do kaj 8-9. Za drugo samo kompjuter i televizor pustamo drugo nisto. Mozno e da ne citale?
 
Член од
11 ноември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
Ми треба ваше мислење/искуство за Беко инвертер bdue 120/121 - 12 ka ја има во нептун ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ми треба ваше мислење/искуство за Беко инвертер bdue 120/121 - 12 ka ја има во нептун ?
Еве тука искуство со Беко клима, па и овде на ИТфорум од некој Dzambaz наводно монтер кој напишал "Не ви препорачувам BEKO и NEO.Бекото нема врска со моделите од пред 3 години а Неото со моделите од пред 5-6 години што сигурно уште ви работат без проблем."
А кога ке прочиташ све, за тие пари и без да експериментираш најпаметно да си земеш или Vivax GEEI или Gree Change, за тие клими овде имаш еден куп позитивни мислења.[DOUBLEPOST=1426883562][/DOUBLEPOST]
Може ли некој да сподели мислење за проточен бојлер на плин.

Пред се ме интересира какви се од безбедносен аспект, дали може да дојде до некоја опасност при "цурење" на плинот?
На carclub.mk има дискусија околу таков бојлер купен на пластичарска за 5000, дури и видео од работа на истиот. Инаку треба и оџак за него да имаш во купатило.
[DOUBLEPOST=1426886380][/DOUBLEPOST]Ке напишам кратко за новите технолошки иновации во примената на CO2 како разладно средство познат и како фреон R744. Ке прочитате дека порано е користен но е заменет со други фреони. Митсубиши има доста напреднато во овој поглед иако ко што разбрав главниот патент го држи некоја австралиска фирма Sanden која од скоро има масовно производство на истите за Австралија и УСА.
Од тоа што малку имам прочитано е дека работи на многу повисоки притисоци од R410 и проблем било да се направи компресор и систем кој ке биде пред се безбеден. Не најдов ниеден зиден сплит систем на база на CO2, воглавно се воздух-вода пумпи кои мислам за иста цена како нискотемпературните што денес работат на R410 овие на CO2 работат и до -25 и под тоа а даваат на излез Т на вода на од само 55 туку од 70Ц па и 90Ц.
Исто за разлика од R410 пумпите каде со падот на температурите под -7 значително им опаѓа моќноста, овие на CO2 скоро да ја задржуваат моќноста на сметка на помал COP кој на -25 паѓа околу 2.

График на Sanden

Има многу информации со кој не би ве замарал, кој сака ке прочита, ке дадам неколку линка со интересни информации.
Sanyo vozduh-voda pumpi кои се од постар тип (пример SANYO 9KW има податок на -15 HeatingPower / InputPower 9KW/5KW и COP 1.8 и Тна вода од 60Ц)

Live performance data from a Sanyo CO2 air-to-water heat pump (дневен лог на пумпата од некој тип)

Mitsubishi статија Two-Stage Compressor
for CO2 Heat-Pump Water Heaters

И за крај презентација на производот на Митсубиши наречен Q-Ton (na -25 dava +70voda ili 90?) а во главни улоги се вредните жути Takogava, Ichigava и мојот фаворит другарот Okada :)
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Vase mislenje ili ako nekoj iskustvo so lg e12el ja ima vo tehnomarket
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
od kade e najeftino da se seme vivax?koi se uvoznici?
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Еве тука искуство со Беко клима, па и овде на ИТфорум од некој Dzambaz наводно монтер кој напишал "Не ви препорачувам BEKO и NEO.Бекото нема врска со моделите од пред 3 години а Неото со моделите од пред 5-6 години што сигурно уште ви работат без проблем."
А кога ке прочиташ све, за тие пари и без да експериментираш најпаметно да си земеш или Vivax GEEI или Gree Change, за тие клими овде имаш еден куп позитивни мислења.[DOUBLEPOST=1426883562][/DOUBLEPOST]
На carclub.mk има дискусија околу таков бојлер купен на пластичарска за 5000, дури и видео од работа на истиот. Инаку треба и оџак за него да имаш во купатило.
[DOUBLEPOST=1426886380][/DOUBLEPOST]Ке напишам кратко за новите технолошки иновации во примената на CO2 како разладно средство познат и како фреон R744. Ке прочитате дека порано е користен но е заменет со други фреони. Митсубиши има доста напреднато во овој поглед иако ко што разбрав главниот патент го држи некоја австралиска фирма Sanden која од скоро има масовно производство на истите за Австралија и УСА.
Од тоа што малку имам прочитано е дека работи на многу повисоки притисоци од R410 и проблем било да се направи компресор и систем кој ке биде пред се безбеден. Не најдов ниеден зиден сплит систем на база на CO2, воглавно се воздух-вода пумпи кои мислам за иста цена како нискотемпературните што денес работат на R410 овие на CO2 работат и до -25 и под тоа а даваат на излез Т на вода на од само 55 туку од 70Ц па и 90Ц.
Исто за разлика од R410 пумпите каде со падот на температурите под -7 значително им опаѓа моќноста, овие на CO2 скоро да ја задржуваат моќноста на сметка на помал COP кој на -25 паѓа околу 2.

График на Sanden

Има многу информации со кој не би ве замарал, кој сака ке прочита, ке дадам неколку линка со интересни информации.
Sanyo vozduh-voda pumpi кои се од постар тип (пример SANYO 9KW има податок на -15 HeatingPower / InputPower 9KW/5KW и COP 1.8 и Тна вода од 60Ц)

Live performance data from a Sanyo CO2 air-to-water heat pump (дневен лог на пумпата од некој тип)

Mitsubishi статија Two-Stage Compressor
for CO2 Heat-Pump Water Heaters

И за крај презентација на производот на Митсубиши наречен Q-Ton (na -25 dava +70voda ili 90?) а во главни улоги се вредните жути Takogava, Ichigava и мојот фаворит другарот Okada :)
fantasticna prezentacija. ima mnogu pricini zoshto mitsu se ona shto se.
se nadevam deka ovaa tehnologija ke ja iskopiraat gree za da mozeme i nie da si ja dozvolime vo nashite domovi
odlicen performans na -25. bravo[DOUBLEPOST=1427014305][/DOUBLEPOST]
Може ли некој да сподели мислење за проточен бојлер на плин.

Пред се ме интересира какви се од безбедносен аспект, дали може да дојде до некоја опасност при "цурење" на плинот?
jas spodeluvam so tebe mislenje. ne si ja pikaj glavata vo toa belja so plin. plinot za da go koristish treba da ziveesh vo normalna zemja kade shto se pocituvaat standardi za bezbednost za sekoe apartce koe koristi plin. vtoro, treba da imash instalcija za plin vo gradot, do tvoeto mesto za ziveenje. sekoe vleckanje na boci e LUDO, neekonomicno i NEBEZBEDNO.
A ne se bezbedni ni tie bojlercinja od plasticarska. So nekoi raboti koi mozat da koshtaat zivot ne vredi da se rizikuva za 100 den mesecno zashteda (ako voopshto ja ima)[DOUBLEPOST=1427014571][/DOUBLEPOST]
Poslednava smetka za sredina Fevruari-sredina Mart, 3250 den. Tolku i stvarno imam potroseno.
Sega imaat citano strujomeri, i povtorno sum pogodil vo ist den i jas da zapisam sostojba (na 12-ti), eftinata tarifa do decimala tocna, dnevnata so mnogu malo otstapuvanje sto se troselo od nivno do moe citanje.
Bidejki prethodnata imaa poveke skapa lupnato a pomalku eftina, sega se obratno skoro duplo poveke eftina otkolku skapa, no i dvete smetki vo iznos za plakanje se kolku sto stvarno i e potroseno. A realnata potrosnuvacka na skapa i eftina mi bese skoro ista, so 20-30 kwh poveke na skapa.
mislam deka imahse HANSOL neli? Bidejki imame slicni uslovi na greenje i slicni smetki mozam da recam deka mojata mitsu i tvojata gree imaat slicni performansi. bidejki hansolot beshe za 20 000 mkd poeftin (ako ne se lazam), smetam deka e ti napravi pameten izbor (best buy definitivno) sudejki spored smetkite za struja koi gi pisuvash ovde.
kaj mene.......noemvri 2400
dekemvri (35 dena) 4400
januar (25 dena) 2600 (mislam deka beshe tolku)
februari 3000
se na struja od A do SH :LOL::LOL::LOL:
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Jas skoro go trgnav meracot od anhoch od gree change klimata i voopsto ne vidov dobri rezultati. Od rabotni 250h registrirani imase potroseno 230kw ili po 0.9kw na saat. Klimata postavena na auto ventilator i podesena na 23c, niti me zgrea nekogas (ne pomina nikogas nad 19c) niti ducanov e komora za odrzuvanje na jabolka (ladnjaca) pa da reces nemoze da zadovoli. Sto bi rekle na aliexpress "I'll never buy again". Brand e brand neka ima on ime i samsung, lg... ili da ne gi spomenuvam naj naj kako toshiba...se drugoto e ruski rulet
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
Здравје, од следната сезона ќе можам да ви пренесам резултати од потрошувачка и од gree change и од тошиба сузуми. Под исти услови, и во еден ист стан.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
12
Поени од реакции
7
Здраво на сите.

Како и многу други, веќе подолго време ја следам оваа тема, која патем изобилува со некои сериозно добри информации пренесени од сериозно посветени, професионални и несебични луѓе.
Така, и јас исто се одлучувам да се грејам и ладам со користење на инвертер клима, и ми е потребен вашиот совет во изборот на истиот. Подолу следат информации за просторот каде ке работи климата, како и потесна листа и мое мислење околу изборот на климата:

- Климата ќе се користи за ладење и греење на кујна/трпезарија/дневна од ~35м2 , 2.6 висина (90м3 волумен).
- Станот е на 5-ти од вкупно пет спрата, со тоа што над мене има плоча - 70% од мојот стан е под друг стан-поткровље. Останатите 30% излегува на покрив, кој е изолиран со 10цм стаклена волна, и покрив од дрвена конструкција со штица, терхартија, завршница со пластифициран лим.
- Просторијата излегува на северна страна, 2 прозорци (4м2, ПВЦ дограма Veka, пет-коморна, двојно термопан стакло), ѕидот е гитер блок 25см, изолиран со 10цм стиропор + демит фасада.
- Остатокот на просторијата е опкружена со други станови и остатокот од станот. Ѕирнете ја сликата тука за некојаси визуелизација :)
- Ваљда е вредно да се спомне дека сум од Битола каде знае зимските темп. да бидат ниски, иако често пати тој факт знае да се преувеличува кога доаѓа во прашање споредба со некои други градови од Македонија.

Пробав да разгледам и распрашам низ Македонијава кој што нуди од клими, и за буџетот кој сум спремен да го дадам (кој гледам некако достигна 1200 ЕУР), дојдов до следните модели:
- TOSHIBA Ras18N3KV2-E - 72990
- Carrier 42UQV050M2 - 63990
- Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VE 2013 - 63990
- Mitsubishi Electric MSZ-SF50VE/MUZ-SF50VE - 72990
Бугарски сајтови за референца, наши цени, без монтажа.

Тука ќе застанам, и ќе ве замолам за совет, предлози, лични искуства. Слободно пишете ако има потреба од повеќе информации. Фала унапред! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom