Work and travel USA

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Демек ние македонците сме многу снаодливи :гик:. Море да имаме некаков ќар, се ќе направиме, нели гледаш колку има што се мажат таму само за да останат... Макар да се по 30г. помали од ,,брачниот другар'' (и сега незнам какво смајли да ставам, дали е за смеење или за плачење...). Млади моми, убави, се мажат со 60 годишни индијци за пари и поубав живот. До некаде ги оправдувам, ама барем со 10г. да се разлика :D.
Всушност македонците се многу снаодливи, ние самите си се потценуваме ;)
Денес се се врти околу парите, ќар дали е од финансиска гледна точка или од некоја друга, сигурно и ти не би "работел" со загуба. Да се омажиш/ожениш со некоја, и тоа е снаодливост. Со оглед на тоа што американките се пазат многу од такви што трчаат само по зелени карти... А таа 25 годишна што се омажила со 60 годишен, за 3 години ќе стане државјанин на САД, а јас и ти тука ќе си ја чекаме платата што ни касни по 6 месеци..
После некоја година ќе се разведе од старецот (ако не умре до тогаш(y)) и ќе ќари уште некое доларче...

Патем, не знам колку си запознаен, но службата во САД може слободно да ја одбие апликацијата на некојА што е 20+ години разлика од нивниот американски државјанин.. Знаат поради која причина стапила момата во брак, ако се глупи американците ама не пијат нафта:rolleyes: Така да, браковите што се склучуваат најчесто се со луѓе приближно стари колку и апликантот
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
Kolku mi se sansite da zeam viza .. Apsolvent sum ke odam na intervju so site polozeni predmeti i prosek 8 ? Da cujam mislenja ???
 
C

cige

Гостин
Kolku mi se sansite da zeam viza .. Apsolvent sum ke odam na intervju so site polozeni predmeti i prosek 8 ? Da cujam mislenja ???
Ова темава стана како онаа од ЧДА за Гламстик. Дали сум бремена, ми го лупна немиен, ми го стави само главчето.....
Абре луѓе значи за да аплицирате за W&T треба да сте редовни студенти, да немате заостанати испити по 2-3 години, и тоа е.
Како би ти одговориле тебе? А малку е просек 8, сите досега што биле со над 9.
Kolkavi ti se $ansite da 8ide$ bre|v|ena? Zavisi prethodni0t 0dn0s pred kolku vreme vi biL.......
Во денот во амбасада ако има 100 апликанти они треба да дадат виза на 90-95 од нив. Тие неколку одбиени најчесто се по случајност, без некоја голема причина, се случува деца што незнаат да одговорат на прашањето How old are you? а добиваат визи
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
@Delinda kako e chikago so 1 rabota valjda ne se krpe poso gleam smestajot e mn po skap ? i cape code lesno e za 2-3 rabota info nekoj ?
Епа Чикаго ти е голем град, јбг. Во големите градови нема ефтин смештај освен ако не си повеќе од 30км од работа.
Зависи како си со јазикот, ако си добар ќе најдеш втора работа и терај. Во Чикаго инаку и не е толку скап смештајот споредено со другите градови од тој ранг, барем спрема мене. Веројатно така зборам затоа што јас сепак бев во еден од најскапите а немав и некоја работа:icon_lol:
Cape Cod ти го препорачувам ако одиш прв пат, многу е подобро. Ќе се навикнеш на американскиот живот и нивните обичаи, а таму секое лето е преполно со балканци и нема да се чувствуваш многу осамено. Ако си како мене, веројатно ќе го мразиш тој факт.
А ако не си, ти го препорачувам и Џерси, односно неговото крајбрежје. Блиску (за амерички стандарди) си до Њујорк, до Вашингтон, до Балтимор и до Филаделфија. Интересни градови за посета според мене.
 
П

Пепси_

Гостин
Епа Чикаго ти е голем град, јбг. Во големите градови нема ефтин смештај освен ако не си повеќе од 30км од работа.
Зависи како си со јазикот, ако си добар ќе најдеш втора работа и терај. Во Чикаго инаку и не е толку скап смештајот споредено со другите градови од тој ранг, барем спрема мене. Веројатно така зборам затоа што јас сепак бев во еден од најскапите а немав и некоја работа:icon_lol:
Cape Cod ти го препорачувам ако одиш прв пат, многу е подобро. Ќе се навикнеш на американскиот живот и нивните обичаи, а таму секое лето е преполно со балканци и нема да се чувствуваш многу осамено. Ако си како мене, веројатно ќе го мразиш тој факт.
А ако не си, ти го препорачувам и Џерси, односно неговото крајбрежје. Блиску (за амерички стандарди) си до Њујорк, до Вашингтон, до Балтимор и до Филаделфија. Интересни градови за посета според мене.
nj mi izglea po ok samo so ponudite se so 5$ + tips za busser so nekako rizicno mi e ima iskustvo nekoj?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
nj mi izglea po ok samo so ponudite se so 5$ + tips za busser so nekako rizicno mi e ima iskustvo nekoj?
Зависи каде, како busser можеш добар типс да вадиш дневно, ама ако е некое место од Ш категорија тогаш бегај подалеку.
 
П

Пепси_

Гостин
Зависи каде, како busser можеш добар типс да вадиш дневно, ама ако е некое место од Ш категорија тогаш бегај подалеку.
pa po tocno za nj avenue le club go razgledav mestoto mi delue ok plus i zurki non stop ima valjda i za 2 rabota e po lesno u nekoj klub
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, јас сум нов овде во врска со work and travel студирам на Економски факултет - Скопје и сакам да прашам во кој случај може факултетот да те одбие и колкави ми се шансите бидејки моментално сум втора година го имам само математика презапишано од прва година, и кој се други фактори влијаат за да ми биде одобрено од факултетот ?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Здраво, јас сум нов овде во врска со work and travel студирам на Економски факултет - Скопје и сакам да прашам во кој случај може факултетот да те одбие и колкави ми се шансите бидејки моментално сум втора година го имам само математика презапишано од прва година, и кој се други фактори влијаат за да ми биде одобрено од факултетот ?
Во кој случај факултетот да те одбие? Факултетот не решава дали ти ќе одиш на W&T или не...
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Во кој случај факултетот да те одбие? Факултетот не решава дали ти ќе одиш на W&T или не...
Моја грешка не бев доволно информирам, мојата ситуација е следната: Од 8 предмети имам 6 положено, 1 презапишано, а 1 ке го полагам сега 3 семестар во јануари, 3 семестар имам 4 предмети заедно со еден презапишам доколку ги положам сите овој семестар а ми остане оној од прва година колкави ми се шансите според вашето искуство, Благодарам.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Македонец , во Америка има потреба од шофери за камион. Доколку има некои тука што останале, им треба работа и се заинтересирани нека ми пишат. Помагаат за документи, возачка обука сместување. Поз
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Луѓе вака конечно и јас дочекав да можам да учествувам во оваа програма јеје :D. Прва год. Сум на фах и конечно соочена со можноста за остварување на моја огромна желба да ја видам Америка. Но имам еден мал проблем. Никој од мое друштво не сака да ме дружи за таму, односно ќе морам да одам сама, а тоа малку ме плаши дали ќе успеам да се снајдам. Па луѓенца ќе може ли некој да сподели искуства што бил сам на програмава, како поминал, кое место ми го препорачуватеви тн. Фала многу :)
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
Јас бев сам оваа година .Аплицирав со другар ми ама он не доби Виза и отидов сам :D Иако со слаб англиски сепак се снајдов до таму каде требаше да одам . Нема место за грижа Америкациве се пријателски народ и се тука да ти помогнаат ке си прашуваш и ке стасаш каде треба ... :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom