Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
''Odlicno brka rabota'' za sto???
Planiras da se dogrevas vo esen i prolet ili celo zimo da go teras so klima.
Mnogu eftino si ja nasol montazata za inverter 2000den.

Nekoj sto ja ima klimava neka ti napise podetalno okolu nea
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
53
Поени од реакции
2
''Odlicno brka rabota'' za sto???
Planiras da se dogrevas vo esen i prolet ili celo zimo da go teras so klima.
Mnogu eftino si ja nasol montazata za inverter 2000den.

Nekoj sto ja ima klimava neka ti napise podetalno okolu nea
Друже, мој пријател ќе ја монтира и затоа е таа цена. И да, планирам во зимо да се греам, во лето да се ладам со неа. Под "одлично брка работа" подразбирам одличен квалитет земајќи го следниов факт во предвид - неколку објекти што работат 24/7 имаат ставено од истава клима и се презадоволни. Но исто така ме интересира мислењето на луѓето од тука бидејќи не за џабе викаат "Два пати мери, еднаш сечи" :)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ако може пиши од каде ќе ја купиш и дали од истиот модел има 2.5 kw?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas go imam pojakiot model na Vivax Gexi/Geyi, i da ti kazam deka 40m2 da grees so taa klima sum malku skeptik, osim ako imas top izolacija ili se pogodi topla zima. Mislam deka ke nemozes da se grees koga ke otidat vo debel minus temperaturite, togas ke mora da dogrevas so drugo greenje.

Inaku od ovaa klima nema 2.5kw, a uvoznici se Pakom
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
некоја препорака за камин на дрва? и евентуално за можност за приклучок на парно ... на што треба да се внимава при купувањето, кои марки итн ... сумирано :cool:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
53
Поени од реакции
2
Jas go imam pojakiot model na Vivax Gexi/Geyi, i da ti kazam deka 40m2 da grees so taa klima sum malku skeptik, osim ako imas top izolacija ili se pogodi topla zima. Mislam deka ke nemozes da se grees koga ke otidat vo debel minus temperaturite, togas ke mora da dogrevas so drugo greenje.

Inaku od ovaa klima nema 2.5kw, a uvoznici se Pakom
Епа јас заокружив на 40м2, а иначе се работи за 35м2 и доста луѓе велат дека 3.5kw се доволни за таа големина. Како и да е, фала на совет.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
Што превара е ова знае некој? Па вакво нешто да постои, на изумителот Нобелова награда не му бега!
Прегледај го приврзокот 90099
линкот: http://restoriadiscreet.tv/saver/
Што превара е ова знае некој? Па вакво нешто да постои, на изумителот Нобелова награда не му бега!
Прегледај го приврзокот 90099
линкот: http://restoriadiscreet.tv/saver/
http://www.ivantic.net/Energija.htm
Ima tuka dosta raboti i ima slicno nesto napravi sam vo domasni uslovi.E sega kolku e verodostojno ne znam,treba da se proba pa da se znae
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Што превара е ова знае некој? Па вакво нешто да постои, на изумителот Нобелова награда не му бега!
Прегледај го приврзокот 90099
линкот: http://restoriadiscreet.tv/saver/
Куќа да не прават овие. 2990 денари. Машала ефтинџии биле.
Еве ти линк па за 250 денари ич да не се замараш дали е превара или не.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Што превара е ова знае некој? Па вакво нешто да постои, на изумителот Нобелова награда не му бега!
линкот: http://restoriadiscreet.tv/saver/
Не е за Нобелова награда, не е ни превара, бидејќи ова е многу одамна познато. Кај наизменичните струји покрај ативната енергиј ( тоа е енергија која ја трошиме) раззликуваме и привидна и реактивна енергија


Ние би требеле да плаќаме само активна енергија, но ако постои разлика во фазата помеѓу или ако постојат виши хармоници во синусоидата на напонот се јавува и реактивната енергија. Старите струјомери ( аналогни )не ја регистрираа ова реактивна енергија. На сегашниве дигитални струјомери пишува дека и тие не ја регистрираат но тоа не е сигурно
Ако постои разлика во фазата помеѓу напонот и струјата, во моментите кога струјата е во една насока а напонот во друга насока енергијата се пренесува од потрошувачот кон производителот како што може да се види на оваа скица


Ако постојат и виши хармоници или шпицеви и други изобличувања на синусоидете на напонот и струјата тогаш оваа појава се засилува


Значи вакви уреди се одамна познати. Такви уреди би требело ЕВН да постави во секоја трафостаница но не ставаат, а јасно Ви е зошто
Самите уреди се со кондезатори или тиристори но во проспектот кој го постираше @Dr Zmigo нема податоци за каков уред се работи. Што значи можеме само да се потпреме на искуство - ако некој проба па да извести ако има успех.
Eве каква шема имаат

Инаку цената од 2900 денари е скапа
Пребарајте на интернет под поимот
Power saver
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Не е за Нобелова награда, не е ни превара, бидејќи ова е многу одамна познато. Кај наизменичните струји покрај ативната енергиј ( тоа е енергија која ја трошиме) раззликуваме и привидна и реактивна енергија


Ние би требеле да плаќаме само активна енергија, но ако постои разлика во фазата помеѓу или ако постојат виши хармоници во синусоидата на напонот се јавува и реактивната енергија. Старите струјомери ( аналогни )не ја регистрираа ова реактивна енергија. На сегашниве дигитални струјомери пишува дека и тие не ја регистрираат но тоа не е сигурно
Ако постои разлика во фазата помеѓу напонот и струјата, во моментите кога струјата е во една насока а напонот во друга насока енергијата се пренесува од потрошувачот кон производителот како што може да се види на оваа скица


Ако постојат и виши хармоници или шпицеви и други изобличувања на синусоидете на напонот и струјата тогаш оваа појава се засилува


Значи вакви уреди се одамна познати. Такви уреди би требело ЕВН да постави во секоја трафостаница но не ставаат, а јасно Ви е зошто
Самите уреди се со кондезатори или тиристори но во проспектот кој го постираше @Dr Zmigo нема податоци за каков уред се работи. Што значи можеме само да се потпреме на искуство - ако некој проба па да извести ако има успех.
Eве каква шема имаат

Инаку цената од 2900 денари е скапа
Пребарајте на интернет под поимот
Power saver
Да не ја имаш згрешено шемата ?
Ова колку што го гледам на сликата нема допирни точки со ова за што ние тука зборуваме. Ова на сликата е оптокаплер со тиристор или електронски прекинувач со надворешна контрола како што е тука поврзано , башка што е поврзано сериски на мрежа а не паралелно како и што би било ред за уредот за кој зборуваме пошто нели тој се уклучува во бил кој штекер, значи парарелно на мрежата, а не преку него да се напојува некој уред( што би рекле сериски).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom