Карцином/Канцер/Рак

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
не правам јас никаква чаришја,а кажи ми,не ги коси ли ракот на дојката жените ? ги рамни со земја така ? колку од нив се излекуваат ? само малку... знам таквии што имаат по 80 години,и го преживеале тоа на тие години,без никакво зрачење,терапии,лекарства.. туку одење во црква секој ден.И не само тој вид на рак туку и рак на бели дробови,леукемија итн.Пред да кажеш некој заклучок види прво дали е вреден воопшто да се каже.
Дали си ти сериозен со муабетов ? Дали си воопшто свесен што пишуваш ? Абе читаш воопшто што пишуваш или така на тепка само куцаш букви ?
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Познавам голем број луѓе чии роднини имале планина од пари и се лечеле од рак со најразлични методи и во најразлични земји па сепак умреле,а знам и таквии кои се како преживари,едвај скрпуваат крај со крај па го победуваат ракот и во крајни стадиуми(види погоре).
Имаме полно време, ако не те мрзи опиши некои од „случаите“.

Живееш во сериозна заблуда.....мислам, твој избор е, ама да знаеш дека многу од нас имаат смртни случаи во семејствата од болеста (состојбата), така да г****јадачи не знам дали ти е соодветен збор.....ај баш пиши!
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Верниците воопшто не би требале да одат на лекар. Се што е на овој свет, од Бога е дадено, па така и болестите. Со одењето на лекар му се спротиставуваат на Божјата воља.

:)

Арно ама пустото, кога ќе се разболат ги полнат болниците и аптеките. Ако оздрават, голем е Господ. Логика, религиска... :D

Се сеќавам кога се запали тој манастирот над Прилеп, па од кога изгоре дел од него, а се спасија конаците, некој овде напиша, Господ е со нас. Ако беше Господ со него или со нив, зошто воопшто манастирот се запали?

Уште еднаш, религиска логика...
Има еден закон на универзумот а кој гласи ПРАВИШ ГРЕШКА = ЈА ПЛАЌАШ ЦЕНАТА.Aко не е од генетиката или озрачување (исклучоци,неможеме да влијаеме на тоа) тогаш доаѓаме до фактот на ова со цената и грешката што ја кажав,затоа што ракот е болест која се развива со години,не е ХИВ,не е грип па одеднаш да се фати.. со болниците и аптеките.. јас,ти,тој,таа,ние,вие,тие плаќаме данок за јас,ти,тој,таа,ние,вие,тие кога имаме потреба од лекарска помош истата да ја добиеме.Добро прашање постави со манастирот,сериозно едно од подобрите што сум ги прочитал,но јас тебе ќе те прашам нешто контра ова твое прашање за да го најдеме одговорот на истото,значи без разлика што си атеист,еве стави се во позиција на верник затоа што на пример збориме,ако го нема Бог и го оставил манастирот да изгори,ЗОШТО ТОГАШ МИСЛИШ ДЕКА БИ ГО СПАСИЛ МАНАСТИРОТ (ако му беше дојдено до него) А БИ ГО ОСТАВИЛ СВОЈОТ СОПСТВЕН И КАКО ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА ЕДНОРОДЕН СИН ДА ГО РАСПНАТ НА КРСТ ? покажи ја сега твојата атеистичка логика кога ја критикуваш нашата религиска која воопшто нема аргументи и основа за критика,или сега ќе ми речеш НЕ ВЕРУВАМ ВО ГОСПОД И ЗАТОА НЕМОЖАМ ДА ОДГОВОРАМ.
--- надополнето: 25 декември 2013 во 20:36 ---
Дали си ти сериозен со муабетов ? Дали си воопшто свесен што пишуваш ? Абе читаш воопшто што пишуваш или така на тепка само куцаш букви ?
--- надополнето: 25 декември 2013 во 20:25 ---

Абе ти целиот си би заминат :) Кажи ми во демир хисар ве тестираат нешо пред да ве пуштат или кога ќе отседиш одреден број на денови ви ја удираат клоцата ?
Насмевни се па да седнеме и да вечераме :D
--- надополнето: 25 декември 2013 во 20:39 ---
Имаме полно време, ако не те мрзи опиши некои од „случаите“.

Живееш во сериозна заблуда.....мислам, твој избор е, ама да знаеш дека многу од нас имаат смртни случаи во семејствата од болеста (состојбата), така да г****јадачи не знам дали ти е соодветен збор.....ај баш пиши!
Meне ми е жал за сите,затоа што знам што е рак.Извини но нема да спомнам,членот над тебе е пример зошто нема да спомнам а ги има многу таквии.А и не знам конкретно за кои случаеви ме прашуваш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Se premisliv, Todorov e premija za vakvi.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Se premisliv, Todorov e premija za vakvi.
Шо се чудиш бе глеаш дека благодарение на тодоров и палењето свеќи дечково се “ излечил“ од шизофренија , чудни се патиштата господови.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
не правам јас никаква чаришја,а кажи ми,не ги коси ли ракот на дојката жените ? ги рамни со земја така ? колку од нив се излекуваат ? само малку... знам таквии што имаат по 80 години,и го преживеале тоа на тие години,без никакво зрачење,терапии,лекарства.. туку одење во црква секој ден.И не само тој вид на рак туку и рак на бели дробови,леукемија итн.Пред да кажеш некој заклучок види прво дали е вреден воопшто да се каже.
Треба да знаеш дека ракот кај постарите лицa поспоро напредува затоа што организмот како што старее физиолошки се успорува метаболизмот и потребата за глукоза, ракот се храни така што има забрзана гликолиза, штом нема потреба околното ткиво да се храни ни до оболеното ткиво не доаѓа многу глукоза и така ракот споро се шири.
Јас знам дека некои работи оставаат последици, ама те молам, не лупај зелени, не мешај Бог и Судбина, ако си толку просвелен во православието треба да знаеш дека во православието да веруваш во Судбина, Сон, хороскоп, Слаџана Велков е грев...
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Треба да знаеш дека ракот кај постарите лицa поспоро напредува затоа што организмот како што старее физиолошки се успорува метаболизмот и потребата за глукоза, ракот се храни така што има забрзана гликолиза, штом нема потреба околното ткиво да се храни ни до оболеното ткиво не доаѓа многу глукоза и така ракот споро се шири.
Јас знам дека некои работи оставаат последици, ама те молам, не лупај зелени, не мешај Бог и Судбина, ако си толку просвелен во православието треба да знаеш дека во православието да веруваш во Судбина, Сон, хороскоп, Слаџана Велков е грев...
Не знам ако примети,јас не спомнав прв Бог,друго умираат и стари и тоа во уште пострашни болки и маки од овие што се помлади,и тоа со судбината и соновите и другото тоа е убедување,не сум безгрешен а не се ни трудам да бидам..
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
...ЗОШТО ТОГАШ МИСЛИШ ДЕКА БИ ГО СПАСИЛ МАНАСТИРОТ...
Извини вака на диреткно прашање, си бил во Трескавец или Бигорски (не се сеќавам да исто неговите конаци изгореа пред 4-5 години) да видиш како е положбата на црквата во центар и конаците од околу ? Теоријата да се запали црквата од конаците е апсолутно никаква ако има некој таму, а и во двата случаи знам дека имаше и народ и хиликоптери и се останато за да огнот од дрвенаријата на конаците не се префрли на 5-10+ метри растојание до централната камена структура на вековните цркви... не мешај работи те молам. Некои ќе речат дека судбината и божјата воља се доста блиску што можеби е вистина но еден од основните “заповеди“ јас колку што знам како неук и не просветен христијанин е не го спомнувај божјото име каде што не му е место така да би ти препорачал да не тресиш туку така работи колку да се рече...
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Извини вака на диреткно прашање, си бил во Трескавец или Бигорски (не се сеќавам да исто неговите конаци изгореа пред 4-5 години) да видиш како е положбата на црквата во центар и конаците од околу ? Теоријата да се запали црквата од конаците е апсолутно никаква ако има некој таму, а и во двата случаи знам дека имаше и народ и хиликоптери и се останато за да огнот од дрвенаријата на конаците не се префрли на 5-10+ метри растојание до централната камена структура на вековните цркви... не мешај работи те молам. Некои ќе речат дека судбината и божјата воља се доста блиску што можеби е вистина но еден од основните “заповеди“ јас колку што знам како неук и не просветен христијанин е не го спомнувај божјото име каде што не му е место така да би ти препорачал да не тресиш туку така работи колку да се рече...
О господе... ! што тресеш сега ти глупости !?!?!?!? кој воопшто ја спомна градбата или конструкцијата на манастирот ејјјјјј човече !?!?!?! ај жити мене прочитај убаво јас што реков па дојди и пак цитирај ме,ај направи ми услуга.. види прво дали збориме за чинот или за градбата на манастирот и нешто слично :facepalm: види малце убаво јас што го прашав!
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Не сакам а и никогаш н сум говорел на оваа тема но ако сами не си помогнеме и не мислиме на нашето здравје никакви лекари, надри лекари, цркви, џамии или што и да е нема И НЕМА да ни помогнат... единствено ако осетиме нешто да си го бараме чарето благовремено е лекот, одложувањето нема да не доведе до никаде... искрено жалам за сите што имале слична судбина но мојата фамилијарна судбина е таа... таткоми беше тврд на карактер, да неречам тврдоглав и самоубеден па ете тоа го кошташе живот, се надевам другите ќе мислат повеќе на себе...
Некаде авг-сеп 2011 сетил проблеми со мокрење, кажа за истото ама не можеше човек да го убеди да појди на лекар, болки кога имал кога не така 3-4 месеци и се со “муабетот ај ќе помине“ за да некој ден пред нова 2012 тогаш доживее тотална блокада, па набрзина катетри ова она... е сега што е причината ајде да се види, тука следува биопсија заклучок тумур на тестиси, операција-одстранување, па терапии ова она и скен на коски, и што таму... сенки “некакви“ на карлицата пак терапии и демек се е во ред, се е стопирано одстрането нема ништо, да се продолжи со терапија превентивно... и колку ... по некој месец отекување на нозете, болки, терапии вакви такви онакви несакам ни да набројувам и заклучок се од карлица надолу е зафатено или во фаза на зафатување со карциномот... за се да заврши средина на април годинава, значи 16-17 месеци од првото одење на лекар за проблемот но оние 3-4 месеци предходно се најбитните и најтрагичните во случајот. Ако нешто се преземеше можеби нештата ќе беа поинакви...
Само превенција и неверување во “ај ќе помине“ е правилно, се останато е само прашање на време, а тоа верувајте нема да е долго...
Da ne bil karcinom na prostata? Zoshto kaj naprednat karcinom na prostata kade nemoze da se napravi radikalna operacija se vadat dvata testisa za da se uspori procesot. Karcinomot na prostata najchesto dava metastazi vo koski. Mislam deka si gi pobrkal rabotite zoshto tumor na testis e megju 20 i 30 godina i e skoro sekogash samo edniot! Spomna i biopsija taka da ubeden sum deka stanuva zbor za adenokarcinom na prostata so metastazi vo koski, shto e ednaod poloshite dijagnozi.
Edinstveno neshto e prevencija odnosno redovno rutinski odenje na urolog isto kako zenite shto odat na ginekolog.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935

Kajgana Shop

На врв Bottom