Карцином/Канцер/Рак

Член од
22 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
186
Ne bi sakala da vi se mesam vo odlukite, sepak borbata so rak sama po sebe e dosta teska i vo momeniti koga nema izlez sekoj bara kako takov lek. Ona sto jas bi mozela da ve posovetuvam kako licnost direkno vlucena vo istrazuvanjata za rak, e da vnimatelno obvrnete vnimanie na site onie "magicni" lekovi, na site babini devetini i mediumski propagandi.
Dokolu primite infuzii so soda bikarnona, a vasata zdrastvena sostoja ne go bara toa, moze da predizvikate seriozni zdrastveni problemi. Soda bizakbona pri infuzija, ja menuva pH vrednosta na krvta, so sto posledicite mozat da vidat dosta seriozni, od odkazuvanje na bubrezite do problemi so srceto, i belite drobovi. Bi vi preporacala da se konsultirate so doktor pred da zapocnete terapii na svoja raka.
Sto se odnesuva do DCA, imav moznost da rabotam vo institutot kade sto rabotat Archer and Michelakis, naucnicite koi sto pokazaa deka DCA moze da ima efekt vrz kancerogenite kletki. Fakt e deka ovaa statija privlece ogromno mediumsko vnimanie, i DCA stana magicniot lek koi parmacevskite kompanii ne go "prifakaat", no realnosta e sosema poinakva. Tocno e deka DCA dejstvuva vo in vitro uslovi, na kletki vo kulura, no negovoto dejstvo vo coveckiot organizam ne e dokazano, nutu pak moznosta da go leci rakot.
Eve sto samiot naucnik ima izjaveno za uptrebata na DCA vo momentov:

"Using DCA on your own can actually be dangerous. For example, DCA can be found in stores selling chemicals to scientific laboratories. Often, DCA is sold in a form that is very acidic and if consumed could cause serious or catastrophic complications. Even for use in animals DCA often has to be processed with chemicals to correct its acidity etc. In addition, the dose in patients with cancer, or its interactions with other medications that cancer patients might be on, are completely unknown.
Often, patients with terminal cancer might feel they are in a desperate situation and might be “willing to try anything”. It needs to be remembered that the inappropriate use of these drugs might cause catastrophic complications and make the situation even worse. In addition, if complications occur, because this was not done under the supervision of a physician, this problem will not become known and other patients might be exposed to a risk that could have been prevented."
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
МајМуН е баниран од форумов веќе неколку месеци. Не го цититирајте.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ме интересира на некој близок член во фамилија ако му е дијагностициран рак кој не се оперира, дали веднаш би му ја соопштиле веста или подобро е преостанатите денови да ги помине без да знае што го чека?

Тешко е да се живее кога знаете дека некој му е изброени деновите и дека наскоро ќе го нема.
Се сеќавам по татко ми, тој беше свесен, но не сакаше да се лечи и да го одложува она што го чека. Но секој не е силен и не може да се соочи со ваква вест.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Дали некој знае нешто за чајот од КОЊСКО ОПАВЧЕ (ПРЕСЛИЦА) и некоја мешавина на чај од невен, ајдучка трева и коприва што ги препорачувала австриската треварка Марија Требен? Да не се штетни по здравјето овие чаеви (коњско опавче и мешавината од невен, ајдучка трева и коприва)?

Верувате дека некоја Босанка се излечила од рак со користење на мешавна на ѓумбир и мед???? http://brif.mk/?p=135404
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сите млечни производи,сите природни зеленчуци и овошја,медот,бадемите,оревите,лешниците,чај од коприва,нане,кантарион,камилица,боровница...........спречуваат и лекуваат рак

Кратко кажано природната медицина е лек на сите болести
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
Сите млечни производи,сите природни зеленчуци и овошја,медот,бадемите,оревите,лешниците,чај од коприва,нане,кантарион,камилица,боровница...........спречуваат и лекуваат рак

Кратко кажано природната медицина е лек на сите болести
млечните производи ??? од каде ова :) овошјето,зеленчукот,јаткастите плодови,шумските плодови и слично содржат добри антиоксиданси,но не лекуваат од рак

лекот треба да се бара во Природата,но не заборавај дека СЕ е минливо во неа,СЕ си има рок на траење,така да негде мора да се застани,а енергијата да се преточи во друга енергија,материја или не знам што.............
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Дали некој знае нешто за чајот од КОЊСКО ОПАВЧЕ (ПРЕСЛИЦА) и некоја мешавина на чај од невен, ајдучка трева и коприва што ги препорачувала австриската треварка Марија Требен? Да не се штетни по здравјето овие чаеви (коњско опавче и мешавината од невен, ајдучка трева и коприва)?

Верувате дека некоја Босанка се излечила од рак со користење на мешавна на ѓумбир и мед???? http://brif.mk/?p=135404
Не верувај во се што ќе прочиташ, со ѓумбир и мед испробано е не помага воопшто. Коњско опавче, невен, ајдучка трева, коприва нема да наштетат, али не се надевај премногу. Исто и ДЦА (дихлороацетат) доколку ја сретнете по интернет ви е жива превара. Варумлин ви е брзо празнење на џебот, кубанската вакцина не се сеќавам како се викаше не успеавме да ја пробаме, али не ми изгледа надежна. Б17 исто така, комбинацијата од ленено семе и „младо сирење“ пак иста приказна.[DOUBLEPOST=1428963002][/DOUBLEPOST]
Сите млечни производи,сите природни зеленчуци и овошја,медот,бадемите,оревите,лешниците,чај од коприва,нане,кантарион,камилица,боровница...........спречуваат и лекуваат рак

Кратко кажано природната медицина е лек на сите болести
Кратко кажано, бабини деветини.[DOUBLEPOST=1428963122][/DOUBLEPOST]
Ме интересира на некој близок член во фамилија ако му е дијагностициран рак кој не се оперира, дали веднаш би му ја соопштиле веста или подобро е преостанатите денови да ги помине без да знае што го чека?

Тешко е да се живее кога знаете дека некој му е изброени деновите и дека наскоро ќе го нема.
Се сеќавам по татко ми, тој беше свесен, но не сакаше да се лечи и да го одложува она што го чека. Но секој не е силен и не може да се соочи со ваква вест.
Тоа ти е индивидуално, најдобро ти го познаваш човекот и сам пресуди како може да реагира. Животот му е мил на секого и тешко дека ќе го прифати од старт, али гледај да не биде толку негативно, дај и надеж на личноста дека сепак има спас. Јас верувам во моќта на човечкиот мозок и знае да се случат „чуда“ кога доволно се посакува одредена работа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да да ѓумбир и мед за лечење на рак. o_O Мајка ми нон стоп пие такво, па што да не се излечи. Тоа е за подобар имунитет и прочистување на организмот.

На народот не му давајте лажна надеж дека има лек.

Тоа ти е индивидуално, најдобро ти го познаваш човекот и сам пресуди како може да реагира. Животот му е мил на секого и тешко дека ќе го прифати од старт, али гледај да не биде толку негативно, дај и надеж на личноста дека сепак има спас. Јас верувам во моќта на човечкиот мозок и знае да се случат „чуда“ кога доволно се посакува одредена работа.
Секој има право да знае од што е болен, ама веста наместо надеж знам дека ќе предизвика страв од смртта и очекување. Ќе се променат и односите со семејството и околината.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Лекување на болест која го „хакнува“ имунитетот и фактички се шири со негова помош при консумирање ствари кои го зајакнуваат истиот тој имунитет и верување дека ќе излечат. Генијално, нема што. Затоа треба бан од подфорум за одредени фаци како Стеф, Фринге и остали кои не мислат пред да пишат нешто.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Да да ѓумбир и мед за лечење на рак. o_O Мајка ми нон стоп пие такво, па што да не се излечи. Тоа е за подобар имунитет и прочистување на организмот.

На народот не му давајте лажна надеж дека има лек.


Секој има право да знае од што е болен, ама веста наместо надеж знам дека ќе предизвика страв од смртта и очекување. Ќе се променат и односите со семејството и околината.
Ова е најгнасната болест, минав низ таа фаза и знам низ што минува фамилија на човек кој се соочува со оваа болест, тоа е измачување и ве гризи сите дома. Најтешко е да гледаш како на близок му се „одбројуваат“ деновите. Се надевам дека ќе успее да се излечи, секогаш имајте надеж иако процентот е мал, сепак не е невозможно (освен ако не е крајна фаза и да е метастазиран). Жал ми е што мора да минуваат луѓе низ ова, се надевам дека ќе успеете да пронајдете лек. Лично не успеавме да испробаме масло од канабис припремано дома, ако имаш некој што се занимава со шиткање или да е во тие кругови, пробај да направиш барем една доза според туторијалите по интернет, али строго да го правите вие, а не да купуваш од биокулт (на тоа му е изваден тхц).
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Да да ѓумбир и мед за лечење на рак. o_O Мајка ми нон стоп пие такво, па што да не се излечи. Тоа е за подобар имунитет и прочистување на организмот.

На народот не му давајте лажна надеж дека има лек.


Секој има право да знае од што е болен, ама веста наместо надеж знам дека ќе предизвика страв од смртта и очекување. Ќе се променат и односите со семејството и околината.
Пробај со маслото, единствениот лек шо на последниот случај мајка на блиско другарче со кој сум запознат , а почина пред скоро го запре барем ширењето, иако последен го пробаа, ненавремено.

Што се однесува до ракот, ракот е како човекот, секој човек посебен, секој рак посебен во зависност од човекот. Конкретно кога појдоа татко ми и вујко ми кај доктор од Косово кој правеше чаеви за оваа гнасна болест, истиот им кажа дека има луѓе кои ги носат на количка во ординација и на крај преживуваат, а има и случаи каде идат на две нозе испраени па не ја издржуваат болеста. Во Прилепов буквално познавам човек кому црниот дроб му распука но ете не му било пишано па еве има од тогаш 10 години, како истиот тера со животот.

Што се однесува до знаењето дали да му се кажи ние на братучед ми му врзувавме филмови, и на баба ми исто, но 90 посто сум сигурен дека се свесни што им се случува, само не сакаат да се отворат и признаат, демек да не не секираат нас. Ние ги лажиме нив, тие нас исто. Ако личноста е со покревка психа, чинам дека подобро е да се избегнува проблемот, затоа што може да е разочара и наеднаш да опадни, да се предаде.
 
C

cige

Гостин
Се е џабе, и од пиле млеко. Давајте си кураж со природна храна богата со антиоксиданси. Правете што сакате, само немојте да фрлате илјадарки по аптеки за семки од кајсии, германиуми, шитаќиња итн. Ако можете да си дозволите хирушки зафат во приватна болница е многу добра одлука, затоа што таму имаат нова и квалитетна опрема, која што многу лесно го препознава дивото ткиво и хирургот само сече, за разлика од државна каде што се базираат само на резултатите од магнетната резонанца.
Според мене колку е подлабински направена операцијата толку се продолжува животот.
Одете почесто на контроли, слушнете мислење од повеќе доктори.
Дедо ми после двегодишна борба со малигна неоплазма на мозокот почина во петокот.
Голема благодарност до проф др Владо Столевски за неговата професионалност и големата посветеност кон пациентите. И едно големо Ууууууууу кон бизнисменот проф др орел смрден Методи Чепреганов, кој ни извлече дузина пари од 300 непотребни испитувања, му дадовме целосна поддршка во таа омекната состојба, па дури на крајот ќе не зафркнеше да лупнеме 20.000 евра за операција во Грција.
Благодарност и до Славица Кралева и Игор Стојковски, позитивно делуваше терапијата и од нив.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Лекување на болест која го „хакнува“ имунитетот и фактички се шири со негова помош при консумирање ствари кои го зајакнуваат истиот тој имунитет и верување дека ќе излечат. Генијално, нема што. Затоа треба бан од подфорум за одредени фаци како Стеф, Фринге и остали кои не мислат пред да пишат нешто.
Да бе да,ама тоа што сум го пишал го зајакнува имунитетот и го онеспособува ракот да се шири.
Дедо ми 30 и кусур години живееше на тој начин за на 97 да умре од природна смрт а докторите му предвидуваа 7-8 месеци живот.
Кратко кажано, бабини деветини.
Сигурно уште ако си и некој доктор што дал хипократова заклетва дека ќе лаже и измамува пациенти со цел стекнуваање противпавна имотна корист.
Ако се бабини деветини фафмацевтските компании нема да ја омаалуважува и уништуват природната медицина
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Да бе да,ама тоа што сум го пишал го зајакнува имунитетот и го онеспособува ракот да се шири.
Дедо ми 30 и кусур години живееше на тој начин за на 97 да умре од природна смрт а докторите му предвидуваа 7-8 месеци живот.

Сигурно уште ако си и некој доктор што дал хипократова заклетва дека ќе лаже и измамува пациенти со цел стекнуваање противпавна имотна корист.
Ако се бабини деветини фафмацевтските компании нема да ја омаалуважува и уништуват природната медицина
Дa прoчитaм две-три стрaни нaпишaни oд некoј врaч, исцелител ќе стaнaм. Вo мoментoв сум сaмo пaтaлец штo не верувa вo прикaските нa слaѓaнa велкoв и oстaлa екипa, a вoеднo и дoвoлнo свесен дoпoлнителнo дa не им јa oтежнувaм сoстoјбaтa нa oние штo си имaaт мaкa. Сo пиење гaзијa и метaстaзите ќе исчезнaт, a зaмисли нaфтa aкo се нaпие :eek:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom