Карцином/Канцер/Рак

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ај ве молам некој ако знае нешто повеќе за ова
http://varumin.com.mk
Конретно за варуминот совет од мене НЕ СИ ГИ ТРОШЕТЕ ЗАЛУДНО ПАРИТЕ. Јас пред 1 година и 2 месеци отидов на водњанска каде што му е аптеката на баткава што го продава Варуминот и што го произведува, типацот ми направи филм на почеток невиден со што ме доведе до ситуација да му дадам понуда од мене да се потпише на нотар со мене дека гарантира за неговиот лек и дека ќе има ефект во спротивно да ми ги врати парите (бидејќи на стартот низ муабетот даваше гаранции дека ќе го дигне човекот на нозе) па затоа и му дадов таква понуда да каже само колку пари да го искеширам и да се потпишиме но во тој момент како споулавен смени мислење. Така да совет бегајте далеку од тоа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Не постои универзално лекарство за малигни заболувања, секој тип на рак не е ист.

Дури и конвенционалната хемотерапевтска терапија е различна во зависност од тоа за кој хистолошки тип на рак се работи.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На мајка ми на резултатот од ехо и пишува средно развиен мастопатичен паренхим 17х12мм. На упут сосем друго дека ја праќаат поради малигна неоплазма, епа како знаат дали тоа ткиво е малигно или бенигно кога не е правено биопсија? :cautious:
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Дали некој знае каде би можел да купам некава преса, блендер (што и да е за правење сокови од овошје и од потврд зеленчук), нешто што полесно се чисти, што е поиздржливо?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Конретно за варуминот совет од мене НЕ СИ ГИ ТРОШЕТЕ ЗАЛУДНО ПАРИТЕ. Јас пред 1 година и 2 месеци отидов на водњанска каде што му е аптеката на баткава што го продава Варуминот и што го произведува, типацот ми направи филм на почеток невиден со што ме доведе до ситуација да му дадам понуда од мене да се потпише на нотар со мене дека гарантира за неговиот лек и дека ќе има ефект во спротивно да ми ги врати парите (бидејќи на стартот низ муабетот даваше гаранции дека ќе го дигне човекот на нозе) па затоа и му дадов таква понуда да каже само колку пари да го искеширам и да се потпишиме но во тој момент како споулавен смени мислење. Така да совет бегајте далеку од тоа.

Страшно како може некој да живее лажејќи луѓе што имаат маки поголеми од смртта.
Се што знам е дека позитивна мисла, здрава храна (човекот да исфрли се што е нездраво комплет да смени начин на живот, секоја храна пред да ја воведе во исхраната да провери по интернет дали е штетна или корисна)
ова ги намалува маките, болките, и го продолжува животот. Не бара многу пари, ама бара да се посвети самиот болен на себе си, и да остави се друго што го мачело, сите луѓе за кои се грижел да ги остави сами на себе и да гледа да преживее најквалитетно што може.
Мајка ми не престана со цигарите, со таблетите, не јадеше како што треба, не излегуваше на воздух на сонце, не ги избрка негативните луѓе ги толерираше, не смени ништо, отсекогаш повеќе се грижеше за нас отколку за себе, ама на крај ние останавме без неа. Некогаш човек треба да е себичен да се зачува себе си за блиските да го имаат.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
На мајка ми на резултатот од ехо и пишува средно развиен мастопатичен паренхим 17х12мм. На упут сосем друго дека ја праќаат поради малигна неоплазма, епа како знаат дали тоа ткиво е малигно или бенигно кога не е правено биопсија? :cautious:
Поради сомнение дека можеби ткивото е неоплазма. Не се секирај, нека иде нека направи биопсија, некогаш од мамограмот може да се види дали е воспалителен процес, дегенеративен или неоплазма, ама некогаш ги праќаат на биопсија кога се двоумат, биопсијата нека ја прави некаде каде што има ултразвук, а не на слепо да и земаат примерок како што го прават на некои клиники.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Поради сомнение дека можеби ткивото е неоплазма. Не се секирај, нека иде нека направи биопсија, некогаш од мамограмот може да се види дали е воспалителен процес, дегенеративен или неоплазма, ама некогаш ги праќаат на биопсија кога се двоумат, биопсијата нека ја прави некаде каде што има ултразвук, а не на слепо да и земаат примерок како што го прават на некои клиники.
Средивме се направи биопсија со ултразвук и нема ништо малигно. Јас и закажав, а не прашав кој докор е. :facepalm: Се беља се погодил оној што пред 5 години на државна со пари и правел пукнција и на погрешно место ја боцнал. Докторот е тој што го фатија дека работи и на приватно во стан па ја напушти државна болница. Сумлив ми е и резултатот и цената која ни ја побара.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Средивме се направи биопсија со ултразвук и нема ништо малигно. Јас и закажав, а не прашав кој докор е. :facepalm: Се беља се погодил оној што пред 5 години на државна со пари и правел пукнција и на погрешно место ја боцнал. Докторот е тој што го фатија дека работи и на приватно во стан па ја напушти државна болница. Сумлив ми е и резултатот и цената која ни ја побара.
Ви ги дадоа предметниве стакла? Ако ви ги дале, ако можеш некако да средиш да ги погледне и друг патолог. Ако и е правена биопсија со ултразвук ондак не се би требало да биде ок, земен е примерок од местово.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ви ги дадоа предметниве стакла? Ако ви ги дале, ако можеш некако да средиш да ги погледне и друг патолог. Ако и е правена биопсија со ултразвук ондак не се би требало да биде ок, земен е примерок од местово.
Не само резултат ни доадоа. Не знам колку време треба да стои тоа за да може да се испитува некои ми викаат 2 дена а он на нас ни го даде за 3 саати.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Не само резултат ни доадоа. Не знам колку време треба да стои тоа за да може да се испитува некои ми викаат 2 дена а он на нас ни го даде за 3 саати.
Колку време да стои што? Ако мислиш за направен препарат, он може да стои и по 20 години и ништо да не му се промени. Инаку реално може и за 3 часа да се направи, се зема парче, се прави пресек, се фиксира, се бои и после само под микроскоп.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Колку време да стои што? Ако мислиш за направен препарат, он може да стои и по 20 години и ништо да не му се промени. Инаку реално може и за 3 часа да се направи, се зема парче, се прави пресек, се фиксира, се бои и после само под микроскоп.
Она што го зема со иглата ми кажаа дека треба да стои 2 дена за да може да се испитува.
 
Член од
5 ноември 2011
Мислења
38
Поени од реакции
16
Итно ми е потребна информација од каде може да се набават инфузии од сода бикарбона за интравенозно администрирање, поконкретно потребен ми е 500 ml sodium bicarbonate 5%. Единствениот спас за мајка ми го барам во оваа терапија. Исто така, доколку некој имал искуство со Dichloroacetate (DCA) би сакал да го сподели со мене, од каде да се набави, како да се администрира. Бескрајно благодарен.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Драги пријатели
секако дека мака ме натера да отворам за ова, да барам, да се распрашувам. и ве молам ако некој знае некое искуство или било што слично нека ми пише што поскоро.
Татко ми случајно отиде на матичен лекар,и му кажаа дека не дише со десното белодробно крило, па отиде во државна, на пулмологија, превише го чуваа во неизвесност и на крај му кажаа дека е јако воспаление, а да заборавив да нагласам дека му вадеа вода, имал и во левото но му се исчистило само од себе, всушност од што многу јадел овошје
Е сега, бидејќи не се чуваше, почна да работи кога се врати од болница, му се повтори водата и отидовме во Ре Медика.
Претходно на приватно му правеа анализи му вадеа брис, и му кажаа дека има почетна фаза на канцер ама не е сигурно, и дека е на обвивката не е навлезен внатре.
Тој нема никакви болки, не осеќа ништо, не плука не кашла значи нема никакви симптоми, ама откако му извадија и во ре медика, почна да отекува, му кажаа дека е од воздух при вадење на дрен, ама тој е многу исплашен.

На кратко тоа е па ако некој нешто е запознаен со сличен случај би била благодарна ако сподели.
 
Член од
5 ноември 2011
Мислења
38
Поени од реакции
16
Конретно за варуминот совет од мене НЕ СИ ГИ ТРОШЕТЕ ЗАЛУДНО ПАРИТЕ. Јас пред 1 година и 2 месеци отидов на водњанска каде што му е аптеката на баткава што го продава Варуминот и што го произведува, типацот ми направи филм на почеток невиден со што ме доведе до ситуација да му дадам понуда од мене да се потпише на нотар со мене дека гарантира за неговиот лек и дека ќе има ефект во спротивно да ми ги врати парите (бидејќи на стартот низ муабетот даваше гаранции дека ќе го дигне човекот на нозе) па затоа и му дадов таква понуда да каже само колку пари да го искеширам и да се потпишиме но во тој момент како споулавен смени мислење. Така да совет бегајте далеку од тоа.
Здраво друже, би сакал да те контактирам да ме упатиш од каде да земам DCA и останати прашања околу тој проблем. Претражувајќи го формумов бидејќи сум на голема мака, гледам и ти си го врвел мојов пат. Те молам да споделиш искуство за DCA, особено дали успеа да набавиш сода бикарбона за инфузии. Јас за ова сум најмногу заинтересиран да ја спроведам терапија на Dr Simoncini на база на сода биакрбона. Те молам пиши ми тука или во inbox. Голем поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom