Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Утринaвa Стoлтенберг глaвнa звездa вo грaдскиoт пaрк.Мoре вчерa тезги зa слaдoлед кoрнеa,клупите ги сечеa ги нoсеa некaде,железa купиштa тoвaрaa кoјзнaе oд кaде ги влечеa, си викaм гoспoд знaе штo хaлуцинирaл Шилегoв дa не стaвиле нештo вo жoлтaтa,aмa еве штo билo причинaтa.Сеa нештo се шушкa нa Бихaчкa бр.8 декa улицaтa дoле кaј стaдиoнoт пo тaткo му ке јa преименувaле,пoрaди пoмoштa зa земјoтресoт нa времетo.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Zosto bi pravele revolucija?
Si pobedi SDSM na izbori , gragjanite si go kazaa svoeto i sega terame napred. Ako nekoj, bilo koj samo i pokusa da ja ponisti izbornata zelba i volja na gragjanite pod itno treba organite na republikata blagovremeno da reagiraat i takvata zakana po demokratijata da ja eliminiraat soglasno zakonite.[DOUBLEPOST=1536225447][/DOUBLEPOST]
A kolkavi se sansite da imas nauceno sto e methane digester i centrala na metan ?
Kako rece ednas porano koga se opisuvase samiot sebe i koga go locirase najgolemiot problem vo republikata
[DOUBLEPOST=1536225729][/DOUBLEPOST]@lazar31 Laze masko kako da mi se kries nekako? Ni ostana dolzen vaka kako strucen i potkovan em vo politika , em vo pravo vo kakvo svojstvo bese Zaev i so kakvi nameri bese otiden na gosti vo kabinetot na togasniot Premier?
Да му каже дека се разоткриени и дека треба да фаќаат магла, да не ја малтертираат државата. Ама Грујчо помисли дека ке му пројде причата за жути комбиња и се ке се заврши со театарот со оние двајца нивни кои ,,признаа,, дека прислушкувале и се спогодија да лежат 3 години... Ама тоа не оди така. А тебе те интересира друго а одговорот на тоа е дека Заев не употребил СИЛА ниту ЗАКАНА па споредт тоа не е исполнето битието на кривичното дело.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Чичко Кумплунг

Крадев за да го сменам југото со баварец...
Крадев за стан...
Крадев за викендица у странство...
Крадев за моите деца да учат во приватни школи...
Крадев за да го сменам баварецот со нешто јаче...
Крадев за уште еден стан (за шваљерката)
Крадев за да не ми криво кога ќе паднам од власт...
Крадев за мене, а вие ме гласавте како да сум крадел за вас!!!
Исповед на просечен македонски политичар.[DOUBLEPOST=1536227135][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Не велам дека во некои случаи нема доза и на политика, но еве од правен аспект да ја видиме суштината на делото за кое се товарат Груевски и компанија во случајот тенк. Суштината на случајот е во тоа што Груевски влијаел да се набави ,,конкретното возило,,. Гордана и оној гревот што го лупнаа 6 години, за да удоволат на желбата на груевски, распишуваат тендер во кој, спротивно на законот за јавни набавки, до словце ги опишуваат карактеристиките на Мерцедесот со што оневозможуваат учество на тендерот на никој друг кој би можел да понуди блиндирано возило од таков калибар. Нормално, бидејќи во тендерот мерџото е стриктно опишан на истиот се јавува само една фирма (мак аутостар) која е некој си генерален застапник за мерцедес во мк, што однапред е извесно бидејќи никој друг во мк не увезува мерцедес и ниту теоретски не би можела да има конкуренција на тендерот. Тоа е проблемот со набавката мерцедесот. Не е проблемот и за случајот во судот е ирелевантно тоа дали имало потреба од набавка на блиндирано возило. Проблемот е во тоа што Груевски поттикнал преку Гоца да тој заменикот направи кривично дело со незаконски тендер. Каде овде гледаш политика?
требало прво да ја прашат Меркелка и Бејли каков тип на возило да се увезе.....
ете Хрватска полиција лани увезе 2 возила
Specifikacije iz natječaja koje MUP traži za ova dva vozila visoke klase s balističkom zaštitom ponajviše odgovaraju limuzinama BMW 7, Audi A8 i Mercedesu S klase.
значи никој не може да биде спречен да достави понуда наблиндирано возило од друга марка, а ако го одбијат да тужи
Впрочем имаше на времето Елем тендер за лагери во кој имаше барање кафезот ( носачот на куглите) да биде изработен од месинг... иако таа класична технологија се уште ја имаат повеќе водечки фирми за лагери, шведскиот амбасадор изврши политички притисок тендерот да се стопира бидејќи шведскиот гигант СКФ ЈА НЕМА ТАА ТЕХНОЛОГИЈА
Така сите овие судски процеси во врска со тендери не можат да бидат со кривична одговорност ако нема матерјална корист на некој од инволвираните...
Дури СЈО има кривичен предмет против ех министерката за култура бидејќи извршителот Бетон ги извршил работите пред да се објави новиот тендер за дополнителни работи ФРЕЕ, НА РИЗИК, едноставно работата била МАЛА а трошокот на носење на машини на терен бил многукратно поголем...
јасно дека НИКОЈ не можел да даде толку ниска понуда како БЕТОН кому машините му биле на објектот...
А дали ќе било оправдано Бетон да си оди а друг да донесе машини за МАЛА работа и сите ние граѓаните да плаќаме многу поскапо ???
А држи некој од стручните лица, што не ги предвидел НАВРЕМЕ сите работи на ПРВИОТ Тендер да сноси одговорност, смена од позиција и слично...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Да му каже дека се разоткриени и дека треба да фаќаат магла, да не ја малтертираат државата.
Pa da de najnormalna rabota e toa sekade po svetot.
So ke pravis denes?
Ete ke odam do kaj premierot i ke mu recam da fakja magla posto stranski sluzbi mi dadoja nekoj dokazi , ke pieme edno kafe onaka od noga so se veli i posle te cekam tamu i tamu na po edno pivo.
Vazi dogovoreno samo aman nemoj da upotrebuvas sila niti zakana. So arno recimu , ne za drugo tuku da ne preksrisi nekoj zakon ;)
Ok ima logika no togas kako ke go opravdas napadot na vtoriot covek po vaznost vo drzavata? I tuka nemase upotreba na sila i zakani i dali nekoj odgovarase ili trebase da odgovara za toa i po koj clen od krivicniot zakon?
Toj sto sedna na negovoto mesto dali napravi krivicno delo so ogled deka nasilno ja prevzede negovata funkcija? Skraja da e slucajno na nejkenje da ne izvrsi PUC posto mozi umoren covekot ili mu se snearni pa vide slobodno stolce i si sedna :)
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
Околу Димитрова:

Не и се работи покрај факсот елитистиве не се учени сами да се грижат за себе ете тато среди за Холандија. Не е будала ко други Македонски студенти со години и тешки напори да успеат постдипломски студии да ги завршат во Германија или други западни земји покрај сите пречки што ги имаат на тој пат. Арно ама чупево со толку трудољубост тешко ќе се снајде за работа низ ЕУ па ваљда и онака планира да се врати во Македонија за тука тато пак ќе среди да зема пари без некој труд.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
:icon_mrgr:
Да не е трагично би било урнебесно смешно твоево мислење.
Во моменти кога никој не ги е.е 0,002% дпмне ваков пост да напишеш треба да си доста храбар.
дпмне е политички мртво, големи се шансите наредните избори да престане да постои.
Така викаа и за сдс ама ете ги се вратија и ќе наплатат за сува деценија. Почнаа на големо веќе.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
Ете кај пошле 2500 Евра за веб портал во Германија. http://mkdnews.de/das-erste-mazedonische-online-portal

Пропадната инвестиција. Шиба Самир Асани ќе ни го фали Заев во Германијава нели вчера дојдовме до заклучок дека не сме биле информирани. Фала на владата во Македонија што го увиде овој недостаток и ќе не информира околу случувањата во Македонија.

Ако сериозно барате Македонски портал во Германија бујрум www.pelagon.de без земен денар од матичната земја долги години одлично работат.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk

 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Комуњарите цело време лажеа ко ѓупци. Дека штом се реши спорот за името поканата за членство во НАТО ќе биде по автоматизам и утре ќе бидеме дел од НАТО. Овдека е суштината што и ако помине референдумот членството ќе биде дури во 2020. Така кажа и самиот Пендароски. Значи цело време лажеа денес ако се реши спорот утре сме во НАТО. Испадна голема лага како и секогаш бидејќи станува збор за 2020 а можеби и повеќе. А велеа одма автоматски ќе се влезе...:tapp:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ете кај пошле 2500 Евра за веб портал во Германија. http://mkdnews.de/das-erste-mazedonische-online-portal

Пропадната инвестиција. Шиба Самир Асани ќе ни го фали Заев во Германијава нели вчера дојдовме до заклучок дека не сме биле информирани. Фала на владата во Македонија што го увиде овој недостаток и ќе не информира околу случувањата во Македонија.

Ако сериозно барате Македонски портал во Германија бујрум www.pelagon.de без земен денар од матичната земја долги години одлично работат.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk


Со сила се правиш глуп? Поентата на муабетот беше дека ниту еден портал не може да те донесе до реалноста како што може живеење во дупкава. Дали ќе влече порталот накај есдеес пошто власта му дала пари или ќе шири фејк патриотизам зошто ја губиме мајка македоња на 3-4 илјади километри од неа, не е битно, битно е дека информациите ќе бидат филувани а од страна на дијаспората не можат да бидат проверени. Зошто? Затоа што е дијаспора.

П.С. Освен ако не си како членот погоре, кој се слуша со роднини и збори за греење во градинки и јавни набавки на основно училиште во Неготино.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
Со сила се правиш глуп? Поентата на муабетот беше дека ниту еден портал не може да те донесе до реалноста како што може живеење во дупкава. Дали ќе влече порталот накај есдеес пошто власта му дала пари или ќе шири фејк патриотизам зошто ја губиме мајка македоња на 3-4 илјади километри од неа, не е битно, битно е дека информациите ќе бидат филувани а од страна на дијаспората не можат да бидат проверени. Зошто? Затоа што е дијаспора.

П.С. Освен ако не си како членот погоре, кој се слуша со роднини и збори за греење во градинки и јавни набавки на основно училиште во Неготино.
Ти се правиш глуп можеби. Поентата ми е за кого државата дава пари некој шупак таму за демек да прави портал. Место да се праќаат учители овде децата да го учат мајчиниот јазик министеров му дал на овој пари кој знае во каква врска се непотизам колку сакаш. Нешто како Димитрова само со помала сума ете компјутер и нешто мебел чари Асани. Тоа со информираноста ми беше ко мала шега дека дојде живот и за дијаспората конечно ќе не информира матичната земја. Не си го сфатил постот, опушти се малце.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ти се правиш глуп можеби. Поентата ми е за кого државата дава пари некој шупак таму за демек да прави портал. Место да се праќаат учители овде децата да го учат мајчиниот јазик министеров му дал на овој пари кој знае во каква врска се непотизам колку сакаш. Нешто како Димитрова само со помала сума ете компјутер и нешто мебел чари Асани. Тоа со информираноста ми беше ко мала шега дека дојде живот и за дијаспората конечно ќе не информира матичната земја. Не си го сфатил постот, опишти се малце.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
Да праќаат учители :D Тоа тука нема доволно по училиштата, ќе праќале од државата во Германија за да се учи јазик кој со договорот потпишан нема ни да постои :D

Еве, државата да одвојува годишно милион евра за да прати 10 учители (карикирам со цифри) по бел свет, наместо да реконструира училиште и да вработи (а не како пички да им даваат договор на дело на партиски куродрвци) просветни работници во Македонија. Абе во кое време живеете вие таму, напредни едни низаедни? Свесен ли си што пиша? :pos::pos::pos:

Да се праќале учители :D:D
 
B

Bafra

Гостин
https://bukefal.club/2018/09/05/skandalozna-izjava-makedonija-da-bide-del-od-grchka-federatsija/

Пааа имајќи во предвид Грција економски е катастрофа, ЕУ исто е во надолен тренд, а во зависност од Турција може уште побрзо да се стркала, ништо чудно ова со федерација на Балканот. Грција мора да се спасува, сепак кралско милениче е.

Јас сум ЗА, само без тепање :icon_lol:. Нека тргнат и граници, нека намалат администрација, само сваровски судство е неменлива работа. :cool:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не велам дека во некои случаи нема доза и на политика, но еве од правен аспект да ја видиме суштината на делото за кое се товарат Груевски и компанија во случајот тенк. Суштината на случајот е во тоа што Груевски влијаел да се набави ,,конкретното возило,,. Гордана и оној гревот што го лупнаа 6 години, за да удоволат на желбата на груевски, распишуваат тендер во кој, спротивно на законот за јавни набавки, до словце ги опишуваат карактеристиките на Мерцедесот со што оневозможуваат учество на тендерот на никој друг кој би можел да понуди блиндирано возило од таков калибар. Нормално, бидејќи во тендерот мерџото е стриктно опишан на истиот се јавува само една фирма (мак аутостар) која е некој си генерален застапник за мерцедес во мк, што однапред е извесно бидејќи никој друг во мк не увезува мерцедес и ниту теоретски не би можела да има конкуренција на тендерот. Тоа е проблемот со набавката мерцедесот. Не е проблемот и за случајот во судот е ирелевантно тоа дали имало потреба од набавка на блиндирано возило. Проблемот е во тоа што Груевски поттикнал преку Гоца да тој заменикот направи кривично дело со незаконски тендер. Каде овде гледаш политика?
Колку што слушав изминативе месеци, за ваква набавка тендер не бил задолжителен. Ако е така, може и директно да се купи. А не знам, дали е меѓународен распишаниот тендер или не?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom